SAKATATA SAYGI KUŞAĞI

Bir zamanlar zirvedeyken, düşüşe geçmiş, şimdilerde ise tekrar ivme kazanan grafiğini, sakatat saygı kuşağında ele alıyoruz. Sakatata kafadan kuyruğa -ya da diğer bir değişle baştan ayağa- meraklı olanlara ithafımızdır.

Yazı: Pelin Dumanlı

Fotoğraflar: Haldun Kırkbir 

Styling: Arzu Sak

Sayı: Feed Magazine 002

Sakatat; yani diğer bir deyişle kasaplık hayvanların eti dışında kalan ve yenebilen uzuv ve organları... Takdir edersiniz ki bu organların görüntüsü ilk bakışta pek de öyle iştah açıcı değil. Özellikle uzuvlarının tıpkı insan anatomisine benzemesi, sakatatı az tüketenler için büyük bir handikap.

Sakatat aslında tıpkı bahar, baharat ve mahluk, mahlukat gibi çoğul bir kelime... Anlamı ise ‘düşük’ demek. Genel intiba ve anlamı ne kadar düşük olursa olsun, bu parçaların yemek kültürümüzdeki yerinin oldukça kadim olduğunu bu yazının girişinde belirtmemizde fayda var. Öyle ki, sakatat yıllar boyu Osmanlı padişahlarının sofrasından eksik olmayan ve esnaf lokantalarında pişirilerek, halkı doyuran bir yiyecek olarak günümüze kadar süregelmiş. 

Gelmiş... Ama ne zaman ki 1990’lı yıllarda tavukçuluk sektörü ivme kazanmış, işte o zaman bu gelenek ivedi bir düşüşe geçmiş. Tıp doktorları kolesterol yapar demişler, diyetlerden çıkmış; halkın önyargıları katlanmış. Endüstri ise halka daha da ucuz olan tavuğu dayatmaya çalışmış. Zaten zor olan ve pek tercih edilmeyen bir mesleği icra eden ciğerciler, çırak çıkaramaz olmuş, zamanla esnaf dükkanına kepenk vurmuş. Vurmayanlar da ciğerci adının yanına tavuk pazarı ibaresini eklemiş. Ama gerçek şudur ki sakatat çeşitleri bir dönem çok sükse yapmış. Kimse de görünüşlerini, varoluşlarını sevimsiz mevzular ile ilişkilendirmemiş. Lezzet deyince akla gelen ilk malzemelerden biri olarak sakatatın tarihteki özel davet menülerinde hep karşımıza çıktığını da belirtmeliyiz. 

Bizim sakatat ismini verdiğimiz parçalara, İtalyanlar ‘il quinto quarto’ , İngilizler ise ‘offal’ demişler. İtalyanların sakatata quinto quarto, yani beşinci çeyrek demeleri, aslında sakatata verdikleri önemden mütevellit. Çeyrekçi, esasen Osmanlı zamanında sokak kasapları için de kullanılan bir deyim. Sokak kasapları, karkası dört ana parçaya ayırıp, tek parçasını omuzlarında taşımalarından dolayı çeyrek satan olarak bilinirmiş. İtalyanların da sakatatı yüceltmek için beşinci çeyrek demeleri tesadüf olmamalı.

Hal böyle olunca insan sorguluyor... Sakatat neden bu kadar yüceltilmiş? Türk yemek kültürü bir zamanlar neden bu kadar sakatat severmiş? Dedelerimiz meyhaneye gidince neden hemen beyin salatası ister de, genç nesil kışın ortasında közlenmiş patlıcan salatası sipariş eder? 

Bizim buna cevabımız; kültürümüzün kökünde her şeyden son damlasına kadar faydalanmak olgusunun yaygın olması. Özellikle Orta Asya göçebe Türklerindeki hayvanın her yerinden yararlanma alışkanlığı sonucu sakatat bu kadar tüketilir olmuş. Endüstrinin gelişmesiyle tüketimi doğrudan etkilenen sakatat, ışık hızında değişimlere alışık olmayan dedelerimiz tarafından sofralarda aranmaya devam ede dursun, genç neslin siparişleri sadece bildiği tatlardan yana olmuş. 

