TIGHT CLUB

Markanın kurucuları Ezgi ve Özgül’le performans giyimi ve spor rutinleri üzerine...

Ezgi ve Özgül, güne nasıl başlıyorsunuz?

Özgül Dalkılıç: Mutlu, sabah altıda başlarsam daha da mutlu. Güne başlamak gibisi yok. Her sabah kulağımda hareketli bir müzik, yanımda köpeğim Marco’yla koşuya çıkarım. Renkli bir kahvaltının ardından işe doğru yol alırım.

Ezgi Günaydın: Sabahları mutlaka müzikle uyanırım. Ardından ılık limonlu su içerim. Haftada en az üç gün de, işe gitmeden önce koşmayı kendime kural edindim. 

Londra’da spor yapmakla, İstanbul’da spor yapmak arasında ne gibi farklar var?

Ezgi: En büyük fark yeşil alan. Londra’da her semtin kendine özel bir parkı var. Londralılar da parkları ikinci evleri gibi kullanırlar. Bu anlamda çok şanslılar. Açık havada mutlaka genç veya yaşlı her kesimden insanı yaz, kış hareket halinde görebilirsiniz. İstanbul’da park konusunda maalesef pek şanslı değiliz. İstanbulluların çok azı parklarda ya da deniz kenarında spor yapabiliyor. İstanbul’da spor yapan kesim daha çok kapalı spor salonlarını ya da pilates stüdyolarını tercih ediyor. O yüzden dış mekanda spor motivasyonu Londra’da çok daha fazla. Türkiye’ye yeni gelen spor yapma alışkanlığı, İngilizler’de çok uzun zamandır var. Golf kulüpleri, tenis kulüpleri, kayak merkezleri ve spor salonları, spor severlerin oldukça fazla vakit geçirdiği alanlar. Türkiye de bu konuda hızlı yol kat ediyor. 

TightClub performans giyimi üzerine kurulu bir marka. Performans nedir?

Özgül: Bize göre, 20 kilometre koşmak da, kayak yapmak da, keman çalmak da, gece çıkıp sabaha kadar dans etmek, hatta anne olmak da bir performanstır. Performans giyimi, insanların aktif haldeyken en rahat edecekleri, kendilerine ayırdıkları o süreyi en rahat şekilde geçirecekleri kıyafetlerden oluşuyor. Spor ve gündelik kullanımda tayt, spor sutyeni, tişört, şort, sweatshirt; outdoor etkinlikleri için mont, yelek, pantolon gibi ürünleri de performans giyimi kategorisine koyabiliriz.

Özgül Dalkılıç ve Ezgi Günaydın

Kullandığınız materyalleri neye göre seçiyorsunuz? En dikkat ettiğiniz öğelerden biri dayanıklılık olsa gerek...

Ezgi: TightClub inovatif üretim anlayışıyla geliştirildi. Dayanıklılık ve performans artıran ürünler olmaları ilk kuralımız. Spor yaparken giyilen kıyafetlerde olmasını istediklerimizle, üretim anlamında yapabileceklerimizin sınırlarını zorlayarak ürünlerimizin materyallerini seçtik. Spor yapan insanların tercih ettikleri özellikleri göz önünde bulundurduk. Örneğin koleksiyonumuzda en önemli kumaş bağlantı bölgelerinde, dikiş yerine en yeni teknoloji olan ‘yapıştırma tekniğini’ kullandık. Böylece kullanıcı en rahat şekilde ürünümüzü giymiş oluyor. Ürünlerimizi piyasaya çıkarmadan önce kişisel antrenörlerimize test ettirdik. Kuru ve rahat hissetme, vücudu sarma ve toparlama gibi özelliklerle en ağır antrenmanlarda bile spor tutkunlarına kendilerini daha iyi hissetmelerini ve performansını artırmayı hedefledik.

Nasıl bu işe girmeye karar verdiniz?

Özgül: Ben endüstriyel tasarımcı ve reklamcıyım. Bu ikisi birleşince kendi markanızı oluşturmak her zaman kafanızda yer ediyor. 15 yıl boyunca büyük ve küçük ölçekli firmalara marka danışmanlığı konusunda hizmet verdim. İnsanlara faydalı olduğunu inandığınız markalara her zaman daha yüksek motivasyonlu hizmet verirsiniz. Yine reklamcı olan Ezgi’yle kafa kafaya verip markamızın tohumlarını attık. İnsanların motivasyonunu yükseltecek bir spor markası oluşturduğumuz için tatmin duygusu ve motivasyona sahibiz. Herkesin hayatında inişler ve çıkışlar olur. En büyük motivasyon sıkı durup pes etmemekten geçer. İnsan, hayal ettiği her şeyi başarabilir, yeter ki inansın ve çok çalışsın. Bu inançla bir kulüp oluşturup bunu herkese duyuracak ve insanların motivasyonunu arttıracak bir marka oluşturmaya karar verdik. TightClub ilk olarak İngiltere’de görücüye çıktı ve geçerli not aldı. Bu da bizi daha da heyecanlandırıp tüm Avrupa’ya giden yolun kapılarını açtı.

Her gün spor yapıyor musunuz? Haftalık spor rutininiz nasıl?

Özgül: Her an dans edebilirim. Haftada üç gün crossfit yapıyorum. Tam bana göre bir spor olduğu için çok keyif alıyorum. Kalan günlerde de koşuyorum. Bu aralar da fazla enerjimi atmak için kick-boks’a başlamayı düşünüyorum.

