MELİSA ŞENOLSUN

Titiz. Mütevazı. Bu çağın insanı değil. Ruhu en geç 1950’lerde. Yine de gelecekle barışık. Çok düşününce az uyuyor. Hayalleri ondan fazla uzakta sayılmaz. İlk filmi Babam’ı beyazperdede görmek için gün sayıyor. Olasılıklar sonsuz, ama o içlerinden en iyilerinin başına geleceğine inanıyor. Ve XOXO’nun yeni dönemini kutlamak için, kapağımıza konuk oluyor.

 

Röportaj & Realizasyon: Olga Şerbetcioğlu - XOXO The Mag Sonbahar/Kış 2017-2018

Fotoğraflar: Emre Ünal

Moda Editörü: Yağmur Kural

Post-Prodüksiyon: Sezer Arıcı

Jr. Moda Editörleri: Batuhan Çetin, Şeyda Sözüer, Kübra Özden

Saç: Ali Yılancı

Makyaj: Ömer Faruk Dinç

Fotoğraf Asistanı: Turan Ertekin

Saç Asistanı: Hüseyin Atun

Makyaj Asistanı: Ali Çavdır

 

Melisa, hayalini mi yaşıyorsun?

Hayallerimin içine adım atmış bulunuyorum. Henüz tam olarak gerçekleşmedi ama, onlara giden yolda ilerliyorum.

Oyuncu olma fikri aklına ilk ne zaman düştü?

Altı yaşındaydım. Ablam orta sondaydı ve onun tiyatro gösterisine gitmiştik. Şansımıza da en önde oturuyorduk. Ben o sırada çok küçüğüm, sahne de kocaman. En önde oturunca, sahne kokusunu duyup tozlarını yuttuğum anda, ablamı görüp büyülenmiştim. İşte sonra hep bunu istedim.

Yaşadığın çağın insanı mısın?

Kesinlikle değilim. En azından 1950'lerde doğsaydım kendimi o döneme ait hissedebilirdim. Üstü kurtarmıyor maalesef. Sadece teknolojiyle aram olmadığı için değil, bakış açısı olarak da hızlı tüketim insanı değilim. Doğanın en üstün görüldüğü, insanların daha ilkel zamanlarını yaşamamış olmama rağmen özlüyorum. Ruhum sanki o dönemlerde yaşamış gibi...

Uykunu ne kaçırır?

Uykumu ne getirir diye sorsak daha anlamlı olur. Ben de bu aralar çok az uyuyanlardanım. Eğer kafam meşgulse pek fazla uyuyamıyorum.

Bir oyuncu rolü gereği ne kadar ileri gidebilir?

Bir oyuncu rolü gereği ileri gitmez; rolü gereği neyse onu yapar. Yaptıktan sonra ileri gidip gitmediğini görebilir. Ama yine de, ileri gitmek herkesin sınırına göre değişir. Mesela kime ve neye göre ileri? Bu yüzden cevabım: Rol için gerçekten gereksinim duyulan her şeyi yapmalı...

Kendi oyunculuğunu eleştirir misin?

Tabii ki. Eleştirmeden bir saniye bile kendimi izleyemiyorum. Hatta genel olarak kendimi izlemeye katlanamıyorum. En ağır ve sert eleştiriler bende ve beynimdeki yargıç kolay kolay da susmuyor. Ama bunun iyi bir şey olduğunu düşünmek istiyorum, çünkü bu sayede geliştiğimi düşünüyorum.

Biz bizeyiz: Bu zamana kadar oynadığın en klişe sahne?

“Bedenim seninle olabilir ama ruhum asla”. Neyse ki, çok sevdiğim yönetmenim oyuncusuna güvenip değiştirmeme izin vermişti. Yani sadece kelimeler değişmiş olsa da, sahnenin duygusu aynı kaldı.

Türkiye’deki dizi sektörü iyiye gidiyor mu?

Buna bir yorum yapacak kadar fırın ekmek yemedim henüz. Kendimce fikirlerim var, ama o fikirlerin doğru mu, yanlış mı olduğunu anlamak için daha çok yolum var...

Dijital televizyonculuğun burada da çığır açacağına inanıyor musun?

İnanıyorum. Artık dünya dijital üstüne. Türkiye de bundan nasibini alacaktır diye düşünüyorum. Hem belki bu daha iyi olur. Çeşitli internet sitelerinde kaliteli işler görüyoruz. Bu tarz işler devam ettiği sürece Türkiye’de de üretimin en az yurtdışındaki kadar çeşitleneceğine inanıyorum.

Ekrandan beyaz perdeye geçiyorsun, bu yaptığın işe nasıl bir bakış açısı getirdi?

