MBFWI'NİN ARDINDAN: BRAND WHO

Volkan Güzelce ve Koray Arıcı'nın size söylemek istedikleri birkaç şey var. Ama son koleksiyonları hakkında değil.

Brand Who'nun arkasındaki ikili Volkan Güzelce ve Koray Arıcı, Sonbahar / Kış 2018 - 2019 koleksiyonlarını ‘Meet The Locals’ teması altında tanıttı. Fakat sokak kültüründen beslenen Brand Who’nun sade ve sportif çizgileri bir araya getirdiği son tasarımlarına burada rastlayamayacaksınız. Markanın Türk moda sektörüne bakış açısını daha iyi özümsemek içinse sayfayı aşağı doğru kaydırmaya başlayabilirsiniz.

Artık moda haftasına dört şehir yön vermiyor. Seul, Tiflis ve Kopenhag gibi şehirler de global moda dünyasının radarında. Peki İstanbul ne zaman büyükler ligine katılacak?

Yukarıda bahsedilen moda merkezlerinin ortak özelliklerine baktığımızda, son 15 yılda teknolojinin de yardımıyla değişen moda ve yaşam algısına büyük ölçüde yön verdiklerini görebilirsiniz. Seul örneğinden yola çıkarsak moda, sadece moda haftasına sıkışmayan, yaşamın her alanında sonuna kadar hissedilen bir olgu. Tabii ki bu olay 1-2 yılda gerçekleşmedi. İlk başta bu şehirde yaşayan insanlar yükselen tasarımcıya ve değişime doğrudan ortak oldu. Seul sokakları moda haftasından önce ilgi odağı olmaya başlamıştı. Sadece tasarımcıyla ve tasarımla başaramayız. Aynı anda toplumun her kesiminin sahiplenmesi gerekiyor.

 

MBFWI'nin Türk modasındaki konumu nedir?

Brand Who olarak MBFWI’nin Türk modası için olmazsa olmaz bir organizasyon olduğunu düşünüyoruz. Uluslararası normlarda bir moda organizasyonu olarak tüm sektöre global bir disiplin ve vizyon kazandırmakta. Bu sebeple bizler ileride Türk moda dünyasını uluslararası arenaya taşımak istiyorsak bu süreç MBFWI etrafında şekillenmelidir. 

Bağımsız Türk tasarımcıları, hazır giyim markaları karşısında ayakta duracak güce nasıl sahip olabilir?

Sorunuzda bahsettiğiniz hazır giyim markalarının geldikleri noktada Türk tekstil ihracatının payının çok büyük olduğu bir gerçek. Ülke olarak tekstil ihracatında dünya çapında söz sahibiyiz. Eğer Türk tekstil ihracatının gücünü ve Türk tasarımcılarının vizyonun doğru iş birlikleri çerçevesinde bir araya getirebilirsek arayı çok hızlı bir şekilde kapatabiliriz. Tabi sadece üretmek ve tasarlamak yetmiyor, günümüzde görsel iletişim dilimizi ve pazarlama stratejilerimizi uluslararası standartlara adapte etmemiz şart.

 

MBFWI yolun neresinde?

Eğer 4 büyük moda şehrinde sektöre yön veren kişiler ve kurumlar yolun neresinde olduklarını düşünselerdi bu noktaya gelemezlerdi. Biz, MBFWI ’nin yolun neresinde olduğuna odaklanmaktansa nereye gideceğini sorgulamayı tercih ediyoruz. Meseleye kendi açımızdan bakarsak, 11. sezonumuzda hala yolun en başındaymışız gibi hareket ediyoruz. Ama aynı zamanda 11 sezonluk tecrübe ile de yola devam ediyoruz. Öğrenilecek o kadar çok şey, gidilecek o kadar çok yer var ki…

Geçtiğimiz yıllarla karşılaştırıldığında gördüğü ilgide ve katılımcı kitlesinde nasıl bir değişiklik var?

Her geçen sene hatta sezon ilgide ve katılımcı kitlesinde oldukça olumlu gelişmeler var. Modayı ve sektörü takip eden, olumlu ile olumsuzu ayrıştırabilecek, değerlendirebilecek hassas ve duyarlı bir topluluk oluşmakta. Bundan iki sene öncesinde Moda Haftası’na ilk katılımımız ve son yaptığımız defiledeki ilgi arasında da ciddi gelişmeler var. Burada gelişen sadece bizim marka bilinirliliğimiz değil.

 

Bir defilenin en ön sırasında kim oturmalı?

Modaya yön veren, sektöre katkıda bulunan herkesin burada hakkı var diye düşünüyoruz. Tabii ki bu konudaki en doğru kararı organizasyon ve sektör kendi içerisinde verecektir.

 

Bir markanın kaderini sosyal medya belirleyebilir mi?

Günümüzde fark yaratmak kesinlikle dünyanın en etkili iletişim aracı olan sosyal medyayı doğru kullanmak veya kullanamamaktan geçiyor. Daha önceki yıllarda son kullanıcıya ulaşmanız dergiler, tanıtımlar, defileler ve belki de ilk kez raflarda gerçekleşmekteydi. Ancak artık her şey çok farklı. Sosyal kimliğiniz sizin aynı zamanda en büyük referansınız oluyor. Bu konuya sadece marka penceresinden bakmamak gerekir. Doğru görsel ve yazılı iletişimle birçok kişinin bireysel olarak geçmişte ulaşamayacağı kitlelere ulaştığına şahit olmaktayız.

Artık toplumsal bir mesaj vermeyen markalar günümüzde demode mi sayılıyor?

