MBFWI'NİN ARDINDAN: GÖKHAN YAVAŞ

Türk moda sektörünün yeni isimlerinden Gökhan Yavaş, 2017 yılından itibaren aktif olarak rol aldığı bu dünya hakkında ne düşünüyor?

Artık moda haftasına dört şehir yön vermiyor. Seul, Tiflis ve Kopenhag gibi şehirler de global moda dünyasının radarında. Peki İstanbul ne zaman büyükler ligine katılacak?

Seul global moda dünyası için önemli bir nokta çünkü genel olarak baktığımızda Avrupa başkentleri yıllarca modaya yön verirken Seul gibi hem kalabalık hem de Asya moda anlayışını büyük ölçüde yansıtan bir pazar. Kendilerine has ayrı bir dokunuşları var. Tiflis ise sanatın temel taşlarını şehir yaşamının her yanına sindirmiş bir Kafkas şehri. Her sokak başında ayrı bir sanat var. Bu onların moda dünyalarına da yansıyor. İstanbul’a gelince… Bence büyükler ligine fazlasıyla yakınız. Sadece İstanbul’da bir Avrupa başkenti olarak Milano, Paris, Londra gibi kozmopolit bir metropol olduğundan gözden kaçabiliyor. Moda haftalarımız adından söz ettirmeye devam ettikçe ki ediyor, büyükler ligi çok da uzak değil.

 

MBFWI'nin Türk modasındaki konumu nedir?

MBFWI biz Türk moda tasarımcılarının ve Türk modasının en büyük destek ve görünebilirlik kaynağı. Yılda iki kez düzenlenen etkinliğimiz bizleri sonsuz izleyici, medya ve müşterilerle buluşturuyor ve her geçen yılda ilgi daha da büyüyerek artıyor. Bu nedenle iyi ki var.

Bağımsız Türk tasarımcıları, hazır giyim markaları karşısında ayakta duracak güce nasıl sahip olabilir?

Müşterilerin tasarım ürünlere ilgileri ve gelen talepler arttıkça bu otomatik olarak bizleri daha fazla üretimle, ticaretle ve daha fazla lokasyonda, maksimum müşteriyle buluşturacak. İşte bu noktada hazır giyim markalarıyla yarışabilir güce sahip olabiliriz.

 

MBFWI yolun neresinde?

MBFWI doğru bir yolda ilerliyor. Her geçen gün gördüğü ilgi, katılan tasarımcılar, izleyiciler, yurt dışından bu etkinliği takip eden modaya ruhunu adamış kişilerle daha da sağlam adımlarla devam ediyor.

Geçtiğimiz yıllarla karşılaştırıldığında gördüğü ilgide ve katılımcı kitlesinde nasıl bir değişiklik var?

İlgi günden güne artıyor. Yeni neslin modaya ilgisi çok fazla. Sosyal medyanın etkisi de tabii ki bu durumu etkiliyor. Kitlede nasıl bir değişiklik var derseniz; özellikle PR ajanslarının etkin çalışmaları, sponsorların baskın yönetim güçleri ve MBFWI’nin temel taşı olan organizasyonun gönülden çalışmalarıyla her sezon üzerine fazlasını ekleyerek büyüyor.

 

Bir defilenin en ön sırasında kim oturmalı?

O tasarımcıya ve tasarımlarına en çok hayranlık duyan, ondan ilham alan, o defileden kendisi ve tasarımcı için yarar sağlayabilen kişiler oturmalı. Tasarımcıyı farklı platformlara taşıyabilecek, tasarımcı ve ürünleri için yeni kapılar açabilecek kişiler bu sıraları paylaşmalı.

 

Bir markanın kaderini sosyal medya belirleyebilir mi?

Aslına bakarsak günümüzde sosyal medya, sadece bir markanın değil hepimizin kendi kaderlerini bile belirleyebiliyor. Bir gün paylaştığınız bir fotoğraf ya da en küçük bir yorum bile yarın size olumlu ya da olumsuz bambaşka bir dünyanın kapısını aralayabiliyor. Bu nedenle de markanızı sosyal medya üzerinde doğru tanıtıp doğru kitlelerle buluşturmayı başarabilmek çağın en önemli amacı.

Artık toplumsal bir mesaj vermeyen markalar günümüzde demode mi sayılıyor?

Dünya, üzerinde yaşayan tüm canlılara her geçen gün daha da zor şartlar sunuyor. Bu nedenle de bu sadece moda alanında değil, sanatın her alanında sanatçıları bir mesaj vermeye itiyor. Mesaj verip bu tip konuları duyurmak, önüne geçip engel olmaya bir nebze de olsa katkıda bulunmayı hepimiz istiyoruz. “Demode sayılmak” tabiriyle genelleme yapmak bence çok mümkün değil. Birçok hazır giyim firması toplumsal mesajlara dokunmadan birçok kişiye de ulaşabiliyor. Ama tabii toplumsal mesajlar ya da sosyal sorumluluk projeleri ile destek olan markalar da bir adım önde oluyor.

 

Başarılı bir moda tasarımcısı olmak için moda tasarımı okumak bir zorunluluk mu?

Bu noktada alaylı ve okullu olmak konusuna geliyoruz. Moda tasarımı okumak işin akademik kısmı. Kumaş, dikiş, çizim tekniklerinin tüm detaylarıyla aktarıldığı bir eğitim yuvası. Alaylı olup da tüm bunları en az bir okullu kadar bilen, hatta bu konuların defterini dürmüş bir çok isim var. Önemli olan moda tasarımının temel bilgilerine sahip olmak. Bu ister akademik ister alaylı ortamda öğrenilsin… Asıl önemli olan hayal gücünün sonsuzluğunu tasarımlarında yansıtabiliyor olmak.

