AMANDA LEVETE

Bir mimarlık firmasına gitseniz ve kapıda sizi karşılayan şey bir ayakkabı istifi olsa, aklınızdan neler geçer? Amanda Levete’ye sorduk.

Röportaj: Oya Özdemirci - XOXO The Mag İlkbahar/Yaz 2018

Fotoğraflar: Peter Guenzel

 

Murdochlar’ı geri çevirdiğiniz günkü kadar tutkulu olduğunuzu söyleyebilir misiniz?

Yaptığım kesinlikle onları geri çevirmek değildi. Onları jenerik bir ofis binasına sığdırmak yerine, Wapping’de kalmanın çok daha heyecan verici olduğu konusunda ikna ettim. James Murdoch, fikrini değiştirecek kadar kendine güvenli bir vizyona sahip biri olarak, en iyi müşterilerimden oldu. Ön yargıları zorlamak, radikal olmak, işleri biraz karıştırmak bir mimarın roller arasında yer alıyor ve tutkulu müşteriler de her zaman buna açık bir tavır sergiliyor. 

Londra depolarında çıplak ayak çalışmak gibi bir prensibiniz vardı. Bunu hala yapıyor musunuz?

Evet, AL_A’da ayakkabılarımızı çıkarırız. Bu bizimle ilgili çok şey söylüyor. İnsan ayakkabılarını kapıda bırakınca, kaygılarının bir kısmını da arkasında bırakıyor belki de. Bu aynı zamanda eşitlikçi bir yaklaşım ve çalışma şeklimizde belli bir informallik yaratıyor. Kapıdaki ayakkabı istifi, ekibimizdeki çeşitliliği gösteriyor. Diğer yandan hepimizin bu işte bir arada olduğumuza dair ortak bir gayret duygusu da var. Müşteriler içinse bilinçaltı mesaj, pasif bir yolculuk için burada olmadıkları. Zemin yumuşak kırmızı halıyla kaplı, alttan ısıtmalı ve bu hem akustik için harika, hem ucuz, hem de güzel göünüyor. Ayrıca çıplak ayak olmak halıyı da temiz tutuyor. 

Güçlü̈ bir kadın karakter olarak, 3 profesyonel üretim süreciniz ve yaratıcılığınız üzerine etkili olan kişisel kodlarınız var mı?

Kendim olmak... İç̧ güdülerime güvenmek... Sıkı çalışmak... Sinirlerime hakim olmak.

The Architects’ Journal dergisinin LGBT araştırması, gay, lezbiyen, biseksüel ve trans mimarların İngiltere’de son iki yılda, öncesine nazaran iş kaybettiğini ortaya koydu. Bununla birlikte, meslekteki cinsiyet eşitsizliği geçtiğimiz yılın önemli tartışmalarından biriydi. 2018 Jane Drew Kadın Mimar Ödülü’nü kazanan mimar olarak, mesleğin etrafında cinsiyet üzerinden üretilen söylemle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Ekibimin cinsiyet oryantasyonu benim işim değil ve yaptığımız işle de tamamen alakasız. Günümüz mimarlığında bir kadın olarak var olma konusundaki deneyimim tümüyle olumlu. 30 yıldan fazla süredir bu mesleğin içindeyim ve bu süre zarfında iyi yönde çok büyük değişimler yaşandığını gördüm. İşimi yaparken gerçek anlamda herhangi bir bariyerle karşı karşıya kalmadım ve AL_A’da kariyerlerine başlayan kadınlar hiçbir zaman kendi potansiyellerini karşılamak konusunda engellenmezler. Vermek istediğim mesaj şu; bizim disiplinimizde istediğini elde ederken hiç̧ kimse için bir limit yok. AL_A’da cinsiyet dengesi, direktör seviyesinde de, 50/50’ye yakın. Son birkaç̧ yıldır bizimle çalışmak üzere daha fazla kadın başvuruda bulunuyor. Ofiste cinsiyet açısından denge olması, daha fazla kadını başvurma konusunda cesaretlendiriyor ve iki kadın direktörümü olması da muhtemelen bir fark yaratıyordur.

