JULES DE BALINCOURT

Resim dünyasının Alfred Hitchcock’u olarak anılan Jules ile XOXO'nun yeni sayısı için konuştuk.

Paris’te doğdu, “Batı yakalı” oldu. Resim dünyasının Alfred Hitchcock’u olarak anılan Jules, şimdiyse Costa Rica’ya yerleşme planları yapıyor. İsterse Mars’a taşınsın, biz yine Jules’ün görsel olarak çarpıcı, hülyalı, saykodelik ve fantastik resimlerini takipte kalacağız.

Röportaj: Gamze Loos - XOXO The Mag Sonbahar/Kış 2017-2018

Fotoğraflar: James Bannister

Jules, deney yapmaya açık bir sanatçı mısın?

Genelde bir resme başlarken zihnimde önceden belirlenmiş ve önyargılı bir fikir olmuyor. İşe, yalnızca resme ve resim yapma sürecine dayanan ve saf bir şekilde biçimsel, sezgisel, hatta neredeyse ilkel bir noktadan başlıyorum. Ama tamamen soyut bir yerden başlasam dahi resimler eninde sonunda figüratif ve ucu açık bir anlatıya dönüşüyor. Resmin başladığı öznel, içgüdüsel, ilkel ve soyut olanla resmin tamamlandığı nesnel, rasyonel, figüratif, anlatısal tarafın kavuştuğu noktalar ilgimi çekiyor.

İşlerinin hem gerçekçi bir yanı var hem de fantezi dünyasına ait gibiler. İzleyiciyi her zaman şüphede bırakıyorsun. Bu kasıtlı bir strateji mi?

Resim yaparken inanmak ve sezgilerime güvenmek dışında kasıtlı bir stratejim olduğunu söyleyemem. Ama resimlerimde izleyiciyi kendi hayalgücünün kavşağında bırakarak, ona yeni yönler ve imkanlar sunan durumlar yaratmayı seviyorum.

‘Happy Survivalists’, ‘We Come Together At Night’ gibi işlerine baktığımız zaman kullandığın doygun, neşeli ve canlı renklerle tezat oluşturan kasvetli içeriklere sahip olduğunu görüyoruz. İroniyi sevdiğini söyleyebilir miyiz?

İroniden hoşlanmıyorum ve yaşadığımız güncel çağda ironinin yeri olduğunu düşünmüyorum. Bana bu fırtınalı zamanlarda mizahı, güzelliği ve masumiyeti araştırıp, onları dipten çıkarmak daha ilginç geliyor.

Politik ve sosyal iklim işlerini ne oranda etkiliyor?

İnsan bu dengesiz politik ve sosyal iklimden nasıl etkilenmeyebilir ki? Sanat yapmanın kendisi zaten politik bir jest. Kendimi, bu tecrübeleri resim yapmak gibi çağ dışı bir eylemle işlemden geçiren bir filtre gibi düşünme fikrini seviyorum.

Ortayaçıkardığın işte
 estetik-içerik dengesini nasıl kuruyorsun?

Beni kendine en çok çeken şahane sanat eserleri hem kavramsal içeriğe ve titizliğe; hem de biçimsel ve görsel olarak cezbedici unsurlara sahip oluyor. Bence her ikisi de çok önemli ve üretilen eserin başarılı bir eser olabilmesi için birbirine ihtiyaç duyan şeyler. Görsel tecrübeden yoksun olan, sadece dil ve fikirlere dayalı işler beni hiç heyecanlandırmıyor. Bu dediğim yalnızca biçime ve estetiğe dayanan sanat eserleri için de geçerli.

2006’da kurduğun alternatif
sanat alanı Starr Space, Harmony Korine, Rita Ackermann ve Ryan Trecartin gibi isimleri konuk etti. Starr Space’te hala aktif olarak bir şeyler yapıyor musun?


O benim Bushwick’te bir çeşit küçük sanatçı ütopyası olarak tasarladığım heyecanlı bir süreçti. Şu anda heyecanlı olduğum yeni projem ise Starr Space’in bir uzantısı gibi olacak. Yakın zamanda yaşamayı, yarı zamanlı olarak çalışmayı ve sanatçı olarak konaklamayı planladığım Costa Rica’da yer alacak. Bu proje için sanatçıları ve diğer ilginç zihinleri sanat, sürdürülebilirlik, yemek ve diğer yaratıcı, ileri düşünceli girişimler üzerine atölye ve konaklama programlarına davet etmek istiyorum.

