GRIMES

Haziran 2012 sayımızdan sunarız: Grimes.

Üçüncü albümü ‘Visions’la adından çokça söz ettirdi. Grimes. Skrillex ve Diplo ile memleketi Kanada’yı yolcu treniyle turlamaya hazırlanan yetenekli şarkıcıyı yoğun tur döneminde yakalayıp, Mariah Carey’den, adına tasarlanan yüzüklere kadar birçok konudan söz açtık.

Röportaj: Vehbi Görgülü - XOXO The Mag Haziran 2012

Fotoğraflar: Tommy Chase Lucas, David Emery

Çok yoğun bir dönemden geçtiğini tahmin edebiliyorum. Bazen evinde hiçbir şey yapmadan zaman geçirmek istediğin oluyor mu?

Kesinlikle, evimi çok özlüyorum! Ama diğer yandan hiçbir şey yapmama fikrinin hoşuma gittiğini de pek söyleyemem. Yine de biraz olsun sanatla uğraşacak, arkadaşlarımı ve yatağımı görebilecek fırsatım daha fazla olsa hiç fena olmazdı!

Yapmış olduğun müziğin kendi ülkenden ziyade Avrupalı müzik dinleyicisine daha çok hitap ettiğini düşünüyorum, yanılıyor muyum?

Kanada’da muhteşem bir dinleyici kitlesi var... Özellikle Vancouver, Toronto ve Montreal’de. Biliyorsun Kanada küçük bir ülke. Haliyle kimi zaman sahneden izleyicilere baktığımda yarısını tanıyormuşum hissine kapılıyorum. Dürüst olmalıyım ki bu muhteşem bir his!

Çaldığın en çılgın izleyici kitlesini sorsam?

Biraz düşünmeliyim... New Orleans’ta ufacık bir barda sahne almıştım. Konser biletleri çıktığı gibi tükenmişti! Dinleyicilerin arasında bulunan ve uyuşturucu kullandığını tahmin ettiğim bir grup, ben sahnedeyken klavyemi çalmaya çalışmıştı. Düşünebiliyor musun? Bir yandan şarkı söylemeye çalışıp, diğer yandan herifleri tekmeliyordum! Çılgın bir geceydi! Gecenin sonunda bar adeta yağmalanmış gibiydi.

Klavye demişken; Sahnede kullandığın ekipmanlar neler?

Sahne ekipmanlarım bir klavye, CDJ, sampler ve bir vokal pedalından ibaret.

Bir röportajında K-Pop türünün ‘Visions’ın ilham kaynaklarından biri olduğunu söylemişsin. İlgini çeken K-Pop müziğinin kendisi mi, yoksa K-Pop sanatçılarının stilleri mi?

Sanırım her ikisi de. Fakat K-pop stilinin üzerimdeki etkisi müziğinden çok daha fazla. Benim için Grimes sonik olduğu kadar aynı zamanda da görsel bir proje. Bu nedenle Grimes’ı ne şekilde sunmam gerektiği konusuna bir hayli kafa yorduğumu söyleyebilirim. Bence K-Pop müzik videoları, sanat yönetimi konusunda örnek alınması gereken çalışmalar. Bu arada gerçek bir K-pop hayranı olduğumu da itiraf etmeliyim.

İlham kaynakların arasında Mariah Carey ve Nicki Minaj gibi isimler de var. Kendini ana akım müzik arenasına ait hissediyor musun?

Her ne kadar kendimi bağımsız bir sanatçı olarak görme fikri beni daha mutlu etse de, ana akım arenada başarılı olan isimlerle hiçbir derdim yok. Bir sanatçının bağımsız olması ile onun başarıyla ulaşmasının birbirlerinin anti-tezi olduklarına inanmıyorum. Yine de bağımsızlığa ve kontrolü elimde tutmaya olan düşkünlüğümü saklayamam. Büyük bir plak şirketine bağlı olarak çalışmıyorum. Kendi işimle gurur duyduğum sürece başarılı olmak umrumda bile değil. Fakat ünlü olmak adına bir şeylerden feragat etmek kesinlikle bana göre değil.

Heyecan verici bulduğun yeni müzisyenler var mı?

D’on, Elite Gymnastics, Doldrums, Tonstartsbandht, Mozart’s Sister, Blue Hawaii, Flow Child, Majical Cloudz, How to Dress Well, Pictureplane, Purity Ring, Born Gold, Brenmar, SSion, Mykke Blanco... Listem fazlasıyla uzundur.

