MARC CHAYA

Maison Francis Kurkdjian'ı bu kadar güçlü bir parfümevi yapan yalnızca iddialı formülleri değil. Markanın stratejik dehası Marc Chaya ile tanışın.

Niş parfümerinin yıldızı Maison Francis Kurkdjian... Markanın CEO’su Marc Chaya’yı İstanbul'da yakalıyoruz.

 

Bugün nasıl uyandınız?

Hala uyanabilmiş sayılmam. Hayatımı Fransa’da geçiriyorum, ama bu kez Manhattan-Paris seyahatim beni biraz jetlag yaptı. Normalde alarmımdan önce uyanırım; bu sabah daha fazla uyumak için alarmı sürekli erteledim.

Bugünle Kurkdjian’ın hangi parfümünü kombinlerdiniz?

Şu an üzerimde taşıdığımı kombinlerdim. Aslında Kurkdjian’ın bütün parfümleri bu güneşli güne uygun. Ama sanırım Aqua koleksiyonumuz bugünü en iyi yansıtıyor. Aqua Celestia ya da Aqua Universalis... Güneşli, parlak, taze.

Sizce lüks neyle alakalı?

Ilginç bir soru. Lüks latince bir kökten geliyor. Lüks, üç güzel şeyin bir kombinasyonu aslında. Zekice bir yaratıcılığın, inanılmaz bir bilgeliğin ve harika işçiliğin (dolayısıyla güzel malzemenin) bir araya gelmesiyle lüks vücut buluyor. Dolayısıyla lüks, tamamen yaratıcılık ve bilgiyle alakalı.

Finans departmanı ve yaratıcı departman birbirini nasıl etkiliyor? Yani Chaya ve Kurkdjian olarak dengeyi nasıl sağlıyorsunuz?

Finans ve yaratıcı departmanın el ele çalışması lazım. Birbirlerine saygı göstermeliler. Finans, yaratıcı departmanın hizmetinde yürümeli. Fakat yaratıcı departman finans departmanına göre ilerlerse, o zaman ruhunu kaybeder. Bu arada, finans pekala yaratıcılığa rehberlik de edebilir.Çünkü bazen, asla reklamı yapılamayacak (yani satamayacak) şeyler ortaya çıkabiliyor. Sonuçta, yarattığınız eseri müzede sergilemiyorsanız, işin bir finans kısmı varsa, piyasaya göre bir strateji izlemeniz gerekiyor. Kurkdjian’la bu şekilde ilerliyoruz: Birbirine müthiş saygı gösteren çok yakın iki arkadaş gibi çalışıyoruz.

Bugünün dünyasında parfüm endüstrisine ait konseptin değiştiğini söyleyebilir miyiz?

Parfüm endüstrisi artık daha farklı. Şu an yaptığımız şey eskisi gibi değil. Bugünün dünyasında, yani 2018’de parfümörler sahnenin ortasında ağırlanıyor, eskidense perde arkasındalardı. Maison Francis Kurkdjian, kendi zamanının en çok satan parfümlerinin adını bizzat taşıyan parfümöre ait bir parfüm evi. Tabii, en geniş kit- leye ulaşmaya yönelik parfümler tasarlamak gibi, hala değişmeyen şeyler de var.

Kurkdjian XOXO The Mag röportajında 'kendi dahil etrafındaki herkesin romantik olduğunu' söylemişti. Siz de romantik misiniz?

Sanırım romantik olmak için fazla gerçekçiyim. Romantikten ziyade mantıklı bir yanım olduğunu söyleyebilirim.

Kurkdjian aynı röportajda ‘ev’ sözcüğünün inandığı her şeyi ifade ettiğini söyledi. Sizin için bu sözcük ne olur?
Tek bir sözcüğün bana her şeyi ifade edebileceğini sanmasam da, eğer çok zorlarsam, ‘özgürlük’ü tercih ederim.

Ud üzerine bu kadar yoğunlaşmanız finansal bir strateji miydi?

İlginç bir şekilde, başlarda, evet. Fakat röportaja başladığımızda iş departmanının ve yaratıcı departmanın birbirlerini nasıl etkilediğini sormuştunuz. Başlangıçta, finans tarafı yaratıcı departmandan ud kokusunu rica etti. Yani, Kurkdjian’a ud notasıyla bir parfüm yapabilir mi diye sordum. Ama o, bu notayla çalışmaya pek sıcak bakmadı. Çünkü diğer parfümörler bu notayla duyguları yönlendirmekte artık ustalaşmıştı. Dolayısıyla bu isteğim karşısında Kurkdjian masaya hiçbir şey koymadı. Ta ki, udu bir Fransız kompozisyonunda kullanabileceğini fark edene kadar. Udun doğumu bizim için böyle oldu. Ve Francis ile Saron Elemi reçinesi, paçuli ve sandal ağacıyla çok özel bir koku yaratmak üzere bir diyalog başlattık. Ud, kokunun yalnızca bir kısmıy- dı. Sonunda ödül alan çok özel bir parfüm yarattık. Böylece Francis de, ağaç notalarının gücünü ehlileştirmeye başladı.