Bir sonraki sergin ne zaman ve nerede olacak?

Ocak-Şubat gibi Londra’daki Victoria Miro’da.

 

BU AY EN ÇOK OKUNANLAR
Mine Özbek

MİNE ÖZBEK

Mutlaka bir yol vardır.

Hayata Açık Ol

HAYATA AÇIK OL

Ray-Ban; dürüst, özgür ve anların içinde kendine doğallıkla yer bulanlara sesleniyor: You're On!

Dr. Mark Hyman

DR. MARK HYMAN

"Kaderimizin kurbanı olacağımız düşüncesinden vazgeçmeliyiz. Biyolojimizi değiştirecek güce sahibiz."

Cem Yiğit Üzümoğlu

CEM YİĞİT ÜZÜMOĞLU

'Fatih Sultan Mehmed'i hiç böyle görmediniz' diye bir spot yazsak, click-bait'e kurban gitmiş olur muyuz?

A Suburban Affaır

A SUBURBAN AFFAIR

Kırsaldayız ama aslında değiliz.

Cıty Portraıts: Budapeşte, Kıev, Prag

CITY PORTRAITS: BUDAPEŞTE, KIEV, PRAG

Budapeşte, Kiev ya da Prag'ta havalar nasıl?

Burak Deniz

BURAK DENİZ

“Biraz sabırsız ve çoğu zaman kararsızım. Bu iki özelliğim bir kenara, kendimden oldukça memnunum, zira en nihayetinde bunlar beni ben yapan haller ve bütünü olumlu etkiliyorlar.”

Sorumluluk Sevgiye Dahil

SORUMLULUK SEVGİYE DAHİL

Evcil hayvan sahiplenirken aklınızda bulunması gerekenler.

Professıonal Tourıst

PROFESSIONAL TOURIST

Turist olduğunuz bi şehirde yabancısınızdır. Yabancı olmadığınız bir şehirde turist de olamazsınız. Üzerine biraz düşününüz. Galeride ilerleyerek...

Cool & Collected

COOL & COLLECTED

XOXO yeni sayısında önümüzdeki soğuk aylar için birkaç olfaktif öneride bulunuyor.

2016: XOXO The Mag Röportajları

2016: XOXO THE MAG RÖPORTAJLARI

2016 yılında kimlerle sohbet ettik? Kısaca hatırlayalım;

WE ARE

WE ARE

10 yıl sonra, bir aradalar.

EN YENİLER
Mükemmel Uyum

MÜKEMMEL UYUM

Kusursuz müzik, dengeli ses deneyimi ve LG XBOOM Go arasındaki ilişkiyi tahmin etmeniz çok olası. Bu denkleme bir de Aybüke Pusat'ı dahil ediyoruz, sözü kendisine ve müziğe bırakıyoruz.

Dr. Mark Hyman

DR. MARK HYMAN

"Kaderimizin kurbanı olacağımız düşüncesinden vazgeçmeliyiz. Biyolojimizi değiştirecek güce sahibiz."

Serra Yılmaz

SERRA YILMAZ

Serra Yılmaz birçok şey demek. Ve bunlardan bir tanesi mentor olabilir...

Hayata Açık Ol

HAYATA AÇIK OL

Ray-Ban; dürüst, özgür ve anların içinde kendine doğallıkla yer bulanlara sesleniyor: You're On!

Bir Yerel Moda Dosyası

BİR YEREL MODA DOSYASI

İnsanı ve yaşadığı alanı ele alıyoruz. Giydiklerini, kendini çevrelediklerini. Ve sözü Türkiye'den yedi tasarımcıya bırakıyoruz.

Hayvanlarla Daha İyi Bir Dünya

HAYVANLARLA DAHA İYİ BİR DÜNYA

BluTV dizisi Bunu Bi' Düşünün sorumlu hayvan sahipliğini farklı bir gözle anlatıyor. Şimdi bu hikâyeyi yaratıcılarından dinliyoruz.

DAHA FAZLA