FRÉDÉRIC SANCHEZ

Moda sektörünün ve lüks moda markalarının tınısı, Sanchez’in yarattığı alternatif dünya içerisinde şekilleniyor.

Röportaj: Alican Öyke - Some Men Yaz 04

Fotoğraf: Douglas Mcwall

 

Müzikte seni en çok ne rahatsız eder?

Her zaman işin gelecek kısmında olmayı tercih ettim. Bu yüzden, günümüzde neden Rolling Stones gibi müzik yapmak isteyen genç gruplar var anlayamıyorum. Bu bana gerçekten çok sıkıcı ve yersiz geliyor. 70’lerde değiliz ve bırakın klasik olan klasik kalsın.

Şu anda kafanda ne çalıyor?

Bu aralar soyut, elektronik seslere kafayı taktım. Görsel algıyla daha çok iç içe geçen, bir hayli gürültülü bir ses kalabalağı kafamın içerisinde dolanıp duruyor.

Üretim süreciyle ilgili takıntıların var mı?

Tabii. Hayalimde canlanan olayları, işitsel olarak tasvir etmekle ilgili ciddi bir takıntım var. Yaptığım parçalarda bu hissi kuvvetlendirebilmek için reverb ve delay’e sık başvuruyorum.

Müziği, iki kişi arasındaki ihtiraslı bir ilişki olarak düşündüğünde, bu ilişkinin seni en çok tahrik eden kısmı ne?

Müzikle tanışma hikayem. Altı yaşındayken, ablam gittiği İngiltere seyahatinden bir Beatles kaydıyla dönmüştü ve müziğe bakış açım Abbey Road albümüyle değişti. Özellikle ikinci kısmını o kadar çok dinlemiştim ki, sanki tüm parçalar kafamda bir bütünü oluşturuyorlardı ve onları bir masalı dinler gibi dinliyordum. Seslerle bir hikayeyi anlatabileceğim fikrine o an kapılmıştım.

Ses tasarımcısı tanımı yıllar içinde değişti mi?

Kesinlikle. Çünkü defilelerin takındığı tavır ve uygulanış biçimleri de yıllar içinde evrime uğradı. 90’lı yıllarda daha konsept ağırlıklı defileler izliyorduk ve haliyle müzik, bu konseptin gerekliliklerindendi. Tabii yıllar içinde defilelerin süreleri de epey kısaldı. Dolayısıyla müziğin barındırdığı anlam değişmeye başladı. İnternet ve günümüz imkanlarının etkisini de eklemek gerekirse bir ses tasarımcısının işinin hem kolaylaştığını, hem de zorlaştığını söyleyebilirim.

Moda sektörünün resmi bir marşı olsaydı, bu sence nasıl bir şarkı olurdu?

Halihazırda var olan şarkılar içinden bir şey seçmek yerine, Avrupa’da konuşulan tüm dillerin yer aldığı ilginç bir mix yapmayı isterdim.

Bir defileye hazırlanırken ilk hamlen ne oluyor?

İlk önce defilenin atmosferini kafamda canlandırıyorum. Müzik seçimi yapmadan önce tüm olayın fantezisini kurmak gerekiyor. Önce tasarımcının kafasındaki hikayeyi öğrenmeyi tercih ediyorum. Bu hikayeden hareketle, kendime bir yol çiziyorum ve ardından uzun ve yorucu iletişim süreci baş gösteriyor. Bu, tasarımcıların alışkanlıklarına ve ürünü sunuş biçimine göre farklılık gösteren bir süreç.

Yaptığın en iyi moda işbirliği hangisiydi?

Seçmek çok zor, hafızam ihtişamlı anılarla dolu. Birçok markayla uzun yıllardır çalışıyorum ve nerdeyse tümüyle kuvvetli ilişkilerim var. Hepsi için farklı kimlikleri temsil eden ses çalışmaları yapmak bence unutulmaz birer deneyim. Vivienne Westwood’la yaşadığım ilk deneyim beni çok heyecanlandırmıştı çünkü bir efsaneyle bir aradaydım. Prada’nın New York defilesi ve Comme des Garçons ile yürüttüğümüz projeyi de unutmak mümkün değil.

Eğer moda sektörü ve müzik arasındaki köprüyü kurmuyor olsaydın, müziği hangi tarafından yakalıyor olurdun?

