13 REASONS WHY

“Eskiden her şey daha güzeldi...” 13 Reasons Why’ın kahramanlarından lise öğrencisi Clay’in elinde tuttuğu walkmane bakıp iç geçirmek suretiyle sarfettiği bu sözler, dizinin temel çıkış noktalarından biri gibi görünüyor. Bir zamanlar gençlik dizileri, gençlik filmleri ve bunların klişe kahramanları vardı. Amerikan gençlik yapımlarının dramatik yapısında taşlaşmış halde yer eden karakterlerdi bunlar. Okulun kabak çiçeği gibi açılıveren kızıyla, bu kıza ezelden beri aşık ama ebedi bir kaybeden olduğu için bir türlü ona açılamayan, esas olmasa da esaslı oğlanıyla ve/veya yakışıklı ama kafasız kötü çocuğuyla olsun, gençlik filmleri/dizileri bir dönem fırtınalar estirirdi. Bu hikayelerin belli bir yaş üzerindeki izleyici kitlesi için şimdilerde nostaljik hisler yarattığı kesin. Tıpkı bir walkman gibi, tıpkı bir müzik seti yahut kaset görünce yaşadığımız ‘bir zamanlar bunlara tutunurduk’ hissi gibi, bu filmler ve bu diziler de, naif karakterlerini alıp tarihin sayfalarındaki yerlerine doğru hafif hafif yol aldılar. 13 Reasons Why, işte biraz bu nostalji duygusunun peşinden giderken, buna kendine has dokunuşunu yapan, bir yanıyla da polisiye bir hikaye anlatan, eski usüle duyduğu özlemi bir anlatım biçimine dönüştürmüş modern bir dizi.

Nostaljik ve Merak Uyandırıcı 

Dizi, hikayesini ergen kıyafetleriyle okula gelmiş öğrencilerin doldurduğu bir lisenin koridorlarında açıyor. O pek özenilen okul dolaplarından birini görüyoruz. Dolabın üzerinde genç bir kızın fotoğrafı ve etrafında da çeşitli süslemeler... Hannah’nın fotoğrafı bu. Peşi sıra gördüğümüz resimse ona hüzünlü gözlerle bakan Clay. Anlıyoruz ki Hannah, hayatını kaybetmiş ve dolabı bir anma köşesine dönüştürülmüş. Dizi, klasik bir gençlik dizisi gibi, hatta bildiğimiz 90’lar estetiğiyle açılıyor önce; ta ki iki kız öğrenci gelip de Hannah’nın dolabının önünde Instagram’a koymak üzere fotoğraf çekene kadar. İşte o noktada her şeyin görüntüden ibaret olduğu günümüzde yaşadığımızı anlıyoruz ve tıpkı Clay gibi, bizim yaşadığımız nostaljik illüzyon da dağılıyor. Devamında yine anlıyoruz ki Hannah intihar etmiş. Peki neden? Hannah kendisini neden öldürmüş olabilir?

Başka Türlü Bir Gençlik Dizisi

Dizi boyunca intiharın sebebini hem flashbacklerle hem de bizzat Hannah’nın sesinden gıdım gıdım öğreniyoruz. Zira Clay, bir gün okuldan eve döndüğünde kendisine bırakılmış bir kutu buluyor. Bu kutunun içinden de Hannah’nın doldurduğu bir kaset çıkıyor. Bu kasette Hannah, Clay’e hem onu intihara sürükleyen hikayesini anlatıyor hem de onu daha fazlasını keşfetmesini sağlayacak haritalara doğru yönlendiriyor. Kasetler, haritalar... Her şey eski usül, her anında bir nostalji... Hayatını kaybetmiş bir lise öğrencisinin sesini dinliyor olmak zaten başlı başına hüzünlü br nostalji vesilesi. Ancak ortada bir gizem de var. Hannah neden kendisini öldürdü? Bu yola nasıl girdi? 13 Reasons Why, temelde bizleri bu sorunun cevabının gömülü olduğu bir yapbozun içine itiyor. Daha ilk bölümden de olağan şüphelileri ortaya atıp, yapbozun belli parçalarını izleyiciye gösteriyor. Ancak hikaye ters köşelere çok açık; yeni karakterlerin dizinin 13 bölümlük ilk sezonu boyunca hikayenin belli virajlarında izleyici karşısına çıkacağı bariz. Örneğin Hannah’nın aşık olduğu ve elde etmek için son derece naif bir şekilde çaba sarfettiği Justin’in hikayesinin de çetrefilli bir yanı var. Aynı zamanda Clay’in en yakın arkadaşı Tony’nin de Hannah’nın yolculuğunda önemli bir durak olduğunu yahut birtakım sırları taşıdığını tahmin etmek zor değil. Bununla beraber, dizinin hemen her anında belirli bir merak hissini ve aynı zamanda eski olanın naifliğini elden bırakmadığını, bu nedenle sert çıkışlardan, çok şiddetli anlardan, hikayeyi çamura, kire bulamaktan uzak durduğunu da belirtmek gerek. Karşımızdaki bu yeni ve pırıl pırıl iş, farklı bir polisiye ve farklı bir gençlik dizisi olarak ilgiyi hak ediyor. 