Ezgi: Her gün spor yapıyorum diyemem, ama haftada en az üç kuralım var. Genellikle açık havada koşmayı tercih ediyorum. Hem kafamı rahatlatmamı sağlıyor, hem de ‘cardio’ yapmış oluyorum. Onun dışında da hafta sonları spor salonuna gidiyorum.

Çok çalışan ve spora zaman bulamayan birine nasıl bir rutin tavsiye edersiniz?  

Özgül: Bahaneler üretmeyi bırakıp, spora zaman yaratın. Spor yaptığınızda hayat çok daha kolay ve keyifli olacak. Bunun için garanti verebilirim.

Ezgi: Sürekli aktif halde olunması gerekliliğini hepimiz kafamıza oturtmalıyız öncelikle. Aktif olmak saatlerce spor salonunda olmak demek değil. Önce bunu hayatta önceliğimize almalıyız. Bu yolda, erken kalkmak ve herkesin sevdiği aktiviteyi bulması önemli. Aktif olmak için ilk attığım adımlardan biri hayatımdan asansörü çıkardım diyebilirim. Herkese de tavsiye ederim.

 

Fotoğraflar: TightClub'ın izniyle. 

Spor rutininizi daha renklendirmek ve TightClub hakkında ayrıntılı bilgi için de sizi buraya alalım.

BU AY EN ÇOK OKUNANLAR
Mine Özbek

MİNE ÖZBEK

Mutlaka bir yol vardır.

Dr. Mark Hyman

DR. MARK HYMAN

"Kaderimizin kurbanı olacağımız düşüncesinden vazgeçmeliyiz. Biyolojimizi değiştirecek güce sahibiz."

Hayata Açık Ol

HAYATA AÇIK OL

Ray-Ban; dürüst, özgür ve anların içinde kendine doğallıkla yer bulanlara sesleniyor: You're On!

Cem Yiğit Üzümoğlu

CEM YİĞİT ÜZÜMOĞLU

'Fatih Sultan Mehmed'i hiç böyle görmediniz' diye bir spot yazsak, click-bait'e kurban gitmiş olur muyuz?

Burak Deniz

BURAK DENİZ

“Biraz sabırsız ve çoğu zaman kararsızım. Bu iki özelliğim bir kenara, kendimden oldukça memnunum, zira en nihayetinde bunlar beni ben yapan haller ve bütünü olumlu etkiliyorlar.”

Sorumluluk Sevgiye Dahil

SORUMLULUK SEVGİYE DAHİL

Evcil hayvan sahiplenirken aklınızda bulunması gerekenler.

Cıty Portraıts: Budapeşte, Kıev, Prag

CITY PORTRAITS: BUDAPEŞTE, KIEV, PRAG

Budapeşte, Kiev ya da Prag'ta havalar nasıl?

A Suburban Affaır

A SUBURBAN AFFAIR

Kırsaldayız ama aslında değiliz.

Professıonal Tourıst

PROFESSIONAL TOURIST

Turist olduğunuz bi şehirde yabancısınızdır. Yabancı olmadığınız bir şehirde turist de olamazsınız. Üzerine biraz düşününüz. Galeride ilerleyerek...

Cool & Collected

COOL & COLLECTED

XOXO yeni sayısında önümüzdeki soğuk aylar için birkaç olfaktif öneride bulunuyor.

LOKAL TEMAS: SUNA K.

LOKAL TEMAS: SUNA K.

"Biz Suna K.’yı bir kabile olarak tarif ediyoruz."

Yedi Titreşim

YEDİ TİTREŞİM

Gün ortasında da günaydın diyemeyeceğimizi kim söyledi? Kendinizi rahat bırakın.

EN YENİLER
Mükemmel Uyum

MÜKEMMEL UYUM

Kusursuz müzik, dengeli ses deneyimi ve LG XBOOM Go arasındaki ilişkiyi tahmin etmeniz çok olası. Bu denkleme bir de Aybüke Pusat'ı dahil ediyoruz, sözü kendisine ve müziğe bırakıyoruz.

Dr. Mark Hyman

DR. MARK HYMAN

"Kaderimizin kurbanı olacağımız düşüncesinden vazgeçmeliyiz. Biyolojimizi değiştirecek güce sahibiz."

Serra Yılmaz

SERRA YILMAZ

Serra Yılmaz birçok şey demek. Ve bunlardan bir tanesi mentor olabilir...

Hayata Açık Ol

HAYATA AÇIK OL

Ray-Ban; dürüst, özgür ve anların içinde kendine doğallıkla yer bulanlara sesleniyor: You're On!

Bir Yerel Moda Dosyası

BİR YEREL MODA DOSYASI

İnsanı ve yaşadığı alanı ele alıyoruz. Giydiklerini, kendini çevrelediklerini. Ve sözü Türkiye'den yedi tasarımcıya bırakıyoruz.

Hayvanlarla Daha İyi Bir Dünya

HAYVANLARLA DAHA İYİ BİR DÜNYA

BluTV dizisi Bunu Bi' Düşünün sorumlu hayvan sahipliğini farklı bir gözle anlatıyor. Şimdi bu hikâyeyi yaratıcılarından dinliyoruz.

DAHA FAZLA