AMANDA LEVETE

Bir mimarlık firmasına gitseniz ve kapıda sizi karşılayan şey bir ayakkabı istifi olsa, aklınızdan neler geçer? Amanda Levete’ye sorduk.

Röportaj: Oya Özdemirci - XOXO The Mag İlkbahar/Yaz 2018

Fotoğraflar: Peter Guenzel

 

Murdochlar’ı geri çevirdiğiniz günkü kadar tutkulu olduğunuzu söyleyebilir misiniz?

Yaptığım kesinlikle onları geri çevirmek değildi. Onları jenerik bir ofis binasına sığdırmak yerine, Wapping’de kalmanın çok daha heyecan verici olduğu konusunda ikna ettim. James Murdoch, fikrini değiştirecek kadar kendine güvenli bir vizyona sahip biri olarak, en iyi müşterilerimden oldu. Ön yargıları zorlamak, radikal olmak, işleri biraz karıştırmak bir mimarın roller arasında yer alıyor ve tutkulu müşteriler de her zaman buna açık bir tavır sergiliyor. 

Londra depolarında çıplak ayak çalışmak gibi bir prensibiniz vardı. Bunu hala yapıyor musunuz?

Evet, AL_A’da ayakkabılarımızı çıkarırız. Bu bizimle ilgili çok şey söylüyor. İnsan ayakkabılarını kapıda bırakınca, kaygılarının bir kısmını da arkasında bırakıyor belki de. Bu aynı zamanda eşitlikçi bir yaklaşım ve çalışma şeklimizde belli bir informallik yaratıyor. Kapıdaki ayakkabı istifi, ekibimizdeki çeşitliliği gösteriyor. Diğer yandan hepimizin bu işte bir arada olduğumuza dair ortak bir gayret duygusu da var. Müşteriler içinse bilinçaltı mesaj, pasif bir yolculuk için burada olmadıkları. Zemin yumuşak kırmızı halıyla kaplı, alttan ısıtmalı ve bu hem akustik için harika, hem ucuz, hem de güzel göünüyor. Ayrıca çıplak ayak olmak halıyı da temiz tutuyor. 

Güçlü̈ bir kadın karakter olarak, 3 profesyonel üretim süreciniz ve yaratıcılığınız üzerine etkili olan kişisel kodlarınız var mı?

Kendim olmak... İç̧ güdülerime güvenmek... Sıkı çalışmak... Sinirlerime hakim olmak.

The Architects’ Journal dergisinin LGBT araştırması, gay, lezbiyen, biseksüel ve trans mimarların İngiltere’de son iki yılda, öncesine nazaran iş kaybettiğini ortaya koydu. Bununla birlikte, meslekteki cinsiyet eşitsizliği geçtiğimiz yılın önemli tartışmalarından biriydi. 2018 Jane Drew Kadın Mimar Ödülü’nü kazanan mimar olarak, mesleğin etrafında cinsiyet üzerinden üretilen söylemle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Ekibimin cinsiyet oryantasyonu benim işim değil ve yaptığımız işle de tamamen alakasız. Günümüz mimarlığında bir kadın olarak var olma konusundaki deneyimim tümüyle olumlu. 30 yıldan fazla süredir bu mesleğin içindeyim ve bu süre zarfında iyi yönde çok büyük değişimler yaşandığını gördüm. İşimi yaparken gerçek anlamda herhangi bir bariyerle karşı karşıya kalmadım ve AL_A’da kariyerlerine başlayan kadınlar hiçbir zaman kendi potansiyellerini karşılamak konusunda engellenmezler. Vermek istediğim mesaj şu; bizim disiplinimizde istediğini elde ederken hiç̧ kimse için bir limit yok. AL_A’da cinsiyet dengesi, direktör seviyesinde de, 50/50’ye yakın. Son birkaç̧ yıldır bizimle çalışmak üzere daha fazla kadın başvuruda bulunuyor. Ofiste cinsiyet açısından denge olması, daha fazla kadını başvurma konusunda cesaretlendiriyor ve iki kadın direktörümü olması da muhtemelen bir fark yaratıyordur.

BU AY EN ÇOK OKUNANLAR
Efı Gousı

EFI GOUSI

Efi'nin koyu-pastel dünyasına bakıyoruz. O anlatıyor, biz inceliyoruz.

13 Reasons Why

13 REASONS WHY

Netflix’in 31 Mart’ta izleyiciyle buluşan yeni dizisi 13 Reasons Why, gençlik dizilerini polisiyeyle birleştiren formülüyle ilgi çekeceğe benziyor.

SOME MEN SUMMER 2018 COVER STORY

SOME MEN SUMMER 2018 COVER STORY

Some Men yazı, Kerem Bürsin'le açıyor.

Birkan Sokullu

BİRKAN SOKULLU

Some Men'in Kış 2019 kapak konuğuyla biraz zaman geçiriniz.

MBFWI Backstage: Özlem Süer

MBFWI BACKSTAGE: ÖZLEM SÜER

Özlem Süer defilesinin sahne arkasından bildiriyoruz.

Fırat Çelik

FIRAT ÇELİK

Hayatında standartları var. O tam bir profesyonel. Amacına yönelik hareket ediyor, ve geniş bir vizyonu var. Ve dünya onun oldukça, o da dünyanın oluyor. #dude

Walk Don’t Run İle Tanışın

WALK DON’T RUN İLE TANIŞIN

İçeri lütfen, ama koşmadan.

Davıd Guetta

DAVID GUETTA

"Yaptığımız her şeyin %100 olması gerekiyor."

WE ARE

WE ARE

10 yıl sonra, bir aradalar.

Instagram Pets: Shrampton

INSTAGRAM PETS: SHRAMPTON

Shrampton ile oturup sohbet edebilir, üstü açık arabasıyla Malibu sokaklarında gezebilirsiniz.

Metin Akdülger

METİN AKDÜLGER

Meğer Metin'e daha soracak çok sorumuz varmış.

Rüya Pamuk

RÜYA PAMUK

Rüya'yla konuşmamızın odak noktasında okuduğu, yarıda bıraktığı ya da okuyacağı kitaplar vardı.

EN YENİLER
LOKAL TEMAS: TRUST ME BABY

LOKAL TEMAS: TRUST ME BABY

Trust me baby mercek altında. Yaratıcısı Melih Çebi yanıtlıyor.

LOKAL TEMAS: SUNA K.

LOKAL TEMAS: SUNA K.

"Biz Suna K.’yı bir kabile olarak tarif ediyoruz."

Davıd Guetta

DAVID GUETTA

"Yaptığımız her şeyin %100 olması gerekiyor."

Safa Şahin

SAFA ŞAHİN

“Şu an daha ziyade geleneksel sanat sisteminden yanayım."

WE ARE

WE ARE

10 yıl sonra, bir aradalar.

Bedirhan Soral

BEDİRHAN SORAL

"Günümüzde doğanın bize verdiği mesajları hepimiz çok net görüyoruz."

DAHA FAZLA