JULES DE BALINCOURT

Resim dünyasının Alfred Hitchcock’u olarak anılan Jules ile XOXO'nun yeni sayısı için konuştuk.

Paris’te doğdu, “Batı yakalı” oldu. Resim dünyasının Alfred Hitchcock’u olarak anılan Jules, şimdiyse Costa Rica’ya yerleşme planları yapıyor. İsterse Mars’a taşınsın, biz yine Jules’ün görsel olarak çarpıcı, hülyalı, saykodelik ve fantastik resimlerini takipte kalacağız.

Röportaj: Gamze Loos - XOXO The Mag Sonbahar/Kış 2017-2018

Fotoğraflar: James Bannister

Jules, deney yapmaya açık bir sanatçı mısın?

Genelde bir resme başlarken zihnimde önceden belirlenmiş ve önyargılı bir fikir olmuyor. İşe, yalnızca resme ve resim yapma sürecine dayanan ve saf bir şekilde biçimsel, sezgisel, hatta neredeyse ilkel bir noktadan başlıyorum. Ama tamamen soyut bir yerden başlasam dahi resimler eninde sonunda figüratif ve ucu açık bir anlatıya dönüşüyor. Resmin başladığı öznel, içgüdüsel, ilkel ve soyut olanla resmin tamamlandığı nesnel, rasyonel, figüratif, anlatısal tarafın kavuştuğu noktalar ilgimi çekiyor.

İşlerinin hem gerçekçi bir yanı var hem de fantezi dünyasına ait gibiler. İzleyiciyi her zaman şüphede bırakıyorsun. Bu kasıtlı bir strateji mi?

Resim yaparken inanmak ve sezgilerime güvenmek dışında kasıtlı bir stratejim olduğunu söyleyemem. Ama resimlerimde izleyiciyi kendi hayalgücünün kavşağında bırakarak, ona yeni yönler ve imkanlar sunan durumlar yaratmayı seviyorum.

‘Happy Survivalists’, ‘We Come Together At Night’ gibi işlerine baktığımız zaman kullandığın doygun, neşeli ve canlı renklerle tezat oluşturan kasvetli içeriklere sahip olduğunu görüyoruz. İroniyi sevdiğini söyleyebilir miyiz?

İroniden hoşlanmıyorum ve yaşadığımız güncel çağda ironinin yeri olduğunu düşünmüyorum. Bana bu fırtınalı zamanlarda mizahı, güzelliği ve masumiyeti araştırıp, onları dipten çıkarmak daha ilginç geliyor.

Politik ve sosyal iklim işlerini ne oranda etkiliyor?

İnsan bu dengesiz politik ve sosyal iklimden nasıl etkilenmeyebilir ki? Sanat yapmanın kendisi zaten politik bir jest. Kendimi, bu tecrübeleri resim yapmak gibi çağ dışı bir eylemle işlemden geçiren bir filtre gibi düşünme fikrini seviyorum.

Ortayaçıkardığın işte
 estetik-içerik dengesini nasıl kuruyorsun?

Beni kendine en çok çeken şahane sanat eserleri hem kavramsal içeriğe ve titizliğe; hem de biçimsel ve görsel olarak cezbedici unsurlara sahip oluyor. Bence her ikisi de çok önemli ve üretilen eserin başarılı bir eser olabilmesi için birbirine ihtiyaç duyan şeyler. Görsel tecrübeden yoksun olan, sadece dil ve fikirlere dayalı işler beni hiç heyecanlandırmıyor. Bu dediğim yalnızca biçime ve estetiğe dayanan sanat eserleri için de geçerli.

2006’da kurduğun alternatif
sanat alanı Starr Space, Harmony Korine, Rita Ackermann ve Ryan Trecartin gibi isimleri konuk etti. Starr Space’te hala aktif olarak bir şeyler yapıyor musun?


