PETEK KARABULUT

Seramik-heykel sanatçısı olmayı, hayal dünyanı somutlaştırmak için bir yol olarak gördüğünü söylüyorsun. Peki bu hikaye nasıl başladı?

Aslında bu süreç çok sürprizli gelişti. Liseyi bitirdiğim yıl, ani bir hastalık teşhisiyle kendimi Ankara'da bir hastanede buldum. Uzun tedavi sürecimde, hayatımda ilk defa elime kalem aldım ve büyük bir iştahla kara kalem çizimler yapmaya başladım. Bu tecrübe, hayatımda bir dönüm noktası oldu ve soğuk Ankara günlerinde, kendimi o saçsız başsız kafamda, kocaman bir güzel sanatlar hedefiyle buldum. Hedefim doğrultusunda Benan Sümer Atölyesi'nde eğitim alarak, aşık olduğum şehir İzmir'de, Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nde, bölümümü birincilikle kazandım. Okuldan sonra kendisi de GSF mezunu olan kardeşim Olcayto Karabulut'la kendi atölyemizi kurduk. Sanat yaratımıyla ilgili, kendimi gerçek anlamda keşfettiğim yer atölyem oldu. Orada kendimi her gün yeniden keşfetmeye devam ediyorum. Bu keşfin, yaşamıma dair önemli bir süreç olduğunu hissediyorum ve hayatımın bu süreçte geçeceğini...

Uçan Bakışlar adını verdiğin ilk serginde, farkındalık yaratmaya çalıştığın konu neydi?

Önyargılarımızdı. Farklılıklardan doğan önyargıların, insan ilişkilerindeki tüm olumsuzlukların başlangıcı olduğunu düşünüyorum. Farklılıkları olduğu gibi kabul edemeyişimiz, insanlık tarihi boyunca büyük hasarlara yol açan her türlü şiddetin nedeni. Farklılıklar hep var olacak. Ahenk oluşturabilecek renklere sahipken, tüm bu şiddetin, sabit fikirlerden, soru sormayan, verileni olduğu gibi kabul eden ve pekiştiren eğitim anlayışımızdan, öğretilmiş düşmanlıklardan ve kemikleşmiş bakış açımızdan kaynaklandığını görüyorum. Heykellerimde gözlere koyduğum kanatlarla, bakış açımızı her zaman durduğu o sabit yerden alıp, farklı yerlere götürebilmeyi istiyorum.

Kardeşinle birlikte bir sanat atölyesi kurdunuz, akıllarda beraber sergi açma fikri de var mı?

Olcayto'yla farklı disiplinlerde aldığımız eğitimlerimizi, aynı hedefle bir çatı altında buluşturduk. Farklı alanlarda yapılan ortak projeleri takip etmekten ikimiz de çok keyif alıyoruz. Neden olmasın?

2014 yılında katıldığın ‘International Art Festival New York’ süreci ve sonrası nasıl gelişti?

Uluslararası sanatçıların katıldığı bu yarışmada, çalışmamın 'haftanın heykeli' seçilmesi ve katıldığım ilk uluslararası yarışmada bu ödülü almış olmak, beni çok mutlu etti ve motive oldum. Atölyemde yaptığım bir işin, dünyanın diğer ucundaki insanlarca anlaşılması, benim diğer yarışmalara katılımımda büyük bir itici güç oluşturdu. Bu sayede, katıldığım çeşitli yarışmalarda da ödül kazandım ve eserlerimi farklı yerlerde sergileme şansına sahip oldum.

Oscar Wilde ‘bazen sanatkar hayatının, uzun ve tatlı bir intihar olduğunu düşünüyorum’ der. Sen sanat hayatını nasıl özetliyorsun?

Sanatla geçen hayat, ölümsüzlük şansıdır diyebilirim. Çünkü sanatçı, yaşamına anlam katmak için sürekli bir şeyler yaratmanın, düşüncelerini, hissettiklerini bir şekilde somutlaştırmanın peşindedir. Her hayatın ölümle sonlanacağı bilgisine sahipken, sanatçının bu çabasının ölümsüzlük isteğiyle de bağlantılı olduğunu düşünüyorum.

Eleştirmeden sanat yapmak, sence ne kadar mümkün?

Üzerine düşündüğümüz her konuda, bir takım duygularımız harekete geçiyor, tecrübelerimizin de etkisiyle kafamızda bir fikir oluşuyor. Her birimiz birbirimizden farklıyız; bu yüzden eleştiri yapmadan, sadece sanatta değil, hiçbir alanda yeni bir şey yaratabileceğimizi düşünmüyorum. 

Motivasyon kaynağın nedir?

İnsan, doğa ve hayallerim diyebilirim. Yaşamın içindeki her türlü devinim, insan davranışları, insanın gelişimi ve değişimi çok ilgimi çekiyor. İnsanlık hallerimizi gözlemlemek, davranışların nedenleri üzerine düşünüp araştırmak, beni bir şeyler yaratmak konusunda motive ediyor.

Güne başlarken uyguladığın rutinin neler?

"Mutlaka her sabah düzenli olarak spor yaparım" demeyi çok isterdim. Fakat ben istisnasız her sabah düzenli olarak iki fincan kahve içerim. 