Ne kadar övülürse övülsün, sevenin tam sevdiği, sevmeyenin bir kalemde sildiği bir ürün sakatat. Müdavimlerinin ise fotografik ve lezzet hafızalarında zevksel nitelikte porno etkisi yaptığını söylersek çok mu ileri gitmiş oluruz acaba? Kimi okuyucuların bize kızdığını, kimi okuyucuların da elbet ne demek istediğimizi anladığını tahmin edebiliyoruz.

Koç Yumurtası (Billur)

Genellikle koçunki tercih edildiği için yaygın adı koç yumurtasıdır. Koyunun kafes kısmına bağlı olarak kasaplara gittiği için, tıpkı kuzu böbrek gibi bir istisna olarak sakatatçılarda bulunmaz. Ciğerciler onun yerine dana yumurtası satarlar. Bu kısım birçok farklı çeşit pişirme tekniğine uygundur. Izgarası, tavası, şişe geçirilerek hazırlanan kebabı bunlardan sadece birkaçıdır. Koç yumurtasının kaygan bir yapısı vardır, alırken ciğercinizden onu sizin için, yapacağınız yemeğe göre kesmesini isteyerek işinizi kolaylaştırabilirsiniz. Eğer gerçek bir gastronomi meraklısıysanız, emin olun ehil bir el tarafından kesilişini izlerken, ciğercilik mesleğine hayran kalacaksınız.

Beyin

Geçtiğimiz on yılda deli dana hastalığı dolayısıyla Avrupa ülkelerinde satışı ve tüketimi bir süre yasaklanmış olan beyin, İstanbul mutfağında, özellikle de meyhane kültürümüzde sofranın olmazsa olmazı. Söğüş salatası görüntüsüyle kimileri için korkulu bir rüya olabilecekken, müdavimlerince el üstünde tutularak çok özel bir muamele görür. Ayrıca, Türk geleneklerinde en önemli organ olduğu için hatırı sayılır kişilere ikram edildiğini de belirtmek gerek. Osmanlı Mutfak Sözlüğü’nden ise beyinli pilavın yapıldığını öğreniyoruz. Pişirirken ve hazırlama sırasında bazı detaylara dikkat edilmelidir; zira beyin doğası itibarıyla çok kırılgan bir yapıya sahip. Pişirmeden önce soğuk suda bekletilirse hem daha sıkı bir hal alır, hem de bütün kanını suya bırakarak, şeffaf ve tertemiz bir görünüme ulaşır.

Paça

Tüm hayvansal ürünlere kıyasla jelatin bakımından oldukça zengin olan paça, ayak ya da patik olarak da bilinir. Bu arada Fatih Kıztaşı’ndaki paçacı, patik istiyorum diyenlere torpilli servis yapıyormuş, bizden söylemesi... 

Paçayı pişirmek çok kolaydır, sadece sabır gerektirir. Bir tencereye paçaları koyun. Üzerine 4 parmağı geçene kadar da oda sıcaklığında su ekleyip altını kısın; bırakın tıngır mıngır kaynasın. Uzun pişirmek önemli; çünkü besleyici özelliği kolajenin açığa çıkması ve bizim sindirimimize geçebilmesi ancak bu sayede mümkün oluyor. Pişirdikten sonra eğer kısa süre içinde tüketmezseniz ve örneğin ertesi gün yemek isterseniz, donuk bir kıvam aldığını görecekseniz. Bunun sebebi içindeki yüksek jelatinin soğudukça katılaşmasıdır. Bizim mutfakta en çok koyun ve kuzu paçası makbuldür. Dana paçası sık kullanılmaz. Keçi paçasının ünü İstanbul mutfağında pek dile gelmiştir, ancak ne yazık ki günümüzde bulunması çok zor hale geldi. 

