ETHEM CEM

Ethem Cem'le Mamut Art Project'teki enstelasyonu üzerine konuştuk.

Ethem Cem'i, 26-29 Nisan tarihleri arasında KüçükÇiftlik Park'ta gerçekleşecek Mamut Art Project'in yeni medya alanında bulabilir ve yeni enstellasyonuna göz atabilirsiniz. Kendisiyle yaptığımız sohbet için de aşağıya doğru ilerleyin.

Ethem Cem, HEX, Yeni Medya Yerleştirme_New Media Installation, 150x150cm, 2017

Mamut Art Project içerisinde yer almak, genç bir sanatçı olarak sana nasıl bir şey vaat ediyor?

Mamut Art Project, bence ülkemizde genç sanatçıların görünürlüğünü arttırabilecek en önemli alanlardan biri ve burada Hex’i sergileme fırsatı yakalamak benim için çok mutluluk verici. Genç bir sanatçı için projelerini sergileme fırsatı kolay elde edilemiyor. Bu fırsatı bana sundukları için teşekkür ederim. Ayrıca farklı disiplinlerden birçok genç sanatçıyı bir araya getirmesi sayesinde de birçok sanatçıyla tanışma fırsatı yakalayacağımı düşünüyorum. Bu tanışmaların ve etkileşimlerin bütün katılımcıların gelecek projeleri için çok önemli olduğunu düşünüyorum.

50’ye yakın sanatçının 400 işinden biri de seninki. Senin işini ayrıştıran en önemli unsur ne?

Hybrid bir medium seçmiş olmam diyebilirim. Dijital içerik ile fiziksel bir yapıyı birleştiriyor olmam, ayrıştıran unsurlardan biri olabilir. Birden fazla mecrayı birleştirerek üretim yapmak, hepsi hakkında biraz bilgi sahibi olmayı gerektiriyor. Ben de daha çok dijital içeriklerle ilgilendiğim için fiziksel etkileşimi olan bir proje üretmek, beni başka mecralar hakkında bir öğrenme sürecine dahil etti. Bugüne kadar birçok farklı mecrada üretim yaptım. Bu farklı mecralardan elde ettiğim farklı deneyimler, şu anki üretim şeklimi oluşturmaya başladı. Ayrıca bir süre aldığım mimarlık eğitiminin de büyük katkısı oldu. Fiziksel ortamda üretim yapmaya o süreçte başladım. Hex’de ise bütün bu mecraları birleştirerek üretim yapma fırsatı yakaladım.

Daha önce de AltCity İstanbul katılımcılarından biriydin. Orası sana ne kattı?

AltCity’de farklı disiplinlerden birçok genç sanatçıyla ve SquidSoup ile tanışma ve etkileşime geçme fırsatı yakaladım. İlk defa bir sanatçı rezidansı deneyimi yaşadığım için süreç benim için heyecanlıydı. 3 haftalık bir süreçte, beraber üretim yapmak benim için farklı bir deneyimdi. AltCity, sonrasındaki projeler için de bana bir başlangıç noktası oldu ve birçok imkan sağladı. Süreçte bizim rahat üretim yapmamız için uğraşan herkese teşekkür ederim.

Hex_Augmented Structure işindeki güçlü imgelem, sende en çok neyi temsil ediyor?

Hex’in üretim sürecinde, Max Brückner’in üç boyutlu geometrilerin yüzey hesaplamaları ile ilgili araştırmasından esinlendim. Bu matematiksel kombinasyonları, 1920’lerin ana akımı olan Art Deco ile birleştirerek bir görsel, işitsel enstalasyon yapmak istedim. Uzun süredir geometri ve üç boyutlu geometrik formlar üzerine çalışıyor ve üretim yapıyordum. Bu proje aslında bugüne kadar araştırıp öğrendiklerimin fiziksel bir mecra ile birleşmesiyle ortaya çıktı. Benim için bilim, sanat ve teknolojinin kesişimini temsil ediyor. Bilimsel bir araştırmayı, bir sanat akımıyla birleştirmek ve bunu yaparken teknolojiyi kullanmak benim için farklı ve deneyimlemesi keyifli olan bir süreçti.

Işık, gölge ve renk oyunları, işindeki form değiştirme görevini yerine getiren unsurlar. Onları nasıl kullanmayı tercih ediyorsun?