Herhangi bir koşul gözetmeden müzik yapmaya ve kaydetmeye devam ediyor olurdum. Bu, kuş ya da ağaç seslerini kaydetmek bile olabilirdi. Fransız Kültür Bakanlığı, seni ‘Ordre des Arts et des Lettres’ ödülüne layık gördü. Bu ödül, kariyerindeki kırılma noktalarından biri olsa gerek. Aslına bakarsanız bu ödül bana verildiğinde tam olarak ne anlama geldiğini ve ne işe yaradığını pek anlamamıştım. Elbette bunun gurur verici bir şey olduğunu biliyorum, ancak benim iş anlayışım ve çalışma prensiplerim gereği bu bir başarı ölçütü değil. Bu ünvana en çok ailem sevinmiş olabilir.

BU AY EN ÇOK OKUNANLAR
2016: XOXO The Mag Röportajları

2016: XOXO THE MAG RÖPORTAJLARI

2016 yılında kimlerle sohbet ettik? Kısaca hatırlayalım;

MBFWI Backstage: Sudi Etuz

MBFWI BACKSTAGE: SUDİ ETUZ

MBFWI üçüncü gününü, Sudi Etuz'la açtı.

Sorumluluk Sevgiye Dahil

SORUMLULUK SEVGİYE DAHİL

Evcil hayvan sahiplenirken aklınızda bulunması gerekenler.

Tennıs Remıx

TENNIS REMIX

Ali, Leyla, Ece, Mehmet ve Fırat'la Lacoste'un Tennis Remix koleksiyonunu keşfediyoruz.

MBFWI Backstage: Özlem Süer

MBFWI BACKSTAGE: ÖZLEM SÜER

Özlem Süer defilesinin sahne arkasından bildiriyoruz.

Yemek ve şarap eşleşmesi

YEMEK VE ŞARAP EŞLEŞMESİ

“Mutluluğun, basit ve açık bir şey olup, bir bardak şarap, bir kestane, kendi halinde bir mangalcık ve denizin uğultusundan başka bir şey olmadığına aklım yattı. Yalnız, bütün bunların, mutluluk olduğunu insanın anlayabilmesi için basit ve açık bir kalbe sahip olması gerekiyordu.” Nikos Kazancakis

WE ARE

WE ARE

10 yıl sonra, bir aradalar.

Mezar Turizm

MEZAR TURİZM

Bu yolculuk bir müzik yolculuğu değil. Metaforik bir şekilde sona doğru da ilerlemiyor. Hikayeyi, Mezar Turizm’in tek elemanı Kerem’den dinliyoruz.

A Suburban Affaır

A SUBURBAN AFFAIR

Kırsaldayız ama aslında değiliz.

MBFWI Backstage: Brand Who

MBFWI BACKSTAGE: BRAND WHO

MBFW Istanbul'un ikinci gününü kapatan Brand Who'nun sahne arkasındaydık.

Dilara Fındıkoğlu

DİLARA FINDIKOĞLU

Dilara XOXO Ailesi’nden, yıllar öncesinden... Emre, zaten tanıyorsunuz...

Storm Is Comıng

STORM IS COMING

PUMA'nın yeni modeli Storm'un Hasköy İplik Fabrikası'ndaki partisindeydik.

EN YENİLER
Hayata Açık Ol

HAYATA AÇIK OL

Ray-Ban; dürüst, özgür ve anların içinde kendine doğallıkla yer bulanlara sesleniyor: You're On!

Bir Yerel Moda Dosyası

BİR YEREL MODA DOSYASI

İnsanı ve yaşadığı alanı ele alıyoruz. Giydiklerini, kendini çevrelediklerini. Ve sözü Türkiye'den yedi tasarımcıya bırakıyoruz.

Hayvanlarla Daha İyi Bir Dünya

HAYVANLARLA DAHA İYİ BİR DÜNYA

BluTV dizisi Bunu Bi' Düşünün sorumlu hayvan sahipliğini farklı bir gözle anlatıyor. Şimdi bu hikâyeyi yaratıcılarından dinliyoruz.

Kubilay Aka

KUBİLAY AKA

"Hayvanlar; sevgi, vakit ve anlaşılmak ister."

Ayşenil Şamlıoğlu

AYŞENİL ŞAMLIOĞLU

"Sorumlu hayvan sahipliği yüreğinizi bütünüyle ona vermeniz demektir."

Ulaşcan Kutlu

ULAŞCAN KUTLU

"Sevgiyi anlamamış hiçbir insanın hayvan sahibi olmasını istemem."

DAHA FAZLA