GİZLİ MÜŞTERİ: ZULA

Zulalamak isteyeceğiniz türden bir hamburger.

Parayla saadet olmaz... Eğer Türkiye sınırları içindeki en iyi hamburgerlerden birini yalnızca 15 liraya yiyebileceğinizi bilseydiniz, siz de buna inanırdınız. 

Zula, Harbiye'de yaklaşık 1 aydır hizmet veriyor. Öyle ki henüz adını duymamış olmanız muhtemel. Mekanın yaratıcıları arasında Gile Restoran'dan bildiğimiz şef Üryan Doğmuş ve Cihan Kıpçak var. Nitekim bu ikiliyi daha önce sokak yemeklerinin ön planda olduğu fine-dine restoranı Tabla'dan da duymuş olabilirsiniz.

Profesyonel mutfaktan taşıdıkları tekniği ve tecrübeyi sokak lezzetlerine taşıyan iki şef, şimdilerde Harbiye'nin zula bir köşesinde elegan bir fast-food restoranına hayat veriyor. 

 

Zula; mekan olarak sakin, küçük ve samimi. Samimiyetini ilk etapta odun sobasından ve açık mutfağından alıyor. Sonrasındaysa şefin, işletmecinin, garsonun, patronun bir olmasından. Etraf tertemiz, hem içeride hem dışarıda oturma alanları var, büyük bir ortak masa da mekana dahil. Sunumlar metal bir tepsinin üzerinde yağlı kağıt ile geliyor. Zaten buranın asıl yıldızı da o sapsade tepsinin taşıdıkları.

Menü az ve öz. 

Burada nitelik, nicelikten önce geliyor.

Üç çeşit hamburger, iki çeşit hot dog, bir çeşit taco ve birkaç ev yapımı sos var, hepsi bu. Kıvamı San Sebastian'lıları bile bozguna uğratacak kadar iyi bir (yanık) cheesecake'leri de var, ki menüde yazmıyor, bilenlere süpriz. 

Hamburgerler 100 gram köftelerle hazırlanıyor, bir hamburger köftesinden beklenen o karamelize dış kabuk bu etlerde mevcut. İçleriyse hala sulu, az-orta pişme derecesi mükemmel biçimde muhafaza ediliyor. Ekmekler sözümüz ona ünlü hamburgercilerde olduğu gibi bayat haliyle ısıtılıp getirilmiyor. Her gün taze çıkıyor, yine az ve öz bir şekilde ihtiyaç duyuldukça tazesi pişiriliyor. Ekmeklerin görüntüsü biraz biroche biraz glazed donut havası yaratırken, tadında mükemmel dengelenmiş bir tatlı-tuzlu dengesi var.

 

Zula'nın tarzına bir çeşit umami diyebiliriz.

Hamburgerin köfte/ekmek oranı ve boyutuysa altın oran. Ne içindeki köfteyi büyüteçle arıyorsunuz, ne yedikten sonra mide fesadı geçiriyorsunuz. 

Soslar ve iç malzemelere gelirsek, tam dozunda kullanıldığı için hiçbir malzemenin tadını baskın bir şekilde hissetmiyorsunuz. Bu nedenle ne soslar sağından solundan akıyor, ne de karamelize soğanın tatlılığı hamburgere sataşıyor.

Patatesler 7x7 diyebileceğimiz ince dilimlilerden, yani fast-food zincirlerinde kullanılanlardan. Nitekim bazı işletmelerin aksine Zula, kalın patatesle karın doyurmak yerine, patatesi gelip-geçici bir eşlikçi olarak kullanıyor. Ana lezzetleri ön planda tutmak adına hiçbir ürünün yanında patates gelmiyor, ki bizce doğrusu da bu.

Hamburgerler ön planda olsa da, Zula'da hot dog denemenizi öneririz. 'Frankfurther' dedikleri, hayatta daha az risk almayı sevenler için tasarlanmış, klasik hot dogların özenle butikleştirilmiş hali. Ancak Hermosillo 'dogo'ları tam bir delilik, Harikalar Diyarı'na girmenizi sağlayan tavşan deliği.  

Adana tacoysa oldukça sakin ama şart. Mısır unundan hazırlanan taco hamuru, parmak boyutunda Adana kebap ve biraz da garnitürden oluşuyor. Tavsiyemiz bunu yemeğin başında ara sıcak olarak sipariş etmeniz. İki parça geldiği için paylaşmak da mümkün. Ancak bu günlerde Zula'ya gidenler taco opsiyonunu menüde göremeyebilirler. Hemen paniğe kapılmayın, nitekim Adana tacoların yazın tekrar ortaya çıkacağı haberini almış bulunmaktayız.  