O benim Bushwick’te bir çeşit küçük sanatçı ütopyası olarak tasarladığım heyecanlı bir süreçti. Şu anda heyecanlı olduğum yeni projem ise Starr Space’in bir uzantısı gibi olacak. Yakın zamanda yaşamayı, yarı zamanlı olarak çalışmayı ve sanatçı olarak konaklamayı planladığım Costa Rica’da yer alacak. Bu proje için sanatçıları ve diğer ilginç zihinleri sanat, sürdürülebilirlik, yemek ve diğer yaratıcı, ileri düşünceli girişimler üzerine atölye ve konaklama programlarına davet etmek istiyorum.

Bir sonraki sergin ne zaman ve nerede olacak?

Ocak-Şubat gibi Londra’daki Victoria Miro’da.

 

BU AY EN ÇOK OKUNANLAR
Fırat Çelik

FIRAT ÇELİK

Hayatında standartları var. O tam bir profesyonel. Amacına yönelik hareket ediyor, ve geniş bir vizyonu var. Ve dünya onun oldukça, o da dünyanın oluyor. #dude

13 Reasons Why

13 REASONS WHY

Netflix’in 31 Mart’ta izleyiciyle buluşan yeni dizisi 13 Reasons Why, gençlik dizilerini polisiyeyle birleştiren formülüyle ilgi çekeceğe benziyor.

Birkan Sokullu

BİRKAN SOKULLU

Some Men'in Kış 2019 kapak konuğuyla biraz zaman geçiriniz.

SOME MEN SUMMER 2018 COVER STORY

SOME MEN SUMMER 2018 COVER STORY

Some Men yazı, Kerem Bürsin'le açıyor.

Efı Gousı

EFI GOUSI

Efi'nin koyu-pastel dünyasına bakıyoruz. O anlatıyor, biz inceliyoruz.

Aslı Çavuşoğlu

ASLI ÇAVUŞOĞLU

Sanatçıyla, doğa ve insanlık arasında kurduğu renk bağı üzerinden şekillendirdiği, Ararat kermesi renginin nehrin her iki yakasındaki evrimini anlatacak çizimlerden oluşan Kırmızı/Kırmızı projesi hakkında konuştuk.

WE ARE

WE ARE

10 yıl sonra, bir aradalar.

 Ali Bilge Akkaya

ALİ BİLGE AKKAYA

Kilis Projesi Sergisi’nin katılımcılarından, son kuşak çağdaş sanatçıları arasında ismini sıkça duymaya başladığımız Ali Bilge Akkaya’yla konuştuk.

MBFWI Backstage: Özlem Süer

MBFWI BACKSTAGE: ÖZLEM SÜER

Özlem Süer defilesinin sahne arkasından bildiriyoruz.

Rüya Pamuk

RÜYA PAMUK

Rüya'yla konuşmamızın odak noktasında okuduğu, yarıda bıraktığı ya da okuyacağı kitaplar vardı.

Gizli Müşteri: Fiko Ocakbaşı

GİZLİ MÜŞTERİ: FİKO OCAKBAŞI

Yine yapacağını yaptın Fikret.

Gizli Müşteri: Rustyfork

GİZLİ MÜŞTERİ: RUSTYFORK

Gözler doldu, hasret giderildi, Amerikan mutfağı: Tamam.

EN YENİLER
LOKAL TEMAS: TRUST ME BABY

LOKAL TEMAS: TRUST ME BABY

Trust me baby mercek altında. Yaratıcısı Melih Çebi yanıtlıyor.

LOKAL TEMAS: SUNA K.

LOKAL TEMAS: SUNA K.

"Biz Suna K.’yı bir kabile olarak tarif ediyoruz."

Davıd Guetta

DAVID GUETTA

"Yaptığımız her şeyin %100 olması gerekiyor."

Safa Şahin

SAFA ŞAHİN

“Şu an daha ziyade geleneksel sanat sisteminden yanayım."

WE ARE

WE ARE

10 yıl sonra, bir aradalar.

Bedirhan Soral

BEDİRHAN SORAL

"Günümüzde doğanın bize verdiği mesajları hepimiz çok net görüyoruz."

DAHA FAZLA