Bağırsak-Bumbar

Gastronomik bir hazine, lezzet bombası ‘sarma’nın temel malzemesi bağırsak, tüm sakat-ların içinde ayrı bir yere sahip. Sarma deyince belki birilerinin gönlünü fethetmiş olabiliriz; zira eskiden yapılan fırında sarmayı artık bulmak neredeyse imkansız. İnce ve kalın olarak iki çeşidi bulunan bağırsak, tüm sakatatlar içinde en çok işçiliğe sahip kısımdır. Öyle meşakkatli bir işçilik ile çıkarılır ki, temizliğini, tuzlanmasını, çok yer kapladığı için kelep isimli özel bir örgü şekline getirilip muhafaza edilmesini izleyen biri, ustasının önünde eğilir. Abarttığımızı düşünenler varsa mezbahalarda özel bir odada sırf bu işi yapan ustaların olduğunu ve ‘bağırsakçı’ olarak ayrıca bir meslek kolunun kurulduğunu vurgulayalım.. 

Kalın bağırsak, halk ağzında bumbar olarak bilinir. Pek tabii, bumbarla yapılan bir yemeği ilk kez gören biri, haliyle ne olduğunu sorup öğrendiğinde büyük olasılıkla yemek istemeyecektir. Bu kısım genelde çoğumuzun bilerek ve isteyerek tercih edeceği türden bir malzeme değil; ama şunu da hatırlatmakta fayda var, iyi kalite sucuk, sosis yiyen herkes istemeden de olsa bağırsak yemiş oluyor. Hatta eğer başınızdan bir cerrahi ameliyat geçti ise, ameliyat ipliğiniz de muhtemelen bağırsaktan yapılmıştı. Anlayacağınız bağırsağın kullanım alanı pek fazla... 

Bir sokak klasiği olarak Kokoreç

Kokoreçin de temel malzemesi bağırsaktır. Her ne kadar eski geleneksel kokoreç tariflerinde ana malzeme uykuluk olsa da, etrafına sarılan bağırsağın tadı tüm yemeği etkisi altına alır. Etimolojik kökeni kokoretsiden gelir ki bu kelime de Yunanca ve Arnavut ağzında mısır koçanı demektir. Lokanta Esrarı’nda Ömer Seyfettin ilk kez -Atina’lı bir Rum’un lokantasında yer almasıyla- bu yemekten bahseder. Bu arada şu bilgiyi de paylaşmakta yarar var, sakatat ile ilgili yaptığım tarihsel araştırmalarda Osmanlı Dönemi’nde kokoreçin sokakta satıldığına yönelik bir bilgiye rastlamadım; ancak yılı bilinmese de Yunanistan’dan gelip, İstanbul ve İzmir gibi şehirlerin mutfak kültürlerinin bir parçası haline geldiğini söyleyebilirim. Kısacası kendisi ortak ve nefis bir yemek kültürü hazinemizdir. Gerçek müdavimleri bu lezzete domates ve biber karıştırmak istemezler, kömür ateşinde pişmiş kokoreçin satırla kıyılıp, üzerine biraz kimyon ekerek keyfine varmak İstanbul ve Egeliler için mide bayramı demektir. Öne çıkan bazı sakatat çeşitlerini böyle özetleyebiliriz. Daha fazlası için bir ciğerci vitrinine seyre dalınız...

Sakatatın bu kadim çeşitlerinin tarih boyunca çok çeşitli kültürlerden ve ekonomik düzeyden insanı doyurduğunu ve bu durumun günümüzde de devam ettiğini söyleyebiliriz. Bizim tarafta ise neyle beslendiğini sorgulayıp, gerçek gıdanın peşinden koşan; Siyez buğdayı için Kars’a giden, Obruk peyniri için Konya’ya uçan lezzet tutkunları, sakatat aşkı için Antep’in sabah kahvaltısı spesiyalitesi ciğer için de harekete geçmeye başladılar bile... Son birkaç yılda Baba Söğüş, Yan Meyhane gibi sakatatın sokak yemeği halini servis eden mekanların açılması da, sakatatı bilmeyen ya da unutan bir nesli uyandıracak gibi duruyor. Büyük şehirlerimizde fine dining konsepti altında daha rafine tatlar servis eden restoranların menülerinde ise sakatat kimi zaman klasik reçetelerle, kimi zaman da deneysel tabaklarla sunularak müdavimlerini meraklandırıp, sevindirmeye başladı. Kim ne derse desin, sakatat önümüzdeki yılların yükselen değeri olacağa benzer. Bizden söylemesi...