Zula'yı daha henüz midemiz dahi hazmetmeden önce eşe dosta tavsiye etmeye başladık. Eğer alışılagelmişin dışında bir fast-food deneyimi istiyorsanız buraya kesinkes vakit ayırın.

Zula yalnızca Pazartesileri kapalı, onun haricinde 12:00-22:00 arası her gün hizmet vermekte. Adres içinse artık Harbiye'de Zula'yı kime sorsanız gösterecektir. Ancak İstanbul'un gece hayatını bilenler Klein'ın sokağından ikinci sola saparak, bilmeyenler ise navigasyona İnönü Mahallesi, Harbiye Çayırı Sokak, 101a, Şişli/İstanbul yazarak da bulabilirler.

 

Daha fazla Gizli Müşteri mekanları için tıklayınız.

Feed - Gizli Müşteri
YEMEK
SERVİS
FİYAT
MEKAN
BU AY EN ÇOK OKUNANLAR
Mine Özbek

MİNE ÖZBEK

Mutlaka bir yol vardır.

Dr. Mark Hyman

DR. MARK HYMAN

"Kaderimizin kurbanı olacağımız düşüncesinden vazgeçmeliyiz. Biyolojimizi değiştirecek güce sahibiz."

Hayata Açık Ol

HAYATA AÇIK OL

Ray-Ban; dürüst, özgür ve anların içinde kendine doğallıkla yer bulanlara sesleniyor: You're On!

Cem Yiğit Üzümoğlu

CEM YİĞİT ÜZÜMOĞLU

'Fatih Sultan Mehmed'i hiç böyle görmediniz' diye bir spot yazsak, click-bait'e kurban gitmiş olur muyuz?

Burak Deniz

BURAK DENİZ

“Biraz sabırsız ve çoğu zaman kararsızım. Bu iki özelliğim bir kenara, kendimden oldukça memnunum, zira en nihayetinde bunlar beni ben yapan haller ve bütünü olumlu etkiliyorlar.”

Sorumluluk Sevgiye Dahil

SORUMLULUK SEVGİYE DAHİL

Evcil hayvan sahiplenirken aklınızda bulunması gerekenler.

Cıty Portraıts: Budapeşte, Kıev, Prag

CITY PORTRAITS: BUDAPEŞTE, KIEV, PRAG

Budapeşte, Kiev ya da Prag'ta havalar nasıl?

A Suburban Affaır

A SUBURBAN AFFAIR

Kırsaldayız ama aslında değiliz.

Professıonal Tourıst

PROFESSIONAL TOURIST

Turist olduğunuz bi şehirde yabancısınızdır. Yabancı olmadığınız bir şehirde turist de olamazsınız. Üzerine biraz düşününüz. Galeride ilerleyerek...

Cool & Collected

COOL & COLLECTED

XOXO yeni sayısında önümüzdeki soğuk aylar için birkaç olfaktif öneride bulunuyor.

LOKAL TEMAS: SUNA K.

LOKAL TEMAS: SUNA K.

"Biz Suna K.’yı bir kabile olarak tarif ediyoruz."

Yedi Titreşim

YEDİ TİTREŞİM

Gün ortasında da günaydın diyemeyeceğimizi kim söyledi? Kendinizi rahat bırakın.

EN YENİLER
Mükemmel Uyum

MÜKEMMEL UYUM

Kusursuz müzik, dengeli ses deneyimi ve LG XBOOM Go arasındaki ilişkiyi tahmin etmeniz çok olası. Bu denkleme bir de Aybüke Pusat'ı dahil ediyoruz, sözü kendisine ve müziğe bırakıyoruz.

Dr. Mark Hyman

DR. MARK HYMAN

"Kaderimizin kurbanı olacağımız düşüncesinden vazgeçmeliyiz. Biyolojimizi değiştirecek güce sahibiz."

Serra Yılmaz

SERRA YILMAZ

Serra Yılmaz birçok şey demek. Ve bunlardan bir tanesi mentor olabilir...

Hayata Açık Ol

HAYATA AÇIK OL

Ray-Ban; dürüst, özgür ve anların içinde kendine doğallıkla yer bulanlara sesleniyor: You're On!

Bir Yerel Moda Dosyası

BİR YEREL MODA DOSYASI

İnsanı ve yaşadığı alanı ele alıyoruz. Giydiklerini, kendini çevrelediklerini. Ve sözü Türkiye'den yedi tasarımcıya bırakıyoruz.

Hayvanlarla Daha İyi Bir Dünya

HAYVANLARLA DAHA İYİ BİR DÜNYA

BluTV dizisi Bunu Bi' Düşünün sorumlu hayvan sahipliğini farklı bir gözle anlatıyor. Şimdi bu hikâyeyi yaratıcılarından dinliyoruz.

DAHA FAZLA