GENCE ARMAĞAN

Hayatını değiştirmek konusunda kararsız kalanlar aradıkları ilhamı birazdan okuyacaklarında bulabilirler.

Röportaj: Zeren Reha

Gence, nerede yaşıyorsun?

Şubat 2015’ten bu yana Bodrum’da... Çiftliğim ve işyerim Milas’ta.

İstanbul’dan neden vazgeçtin?

Aslında İstanbul benden vazgeçti; daha doğrusu, İstanbul’un benim için temsil ettiği kurumsal hayat, amaçsız ve sürekli tüketim ile saygısız yaşam sistemi... Bir gün baktım ki sistem beni dışarı çıkarmaya çalışıyor. Bu elbette ki bir-iki gün hikayesi değil, çok uzun bir sürecin kaçınılmaz sonu.

Doğaya borcumuzu ödememiz gerektiğinden bahsediyorsun. Bu bir nevi vicdan muhasebesi mi sana göre?

Evet, tam da dediğin gibi. En saf ve doğru haliyle bir vicdan muhasebesi bu. İşin içine daha da drama katayım; iç yıkanması, hatta bir günah çıkarma. Hayatımı değiştirmeye karar verdiğimde doğal olana dönmek gibi bir utkum vardı. Doğallığı, tabiatı ve insanlara rağmen kusursuz işleyen bu düzeni görünce hayran kaldım. İşte o zaman dedim ki biz, iyi ya da kötüsüyle, insan olabilmek için doğaya borçluyuz ve göbeğimizden bağlıyız. Ben kendi adıma bu borcu ödemek için doğru bir şeyler yapmak istiyordum ve doğru yolda olduğumu biliyorum. Çünkü toprak ana en iyisini hak ediyor.

Bıraktığın şeyler arasında, yokluğu sana en iyi gelenler neler oldu?

İstanbul.

Organik tarımın sürdürülebilirliğine inanıyor musun?

Şayet biz insanlar, tiranlaşmış gıda firmalarının para tuzaklarını görmezden gelebilmeyi başarıp, beden ve ruh sağlığımızı tehlikeye atan çöp gıdaları kullanmayı bırakabilirsek organik tarım kesinlikle ve tamamen sürdürülebilir bir tarım şekli ve sağlıklı.

Bu arada, Biore ne demek?

Biore, biyolojinin İngilizcesi “biology”nin “bio”su ile “gübre”nin “re”sinin birleşmiş hali. Çok basit ama derdini tam olarak anlatabilen bir isim olduğuna inanıyorum. Fizikte toprak, alt alta küçülen çizgilerle betimlenir. Logomu tasarlarken de bu fikirden yola çıktım. Ancak tüm bunların üstünde ve en önemlisi Biore, değişim demek; doğallık, farkındalık, sorumluluk ve dünyanın varoluşundan beri zaten var olan demek. Toprak anaya olan borcumuzu ödemede üzerimize düşeni yapmak için ulaşılabilecek en kolay yöntem ve atılabilecek ilk adım demek.

Solucan gübresi pahalı bir şey mi?

Biore solucan gübresi piyasada bulunan kimyasal gübre, çiçek toprağı sıvıları vb. ürünlere göre, pahalı olmayan bir gübre. Buna rağmen, toprağa ve ekilen bitkiye sayısız faydası var; tamamen organik, ve içerdiği organik madde miktarı açısından da Türkiye’nin en zengin gübrelerinden biri.

Peki bu çok zahmetli bir iş mi; 1 kg gübreyi ne kadar sürede elde edebiliyorsunuz?

Yüzbinlerce, milyonlarca solucandan bahsediyoruz. Benim için en zahmetli iş gerçekten en kaliteli solucan mamasını bulmaktı, çünkü iyi beslenen her canlı sağlıklı olur ve bu, canlıların gübresine de yansır. Biore’de biz solucanlarımızı sadece yarı fermente edilmiş büyükbaş hayvan gübresiyle besliyoruz. Bu gübre de dünya standartlarında üretim yapan bir büyükbaş hayvan çiftliğinden geliyor. Kimi üreticiler evsel atık ya da farklı mamalar da kullanıyor ama ben o tip ürünlerin kaliteyi düşürdüğüne inandığım için onları tercih etmiyorum. Solucanların yemlenmesinden sonra mamayı işleme süreçleri var. Bu süreç tamamlandıktan sonra gübrenin kurutulması, elenmesi ve paketlenmesi kalıyor. Elbette mamanın işlenmesi süresince sıcaklık, pH ve nem değerlenin çok iyi okunması ve gerekli müdahalelerin zamanında yapılması gerekiyor.