Mutlaka okunmalı dediğin sanat kitabı hangisi?

Patti Smith'in Çoluk Çocuk ismiyle türkçeye çevrilen Just Kids kitabını, '60 sonları ve sonrası sanat ruhunu anlayabilmek açısından önerebilirim. Kitapta, Patti Smith'in içten bir dille kendisinin de dahil olduğu dönem sanatçılarının hallerini, çabalarını, hayallerini ve hayalkırıklıklarını, fotoğrafçı Robert Mapplethorpe ile olan ilişkisini fonda tutarak anlattığını görüyoruz. Sanata ve o döneme ilgisi olan herkese tavsiye edebileceğim bir kitap.

Feyz aldığın heykel sanatçıları kimler?

Jean Arp ve Constantin Brancusi'yi çok seviyorum. Bazı heykellerimde onların etkilerini de yansıtıyorum.

Gerçekleşmesini beklediğin bir hayalin var mı?

Aklımdakileri duygularımla harmanlayarak, seramik heykel üretiminin meşakkatli süreçlerini sabırla aşıp, heykele dönüştürmeye devam etmek ve bunları farklı mecralarda sergileyip, farklı kültürdeki insanlarla buluşturabilmek en büyük hayalim.

BU AY EN ÇOK OKUNANLAR
Mine Özbek

MİNE ÖZBEK

Mutlaka bir yol vardır.

Hayata Açık Ol

HAYATA AÇIK OL

Ray-Ban; dürüst, özgür ve anların içinde kendine doğallıkla yer bulanlara sesleniyor: You're On!

Dr. Mark Hyman

DR. MARK HYMAN

"Kaderimizin kurbanı olacağımız düşüncesinden vazgeçmeliyiz. Biyolojimizi değiştirecek güce sahibiz."

Cem Yiğit Üzümoğlu

CEM YİĞİT ÜZÜMOĞLU

'Fatih Sultan Mehmed'i hiç böyle görmediniz' diye bir spot yazsak, click-bait'e kurban gitmiş olur muyuz?

A Suburban Affaır

A SUBURBAN AFFAIR

Kırsaldayız ama aslında değiliz.

Cıty Portraıts: Budapeşte, Kıev, Prag

CITY PORTRAITS: BUDAPEŞTE, KIEV, PRAG

Budapeşte, Kiev ya da Prag'ta havalar nasıl?

Burak Deniz

BURAK DENİZ

“Biraz sabırsız ve çoğu zaman kararsızım. Bu iki özelliğim bir kenara, kendimden oldukça memnunum, zira en nihayetinde bunlar beni ben yapan haller ve bütünü olumlu etkiliyorlar.”

Sorumluluk Sevgiye Dahil

SORUMLULUK SEVGİYE DAHİL

Evcil hayvan sahiplenirken aklınızda bulunması gerekenler.

Professıonal Tourıst

PROFESSIONAL TOURIST

Turist olduğunuz bi şehirde yabancısınızdır. Yabancı olmadığınız bir şehirde turist de olamazsınız. Üzerine biraz düşününüz. Galeride ilerleyerek...

Cool & Collected

COOL & COLLECTED

XOXO yeni sayısında önümüzdeki soğuk aylar için birkaç olfaktif öneride bulunuyor.

2016: XOXO The Mag Röportajları

2016: XOXO THE MAG RÖPORTAJLARI

2016 yılında kimlerle sohbet ettik? Kısaca hatırlayalım;

WE ARE

WE ARE

10 yıl sonra, bir aradalar.

EN YENİLER
Mükemmel Uyum

MÜKEMMEL UYUM

Kusursuz müzik, dengeli ses deneyimi ve LG XBOOM Go arasındaki ilişkiyi tahmin etmeniz çok olası. Bu denkleme bir de Aybüke Pusat'ı dahil ediyoruz, sözü kendisine ve müziğe bırakıyoruz.

Dr. Mark Hyman

DR. MARK HYMAN

"Kaderimizin kurbanı olacağımız düşüncesinden vazgeçmeliyiz. Biyolojimizi değiştirecek güce sahibiz."

Serra Yılmaz

SERRA YILMAZ

Serra Yılmaz birçok şey demek. Ve bunlardan bir tanesi mentor olabilir...

Hayata Açık Ol

HAYATA AÇIK OL

Ray-Ban; dürüst, özgür ve anların içinde kendine doğallıkla yer bulanlara sesleniyor: You're On!

Bir Yerel Moda Dosyası

BİR YEREL MODA DOSYASI

İnsanı ve yaşadığı alanı ele alıyoruz. Giydiklerini, kendini çevrelediklerini. Ve sözü Türkiye'den yedi tasarımcıya bırakıyoruz.

Hayvanlarla Daha İyi Bir Dünya

HAYVANLARLA DAHA İYİ BİR DÜNYA

BluTV dizisi Bunu Bi' Düşünün sorumlu hayvan sahipliğini farklı bir gözle anlatıyor. Şimdi bu hikâyeyi yaratıcılarından dinliyoruz.

DAHA FAZLA