BİZİMKİSİ BİR ŞEHİR HİKAYESİ

Ne demiştik? Şehirlerin şarjı genellikle bitmez. Hele ki söz konusu İstanbul’sa. Ama aslında bizim konumuz hiçbir zaman şehrin ta kendisi olmadı. MINI’yle gittiğimiz her köy, her kasaba ve her okyanus kıyısını; dünyanın en büyük ıssızlıklarını bile enerjik ve aktif akan bir şehir hayatına benzetmeyi hep iyi bildik. Yani, MINI iyi bildi. Pili bitmez bir oyuncak otomobil gibi, hani kurulu olanlar vardır ya da arkasından tutup bıraktığınızda uçup giden ve hızına yetişemediğiniz. Romantize etmek bir yana dursun, MINI Electric aslında içine girende bu hisleri uyandırıyor. O aküsü, şarjı, pili hiç bitmeyen çocukluk otomobillerimizi.

Elektrikli otomobillerin günümüz dünyasında epeyce yer kapladığını sanıyorsanız, hem yanılıyorsunuz hem de haklısınız. Bu ikisini bir arada yaşıyor olmamızın yegane sebebi de, elektrikli otomobillerin dolaşımda nicelik olarak azlığı ve fakat haklarında bilinenlerin nitelik olarak epeyce çokluğu. Bunu göz önünde bulundurarak geçtiğimiz haftalarda ufak çaplı bir yoklama da yapmıştık hatırlarsanız.

Gelelim yoklamanın sonuçlarına ve MINI Electric’in size göre olup olmadığına...

Soru bu değil miydi?

MINI Electric, namıdiğer The Getaway Car, kaçmak için dünyaya gelmiş bir aile üyesi. Dedik ya şehir hayatı bla bla, MINI Electric, o hayatın hem göbeğinde hem de uzağında olmayı sevenler için tasarlandı. Ve elektrikli otomobillerin sanılanın aksine birer risk olmadığını, mütemadiyen şarjlarının bitmediğini, şarj doldurmanın ayrı bir sorumluluk ve külfete dönüşmeyeceğini, aksine, sadece şehir hayatında biraz daha vakit geçirmek için bahane olabileceğini düşünenler için lanse ediliyor.

MINI Electric, tüketim açısından petrol kullanımından kaçınması sebebiyle ekonomik, hava kirliliğini ve karbon emisyonunu azaltmasından ötürü çevreye duyarlı, kullanımla ilintili olarak hız kontrolünde güçlü ve dengeli. Yani tüm bunlar demek oluyor ki o, sizi istediğiniz maceraya beraberinde sürükleyecek kadar cesur ve sizin hayatınızı sizden daha ön plana koyabilecek kadar düşünceli. Şehrin her noktasında nasıl kaliteli çekirdeklerden pişirilmiş bir espresso, favoriniz olmaya aday bir öğle yemeği ya da yarım saatliğine spor yapabilecek kapalı ya da açık bir alan bulabiliyorsanız, hemen yakınında bir MINI Electric şarj istasyonu bulmanız da muhtemel. Size anlattığımız hikaye aslında tam olarak bu.

Yani hikayenin anlatıcısı da pek biz değiliz aslında, Elvin Levinler. Mikrofon, objektif ve direksiyon bir süredir ondaydı. Size kendi açısından MINI Electric ve şehir hayatı ne demek, gayet içtenlikle anlattı. İkilinin, gün boyu mutlaka bir şekilde kesişen tüm rotaları ve durakları için sizi şöyle bir MINI haritasına da alabiliriz.

Biz de üzerinden bir kapanış yapalım, naçizane.

Kapanış dediysek, aslında açılış yani. Yepyeni bir hayata ve akıma doğru.

BU AY EN ÇOK OKUNANLAR
Şehirlerin Şarjı Bitmez

ŞEHİRLERİN ŞARJI BİTMEZ

Güne hazırsınız, otomobiliniz de öyle.

Yeni İnsan

YENİ İNSAN

Gündüz Vassaf XOXO The Mag için yazdı.

Sosyal İzolasyonda Skın-Fastıng

SOSYAL İZOLASYONDA SKIN-FASTING

Cilt bakımı rutininizi durdurduysanız, tekrar düşünün.

Değişik Bir Gün

DEĞİŞİK BİR GÜN

Başlıyoruz.

Az Kaldı

AZ KALDI

Otomobile atlayıp şehri yaşamaya.

Best Frıends: Ece Çeşmioğlu

BEST FRIENDS: ECE ÇEŞMİOĞLU

Ece Çeşmioğlu ve Taner Ölmez'le sohbet ettik. Daha doğrusu onlar etti, biz dinledik.

Şükrü Özyıldız

ŞÜKRÜ ÖZYILDIZ

Şapkasını kapının dışında bıraktı. İçeri girdi, elimizi sıktı, karşımıza oturdu; arkadaşımız oldu.

Rebırth

REBIRTH

Adı üstünde işte, yeniden doğuyoruz.

A Suburban Affaır

A SUBURBAN AFFAIR

Kırsaldayız ama aslında değiliz.

Evdeki Saat

EVDEKİ SAAT

Grubun beyni ve şimdilik tek üyesi Eren Bagi’yleydik.

Lyn Weıscz

LYN WEISCZ

Lynskiii, telefonun öbür ucunda.

A’dan Z’ye Moda Haftası

A’DAN Z’YE MODA HAFTASI

Moda haftasının hengamesi ve bütün yaşananları alfabedeki harflerin öncülüğünde inceliyoruz.

EN YENİLER
Beğeni Üzerine

BEĞENİ ÜZERİNE

Ali Akay, XOXO The Mag için yazdı.

Zızı Donohoe

ZIZI DONOHOE

Zizi Donohoe ile güzellik üzerine biraz laflıyoruz.

Franz Ferdınand

FRANZ FERDINAND

Franz Ferdinand ile İstanbul konserlerinden hemen önce buluşmuştuk.

Bir Küresel Moda Dosyası

BİR KÜRESEL MODA DOSYASI

Küresel moda markalarını mercek altına alıyoruz.

Erol Tabanca & İdil Tabanca

EROL TABANCA & İDİL TABANCA

OMM'u Kengo Kuma'dan dinledik, şimdi sıra işin kalbi olan ikilide. Biz bu ikilinin sohbetine müdahil olmaktansa şahit olmayı tercih ediyoruz.

Jonathan Anderson

JONATHAN ANDERSON

JW Anderson’ın kurucusu ve Loewe’nin Kreatif Direktör’ü Jonathan Anderson’ın yükselişi hız kesmiyor. Erkek kıyafetleriyle başlayıp kadın tasarımlarına varan serüvenin tanığıyız.

DAHA FAZLA