GÖZDE GÜL BAYAR

Eczanelerde görmeye başlayacağınız Codage Paris'i, kendisinden dinliyoruz.

Türk ekonomisinin keyfinin kaçık olduğu bu dönemde kozmetik ürünlere giden eller de tereddüte düşüyor. Haliyle bu süreçte yeni bir (dermo)kozmetik markasına rastlamak bizi şaşırttığı kadar sevindiriyor da. Zira mevzubahis markayla uzun zaman önce tanıştığımızda yüzümüz gülüyor. Uzmanlığını Fransız eczacılık geleneğinden alan Codage Paris, periyodik cetvelden esinlenen besleyici elementler konseptiyle cilt bakımı alanına etkili bir dokunuş yapmak üzere. Nedenini ve nasılını Kosina İlaç Müdürü Gözde Gül Bayar’a sorduk.

Klişe bir soru fakat sormadan olmaz: Codage’ın temel felsefesi nedir?

İlhamını ve uzmanlığını Fransız eczacılık geleneğinden alıyor. Codage Paris, her cildin bireysel gereksinimine dair yapılan analizlerden sonra cildi besleyen çeşitli elementlerin seçilmesiyle ortaya çıkan bir güzellik formülü.Periyodik cetvelden esinlenen Nutri-Elements, yani besleyici elementler konsepti, cildin görünümünü etkileyen eksiklikleri tedavi etmek ve cildi onarmak için tasarlanan sinerjik aktif içeriklerden oluşuyor. Her besleyici element cildin özel ihtiyacına göre belli bir dozda kullanılarak, benzersiz bir ‘kodaj’ oluşturacak şekilde bir araya getiriliyor ve ürün formülü oluşturuluyor. Bizce güzellik; sağlık ve iyi yaşamaya uzanan kişisel bir yolculuktur ve bunun ilk adımı cildinize iyi bakmaktan geçiyor.

Codage’ın yıldız ürününü merak ediyoruz.

Ana uzmanlık alanını serumlar oluşturuyor. Cildin en alt katmanlarına bile erişebilen aktif bileşenleri yüksek konsantrasyonda içeren bu özel serumların birkaç damlası bile cildin hücre metabolizmasını desteklemeye yetiyor. Her yaş grubu ve cilt tipindeki kullanıcılar, yaşam stillerine ve anlık ortaya çıkan ihtiyaçlarına göre kullanacakları serumu seçebiliyor. Bu ürünler tek başına veya birlikte de kullanılabiliyor. Cildi yoğun bir şekilde nemlendiren, parlaklık ve enerji veren serumların en önemli özelliklerinden biri mevsimlere adapte edilmesi. Yani tüketiciler içinde aktif bir bronzlaştırıcı olan ‘Summer Time’ ürününü yaz aylarında kullanabiliyorken, yaz sonrasında ise ciltte oluşabilecek lekeleri gidermek için cildi rahatlatan ‘Fall in Love’ ürününü tercih edebiliyor.

Sizin markadaki favori ürününüz hangisi?

Yaz aylarını geride bıraktığımız şu günlerde ‘Fall in Love’ serumu en çok kullandığım, favori ürünüm.

Codage ürünleri birbiriyle karıştırılıp kullanılabiliyor… Minimalist bir kadın için hayati & kilit Codage ürünleri hangileri olur dersiniz?

Serum No1. Çünkü cildimizin en temel ve minimalist ihtiyacı doğru bir şekilde nemlendiriyor.

Türkiye ekonomik olarak dalgalanıyor ve pazarın bu dönemde yepyeni bir cilt bakımı markasıyla tanışması bizi şaşırtıyor. Codage’ı bu piyasada tutacak olan nedir?

Tüm sektörlerin yaşanan ekonomik dalgalanmalardan etkilendiğini görüyoruz. Özellikle ithalata dayalı üretim yapan ya da doğrudan ithalat üzerine iş yapan şirketlerin risklerini yönetme konusunda daralma başlamadan aksiyon almaları ülkemizde pek rastlanılan bir durum değil. Biz kriz yönetiminden ziyade doğru risk yönetimine inanan ve buna göre finansallarını ve iş modellerini yöneten bir şirketiz. Riskleri dengeleyerek, portföyümüzü çeşitlendirerek ve orta vadeli planlarımızla finansal dalgalanmaları sorunsuz atlatmayı hedefliyoruz. Temkinli olmayı ve kaynaklarımızı doğru kullanmayı sürdürülebilir olmak adına tercih ediyoruz.

Türkiye, kozmetik alanında dünyanın en büyük 20 ülkesinden biri olarak dikkat çekiyor. Burada sürekli gelişen bir pazar ve büyük bir potansiyel mevcut. Kozmetiğe ve dermokozmetiğe ayrılan tüketim harcamaları her sene artıyor. Bazı harcama kalemlerinden taviz verilse de insanların kendilerini mutlu edecek harcamalardan kısıntıya gitmesi pek kolay değil. Yüksek nüfusuyla öne çıkan Türkiye’de kadınlar ve erkekler bakımlı ve yeniliğe açık. Dolayısıyla Türkiye’yi, markamızın hedef kitlesi profiline tam anlamıyla uyan bir ülke olarak rahatlıkla tanımlayabiliriz. Tüm bu nedenlerin sonucunda Codage Paris’in Türkiye pazarına giriş yapması için attığımız adımların son derece yerinde olduğunu söyleyebiliriz.