BU AY EN ÇOK OKUNANLAR
Mine Özbek

MİNE ÖZBEK

Mutlaka bir yol vardır.

Hayata Açık Ol

HAYATA AÇIK OL

Ray-Ban; dürüst, özgür ve anların içinde kendine doğallıkla yer bulanlara sesleniyor: You're On!

Dr. Mark Hyman

DR. MARK HYMAN

"Kaderimizin kurbanı olacağımız düşüncesinden vazgeçmeliyiz. Biyolojimizi değiştirecek güce sahibiz."

Cem Yiğit Üzümoğlu

CEM YİĞİT ÜZÜMOĞLU

'Fatih Sultan Mehmed'i hiç böyle görmediniz' diye bir spot yazsak, click-bait'e kurban gitmiş olur muyuz?

A Suburban Affaır

A SUBURBAN AFFAIR

Kırsaldayız ama aslında değiliz.

Cıty Portraıts: Budapeşte, Kıev, Prag

CITY PORTRAITS: BUDAPEŞTE, KIEV, PRAG

Budapeşte, Kiev ya da Prag'ta havalar nasıl?

Burak Deniz

BURAK DENİZ

“Biraz sabırsız ve çoğu zaman kararsızım. Bu iki özelliğim bir kenara, kendimden oldukça memnunum, zira en nihayetinde bunlar beni ben yapan haller ve bütünü olumlu etkiliyorlar.”

Sorumluluk Sevgiye Dahil

SORUMLULUK SEVGİYE DAHİL

Evcil hayvan sahiplenirken aklınızda bulunması gerekenler.

Professıonal Tourıst

PROFESSIONAL TOURIST

Turist olduğunuz bi şehirde yabancısınızdır. Yabancı olmadığınız bir şehirde turist de olamazsınız. Üzerine biraz düşününüz. Galeride ilerleyerek...

Cool & Collected

COOL & COLLECTED

XOXO yeni sayısında önümüzdeki soğuk aylar için birkaç olfaktif öneride bulunuyor.

2016: XOXO The Mag Röportajları

2016: XOXO THE MAG RÖPORTAJLARI

2016 yılında kimlerle sohbet ettik? Kısaca hatırlayalım;

WE ARE

WE ARE

10 yıl sonra, bir aradalar.

EN YENİLER
Mükemmel Uyum

MÜKEMMEL UYUM

Kusursuz müzik, dengeli ses deneyimi ve LG XBOOM Go arasındaki ilişkiyi tahmin etmeniz çok olası. Bu denkleme bir de Aybüke Pusat'ı dahil ediyoruz, sözü kendisine ve müziğe bırakıyoruz.

Dr. Mark Hyman

DR. MARK HYMAN

"Kaderimizin kurbanı olacağımız düşüncesinden vazgeçmeliyiz. Biyolojimizi değiştirecek güce sahibiz."

Serra Yılmaz

SERRA YILMAZ

Serra Yılmaz birçok şey demek. Ve bunlardan bir tanesi mentor olabilir...

Hayata Açık Ol

HAYATA AÇIK OL

Ray-Ban; dürüst, özgür ve anların içinde kendine doğallıkla yer bulanlara sesleniyor: You're On!

Bir Yerel Moda Dosyası

BİR YEREL MODA DOSYASI

İnsanı ve yaşadığı alanı ele alıyoruz. Giydiklerini, kendini çevrelediklerini. Ve sözü Türkiye'den yedi tasarımcıya bırakıyoruz.

Hayvanlarla Daha İyi Bir Dünya

HAYVANLARLA DAHA İYİ BİR DÜNYA

BluTV dizisi Bunu Bi' Düşünün sorumlu hayvan sahipliğini farklı bir gözle anlatıyor. Şimdi bu hikâyeyi yaratıcılarından dinliyoruz.

DAHA FAZLA