Kendine iyi baktığını tahmin ediyoruz.

Bodrum’a geldiğimden bu yana, sebze ve meyveyi bahçe dışında, elle koparmadan yemiyorum. Oksijen bol. Erken yatıperken kalkıyorum. Psikolojik olarak da çok iyi hissediyorum. Genel anlamda buraların bana çok iyi geldiğini söyleyebilirim.

Şeker tüketiyor musun?

Hayır. Çocukluğumdan beri şekerle hiç aram yoktur. Asıl mesleğim Gıda Mühendisliği olduğu için şekerin ne olduğunu gayet iyi biliyorum ve herkesin bir an evvel ondan kurtulabilmesini diliyorum.

Gelecekle ilgili iyimser bir şeyler söyler misin?

Her uykunun bir sonu vardır.

BU AY EN ÇOK OKUNANLAR
2016: XOXO The Mag Röportajları

2016: XOXO THE MAG RÖPORTAJLARI

2016 yılında kimlerle sohbet ettik? Kısaca hatırlayalım;

MBFWI Backstage: Sudi Etuz

MBFWI BACKSTAGE: SUDİ ETUZ

MBFWI üçüncü gününü, Sudi Etuz'la açtı.

Sorumluluk Sevgiye Dahil

SORUMLULUK SEVGİYE DAHİL

Evcil hayvan sahiplenirken aklınızda bulunması gerekenler.

Tennıs Remıx

TENNIS REMIX

Ali, Leyla, Ece, Mehmet ve Fırat'la Lacoste'un Tennis Remix koleksiyonunu keşfediyoruz.

MBFWI Backstage: Özlem Süer

MBFWI BACKSTAGE: ÖZLEM SÜER

Özlem Süer defilesinin sahne arkasından bildiriyoruz.

Yemek ve şarap eşleşmesi

YEMEK VE ŞARAP EŞLEŞMESİ

“Mutluluğun, basit ve açık bir şey olup, bir bardak şarap, bir kestane, kendi halinde bir mangalcık ve denizin uğultusundan başka bir şey olmadığına aklım yattı. Yalnız, bütün bunların, mutluluk olduğunu insanın anlayabilmesi için basit ve açık bir kalbe sahip olması gerekiyordu.” Nikos Kazancakis

WE ARE

WE ARE

10 yıl sonra, bir aradalar.

Mezar Turizm

MEZAR TURİZM

Bu yolculuk bir müzik yolculuğu değil. Metaforik bir şekilde sona doğru da ilerlemiyor. Hikayeyi, Mezar Turizm’in tek elemanı Kerem’den dinliyoruz.

A Suburban Affaır

A SUBURBAN AFFAIR

Kırsaldayız ama aslında değiliz.

MBFWI Backstage: Brand Who

MBFWI BACKSTAGE: BRAND WHO

MBFW Istanbul'un ikinci gününü kapatan Brand Who'nun sahne arkasındaydık.

Dilara Fındıkoğlu

DİLARA FINDIKOĞLU

Dilara XOXO Ailesi’nden, yıllar öncesinden... Emre, zaten tanıyorsunuz...

Storm Is Comıng

STORM IS COMING

PUMA'nın yeni modeli Storm'un Hasköy İplik Fabrikası'ndaki partisindeydik.

EN YENİLER
Hayata Açık Ol

HAYATA AÇIK OL

Ray-Ban; dürüst, özgür ve anların içinde kendine doğallıkla yer bulanlara sesleniyor: You're On!

Bir Yerel Moda Dosyası

BİR YEREL MODA DOSYASI

İnsanı ve yaşadığı alanı ele alıyoruz. Giydiklerini, kendini çevrelediklerini. Ve sözü Türkiye'den yedi tasarımcıya bırakıyoruz.

Hayvanlarla Daha İyi Bir Dünya

HAYVANLARLA DAHA İYİ BİR DÜNYA

BluTV dizisi Bunu Bi' Düşünün sorumlu hayvan sahipliğini farklı bir gözle anlatıyor. Şimdi bu hikâyeyi yaratıcılarından dinliyoruz.

Kubilay Aka

KUBİLAY AKA

"Hayvanlar; sevgi, vakit ve anlaşılmak ister."

Ayşenil Şamlıoğlu

AYŞENİL ŞAMLIOĞLU

"Sorumlu hayvan sahipliği yüreğinizi bütünüyle ona vermeniz demektir."

Ulaşcan Kutlu

ULAŞCAN KUTLU

"Sevgiyi anlamamış hiçbir insanın hayvan sahibi olmasını istemem."

DAHA FAZLA