BU AY EN ÇOK OKUNANLAR
Efı Gousı

EFI GOUSI

Efi'nin koyu-pastel dünyasına bakıyoruz. O anlatıyor, biz inceliyoruz.

SOME MEN SUMMER 2018 COVER STORY

SOME MEN SUMMER 2018 COVER STORY

Some Men yazı, Kerem Bürsin'le açıyor.

Birkan Sokullu

BİRKAN SOKULLU

Some Men'in Kış 2019 kapak konuğuyla biraz zaman geçiriniz.

MBFWI Backstage: Özlem Süer

MBFWI BACKSTAGE: ÖZLEM SÜER

Özlem Süer defilesinin sahne arkasından bildiriyoruz.

Fırat Çelik

FIRAT ÇELİK

Hayatında standartları var. O tam bir profesyonel. Amacına yönelik hareket ediyor, ve geniş bir vizyonu var. Ve dünya onun oldukça, o da dünyanın oluyor. #dude

Walk Don’t Run İle Tanışın

WALK DON’T RUN İLE TANIŞIN

İçeri lütfen, ama koşmadan.

Davıd Guetta

DAVID GUETTA

"Yaptığımız her şeyin %100 olması gerekiyor."

WE ARE

WE ARE

10 yıl sonra, bir aradalar.

Instagram Pets: Shrampton

INSTAGRAM PETS: SHRAMPTON

Shrampton ile oturup sohbet edebilir, üstü açık arabasıyla Malibu sokaklarında gezebilirsiniz.

Metin Akdülger

METİN AKDÜLGER

Meğer Metin'e daha soracak çok sorumuz varmış.

Rüya Pamuk

RÜYA PAMUK

Rüya'yla konuşmamızın odak noktasında okuduğu, yarıda bıraktığı ya da okuyacağı kitaplar vardı.

Aslı Çavuşoğlu

ASLI ÇAVUŞOĞLU

Sanatçıyla, doğa ve insanlık arasında kurduğu renk bağı üzerinden şekillendirdiği, Ararat kermesi renginin nehrin her iki yakasındaki evrimini anlatacak çizimlerden oluşan Kırmızı/Kırmızı projesi hakkında konuştuk.

EN YENİLER
LOKAL TEMAS: TRUST ME BABY

LOKAL TEMAS: TRUST ME BABY

Trust me baby mercek altında. Yaratıcısı Melih Çebi yanıtlıyor.

LOKAL TEMAS: SUNA K.

LOKAL TEMAS: SUNA K.

"Biz Suna K.’yı bir kabile olarak tarif ediyoruz."

Davıd Guetta

DAVID GUETTA

"Yaptığımız her şeyin %100 olması gerekiyor."

Safa Şahin

SAFA ŞAHİN

“Şu an daha ziyade geleneksel sanat sisteminden yanayım."

WE ARE

WE ARE

10 yıl sonra, bir aradalar.

Bedirhan Soral

BEDİRHAN SORAL

"Günümüzde doğanın bize verdiği mesajları hepimiz çok net görüyoruz."

DAHA FAZLA