TOYGUN ÖZDEMİR

Toygun Özdemir, Öktem&Aykut Galeri’de açılan bundan önceki sergisi Bütün Resimleri’nde bir Asur heykeli ve bir keçi ile bizi epeyce oyalamıştı.

Yazı: Fatih Özgüven - Aralık 2016 / Ocak 2017

Bir miktar eğlence de amaçlıyordu belki bu tavır; genelde sanatçıların, özelde ressamların işlerini yaparken nelerle eğlendiklerini tam da bilemiyor olabiliriz. (Şart da değil.) Ama temelde, bu resimler, kendisine bir sözcük verilince bununla birkaç dize söyleme becerisine sahip eskinin şairlerinin marifet gösterisi gibiydiler. Bir ya da iki temel form üzerine çeşitlemeler, bir nevi tour de force, gövde gösterisi... 

Özdemir, o sergide bir-iki resminde ciddi biçimde ‘patlayan’ renk sevgisini gene aynı galeride açtığı Yabancı sergisine saklamış demek doğru olabilir. Görünürde taşra manzaraları, bazıları eski bir fotoğraf kadar tanıdık, bazıları alakasız denecek ayrıntı; ama hepsinde renkler kimi zaman şaşırtıcı derecede yeni bir monokrom, kimi zaman saykodelik resimler kadar parlak ve can alıcı, bazen de batik baskı desenleri gibi naif ve şaşırtıcı...

Halk resmi, naif resim, batik, ya da 1970’lerin ‘Bad Painting’ çıkışını andıran bir cesaret var burada; çerçevelenen, sabitlenen konuyu ele alıştaki bağlantsızılık, bağlamı ya da ‘genre’ fikrini umursamayış, Özdemir’in bu resimlerdeki renk kullanımıyla birlikte ortak bir anlam kazanıyor. Etrafımıza bakarken, ağırlıkla rengi ve rengin sürprizli dışavurumlarını görüyor, seçiyor, bir kenara ayırıyormuşuz duygusu veriyorlar. Onlardaki renk anlayışının bizi neden cezbettiğini, ilgilendirdiğini, kimi zaman gözümüzü esir aldığını ancak bu yaklaşımla açıklamanın mümkün olduğunu düşünüyorum. 

Genre (ya da tür) deyince; bu resimlerin peyzaj gibi klasik, eski fotoğraflar gibi nostaljik ya da nesnelerin ayrıntılarının çekimi gibi sinema ya da doğa fotoğrafçılığına geri götürülebilecek değişik, beklenmedik çıkış noktaları da var. Ne var ki hepsi bir orta noktada buluşuyorlar. Eski ve sepya bir anı fotoğrafının nostalji hissini güçlendirecek ama aynı zamanda onu beklenmedik derecede parlatacak bir pembeye boyanışı da, durağan bir taş duvar dokusuna yakından bakışın farklı bir pembeden gücünü alışı da, ısrarla, bu resimleri güden prensibin renk ve onun şaşirtmacaları olduğuna işaret ediyorlar. 

Post-empresyonist renkçilik, dışavurumculuk vb. gibi akımların renk kullanımındaki fütursuzluğu kuşkusuz aklımızdan gelip geçiyor. Ama bu resimlerde adı her zaman hayırla anılmayan bir yerlilik üzerine çeşitlemeler de var. Özellikle de bitki formlarında. Bir ‘yusufçuk-adam’la çimen yapraklarını yeşil ve pembe ile ilişki içine sokarken belki var olmayan bir Türk sembolist resmine nüktedan bir gönderme yapıyor Özdemir. (Yoksa var mı: Avni Lifij?) Ya da düşünüyoruz; bize uzaktan bakan şu mandanın önüne kalın kara kontürlü bitkilerden bir perde yapmak Bedri Rahmi Eyüboğlu’ndan bu yana hangi Anadolu peyzajcısının aklına gelmiştir acaba? Kaldı mı öyle bir resim zaten? Ya da aniden yolu aydınlatan araba farlarını, bir yolun dibinde parlayan güneşin ışığını bu kadar fütursuzca konu edinmeyi Cihat Burak’tan bu yana akıl eden oldu mu? Bunlar Toygun Özdemir’de varlar, ve bizde gelenekle birlikte bir özgünlük duygusuna yol açıyorlar.                

