PETEK KARABULUT

Seramik-heykel sanatçısı olmayı, hayal dünyanı somutlaştırmak için bir yol olarak gördüğünü söylüyorsun. Peki bu hikaye nasıl başladı?

Aslında bu süreç çok sürprizli gelişti. Liseyi bitirdiğim yıl, ani bir hastalık teşhisiyle kendimi Ankara'da bir hastanede buldum. Uzun tedavi sürecimde, hayatımda ilk defa elime kalem aldım ve büyük bir iştahla kara kalem çizimler yapmaya başladım. Bu tecrübe, hayatımda bir dönüm noktası oldu ve soğuk Ankara günlerinde, kendimi o saçsız başsız kafamda, kocaman bir güzel sanatlar hedefiyle buldum. Hedefim doğrultusunda Benan Sümer Atölyesi'nde eğitim alarak, aşık olduğum şehir İzmir'de, Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nde, bölümümü birincilikle kazandım. Okuldan sonra kendisi de GSF mezunu olan kardeşim Olcayto Karabulut'la kendi atölyemizi kurduk. Sanat yaratımıyla ilgili, kendimi gerçek anlamda keşfettiğim yer atölyem oldu. Orada kendimi her gün yeniden keşfetmeye devam ediyorum. Bu keşfin, yaşamıma dair önemli bir süreç olduğunu hissediyorum ve hayatımın bu süreçte geçeceğini...

Uçan Bakışlar adını verdiğin ilk serginde, farkındalık yaratmaya çalıştığın konu neydi?

Önyargılarımızdı. Farklılıklardan doğan önyargıların, insan ilişkilerindeki tüm olumsuzlukların başlangıcı olduğunu düşünüyorum. Farklılıkları olduğu gibi kabul edemeyişimiz, insanlık tarihi boyunca büyük hasarlara yol açan her türlü şiddetin nedeni. Farklılıklar hep var olacak. Ahenk oluşturabilecek renklere sahipken, tüm bu şiddetin, sabit fikirlerden, soru sormayan, verileni olduğu gibi kabul eden ve pekiştiren eğitim anlayışımızdan, öğretilmiş düşmanlıklardan ve kemikleşmiş bakış açımızdan kaynaklandığını görüyorum. Heykellerimde gözlere koyduğum kanatlarla, bakış açımızı her zaman durduğu o sabit yerden alıp, farklı yerlere götürebilmeyi istiyorum.

Kardeşinle birlikte bir sanat atölyesi kurdunuz, akıllarda beraber sergi açma fikri de var mı?

Olcayto'yla farklı disiplinlerde aldığımız eğitimlerimizi, aynı hedefle bir çatı altında buluşturduk. Farklı alanlarda yapılan ortak projeleri takip etmekten ikimiz de çok keyif alıyoruz. Neden olmasın?

2014 yılında katıldığın ‘International Art Festival New York’ süreci ve sonrası nasıl gelişti?

Uluslararası sanatçıların katıldığı bu yarışmada, çalışmamın 'haftanın heykeli' seçilmesi ve katıldığım ilk uluslararası yarışmada bu ödülü almış olmak, beni çok mutlu etti ve motive oldum. Atölyemde yaptığım bir işin, dünyanın diğer ucundaki insanlarca anlaşılması, benim diğer yarışmalara katılımımda büyük bir itici güç oluşturdu. Bu sayede, katıldığım çeşitli yarışmalarda da ödül kazandım ve eserlerimi farklı yerlerde sergileme şansına sahip oldum.

Oscar Wilde ‘bazen sanatkar hayatının, uzun ve tatlı bir intihar olduğunu düşünüyorum’ der. Sen sanat hayatını nasıl özetliyorsun?

Sanatla geçen hayat, ölümsüzlük şansıdır diyebilirim. Çünkü sanatçı, yaşamına anlam katmak için sürekli bir şeyler yaratmanın, düşüncelerini, hissettiklerini bir şekilde somutlaştırmanın peşindedir. Her hayatın ölümle sonlanacağı bilgisine sahipken, sanatçının bu çabasının ölümsüzlük isteğiyle de bağlantılı olduğunu düşünüyorum.

Eleştirmeden sanat yapmak, sence ne kadar mümkün?

Üzerine düşündüğümüz her konuda, bir takım duygularımız harekete geçiyor, tecrübelerimizin de etkisiyle kafamızda bir fikir oluşuyor. Her birimiz birbirimizden farklıyız; bu yüzden eleştiri yapmadan, sadece sanatta değil, hiçbir alanda yeni bir şey yaratabileceğimizi düşünmüyorum. 

Motivasyon kaynağın nedir?

İnsan, doğa ve hayallerim diyebilirim. Yaşamın içindeki her türlü devinim, insan davranışları, insanın gelişimi ve değişimi çok ilgimi çekiyor. İnsanlık hallerimizi gözlemlemek, davranışların nedenleri üzerine düşünüp araştırmak, beni bir şeyler yaratmak konusunda motive ediyor.