‘Visions’ için Doldrums ve Majical Cloudz gibi isimlerle çalıştın. Diğer müzisyenlerle çalışmak özgürlüğünü kısıtladı mı?

Kendimi tek başıma kayıt yaparken çok daha rahat hissediyorum. Saymış olduğun isimlerle de doğrudan bir araya gelerek çalışmadık zaten. Yalnızca onların müziklerinden sample’lar kullandım. Geçenlerde ise Blood Diamonds ile ortak bir kayıt için bir araya geldik ve bu çok keyifliydi.

Son günlerde moda ikonu olarak anılan isimlerden birisin. Moda senin için nedir?

Açıkçası bilmiyorum. Sanırım moda aynı müzik ve resim gibi bir araç. Modanın özünde ise güzel bir şeyler yaratma isteğinin yattığını düşünüyorum. Sıra dışı bir tarzım olduğunun farkındayım. Tüm kıyafetlerimi kendim hazırlıyorum zaten. Amacım takip edilmek değil, iz bırakmak... Kalın izler! Giyim tarzım hem müziğimi, hem de sahnedeyken fiziksel varlığımı güçlendiriyor. İşte bu yüzden benim için çok önemli.

Yakında kendi markanı yaratma gibi bir girişiminde bulunmayı düşünüyor musun?

Neden olmasın? Fakat dikişten kesinlikle nefret ediyorum. Zamanında bir tiyatro şirketi için çalışıyordum ve benden öylesine iç bayıcı şeyler dikmemi istiyorlardı ki, sanırım sonunda bu yeteneğimi tamamen yitirdim.

BU AY EN ÇOK OKUNANLAR
Şehirlerin Şarjı Bitmez

ŞEHİRLERİN ŞARJI BİTMEZ

Güne hazırsınız, otomobiliniz de öyle.

Yeni İnsan

YENİ İNSAN

Gündüz Vassaf XOXO The Mag için yazdı.

Sosyal İzolasyonda Skın-Fastıng

SOSYAL İZOLASYONDA SKIN-FASTING

Cilt bakımı rutininizi durdurduysanız, tekrar düşünün.

Değişik Bir Gün

DEĞİŞİK BİR GÜN

Başlıyoruz.

Az Kaldı

AZ KALDI

Otomobile atlayıp şehri yaşamaya.

Şükrü Özyıldız

ŞÜKRÜ ÖZYILDIZ

Şapkasını kapının dışında bıraktı. İçeri girdi, elimizi sıktı, karşımıza oturdu; arkadaşımız oldu.

Rebırth

REBIRTH

Adı üstünde işte, yeniden doğuyoruz.

Best Frıends: Ece Çeşmioğlu

BEST FRIENDS: ECE ÇEŞMİOĞLU

Ece Çeşmioğlu ve Taner Ölmez'le sohbet ettik. Daha doğrusu onlar etti, biz dinledik.

A Suburban Affaır

A SUBURBAN AFFAIR

Kırsaldayız ama aslında değiliz.

Evdeki Saat

EVDEKİ SAAT

Grubun beyni ve şimdilik tek üyesi Eren Bagi’yleydik.

Lyn Weıscz

LYN WEISCZ

Lynskiii, telefonun öbür ucunda.

A’dan Z’ye Moda Haftası

A’DAN Z’YE MODA HAFTASI

Moda haftasının hengamesi ve bütün yaşananları alfabedeki harflerin öncülüğünde inceliyoruz.

EN YENİLER
Beğeni Üzerine

BEĞENİ ÜZERİNE

Ali Akay, XOXO The Mag için yazdı.

Zızı Donohoe

ZIZI DONOHOE

Zizi Donohoe ile güzellik üzerine biraz laflıyoruz.

Franz Ferdınand

FRANZ FERDINAND

Franz Ferdinand ile İstanbul konserlerinden hemen önce buluşmuştuk.

Bir Küresel Moda Dosyası

BİR KÜRESEL MODA DOSYASI

Küresel moda markalarını mercek altına alıyoruz.

Erol Tabanca & İdil Tabanca

EROL TABANCA & İDİL TABANCA

OMM'u Kengo Kuma'dan dinledik, şimdi sıra işin kalbi olan ikilide. Biz bu ikilinin sohbetine müdahil olmaktansa şahit olmayı tercih ediyoruz.

Jonathan Anderson

JONATHAN ANDERSON

JW Anderson’ın kurucusu ve Loewe’nin Kreatif Direktör’ü Jonathan Anderson’ın yükselişi hız kesmiyor. Erkek kıyafetleriyle başlayıp kadın tasarımlarına varan serüvenin tanığıyız.

DAHA FAZLA