Moda tasarımcısı olmayan fakat modaya ilgi duyan biri MBFWI'de kendine hangi alanda yer bulabilir?

En başta izleyici olup, tasarımcılardan ilham alıp bu konudaki vizyonunu genişletebilir. Tasarımcıların hepsi birbirinden farklı koleksiyonlarla farklı noktalara parmak basıyor. Bunlar, modaya ilgi duyan her kişi için ayrı birer öğreti. Kişi, imkan bulup tasarımcılarla tanışabilir, onlarla yaptığı sohbetlerle modaya olan ilgisini farklı yönlerde ilerletebilir. Fotoğraf çekebilir, kendi görüşlerini fikirlerini farklı platformlarda paylaşabilir, vizyonunu ilerleterek bir influencer dahi olabilir.

 

Moda kendini tekrar etmeyi bırakacak mı?

Moda kendini tekrar etmeyi bence bırakmayacak çünkü yıllar geçtikçe eski tatlar mutlaka özleniyor. Sonuçta etek yine bir etek, ceket ise yine bir ceket… Sadece farklı dokunuşlarla sezonun trendleriyle farklı renklere ve kalıplara bürünüyor, bu nedenle de bugün nasıl 80’lere ve 90’lara atıfta bulunan koleksiyonlar tekrar ilgi görüyorsa bundan yıllar sonra da 2000’li yıllara atıfta bulunan tasarımlar olacak.

MBFWI kapsamında bir araya geldiğimiz diğer isimlerin röportajlarını okumak içinse üstlerine tıklamanız yeterli.

Aslı Filinta, Brand Who, DB Berdan, Tuba Ergin, Zeynep Tosun.

BU AY EN ÇOK OKUNANLAR
Dijital Sanatın Yeni Sahnesi

DİJİTAL SANATIN YENİ SAHNESİ

DACO: Adil, sürdürülebilir ve şeffaf.

Burak Deniz

BURAK DENİZ

“Biraz sabırsız ve çoğu zaman kararsızım. Bu iki özelliğim bir kenara, kendimden oldukça memnunum, zira en nihayetinde bunlar beni ben yapan haller ve bütünü olumlu etkiliyorlar.”

2016: XOXO The Mag Röportajları

2016: XOXO THE MAG RÖPORTAJLARI

2016 yılında kimlerle sohbet ettik? Kısaca hatırlayalım;

SOME MEN SUMMER 2018 COVER STORY

SOME MEN SUMMER 2018 COVER STORY

Some Men yazı, Kerem Bürsin'le açıyor.

Rüya Pamuk

RÜYA PAMUK

Rüya'yla konuşmamızın odak noktasında okuduğu, yarıda bıraktığı ya da okuyacağı kitaplar vardı.

The Art of Hygge

THE ART OF HYGGE

İlhamını Danimarkalıların iyi yaşam felsefesinden alan NFT koleksiyonuyla tanışınız.

MBFWI Backstage: Özlem Süer

MBFWI BACKSTAGE: ÖZLEM SÜER

Özlem Süer defilesinin sahne arkasından bildiriyoruz.

MBFWI Backstage: Sudi Etuz

MBFWI BACKSTAGE: SUDİ ETUZ

MBFWI üçüncü gününü, Sudi Etuz'la açtı.

Metin Akdülger

METİN AKDÜLGER

Meğer Metin'e daha soracak çok sorumuz varmış.

MBFWI Backstage: DB Berdan

MBFWI BACKSTAGE: DB BERDAN

MBFWI başladı. Biz de hemen sahne arkasına girdik. Deniz Berdan'la başla

Cool & Collected

COOL & COLLECTED

XOXO yeni sayısında önümüzdeki soğuk aylar için birkaç olfaktif öneride bulunuyor.

A Suburban Affaır

A SUBURBAN AFFAIR

Kırsaldayız ama aslında değiliz.

EN YENİLER
Nilay Örnek'in Adres Defteri

NİLAY ÖRNEK'İN ADRES DEFTERİ

Aklından çıkaramadıkları ve rutin haline dönüştürdükleriyle...

The Art of Hygge

THE ART OF HYGGE

İlhamını Danimarkalıların iyi yaşam felsefesinden alan NFT koleksiyonuyla tanışınız.

İtalyan Savaş Kahramanları

İTALYAN SAVAŞ KAHRAMANLARI

Gündüz Vassaf, XOXO The Mag için yazdı.

Emin Alper

EMİN ALPER

Emin Alper bize üç nankör kız kardeşin hikayesini anlatıyor. Sadece bize değil, tüm dünyaya. Ve hikayesi derdini epey iyi anlatıyor.

Mükemmel Uyum

MÜKEMMEL UYUM

Kusursuz müzik, dengeli ses deneyimi ve LG XBOOM Go arasındaki ilişkiyi tahmin etmeniz çok olası. Bu denkleme bir de Aybüke Pusat'ı dahil ediyoruz, sözü kendisine ve müziğe bırakıyoruz.

Dr. Mark Hyman

DR. MARK HYMAN

"Kaderimizin kurbanı olacağımız düşüncesinden vazgeçmeliyiz. Biyolojimizi değiştirecek güce sahibiz."

DAHA FAZLA