Fiziksel olarak karşınızda duran bir nesneyi, sadece o anda bulunduğu formda gözlemletmek yerine, nesnenin daha farklı durumlarını deneyimletmek için ışık, gölge, renk ve ses öğelerini kullanmak istedim. Sadece fiziksel bir yapıyla bu mümkün olmadığı için, dijital içerik ve projeksiyon yardımı ile bu değişimleri yansıtıp, izleyicinin algısını değiştirmeyi amaçladım. Bu projede kullandığım altın rengi materyal, Art Deco’nun ana unsurlarından biriydi. Işık değişimleri ise, izleyiciye tek bir structure üzerinden farklı formları bir arada deneyimletmenin bir yoluydu. Bu form değişimlerini, fiziksel bir ortamda, ses ve ışığın yardımı ile deneyimletmenin daha güçlü bir anlatım yolu olduğunu düşünüyorum.

Ses kurgusu, işinin en vurucu yanlarından biri. Sesle oynamakla aran nasıl?

Her ne kadar çok istesem de bugüne kadar hiç deneyimleyemediğim bir alan. Bu yüzden işlerimin ses tasarımlarını, çok güvendiğim arkadaşlarım üstlenmekte. Aslında bir çeşit collaboration oluyor her seferinde ve işin çok büyük bir kısmını, ses tasarımı oluşturuyor. Bu projenin ses tasarımını ise Mert Gençer üstlendi. Süreçte bazen, önce görsel içerik üretilip onun kurgusuna göre ses tasarımı yapılıyor. Bazen de tam tersi. Şu sıralar üzerine çalıştığım bir proje ise, önceden yapılmış bir ses tasarımının görselleştirilmesi üzerine. Her iki durumda da, görsel mecraların dışında bir disiplin ile beraber ilerlemek, birçok deneyim katıyor.

İşinin prodüksiyon süreci tamamen animasyon olarak mı ilerledi yoksa gerçek bir alanda çekim yapmak durumunda da kaldın mı?

Fiziksel yapının üzerine yansıtılan tüm görseller, animasyon olarak üretildi. Sonrasında üretilen dijital içerik, bu structure’ın üzerine yansıtılarak kameraya kaydedildi. Yani aslında projenin içerisindeki her şey animasyondu, fakat final çıktı olarak, kameraya kaydedilerek bir video hazırlandı.

Videodaki ana imgelemin detaylarına indiğimizde, işçilik gerektiren zanaat ürünü bir mücevhere bakıyor gibiyiz. Bu şekli hangi düşüncelerle oluşturdun?

Bu form, aslında en baştan esinlendiğim bir kaç farklı yeri simgeliyor, diyebilirim. Alman geometrici Max Brückner’in 1900’lerde yaptığı Collection of Polyhedral Model’s kitabından esinlendim. Ayrıca bu üç boyutlu geometrik nesnelerin kombinasyonu, Art Deco’nun makina üretimi objelerin kullanması ile de örtüşmekteydi. Ben de bunlardan yola çıkarak, neredeyse aynı dönemde yaşamış bir geometriciyi ve aynı dönemde ortaya çıkmış bir sanat akımını, günümüz teknolojisi ve üretim şekli ile birleştirdim. Art Deco akımındaki işçilik ve zanaat gerekliliği ise, benim için önemli referanslardan biriydi. Bu dönemde üretilen işlerde görülen özeni, detaycılığı ve ince işçiliği Hex’te yansıtmak istedim.

Üretim sürecinde farklı teknikleri bir araya getiriyorsun. Nasıl bir alana yönelme hedefindesin?

Her ne kadar bu kararı tam olarak almış olmasam da, sanırım bir süre bu şekilde fiziksel ve dijital mecraları bir araya getirerek, projeler yapmaya devam edeceğim. Şu an, bir deneme sürecindeyim ve bir sanatçı için bu sürecin bitmeyeceğini düşünüyorum. Farklı mecraları bir araya getiriyor olmak, üretim sürecinde, çok farklı ve keyifliydi. Bu proje ile ise bunu deneyimlemiş oldum.

Teknolojiyi kullanmadan bir iş üretmek ister miydin ya da üretir miydin?