Güne başlarken uyguladığın rutinin neler?

"Mutlaka her sabah düzenli olarak spor yaparım" demeyi çok isterdim. Fakat ben istisnasız her sabah düzenli olarak iki fincan kahve içerim. 

Mutlaka okunmalı dediğin sanat kitabı hangisi?

Patti Smith'in Çoluk Çocuk ismiyle türkçeye çevrilen Just Kids kitabını, '60 sonları ve sonrası sanat ruhunu anlayabilmek açısından önerebilirim. Kitapta, Patti Smith'in içten bir dille kendisinin de dahil olduğu dönem sanatçılarının hallerini, çabalarını, hayallerini ve hayalkırıklıklarını, fotoğrafçı Robert Mapplethorpe ile olan ilişkisini fonda tutarak anlattığını görüyoruz. Sanata ve o döneme ilgisi olan herkese tavsiye edebileceğim bir kitap.

Feyz aldığın heykel sanatçıları kimler?

Jean Arp ve Constantin Brancusi'yi çok seviyorum. Bazı heykellerimde onların etkilerini de yansıtıyorum.

Gerçekleşmesini beklediğin bir hayalin var mı?

Aklımdakileri duygularımla harmanlayarak, seramik heykel üretiminin meşakkatli süreçlerini sabırla aşıp, heykele dönüştürmeye devam etmek ve bunları farklı mecralarda sergileyip, farklı kültürdeki insanlarla buluşturabilmek en büyük hayalim.

BU AY EN ÇOK OKUNANLAR
Fırat Çelik

FIRAT ÇELİK

Hayatında standartları var. O tam bir profesyonel. Amacına yönelik hareket ediyor, ve geniş bir vizyonu var. Ve dünya onun oldukça, o da dünyanın oluyor. #dude

13 Reasons Why

13 REASONS WHY

Netflix’in 31 Mart’ta izleyiciyle buluşan yeni dizisi 13 Reasons Why, gençlik dizilerini polisiyeyle birleştiren formülüyle ilgi çekeceğe benziyor.

Birkan Sokullu

BİRKAN SOKULLU

Some Men'in Kış 2019 kapak konuğuyla biraz zaman geçiriniz.

SOME MEN SUMMER 2018 COVER STORY

SOME MEN SUMMER 2018 COVER STORY

Some Men yazı, Kerem Bürsin'le açıyor.

Efı Gousı

EFI GOUSI

Efi'nin koyu-pastel dünyasına bakıyoruz. O anlatıyor, biz inceliyoruz.

Aslı Çavuşoğlu

ASLI ÇAVUŞOĞLU

Sanatçıyla, doğa ve insanlık arasında kurduğu renk bağı üzerinden şekillendirdiği, Ararat kermesi renginin nehrin her iki yakasındaki evrimini anlatacak çizimlerden oluşan Kırmızı/Kırmızı projesi hakkında konuştuk.

WE ARE

WE ARE

10 yıl sonra, bir aradalar.

 Ali Bilge Akkaya

ALİ BİLGE AKKAYA

Kilis Projesi Sergisi’nin katılımcılarından, son kuşak çağdaş sanatçıları arasında ismini sıkça duymaya başladığımız Ali Bilge Akkaya’yla konuştuk.

MBFWI Backstage: Özlem Süer

MBFWI BACKSTAGE: ÖZLEM SÜER

Özlem Süer defilesinin sahne arkasından bildiriyoruz.

Rüya Pamuk

RÜYA PAMUK

Rüya'yla konuşmamızın odak noktasında okuduğu, yarıda bıraktığı ya da okuyacağı kitaplar vardı.

Gizli Müşteri: Fiko Ocakbaşı

GİZLİ MÜŞTERİ: FİKO OCAKBAŞI

Yine yapacağını yaptın Fikret.

Gizli Müşteri: Rustyfork

GİZLİ MÜŞTERİ: RUSTYFORK

Gözler doldu, hasret giderildi, Amerikan mutfağı: Tamam.

EN YENİLER
LOKAL TEMAS: TRUST ME BABY

LOKAL TEMAS: TRUST ME BABY

Trust me baby mercek altında. Yaratıcısı Melih Çebi yanıtlıyor.

LOKAL TEMAS: SUNA K.

LOKAL TEMAS: SUNA K.

"Biz Suna K.’yı bir kabile olarak tarif ediyoruz."

Davıd Guetta

DAVID GUETTA

"Yaptığımız her şeyin %100 olması gerekiyor."

Safa Şahin

SAFA ŞAHİN

“Şu an daha ziyade geleneksel sanat sisteminden yanayım."

WE ARE

WE ARE

10 yıl sonra, bir aradalar.

Bedirhan Soral

BEDİRHAN SORAL

"Günümüzde doğanın bize verdiği mesajları hepimiz çok net görüyoruz."

DAHA FAZLA