1: Yol, 2016, tuval üzerine yağlı boya, 60x80 cm

2: Kertenkele, 2016, tuval üzerine yağlı boya, 30x40 cm

BU AY EN ÇOK OKUNANLAR
Mine Özbek

MİNE ÖZBEK

Mutlaka bir yol vardır.

Dr. Mark Hyman

DR. MARK HYMAN

"Kaderimizin kurbanı olacağımız düşüncesinden vazgeçmeliyiz. Biyolojimizi değiştirecek güce sahibiz."

Hayata Açık Ol

HAYATA AÇIK OL

Ray-Ban; dürüst, özgür ve anların içinde kendine doğallıkla yer bulanlara sesleniyor: You're On!

Cem Yiğit Üzümoğlu

CEM YİĞİT ÜZÜMOĞLU

'Fatih Sultan Mehmed'i hiç böyle görmediniz' diye bir spot yazsak, click-bait'e kurban gitmiş olur muyuz?

Burak Deniz

BURAK DENİZ

“Biraz sabırsız ve çoğu zaman kararsızım. Bu iki özelliğim bir kenara, kendimden oldukça memnunum, zira en nihayetinde bunlar beni ben yapan haller ve bütünü olumlu etkiliyorlar.”

Sorumluluk Sevgiye Dahil

SORUMLULUK SEVGİYE DAHİL

Evcil hayvan sahiplenirken aklınızda bulunması gerekenler.

Cıty Portraıts: Budapeşte, Kıev, Prag

CITY PORTRAITS: BUDAPEŞTE, KIEV, PRAG

Budapeşte, Kiev ya da Prag'ta havalar nasıl?

A Suburban Affaır

A SUBURBAN AFFAIR

Kırsaldayız ama aslında değiliz.

Professıonal Tourıst

PROFESSIONAL TOURIST

Turist olduğunuz bi şehirde yabancısınızdır. Yabancı olmadığınız bir şehirde turist de olamazsınız. Üzerine biraz düşününüz. Galeride ilerleyerek...

Cool & Collected

COOL & COLLECTED

XOXO yeni sayısında önümüzdeki soğuk aylar için birkaç olfaktif öneride bulunuyor.

LOKAL TEMAS: SUNA K.

LOKAL TEMAS: SUNA K.

"Biz Suna K.’yı bir kabile olarak tarif ediyoruz."

Yedi Titreşim

YEDİ TİTREŞİM

Gün ortasında da günaydın diyemeyeceğimizi kim söyledi? Kendinizi rahat bırakın.

EN YENİLER
Mükemmel Uyum

MÜKEMMEL UYUM

Kusursuz müzik, dengeli ses deneyimi ve LG XBOOM Go arasındaki ilişkiyi tahmin etmeniz çok olası. Bu denkleme bir de Aybüke Pusat'ı dahil ediyoruz, sözü kendisine ve müziğe bırakıyoruz.

Dr. Mark Hyman

DR. MARK HYMAN

"Kaderimizin kurbanı olacağımız düşüncesinden vazgeçmeliyiz. Biyolojimizi değiştirecek güce sahibiz."

Serra Yılmaz

SERRA YILMAZ

Serra Yılmaz birçok şey demek. Ve bunlardan bir tanesi mentor olabilir...

Hayata Açık Ol

HAYATA AÇIK OL

Ray-Ban; dürüst, özgür ve anların içinde kendine doğallıkla yer bulanlara sesleniyor: You're On!

Bir Yerel Moda Dosyası

BİR YEREL MODA DOSYASI

İnsanı ve yaşadığı alanı ele alıyoruz. Giydiklerini, kendini çevrelediklerini. Ve sözü Türkiye'den yedi tasarımcıya bırakıyoruz.

Hayvanlarla Daha İyi Bir Dünya

HAYVANLARLA DAHA İYİ BİR DÜNYA

BluTV dizisi Bunu Bi' Düşünün sorumlu hayvan sahipliğini farklı bir gözle anlatıyor. Şimdi bu hikâyeyi yaratıcılarından dinliyoruz.

DAHA FAZLA