Günümüzde her anımız paylaşılmaya hazır bir anı gibi. Sosyal medyanın etkisi tüm alışkanlıklarımızı yeni baştan yazmış durumda. Tasarımın süreci, doğası gereği içinde bulunduğu toplumun sosyal alışkanlıklarından ve ihtiyaçlarından beslenmektedir. Galiba birazda bunun etkisi var.

 

Başarılı bir moda tasarımcısı olmak için moda tasarımı okumak bir zorunluluk mu?

Tabiki yaptığınız işin eğitimini almak fark yaratır. Fakat son yıllarda birçok fotoğrafçının veya PR’cının kendi markalarını kurduğuna ve başarılı olduğuna şahit olduk. Bu demek değil ki herkes başarılı olabilir. Ancak doğru vizyon, doğru birikim ve doğru zamanda yapacağınız her iş sizi bir adım ileriye taşıyabiliyor.

Moda tasarımcısı olmayan fakat modaya ilgi duyan biri MBFWI'de kendine hangi alanda yer bulabilir?

MBFWI organizasyon olarak birçok farklı yaratıcı branşı şemsiyesi altına toplamaktadır. Örnek vermek gerekirse fotoğrafçılık, dj’lik, saç tasarımı, makyaj sanatçılığı, prodüksiyon, iletişim ve PR gibi birçok farklı alan. Yeterli derece moda ilgisi ve vizyonuna sahip olan herkes bu büyük şemsiyenin altında kendine yer bulabilir.

 

Moda kendini tekrar etmeyi bıracak mı?

Moda akımları kendini tekrar etmiyor, sadece geçmişte denenmiş ve kabul görmüş olanı günümüzün normlarına adapte etmek gibi bir dinamiğe sahip. Teknolojinin hızlanması belki devinim sürecini kısaltmış olabilir. Ancak bu sistemin yakın gelecekte değişebileceğini düşünmüyoruz. Eğer zincir bir gün kırılacaksa zinciri kırabilecek tek şey teknoloji olacaktır.

MBFWI kapsamında bir araya geldiğimiz diğer isimlerin röportajlarını okumak içinse üstlerine tıklamanız yeterli.

 

Aslı Filinta, DB Berdan, Gökhan Yavaş, Tuba Ergin, Zeynep Tosun.

BU AY EN ÇOK OKUNANLAR
Dijital Sanatın Yeni Sahnesi

DİJİTAL SANATIN YENİ SAHNESİ

DACO: Adil, sürdürülebilir ve şeffaf.

Burak Deniz

BURAK DENİZ

“Biraz sabırsız ve çoğu zaman kararsızım. Bu iki özelliğim bir kenara, kendimden oldukça memnunum, zira en nihayetinde bunlar beni ben yapan haller ve bütünü olumlu etkiliyorlar.”

2016: XOXO The Mag Röportajları

2016: XOXO THE MAG RÖPORTAJLARI

2016 yılında kimlerle sohbet ettik? Kısaca hatırlayalım;

SOME MEN SUMMER 2018 COVER STORY

SOME MEN SUMMER 2018 COVER STORY

Some Men yazı, Kerem Bürsin'le açıyor.

Rüya Pamuk

RÜYA PAMUK

Rüya'yla konuşmamızın odak noktasında okuduğu, yarıda bıraktığı ya da okuyacağı kitaplar vardı.

The Art of Hygge

THE ART OF HYGGE

İlhamını Danimarkalıların iyi yaşam felsefesinden alan NFT koleksiyonuyla tanışınız.

MBFWI Backstage: Özlem Süer

MBFWI BACKSTAGE: ÖZLEM SÜER

Özlem Süer defilesinin sahne arkasından bildiriyoruz.

MBFWI Backstage: Sudi Etuz

MBFWI BACKSTAGE: SUDİ ETUZ

MBFWI üçüncü gününü, Sudi Etuz'la açtı.

Metin Akdülger

METİN AKDÜLGER

Meğer Metin'e daha soracak çok sorumuz varmış.

MBFWI Backstage: DB Berdan

MBFWI BACKSTAGE: DB BERDAN

MBFWI başladı. Biz de hemen sahne arkasına girdik. Deniz Berdan'la başla

Cool & Collected

COOL & COLLECTED

XOXO yeni sayısında önümüzdeki soğuk aylar için birkaç olfaktif öneride bulunuyor.

A Suburban Affaır

A SUBURBAN AFFAIR

Kırsaldayız ama aslında değiliz.

EN YENİLER
Nilay Örnek'in Adres Defteri

NİLAY ÖRNEK'İN ADRES DEFTERİ

Aklından çıkaramadıkları ve rutin haline dönüştürdükleriyle...

The Art of Hygge

THE ART OF HYGGE

İlhamını Danimarkalıların iyi yaşam felsefesinden alan NFT koleksiyonuyla tanışınız.

İtalyan Savaş Kahramanları

İTALYAN SAVAŞ KAHRAMANLARI

Gündüz Vassaf, XOXO The Mag için yazdı.

Emin Alper

EMİN ALPER

Emin Alper bize üç nankör kız kardeşin hikayesini anlatıyor. Sadece bize değil, tüm dünyaya. Ve hikayesi derdini epey iyi anlatıyor.

Mükemmel Uyum

MÜKEMMEL UYUM

Kusursuz müzik, dengeli ses deneyimi ve LG XBOOM Go arasındaki ilişkiyi tahmin etmeniz çok olası. Bu denkleme bir de Aybüke Pusat'ı dahil ediyoruz, sözü kendisine ve müziğe bırakıyoruz.

Dr. Mark Hyman

DR. MARK HYMAN

"Kaderimizin kurbanı olacağımız düşüncesinden vazgeçmeliyiz. Biyolojimizi değiştirecek güce sahibiz."

DAHA FAZLA