Türkler genelde kozmetik ürünlerini kişiselleştirmek yerine popüler olanları tercih etmek gibi bir alışkanlığa sahip. Codage’ın DNA’sıysa bunun tam tersi yönde…

Marka, her cildin eşsiz olduğu ve herkesin kendine özgü bir bakıma ihtiyaç duyduğu ilkesiyle hareket ediyor. markanın kurucuları Amandine ve Julien Azencott kardeşler, her bireye kendi yaşam tarzı, ihtiyaçları ve isteklerini bir uzmanla konuşabilme fırsatı vererek kendilerine özel formüllerin geliştirildiği 'Codage' yöntemini yarattılar. Her yaş grubu ve cilt tipindeki kullanıcılar, yaşam stillerine ve anlık ortaya çıkan ihtiyaçlarına göre kullanacakları ürünü seçebiliyor; tek başına veya birlikte kullanılabiliyor.

BUNLARI DA OKUYUN

POREXIA VE SİZ

Gözeneklerinizi fazla büyütüyor olabilir misiniz?

LAKTİK GÜZELLİK

Laktik asidin cildinize etkileri neler?

BİR SERUMUN ANATOMİSİ #1

Bir seruma güç veren elementler mercek altında.

BU AY EN ÇOK OKUNANLAR
Mine Özbek

MİNE ÖZBEK

Mutlaka bir yol vardır.

Dr. Mark Hyman

DR. MARK HYMAN

"Kaderimizin kurbanı olacağımız düşüncesinden vazgeçmeliyiz. Biyolojimizi değiştirecek güce sahibiz."

Hayata Açık Ol

HAYATA AÇIK OL

Ray-Ban; dürüst, özgür ve anların içinde kendine doğallıkla yer bulanlara sesleniyor: You're On!

Cem Yiğit Üzümoğlu

CEM YİĞİT ÜZÜMOĞLU

'Fatih Sultan Mehmed'i hiç böyle görmediniz' diye bir spot yazsak, click-bait'e kurban gitmiş olur muyuz?

Burak Deniz

BURAK DENİZ

“Biraz sabırsız ve çoğu zaman kararsızım. Bu iki özelliğim bir kenara, kendimden oldukça memnunum, zira en nihayetinde bunlar beni ben yapan haller ve bütünü olumlu etkiliyorlar.”

Sorumluluk Sevgiye Dahil

SORUMLULUK SEVGİYE DAHİL

Evcil hayvan sahiplenirken aklınızda bulunması gerekenler.

Cıty Portraıts: Budapeşte, Kıev, Prag

CITY PORTRAITS: BUDAPEŞTE, KIEV, PRAG

Budapeşte, Kiev ya da Prag'ta havalar nasıl?

A Suburban Affaır

A SUBURBAN AFFAIR

Kırsaldayız ama aslında değiliz.

Professıonal Tourıst

PROFESSIONAL TOURIST

Turist olduğunuz bi şehirde yabancısınızdır. Yabancı olmadığınız bir şehirde turist de olamazsınız. Üzerine biraz düşününüz. Galeride ilerleyerek...

Cool & Collected

COOL & COLLECTED

XOXO yeni sayısında önümüzdeki soğuk aylar için birkaç olfaktif öneride bulunuyor.

LOKAL TEMAS: SUNA K.

LOKAL TEMAS: SUNA K.

"Biz Suna K.’yı bir kabile olarak tarif ediyoruz."

Yedi Titreşim

YEDİ TİTREŞİM

Gün ortasında da günaydın diyemeyeceğimizi kim söyledi? Kendinizi rahat bırakın.

EN YENİLER
Mükemmel Uyum

MÜKEMMEL UYUM

Kusursuz müzik, dengeli ses deneyimi ve LG XBOOM Go arasındaki ilişkiyi tahmin etmeniz çok olası. Bu denkleme bir de Aybüke Pusat'ı dahil ediyoruz, sözü kendisine ve müziğe bırakıyoruz.

Dr. Mark Hyman

DR. MARK HYMAN

"Kaderimizin kurbanı olacağımız düşüncesinden vazgeçmeliyiz. Biyolojimizi değiştirecek güce sahibiz."

Serra Yılmaz

SERRA YILMAZ

Serra Yılmaz birçok şey demek. Ve bunlardan bir tanesi mentor olabilir...

Hayata Açık Ol

HAYATA AÇIK OL

Ray-Ban; dürüst, özgür ve anların içinde kendine doğallıkla yer bulanlara sesleniyor: You're On!

Bir Yerel Moda Dosyası

BİR YEREL MODA DOSYASI

İnsanı ve yaşadığı alanı ele alıyoruz. Giydiklerini, kendini çevrelediklerini. Ve sözü Türkiye'den yedi tasarımcıya bırakıyoruz.

Hayvanlarla Daha İyi Bir Dünya

HAYVANLARLA DAHA İYİ BİR DÜNYA

BluTV dizisi Bunu Bi' Düşünün sorumlu hayvan sahipliğini farklı bir gözle anlatıyor. Şimdi bu hikâyeyi yaratıcılarından dinliyoruz.

DAHA FAZLA