RAMEET CHAWLA

Uzaktan bakıldığında her şeyi beğeniyormuş gibi görünüyor ama aslında Rameet sadece insanların ihtiyaç duydukları şeyi onlara vermekle yetiniyor.

Yukarıda okuduğunuz isim, Instagram’daki bilimum hashtag altında karşınıza çıkabilecek bir insanı işaret ediyor. Rameet, sıradan bir bilgisayar kurdu olarak hayatına devam edebilecekken, çıtayı biraz yükseltiyor ve sosyal medyanın hakimiyetini elinde tutan insanlara kapılarını açacak bir şirketin başına geçiyor. Uzaktan bakıldığında her şeyi beğeniyormuş gibi görünüyor ama aslında Rameet sadece insanların ihtiyaç duydukları şeyi onlara vermekle yetiniyor.

 

Röportaj: Koray Caner - Some Men İlkbahar 03

Fotoğraf: Jason Rodgers

 

Rameet, kendini bir girişimci gibi görüyor musun?

Sanırım bu konuda kendime çok yüklenmek istemiyorum, bu yüzden kaçamak bir cevap vereceğim. Önceleri asosyal bir inek olduğumu düşünüyordum ama zamanla girişimci olma konusunda karar kıldım.

İnsanoğlu, dünya üzerindeki hakimiyetini devam ettirmek için, kendisinden daha zeki varlıklar üretmeyi bir gün bırakacak mı sence?

Burada, Frankenstein’ın kontrolden çıkması gibi bir durum söz konusu. Hal böyle olunca, insanlar ve özellikle bu üretim sürecinde birincil görev üstlenen mühendisler, durumun ne kadar mühim olduğunu fark etmiş olacaklar ki, attıkları her adımı iki kere düşünerek hareket ediyorlar. Yani insanların bilgisayarlar veya robotlar üzerindeki egemenliği kolay kolay ortadan kalkacak gibi görünmüyor.

Var olan uygulamaları daha kullanılabilir hale getirmek, dijital dünyayı daha sürdürebilir kılıyor mu?

Bir girişimci ya da şirket sahibi olarak, teknolojinin nereye doğru evrildiğini ve sizi nasıl etkileyeceğini çok iyi düşünmeniz gerekiyor. Hangi sektörde çalışıyor olursanız olun, teknoloji ve dolayısıyla dijital dünyaya dair daha bilgili olmalısınız. Var olanı düzenlemek ya da kafanızdaki fikri yoktan yaratmak ise sizin karar vereceğiniz bir şey. Sahip olduğunuz teknolojiyi, uygulamayı daha iyi bir seviyeye getirmek sizin için ideal bir çözümse, bu durum dijital dünyayı sizin için daha sürdürülebilir bir hale getirebilir.

Bu çekişmeli dünyada Fueled nasıl ortaya çıktı peki?

Açık konuşmak gerekirse Fueled benim oturma odamda doğdu. Çalıştığım farklı şirketler için üretim yaparken, bilgisayarımı kucağıma alıp evime gelen insanlarla toplantı yapıyordum
ve bu hiç profesyonel bir durum değildi. Toplantı yaptığım şirketler harika ofislere ve toplantı odalarına sahipken, ben müşteriler evime gelmeden önce koltukta kalmış yemek kırıntılarını süpürmekle uğraşıyordum. Sonra, kendi ofisimi açabilecek hale geldiğimde, ofisi benim gibi zorluklarla uğraşan herkese açmaya karar verdim.

Peki Fueled tam olarak nedir?

Fueled ve Fueled Collective olmak üzere iki farklı şirketten oluşuyoruz. Fueled Collective, şu an dünyanın pek çok yerinde karşınıza çıkabilecek kolektif çalışma ortamını sunan bir oluşum. Farklı girişimcilerin bir araya gelerek istedikleri çalışma ortamını yaratan ve birbirlerine destek olmasını sağlayan bir yer. Fueled ise, daha büyük ölçekli firmaların, girişimcilerin üretmek istedikleri uygulamalar için onlara ihtiyacı olan fonu sağlayan bir şirket.

Bu kadar çok girişimciyi bir araya toplamak başına bela açmıyor mu?

Büyük problemlerle karşılaşacağımızı düşünüyordum ama hiç tahmin ettiğim gibi olmadı. Şu an Fueled Collective’i kullanan insanlar, iş odaklı düşünen profesyonellerden ibaret. 

Lovematically nasıl ortaya çıktı? Fueled’ın en çok konuşulan üretimi bu olsa gerek.

Kesinlikle. Etrafımdaki arkadaşlarım, sürekli Instagram’da onların fotoğraflarını beğenmediğimden şikayet ediyorlardı. Ben de hazır etrafımdaki insanlar da dahil olmak üzere, neredeyse dünyanın tamamı bu beğeni bağımlılığına tutulmuşken, onlara ihtiyacı olan şeyi vermek istedim. Lovematically sayesinde, otomatik bir sistem geliştirdim ve takip ettiğiniz ve belirli bir etiket süzgecinden geçirdiğiniz fotoğrafların otomatik olarak beğenilmesini sağladım. Uygulamayı hayata geçirdikten sonra on binlerce takipçi kazandım ve sokakta karşılaştığım insanların Instagram aracılığıyla beni tanıdığını fark ettim. Uygulamayı kullanmaya başladıktan sonraki birkaç hafta içerisinde, tanımadığım insanlar tarafından üç farklı partiye davet edildim. Tabii işe kötü tarafından bakacak olursak, eski sevgilimden onu takip etmeyi bırakmamı emreden bir mesaj aldım. 