 

Feed Magazine'in yeni sayılarına buradan ulaşabilirsiniz. 

BU AY EN ÇOK OKUNANLAR
Mine Özbek

MİNE ÖZBEK

Mutlaka bir yol vardır.

Hayata Açık Ol

HAYATA AÇIK OL

Ray-Ban; dürüst, özgür ve anların içinde kendine doğallıkla yer bulanlara sesleniyor: You're On!

Dr. Mark Hyman

DR. MARK HYMAN

"Kaderimizin kurbanı olacağımız düşüncesinden vazgeçmeliyiz. Biyolojimizi değiştirecek güce sahibiz."

Cem Yiğit Üzümoğlu

CEM YİĞİT ÜZÜMOĞLU

'Fatih Sultan Mehmed'i hiç böyle görmediniz' diye bir spot yazsak, click-bait'e kurban gitmiş olur muyuz?

A Suburban Affaır

A SUBURBAN AFFAIR

Kırsaldayız ama aslında değiliz.

Cıty Portraıts: Budapeşte, Kıev, Prag

CITY PORTRAITS: BUDAPEŞTE, KIEV, PRAG

Budapeşte, Kiev ya da Prag'ta havalar nasıl?

Burak Deniz

BURAK DENİZ

“Biraz sabırsız ve çoğu zaman kararsızım. Bu iki özelliğim bir kenara, kendimden oldukça memnunum, zira en nihayetinde bunlar beni ben yapan haller ve bütünü olumlu etkiliyorlar.”

Sorumluluk Sevgiye Dahil

SORUMLULUK SEVGİYE DAHİL

Evcil hayvan sahiplenirken aklınızda bulunması gerekenler.

Professıonal Tourıst

PROFESSIONAL TOURIST

Turist olduğunuz bi şehirde yabancısınızdır. Yabancı olmadığınız bir şehirde turist de olamazsınız. Üzerine biraz düşününüz. Galeride ilerleyerek...

Cool & Collected

COOL & COLLECTED

XOXO yeni sayısında önümüzdeki soğuk aylar için birkaç olfaktif öneride bulunuyor.

2016: XOXO The Mag Röportajları

2016: XOXO THE MAG RÖPORTAJLARI

2016 yılında kimlerle sohbet ettik? Kısaca hatırlayalım;

WE ARE

WE ARE

10 yıl sonra, bir aradalar.

EN YENİLER
Mükemmel Uyum

MÜKEMMEL UYUM

Kusursuz müzik, dengeli ses deneyimi ve LG XBOOM Go arasındaki ilişkiyi tahmin etmeniz çok olası. Bu denkleme bir de Aybüke Pusat'ı dahil ediyoruz, sözü kendisine ve müziğe bırakıyoruz.

Dr. Mark Hyman

DR. MARK HYMAN

"Kaderimizin kurbanı olacağımız düşüncesinden vazgeçmeliyiz. Biyolojimizi değiştirecek güce sahibiz."

Serra Yılmaz

SERRA YILMAZ

Serra Yılmaz birçok şey demek. Ve bunlardan bir tanesi mentor olabilir...

Hayata Açık Ol

HAYATA AÇIK OL

Ray-Ban; dürüst, özgür ve anların içinde kendine doğallıkla yer bulanlara sesleniyor: You're On!

Bir Yerel Moda Dosyası

BİR YEREL MODA DOSYASI

İnsanı ve yaşadığı alanı ele alıyoruz. Giydiklerini, kendini çevrelediklerini. Ve sözü Türkiye'den yedi tasarımcıya bırakıyoruz.

Hayvanlarla Daha İyi Bir Dünya

HAYVANLARLA DAHA İYİ BİR DÜNYA

BluTV dizisi Bunu Bi' Düşünün sorumlu hayvan sahipliğini farklı bir gözle anlatıyor. Şimdi bu hikâyeyi yaratıcılarından dinliyoruz.

DAHA FAZLA