MARIA HASSABI

Hassabi'yle, XOXO'nun yeni sayısı için insan vücudunu sanatsal bir nesne olarak ele alan pratiği üzerine konuştuk.

Zamanın akışına bedeniyle yön veren Maria Hassabi için, bir sahne veya bir müzenin merdivenleri olsun, bulunduğu mekanı hareketleriyle tanımlayan bir heykeltıraş benzetmesi yapılabilir. Walker Art Center’da galerilerin açık olduğu saatler boyunca aralıksız gerçekleştirdiği ‘Staging’ (2017) performansını, MoMA’nın merdivenlerinde gerçekleştirdiği ‘Plastic’in (2017) izlediği Hassabi ile insan vücudunu sanatsal bir nesne olarak ele alan pratiği üzerine konuştuk.

Röportaj: Serhat Cacekli - XOXO The Mag Sonbahar/Kış 2017-2018

Fotoğraflar: Tomas Poravas

Yukarıdaki Fotoğraf: STAGING: Quartet, 2017, Installation view at the Walker Art Center, Minneapolis. February 8-19, 2017. Performer: Jessie Gold. Courtesy the artist; Koenig & Clinton, New York; The Breeder, Athens

Bu sıralar oldukça yoğun olduğunu tahmin ediyoruz. documenta’nın Atina’daki açılışı sırasında bir performans gerçekleştirdin, aynı zamanda da Kassel’deki sergide ‘Staging’ adlı eserini gösteriyorsun. Belki de sahne için ürettiğin eserlerle sergiler için ürettiklerin arasındaki farktan söz ederek başlayabiliriz.

Evet, ‘Staged?’ ve ‘Staging’ aslında birer diptik. İlki sahne için yazılmış teatral bir performans, ikincisi ise sergi formatında kurguladığım bir iş. Diğer bir ikili ise ‘Solo’ ve ‘Soloshow’, her ikisi de sahne için. Sahne için derken bir sahneye ihtiyaç duyan, teatral öğelere sahip ve ‘black box’ için yazılmış parçalardan söz ediyorum. ‘Solo’, sahnede özel ve kişisel bir alan yaratıyordu. Dansçının bir Pers halısıyla uğraşı üzerinden kadın olmanın toplum tarafından algılanışını ele alıyordu. ‘Stage’ ve ‘Staging’ ise benim sanatsal pratiğimin beş sene içerisinde nasıl değiştiği üzerineydi. Sahneler ve sanat dünyası arasındaki yolculuğumla alakalı. Bu iki ayrı dünya için gerçekleştirdiğim üretimlerimin çıkış noktasını ve arkasındaki hazırlığı ele alıyordu.

Peki bu iki ayrı dünya için ürettiğin işler arasında ne tür farklılıklar var?

İki tür üretimim de aynı elementlerden oluşuyor ve aynı konulardan bahsediyor. Fakat yaklaşım şekilleri birbirinden farklı. Belki de diptik çalışmamın nedeni bu. Sergiler için ürettiğim performanslarımda heykelsi bir fiziksellik kullanmaya başladım. Durağanlığa olan yaklaşımım ve mekanı kullanma şeklim değişti. Bir anlamda hareketlerimi kısıtlayarak zaman uzamında esnettiğimi söyleyebilirim. Bu durağan anlardan bir görsellik yaratmak önceliğim oldu. Bu nedenle, onlara ‘canlı yerleştirmeler’ adını verdim. Bu, Hristoula Harakas ve Paige Martin ile 2013 Venedik Bienali’nde gösterdiğim işi etiketlerken ortaya çıkan bir tanım. Galeri, müze veya sergi alanının açık olduğu süre boyunca devam ediyorlar ve bunlar, teatral olmaktan uzak, bir başlangıcı ve sonu olmayan işler.

Bu işler sahne için ürettiğin işlerden daha farklı bir akışa sahipler.

Evet, sahnede olduğunuz zaman performans boyunca seyircinin size dikkat kesileceğini ve izlenileceğinizi biliyorsunuz. Bu nedenle izleyicinin odaklanacağı pozlar ve anlar yaratıyorsunuz. Her detay görünür oluyor, bütün jest ve mimikleri en ince ayrıntısına kadar planlamanız lazım. Sergi sırasındaysa izleyicinin dikkatini o kadar odaklaması mümkün değil. Çünkü yürüyor oluyorlar, kimisi cep telefonuyla ilgileniyor, kimisi fotoğraf çekiyor, arkadaşıyla konuşuyor ve başka eserleri de inceliyorlar.