Bu arada insanlar sadece işinden bahsetmiyor, zira stilin de yaptığın şeyler kadar dikkat çekiyor.

Kendimi bildim bileli, girdiğim ortamlara ayak uydurmak
gibi bir amacım olmadı. Bu yüzden kıyafetlerim de fazlasıyla dikkat çekiyor. Eğer bir gün ofise giderken keten bir gömlek ve desenli bir şalvar giymek istiyorsam, giyiyorum. Bu, ertesi gün üç parçalı bir takım elbise giymeyeceğim anlamına gelmiyor.

Bu stil, giyilebilir teknolojiyi kaldırıyor mu?

Giyilebilir teknolojiye hazır olmadığımızı çok rahat bir şekilde söyleyebilirim. Eğer hazır olsaydık, sokakta herkesin Google Glass taktığını görürdük.

BU AY EN ÇOK OKUNANLAR
Mine Özbek

MİNE ÖZBEK

Mutlaka bir yol vardır.

Dr. Mark Hyman

DR. MARK HYMAN

"Kaderimizin kurbanı olacağımız düşüncesinden vazgeçmeliyiz. Biyolojimizi değiştirecek güce sahibiz."

Hayata Açık Ol

HAYATA AÇIK OL

Ray-Ban; dürüst, özgür ve anların içinde kendine doğallıkla yer bulanlara sesleniyor: You're On!

Cem Yiğit Üzümoğlu

CEM YİĞİT ÜZÜMOĞLU

'Fatih Sultan Mehmed'i hiç böyle görmediniz' diye bir spot yazsak, click-bait'e kurban gitmiş olur muyuz?

Burak Deniz

BURAK DENİZ

“Biraz sabırsız ve çoğu zaman kararsızım. Bu iki özelliğim bir kenara, kendimden oldukça memnunum, zira en nihayetinde bunlar beni ben yapan haller ve bütünü olumlu etkiliyorlar.”

Sorumluluk Sevgiye Dahil

SORUMLULUK SEVGİYE DAHİL

Evcil hayvan sahiplenirken aklınızda bulunması gerekenler.

Cıty Portraıts: Budapeşte, Kıev, Prag

CITY PORTRAITS: BUDAPEŞTE, KIEV, PRAG

Budapeşte, Kiev ya da Prag'ta havalar nasıl?

A Suburban Affaır

A SUBURBAN AFFAIR

Kırsaldayız ama aslında değiliz.

Professıonal Tourıst

PROFESSIONAL TOURIST

Turist olduğunuz bi şehirde yabancısınızdır. Yabancı olmadığınız bir şehirde turist de olamazsınız. Üzerine biraz düşününüz. Galeride ilerleyerek...

Cool & Collected

COOL & COLLECTED

XOXO yeni sayısında önümüzdeki soğuk aylar için birkaç olfaktif öneride bulunuyor.

LOKAL TEMAS: SUNA K.

LOKAL TEMAS: SUNA K.

"Biz Suna K.’yı bir kabile olarak tarif ediyoruz."

Yedi Titreşim

YEDİ TİTREŞİM

Gün ortasında da günaydın diyemeyeceğimizi kim söyledi? Kendinizi rahat bırakın.

EN YENİLER
Mükemmel Uyum

MÜKEMMEL UYUM

Kusursuz müzik, dengeli ses deneyimi ve LG XBOOM Go arasındaki ilişkiyi tahmin etmeniz çok olası. Bu denkleme bir de Aybüke Pusat'ı dahil ediyoruz, sözü kendisine ve müziğe bırakıyoruz.

Dr. Mark Hyman

DR. MARK HYMAN

"Kaderimizin kurbanı olacağımız düşüncesinden vazgeçmeliyiz. Biyolojimizi değiştirecek güce sahibiz."

Serra Yılmaz

SERRA YILMAZ

Serra Yılmaz birçok şey demek. Ve bunlardan bir tanesi mentor olabilir...

Hayata Açık Ol

HAYATA AÇIK OL

Ray-Ban; dürüst, özgür ve anların içinde kendine doğallıkla yer bulanlara sesleniyor: You're On!

Bir Yerel Moda Dosyası

BİR YEREL MODA DOSYASI

İnsanı ve yaşadığı alanı ele alıyoruz. Giydiklerini, kendini çevrelediklerini. Ve sözü Türkiye'den yedi tasarımcıya bırakıyoruz.

Hayvanlarla Daha İyi Bir Dünya

HAYVANLARLA DAHA İYİ BİR DÜNYA

BluTV dizisi Bunu Bi' Düşünün sorumlu hayvan sahipliğini farklı bir gözle anlatıyor. Şimdi bu hikâyeyi yaratıcılarından dinliyoruz.

DAHA FAZLA