Aslında uzunca bir süre, teknolojiyi kullanmadan üretim yaptığım bir süreç oldu. Fakat tarihe de baktığımızda, dönemin sanatçıları aynı dönemdeki teknolojik gelişmelere paralel üretimler yapmışlar.Yani bir şekilde, teknolojik gelişmeler ve sanatsal üretimler kesişmiş. Şu an yaşadığımız dönemde, bu gelişme çok daha hızlı bir halde ve bundan etkilenmemek mümkün değil. Ben de anlatmak istediğim veya deneyimletmek istediğim şeye göre, gerektiği zaman teknolojiyi kullanıp gerektiği zaman kullanmamayı tercih edebilirim. Yani aslında tamamen anlatmak istediğim şeye bağlı diyebilirim.

BU AY EN ÇOK OKUNANLAR
Dijital Sanatın Yeni Sahnesi

DİJİTAL SANATIN YENİ SAHNESİ

DACO: Adil, sürdürülebilir ve şeffaf.

Burak Deniz

BURAK DENİZ

“Biraz sabırsız ve çoğu zaman kararsızım. Bu iki özelliğim bir kenara, kendimden oldukça memnunum, zira en nihayetinde bunlar beni ben yapan haller ve bütünü olumlu etkiliyorlar.”

2016: XOXO The Mag Röportajları

2016: XOXO THE MAG RÖPORTAJLARI

2016 yılında kimlerle sohbet ettik? Kısaca hatırlayalım;

SOME MEN SUMMER 2018 COVER STORY

SOME MEN SUMMER 2018 COVER STORY

Some Men yazı, Kerem Bürsin'le açıyor.

Metin Akdülger

METİN AKDÜLGER

Meğer Metin'e daha soracak çok sorumuz varmış.

Rüya Pamuk

RÜYA PAMUK

Rüya'yla konuşmamızın odak noktasında okuduğu, yarıda bıraktığı ya da okuyacağı kitaplar vardı.

The Art of Hygge

THE ART OF HYGGE

İlhamını Danimarkalıların iyi yaşam felsefesinden alan NFT koleksiyonuyla tanışınız.

MBFWI Backstage: Sudi Etuz

MBFWI BACKSTAGE: SUDİ ETUZ

MBFWI üçüncü gününü, Sudi Etuz'la açtı.

Cool & Collected

COOL & COLLECTED

XOXO yeni sayısında önümüzdeki soğuk aylar için birkaç olfaktif öneride bulunuyor.

MBFWI Backstage: Özlem Süer

MBFWI BACKSTAGE: ÖZLEM SÜER

Özlem Süer defilesinin sahne arkasından bildiriyoruz.

A Suburban Affaır

A SUBURBAN AFFAIR

Kırsaldayız ama aslında değiliz.

MBFWI Backstage: DB Berdan

MBFWI BACKSTAGE: DB BERDAN

MBFWI başladı. Biz de hemen sahne arkasına girdik. Deniz Berdan'la başla

EN YENİLER
Nilay Örnek'in Adres Defteri

NİLAY ÖRNEK'İN ADRES DEFTERİ

Aklından çıkaramadıkları ve rutin haline dönüştürdükleriyle...

The Art of Hygge

THE ART OF HYGGE

İlhamını Danimarkalıların iyi yaşam felsefesinden alan NFT koleksiyonuyla tanışınız.

İtalyan Savaş Kahramanları

İTALYAN SAVAŞ KAHRAMANLARI

Gündüz Vassaf, XOXO The Mag için yazdı.

Emin Alper

EMİN ALPER

Emin Alper bize üç nankör kız kardeşin hikayesini anlatıyor. Sadece bize değil, tüm dünyaya. Ve hikayesi derdini epey iyi anlatıyor.

Mükemmel Uyum

MÜKEMMEL UYUM

Kusursuz müzik, dengeli ses deneyimi ve LG XBOOM Go arasındaki ilişkiyi tahmin etmeniz çok olası. Bu denkleme bir de Aybüke Pusat'ı dahil ediyoruz, sözü kendisine ve müziğe bırakıyoruz.

Dr. Mark Hyman

DR. MARK HYMAN

"Kaderimizin kurbanı olacağımız düşüncesinden vazgeçmeliyiz. Biyolojimizi değiştirecek güce sahibiz."

DAHA FAZLA