Bunu hep bekliyordum. Hayallerimden biriydi zaten. Herkesin bildiği bir şeyi gerçek anlamda tecrübe etmiş oldum. Beyaz perde ile dizi birbirinden çok ama çok ayrışeyler. Bunu yaşamış olmaktan dolayı çok mutluyum. Beyaz perde çok daha titizlikle çalışmayı gerektiren bir alan. Gündelik hayattan, gerçek duyguları yansıtmaya çalıştım. Daha doğal reaksiyonlar tercih ettim. Oyunculuğumu bir nevi minimalize etmeme katkıda bulundu.

Babam filmi senin ilk sinema deneyimin...

İlk filmim olduğu için çok mutlu ve heyecanlıydım. Sette olmak her koşulda benim için çok güzeldi. Ama bir de üstüne Erkan Ebru Berker gibi uyumlu insanlarla çalışırken, Çetin Tekindor gibi bir ustayla da aynı ortamda olmak kesinlikle nefes kesiciydi.

Sen de filmde canlandırdığın karakter Feride gibi birilerinin hayatlarına dokunuyor musun?

İnsanların hayatlarına dokunmadan geçmiyoruz ki zaten. Bu bana ya da Feride’ye özel bir şey değil. Sanırım bu noktada asıl mesele farkındalık. Bunun ne kadar farkındayız ve ne kadarınışekillendirebiliyoruz? Ya da bunu yönetebiliyor muyuz?

Bir sonraki sinema filmi projeni neye göre seçeceksin?

Bağımsız film ya da festival filminde yer almak çok istiyorum. Bu, deneyimlemek, görmek ve öğrenmek istediğim bir şey. Çok da değer vererek bekliyorum. Bir sonraki filmimi buna göre seçeceğimi düşünüyorum.

Konservatuarda okumuş olmak hayatının akışını ne kadar değiştirdi?

Konservatuarda okumasaydım bugün aynı noktada olur muydum, bilemiyorum ama okulu kazanamasaydım da, yine aynı mesleği yapıyor olurdum. Kendimi başka bir mesleğin içinde hayal edemiyorum.

Sıradan bir insanın/oyuncunun kendinde yeni bir şeyler keşfetmesi için ne gerekir?

Düşünüyor irdeliyor ve her zaman sorup sorgulaması gerekir. Nötr bir yerden en çok da kendi derinliklerini, sorunlarını, geçmişini, travmalarını, kısacası her şeyini sorgulaması gerekir, ki onu oluşturan her bir noktayı tanısın ve bilsin. Kendini tanımadan yeni olanla eski olanı ayırt edemezsin.

Seninle ilgili çıkan haberler arasından okuduğunda kahkaha attığın birini anlatsana.

Benim çok magazin haberim çıkmaz. Hep işimle ilgili şeyler haber oldu. Bu yüzden, “bu ne kadar abes bir haber” diyeceğim, kahkaha patlatacağım bir şey henüz yaşamadım. Umarım da yaşamam. Ama illa ki kurduğum cümlenin yazılanla alakası olmadığı durumlar oldu. Onlarda da “ama ben böyle bir cümle kurmamıştım ki” dediğimi hatırlıyorum.

Bu sezon tiyatroya devam edecek misin?

Evet. Tüy Kalemler oyunumuz devam ediyor. Meraklısı olan herkesi beklerim. Zor ve güzel bir oyunumuz var.

Tiyatroculuk bir bakıma, kabına sığmamak anlamına geliyor. Peki, sınırları zorlamak senin için ne ifade ediyor, senin sınırın ne?

Sınır çok geniş bir kavram. Benim bir sınırım yok, olmamalı da. İşim bu benim.İşim ne gerektiriyorsa yaparım. Sınırlar benim özel hayatımda olmalı.

Tüy Kalemler’de başka bir kapak konuğumuz Erdal Beşikçioğlu’yla aynı sahnedeydin. Kendisinden oyunculuğa dair neler kaptın?

Her şeyden önce, tiyatroya saygı duymanın gerçekte nasıl olduğunu öğrendim. Sonrasında da gerçekten disiplinli olmanın nasıl çalışmayı gerektirdiğini gördüm ve hala birçok şeyi görmeye devam ediyorum. Her provada ve oyunda aynı durum geçerli. Onunla aynı sahnede oldukça ondan yeni bir şeyler öğrenmeye devam edeceğim.

Abin Efecan’la ortak proje planlarını var mı?

Bu bir sır. İleride çok güzel şeyler olabilir...

Hayatta özgürlüğünün hangi noktada kısıtlandığını düşünürsün?

Benim alanımda olan herhangi bir şeye dışarıdan en ufak bir müdahale gelmesi özgürlüğümün kısıtlanması demek olur. Bu herhangi bir şey olabilir, ne olduğu fark etmez.

