JOHN TURTURRO

Onunla ilk karşılaşmamız Spike Lee’nin Do The Right Thing filmiyle olmuştu. Son filmi Mia Madre sırasında, bu sohbeti paylaşıyoruz.

Onunla ilk karşılaşmamız Spike Lee’nin Do The Right Thing filmiyle olmuştu. Böylece John Turturro, Lee’nin favorilerinden biri haline geldi. Ardından, Coen Kardeşler’in de favorileri arasına girmekte gecikmedi. Yirmi beş yıldır zanaatını başarıyla sürdüren Turturro ile son filmi Mia Madre’de canlandırdığı egomanyak aktörü ve kendi aktörlüğünü konuştuk.

Röportaj: Nando Salvà - Some Men İlkbahar 03

Fotoğraf: Fading Gigolo (Millennium Entertainment)

 

İtalyan mirasınızla hep iç içe oldunuz. Daha önce
dört İtalyan filminde rol almakla birlikte Napoli’nin müziğini anlatan Passione adında bir film de yönettiniz. Mia Madre’de rol almak bu İtalyan bağlantısını devam ettirmek için bir yoldu diyebilir miyiz?

Aslında Mia Madre’de rol almamın sebebi Nanni Moretti’ydi. Onun filmlerinin hep hayranı olmuşumdur. Daha önce bana Habemus Papam’da rol almayı teklif etmişti, ancak o sırada müsait değildim. Nanni’nin yıllar geçtikçe olgunlaşıp, daha ciddileşmesini aynı zamanda da eğlenceli kalmasını çok takdir ediyorum. Bu film; belirli bir yaşa geldiğinizde, baba, sevgili ve yönetmen olduğunuzda, her şeyi bir arada yürütmeye çalışırken karşılaştığınız problemleri anlatıyor. Filmde kendi hayatımdan pek de hoş olmayan kesitler de buldum. Zaman geçtikçe her şeyin basitleşeceğini düşünürsünüz, ama aslında çoğu şey daha da karmaşık bir hal alıyor.

Filmi İtalyanca çekmek sizin için bir zorluk yarattı mı?

Hayır. Nanni benden bütün esprilerimi iki dilde de çalışmamı istedi, ve İtalyancam o kadar iyiydi ki biraz daha kötü konuşmamı rica ettiler. Benim için zor olan şey, İtalyancadan İngilizceye sonra da tekrar İtalyancaya geri dönmek oldu. Çünkü diyaloglarımda birçok kez doğaçlama yapmam gerekiyordu. Ama bu oldukça aydınlatıcı da oldu. Bu filmde oynadığım gibi bir karakteri canlandırdığınızda, kendinizi biraz serbest bırakıp hafif de çılgın olmanız gerekiyor. Böyle bir şeyi daha önce hiç çalışmadığınız birisiyle yapmak her zaman kolay olmuyor. Ama Nanni bana bu konuda çok özgürlük tanıdı, beni yeni şeyler denemeye ve istediğim kadar ileri gitmeye teşvik etti. Bunu ekranda da çok rahat görebileceğinizi düşünüyorum.

Mia Madre’de, Barry Huggins, bir ara oyunculuğun kendisine anlamsız geldiğini söylüyor. Sizin hiç böyle hissettiğiniz oldu mu?

Kariyerimin bir döneminde böyle hissettiğim oldu tabii. Bazen öyle bir filmde veya rolde oynarsınız ki kendinizi toparlamanız gerekir. Bitkin biri olmadığımı düşünüyorum, ama beş yıl kadar önce mesleğimde problemler yaşadığımı hatırlıyorum. Oyuncu olarak, bir rol için yeni kabiliyetler edinirsiniz, ama sonra bu yeni edindiğiniz kabiliyetleri geliştiremezsiniz, çünkü başka bir rol için başka şeyler öğrenmeniz gerekir. Neyse, terapistim bana benim yaptığım işin de önemli olduğunu söylemişti. Ben de ona inanmayı seçtim ve artık daha mutluyum. Sanırım böyle şeyler her oyuncunun başına er ya da geç geliyor.

Sizce de filmde denildiği gibi yönetmenler pislik midir?

Genelde pislik oluyorlar, evet. Çünkü hep onların istediklerinin olmasını istiyorlar. Ama aslında iyi bir yönetmen hep istediğini yapan kişi olmamalıdır; oyuncuyu filmin yıldızı yapmayı bilen kişi olmalıdır. Bu arada biz oyuncular da arada pislik, deli ve egoist olabiliyoruz.

Bazı oyuncular kafadan hikayeler bile atabiliyor. Mesela Barry Huggins filmde daha önce Kubrick’le çalıştığını iddia ediyordu.

Kubrick’le daha önce neredeyse çalışıyordum. Eyes Wide Shut’da oynamamı istiyordu. Tanıştık, uzun uzun konuştuk. Benim hakkımda her şeyi biliyordu. Beyzboldan, soykırımdan ve tabii ki filmlerinden bahsettik. Ama ben o sırada başka bir proje üzerinde çalışıyordum ve birlikte çalışamadık. Barry Huggins’e gelince, bence Kubrick’le gerçekten çalıştı ve sonra da kovuldu. Çünkü Kubrick çoğu oyuncusundan vazgeçer, ama benden kurtulmaya çalışmamıştı.