Maison Francis Kurkdjian Oud Silk Mood için nasıl bir hikaye yazardınız?

Size Oud Silk Mood'un gerçek hikayesini anlatayım. O, kumaştan esinlenen bir parfüm. Francis bu parfümü, ipeğin tene olan temasından esinlenerek yarattı. Bu noktada, gül yapraklarının yumuşak temasını kullandı. Formülünde gülü, papirüsü ve tazeliği baz alan Oud Silk’in sembolizmi, bu. Bu hikayeye Extrait de Parfum’da zaten çok güçlü ve yüksek konsantrasyonda bir nota altında sahibiz. Ama Francis ona biraz daha tazelik eklemek ve hafi eştirmek istedi. Dolayısıyla artık elimizde, Extrait de Parfum ile aynı auraya ve içeriklere sahip olan ama daha taze, aydınlık ve parlak bir koku var.

Favori notanızı merak ediyoruz.

Favori bir kokumun olup olmadığını söylemem çok zor. Hayır, galiba yok. Bunun yanında, imza bir kokum da yok. Ama hoşlanmadığım kokular var. Sevmediğim şeylerin sayısı, sevdiklerime nazaran daha az olduğu için bu şekilde açıklamak daha kolay olacak. Çok tatlı notaları sevmiyorum. Yani, aşırı tatlı kokuları... Duygularıma hitap etmiyorlar. Genellikle tütsülü ve odunsu kokular hoşuma gidiyor. Ferah parfümler de keza öyle.

Gününün sonunda, çok başarılı bir iş adamısınız. Kendinizi nasıl motive ediyorsunuz?

Kendime yönelttiğim sorular beni gece uykumdan uyandırdığı için pek eğlenceli değiller. Onlar beni motive etmiyor. Beni asıl motive eden şey, yaratmak ve ilerlemek için sahip olduğum enerji. Bir şey yaratacağımı bilmek, o devinim...

 

Röportaj: Sude Orhan

Fotoğraf: Ergun Candemir

Petals Magazine Cedrat Issue'dan alınmıştır. 

 

Francis Kurkdjian'ın XOXO The Mag Eylül 2012 sayısındaki röportajını buradan okuyabilirsiniz.  

BU AY EN ÇOK OKUNANLAR
Efı Gousı

EFI GOUSI

Efi'nin koyu-pastel dünyasına bakıyoruz. O anlatıyor, biz inceliyoruz.

SOME MEN SUMMER 2018 COVER STORY

SOME MEN SUMMER 2018 COVER STORY

Some Men yazı, Kerem Bürsin'le açıyor.

13 Reasons Why

13 REASONS WHY

Netflix’in 31 Mart’ta izleyiciyle buluşan yeni dizisi 13 Reasons Why, gençlik dizilerini polisiyeyle birleştiren formülüyle ilgi çekeceğe benziyor.

Birkan Sokullu

BİRKAN SOKULLU

Some Men'in Kış 2019 kapak konuğuyla biraz zaman geçiriniz.

WE ARE

WE ARE

10 yıl sonra, bir aradalar.

MBFWI Backstage: Özlem Süer

MBFWI BACKSTAGE: ÖZLEM SÜER

Özlem Süer defilesinin sahne arkasından bildiriyoruz.

Fırat Çelik

FIRAT ÇELİK

Hayatında standartları var. O tam bir profesyonel. Amacına yönelik hareket ediyor, ve geniş bir vizyonu var. Ve dünya onun oldukça, o da dünyanın oluyor. #dude

Walk Don’t Run İle Tanışın

WALK DON’T RUN İLE TANIŞIN

İçeri lütfen, ama koşmadan.

Davıd Guetta

DAVID GUETTA

"Yaptığımız her şeyin %100 olması gerekiyor."

Metin Akdülger

METİN AKDÜLGER

Meğer Metin'e daha soracak çok sorumuz varmış.

Instagram Pets: Shrampton

INSTAGRAM PETS: SHRAMPTON

Shrampton ile oturup sohbet edebilir, üstü açık arabasıyla Malibu sokaklarında gezebilirsiniz.

Rüya Pamuk

RÜYA PAMUK

Rüya'yla konuşmamızın odak noktasında okuduğu, yarıda bıraktığı ya da okuyacağı kitaplar vardı.

EN YENİLER
LOKAL TEMAS: TRUST ME BABY

LOKAL TEMAS: TRUST ME BABY

Trust me baby mercek altında. Yaratıcısı Melih Çebi yanıtlıyor.

LOKAL TEMAS: SUNA K.

LOKAL TEMAS: SUNA K.

"Biz Suna K.’yı bir kabile olarak tarif ediyoruz."

Davıd Guetta

DAVID GUETTA

"Yaptığımız her şeyin %100 olması gerekiyor."

Safa Şahin

SAFA ŞAHİN

“Şu an daha ziyade geleneksel sanat sisteminden yanayım."

WE ARE

WE ARE

10 yıl sonra, bir aradalar.

Bedirhan Soral

BEDİRHAN SORAL

"Günümüzde doğanın bize verdiği mesajları hepimiz çok net görüyoruz."

DAHA FAZLA