 

Röportajın devamı XOXO'nun yeni sayısında.

BU AY EN ÇOK OKUNANLAR
Mine Özbek

MİNE ÖZBEK

Mutlaka bir yol vardır.

Dr. Mark Hyman

DR. MARK HYMAN

"Kaderimizin kurbanı olacağımız düşüncesinden vazgeçmeliyiz. Biyolojimizi değiştirecek güce sahibiz."

Hayata Açık Ol

HAYATA AÇIK OL

Ray-Ban; dürüst, özgür ve anların içinde kendine doğallıkla yer bulanlara sesleniyor: You're On!

Cem Yiğit Üzümoğlu

CEM YİĞİT ÜZÜMOĞLU

'Fatih Sultan Mehmed'i hiç böyle görmediniz' diye bir spot yazsak, click-bait'e kurban gitmiş olur muyuz?

Burak Deniz

BURAK DENİZ

“Biraz sabırsız ve çoğu zaman kararsızım. Bu iki özelliğim bir kenara, kendimden oldukça memnunum, zira en nihayetinde bunlar beni ben yapan haller ve bütünü olumlu etkiliyorlar.”

Sorumluluk Sevgiye Dahil

SORUMLULUK SEVGİYE DAHİL

Evcil hayvan sahiplenirken aklınızda bulunması gerekenler.

Cıty Portraıts: Budapeşte, Kıev, Prag

CITY PORTRAITS: BUDAPEŞTE, KIEV, PRAG

Budapeşte, Kiev ya da Prag'ta havalar nasıl?

A Suburban Affaır

A SUBURBAN AFFAIR

Kırsaldayız ama aslında değiliz.

Professıonal Tourıst

PROFESSIONAL TOURIST

Turist olduğunuz bi şehirde yabancısınızdır. Yabancı olmadığınız bir şehirde turist de olamazsınız. Üzerine biraz düşününüz. Galeride ilerleyerek...

Cool & Collected

COOL & COLLECTED

XOXO yeni sayısında önümüzdeki soğuk aylar için birkaç olfaktif öneride bulunuyor.

LOKAL TEMAS: SUNA K.

LOKAL TEMAS: SUNA K.

"Biz Suna K.’yı bir kabile olarak tarif ediyoruz."

Yedi Titreşim

YEDİ TİTREŞİM

Gün ortasında da günaydın diyemeyeceğimizi kim söyledi? Kendinizi rahat bırakın.

EN YENİLER
Mükemmel Uyum

MÜKEMMEL UYUM

Kusursuz müzik, dengeli ses deneyimi ve LG XBOOM Go arasındaki ilişkiyi tahmin etmeniz çok olası. Bu denkleme bir de Aybüke Pusat'ı dahil ediyoruz, sözü kendisine ve müziğe bırakıyoruz.

Dr. Mark Hyman

DR. MARK HYMAN

"Kaderimizin kurbanı olacağımız düşüncesinden vazgeçmeliyiz. Biyolojimizi değiştirecek güce sahibiz."

Serra Yılmaz

SERRA YILMAZ

Serra Yılmaz birçok şey demek. Ve bunlardan bir tanesi mentor olabilir...

Hayata Açık Ol

HAYATA AÇIK OL

Ray-Ban; dürüst, özgür ve anların içinde kendine doğallıkla yer bulanlara sesleniyor: You're On!

Bir Yerel Moda Dosyası

BİR YEREL MODA DOSYASI

İnsanı ve yaşadığı alanı ele alıyoruz. Giydiklerini, kendini çevrelediklerini. Ve sözü Türkiye'den yedi tasarımcıya bırakıyoruz.

Hayvanlarla Daha İyi Bir Dünya

HAYVANLARLA DAHA İYİ BİR DÜNYA

BluTV dizisi Bunu Bi' Düşünün sorumlu hayvan sahipliğini farklı bir gözle anlatıyor. Şimdi bu hikâyeyi yaratıcılarından dinliyoruz.

DAHA FAZLA