Geleceğe dair seni ne ümitlendirir?

Geleceğin kendisi. Çünkü ben hep sonsuz olasılıklar içinde güzel olanları düşünüp, onlara odaklanmaya çalışırım.

New York Moda Haftası’ndaydın. Aklında ilginç bir şey kaldı mı?

Harlem’de, moda haftasından bağımsız olduğum birkaç saatim vardı. O zaman diliminde komik şeylere şahit oldum. Sahne arkası, sahne önünden heyecan, koşuşturma ve hız anlamında çok farklı. Sahnenin önünde kusursuz bir organizasyon, müthiş bir ritim içinde çalışan insanlar görüyorsunuz. Ortamda da çok kontrollü, sakin bir enerji oluyor. Ama arka tarafta, herkes yine son derece kontrollü ve profesyonel olmasına rağmen, müthiş bir koşuşturmaca hız ve heyecan oluyor.

Bu arada, kapak çekimimizden backstage videoları aşağıda:

BU AY EN ÇOK OKUNANLAR
MBFWI Backstage: Sudi Etuz

MBFWI BACKSTAGE: SUDİ ETUZ

MBFWI üçüncü gününü, Sudi Etuz'la açtı.

2016: XOXO The Mag Röportajları

2016: XOXO THE MAG RÖPORTAJLARI

2016 yılında kimlerle sohbet ettik? Kısaca hatırlayalım;

Tennıs Remıx

TENNIS REMIX

Ali, Leyla, Ece, Mehmet ve Fırat'la Lacoste'un Tennis Remix koleksiyonunu keşfediyoruz.

Tarık Tolunay

TARIK TOLUNAY

"Bir fikri ve hikayesi olan her NFT değerlidir."

Walk Don’t Run İle Tanışın

WALK DON’T RUN İLE TANIŞIN

İçeri lütfen, ama koşmadan.

Yemek ve şarap eşleşmesi

YEMEK VE ŞARAP EŞLEŞMESİ

“Mutluluğun, basit ve açık bir şey olup, bir bardak şarap, bir kestane, kendi halinde bir mangalcık ve denizin uğultusundan başka bir şey olmadığına aklım yattı. Yalnız, bütün bunların, mutluluk olduğunu insanın anlayabilmesi için basit ve açık bir kalbe sahip olması gerekiyordu.” Nikos Kazancakis

Cem Yiğit Üzümoğlu

CEM YİĞİT ÜZÜMOĞLU

'Fatih Sultan Mehmed'i hiç böyle görmediniz' diye bir spot yazsak, click-bait'e kurban gitmiş olur muyuz?

Dört Nikah Bir

DÖRT NİKAH BİR

Güzel elbiseler içindeki güzel kadınlara bakmaktasınız.

Mete Yafet

METE YAFET

“Sanat öğrenilen programların veya tekniklerin değil kişinin iç yolculuğunun göstergesidir.”

MBFWI Backstage: Giray Sepin

MBFWI BACKSTAGE: GİRAY SEPİN

Giray Sepin'le MBFW Istanbul'un üçüncü günündeyiz.

Punch and Judy

PUNCH AND JUDY

Uçsuz bucaksız bir alanda birbirinden farklı iki karakterin ilişkisine tanıklık ediyoruz.

MUSICAL YOUTH

MUSICAL YOUTH

Kısa süre içinde, parçalarını defalarca duyacağınıza inandığımız isimleri bir araya topladık.

EN YENİLER
From Ego-Centrıc To Eco-Centrıc: Sürdürülebilirlikte Bireysel Duyarlılık ve Moda

FROM EGO-CENTRIC TO ECO-CENTRIC: SÜRDÜRÜLEBİLİRLİKTE BİREYSEL DUYARLILIK VE MODA

Artık doğaya yalnızca bakmıyor, onu görüyor ve anlıyoruz.

Levı's® 'Daha İyi'yi Nasıl Okuyor?

LEVI'S® 'DAHA İYİ'Yİ NASIL OKUYOR?

Mevsimler için değil, nesiller için tasarlayarak.

Orhan Sayın

ORHAN SAYIN

“Eğer kripto para birimleri zamanla daha stabil olur ve var olan bankacılık sistemlerine entegre edilirse kripto sanat ancak o zaman gerçek potansiyeline ulaşabilir."

Lokal Temas: House of Sól

LOKAL TEMAS: HOUSE OF SÓL

House of Sól, her bir taşına güçlü hedeflerin kodlandığı yepyeni bir mücevher markası. Kurucusu Nazlıcan Yöney ile sohbetteyiz.

DAHA FAZLA