İlk kez aktör olmaya karar verdiğin zamanı hatırlıyor musun?

Tam olarak hatırlamıyorum. Oyunculuğa eskiden beri ilgim vardı. Ailem de bana destek vermişti ama yine de bu iş olmazsa arkasına sığınacağım bir şey olması istiyorlardı. Mesela babam mimar olmamı istiyordu. Tabii onlar da haklı, aktörlük hayatınızı kazanmak için garip bir meslek; insana saçma sapan şeyler yaptırıyor. Doktorluk ya da avukatlık gibi gerçek bir iş değil.

Ama yine de oyunculukla büyük başarılar yakaladınız. Peki kariyerinizde en gurur duyduğunuz şey ne oldu?

Bir kariyere sahip olmak bile yeterli. Bu konuda çok Şanslı olduğumu düşünüyorum. 80’lerin ortasında işe yeni başladığımda bağımsız filmler yeni yeni çekiliyordu. Jim Jarmusch, Steven Soderbergh, Coen Kardeşler, Spike Lee... İşte bu yönetmenler gerçek sanatçılardı. Yaratıcılıklarıyla sektöre seslerini duyurmak istiyorlardı. Benim içinse dikkat çekmek için yeterli yer vardı, ama tabii bu başta hiç kolay olmadı.

BU AY EN ÇOK OKUNANLAR
Mine Özbek

MİNE ÖZBEK

Mutlaka bir yol vardır.

Hayata Açık Ol

HAYATA AÇIK OL

Ray-Ban; dürüst, özgür ve anların içinde kendine doğallıkla yer bulanlara sesleniyor: You're On!

Dr. Mark Hyman

DR. MARK HYMAN

"Kaderimizin kurbanı olacağımız düşüncesinden vazgeçmeliyiz. Biyolojimizi değiştirecek güce sahibiz."

Cem Yiğit Üzümoğlu

CEM YİĞİT ÜZÜMOĞLU

'Fatih Sultan Mehmed'i hiç böyle görmediniz' diye bir spot yazsak, click-bait'e kurban gitmiş olur muyuz?

A Suburban Affaır

A SUBURBAN AFFAIR

Kırsaldayız ama aslında değiliz.

Cıty Portraıts: Budapeşte, Kıev, Prag

CITY PORTRAITS: BUDAPEŞTE, KIEV, PRAG

Budapeşte, Kiev ya da Prag'ta havalar nasıl?

Burak Deniz

BURAK DENİZ

“Biraz sabırsız ve çoğu zaman kararsızım. Bu iki özelliğim bir kenara, kendimden oldukça memnunum, zira en nihayetinde bunlar beni ben yapan haller ve bütünü olumlu etkiliyorlar.”

Sorumluluk Sevgiye Dahil

SORUMLULUK SEVGİYE DAHİL

Evcil hayvan sahiplenirken aklınızda bulunması gerekenler.

Professıonal Tourıst

PROFESSIONAL TOURIST

Turist olduğunuz bi şehirde yabancısınızdır. Yabancı olmadığınız bir şehirde turist de olamazsınız. Üzerine biraz düşününüz. Galeride ilerleyerek...

Cool & Collected

COOL & COLLECTED

XOXO yeni sayısında önümüzdeki soğuk aylar için birkaç olfaktif öneride bulunuyor.

2016: XOXO The Mag Röportajları

2016: XOXO THE MAG RÖPORTAJLARI

2016 yılında kimlerle sohbet ettik? Kısaca hatırlayalım;

WE ARE

WE ARE

10 yıl sonra, bir aradalar.

EN YENİLER
Mükemmel Uyum

MÜKEMMEL UYUM

Kusursuz müzik, dengeli ses deneyimi ve LG XBOOM Go arasındaki ilişkiyi tahmin etmeniz çok olası. Bu denkleme bir de Aybüke Pusat'ı dahil ediyoruz, sözü kendisine ve müziğe bırakıyoruz.

Dr. Mark Hyman

DR. MARK HYMAN

"Kaderimizin kurbanı olacağımız düşüncesinden vazgeçmeliyiz. Biyolojimizi değiştirecek güce sahibiz."

Serra Yılmaz

SERRA YILMAZ

Serra Yılmaz birçok şey demek. Ve bunlardan bir tanesi mentor olabilir...

Hayata Açık Ol

HAYATA AÇIK OL

Ray-Ban; dürüst, özgür ve anların içinde kendine doğallıkla yer bulanlara sesleniyor: You're On!

Bir Yerel Moda Dosyası

BİR YEREL MODA DOSYASI

İnsanı ve yaşadığı alanı ele alıyoruz. Giydiklerini, kendini çevrelediklerini. Ve sözü Türkiye'den yedi tasarımcıya bırakıyoruz.

Hayvanlarla Daha İyi Bir Dünya

HAYVANLARLA DAHA İYİ BİR DÜNYA

BluTV dizisi Bunu Bi' Düşünün sorumlu hayvan sahipliğini farklı bir gözle anlatıyor. Şimdi bu hikâyeyi yaratıcılarından dinliyoruz.

DAHA FAZLA