ESZTER MAGYAR

"'Güzellik' güzel olmak zorunda değildir." Makeup Brutalism'le el sıkışınız.

Kıskançlığın onu motive ettiğini söylemekten çekinmeyen bir makyaj artistiyle tanışmak üzeresiniz. Güzellikle, makyajla ve tutkularıyla derdi çok. Biz soruyor ve susuyoruz; kendi anlatıyor:

Röportaj: Sude Orhan

Görseller: Makeup Brutalism for XOXO Digital

“Ben Eszter Magyar. Budapeşte doğumlu bir makyaj artisti/aktivistiyim. Yedi yıldır makyaj yapıyorum. İyi makyaj yapabildiğini fark edenlerdenim, başlarda onu 'öğrenmek' gibi bir hevesim yoktu... Berlin ve Budapeşte’de okudum ancak içimdeki ‘makyajla var olan ben’i iki yıl önce keşfettim. Makyaja olan tutkumun üzerine gittikçe güzelliğin ve mükemmelliğin beni sıktığını fark ettim. Zamanla bu pratik ‘olması gereken makyaj’dan Makeup Brutalism’e evrildi.

Makeup Brutalism kişisel isyanım. Bir makyaj artisti olarak diğer insanların güzellik ideallerinin peşinde koşturmaktan sıkılım. Sonra da kendime sorular sormaya başladım: “Makyaj nedir?”, “Makyaj dişi midir?”, “Neden makyaj yaparız?”, “Kusursuzluğun gerçek anlamı nedir?”. Bence, içinde bulunduğumuz zaman içinde herkes artist olabiliyor. Dolayısıyla teknik artık yeterli değil. Makyaja gerçek değerler atfetmeliyiz. Benim için bu neden açık: Yaratıcılık. Kendi sanatınızı ortaya çıkarırken izlemeniz gereken o özgürlük ve cesaret prosedürü. Makyaj, 'boya'ların ciltte yarattığı renk ve şekillerden ibaret. Onu bir konsept çerçevesinde ele alırsanız sanata evriliyor. İşte bunu fark etmek, sanatçı olarak beni en özgürleştiren şeylerden biri oldu. ‘Güzellik’, güzel olmak zorunda değil. Hem de, hiç. Ve unutmayın, ‘çirkin’, kötüye değil, ‘sıradışı’ya eş değer olan bir kavram.

Kişisel güzelleşme telaşım da çok karışık sayılmaz. Evimin belirli köşelerinde Elizabeth Arden’in Eight Hour Cream var. Üç tane. Bu köşelere ne zaman yaklaşsam kremi mutlaka sürüyorum. Yani, günde dört-beş defa... Kendi makyaj çantamda yalnızca M.A.C Strobe Cream, maskara ve belki bir kırmızı dudak kalemi bulabilirsiniz. Çok fazla makyaj yapmıyorum. Yaparsam da bu bir son dakika kararı oluyor.

Tabii, Makeup Brutalism için yarattığım görünümler farklı. Oturma odamdaki pencerenin yanına küçük bir makyaj istasyonu kurdum. Malum, gün ışığı fotoğrafları çok iyi gösteriyor. Bu istasyonda tüm pigmentlerim, paletlerim ve glitterlarım var. Oraya oturup elime bir şey alıyorum ve başlıyorum... Orası en mutlu olduğum yer.

Makeup Brutalism benim için hiç bitmeyecek bir hikaye, hatta aşk. Kendi içinde çok katmanlı; ilginç detaylara sahip. En sevdiklerimsei yağlıboyadan dem vuran soyut tasarımları. Bunları kurgularken asıl amacım, makyajın da bir sanat formu olduğunu göstermekti. Birkaç hafta içinde çocuklara özel olarak bir Makeup Brutalism workshop’u düzenledim. İnanılmazdı. Sanırım bu projeyle cesareti daha önce hiç yaşamadığım şekilde deneyimledim.

Etrafımdaki yetenekli insanlar beni çok motive ediyor. Bunu bir tür ‘kıskançlık’ olarak da okuyabilirsiniz. Beni her geçen gün daha da iyi olmam, yaratıcı görünümler yaratmam için zorluyor.

Bu arada trendlerden de etkilenmiyor değilim... Takip etmediğimi de söyleyemem. Onları tamamen saf dışı bıraktığımı söylemem yalan olurdu. Bu arada son zamanlarda Claropsyche Palette’i çok merak ediyorum..."

Eszter'e buradan; Makeup Brutalism'e şuradan ulaşabilirsiniz. 

BU AY EN ÇOK OKUNANLAR
Mine Özbek

MİNE ÖZBEK

Mutlaka bir yol vardır.

Dr. Mark Hyman

DR. MARK HYMAN

"Kaderimizin kurbanı olacağımız düşüncesinden vazgeçmeliyiz. Biyolojimizi değiştirecek güce sahibiz."

Hayata Açık Ol

HAYATA AÇIK OL

Ray-Ban; dürüst, özgür ve anların içinde kendine doğallıkla yer bulanlara sesleniyor: You're On!

Cem Yiğit Üzümoğlu

CEM YİĞİT ÜZÜMOĞLU

'Fatih Sultan Mehmed'i hiç böyle görmediniz' diye bir spot yazsak, click-bait'e kurban gitmiş olur muyuz?

Burak Deniz

BURAK DENİZ

“Biraz sabırsız ve çoğu zaman kararsızım. Bu iki özelliğim bir kenara, kendimden oldukça memnunum, zira en nihayetinde bunlar beni ben yapan haller ve bütünü olumlu etkiliyorlar.”

Sorumluluk Sevgiye Dahil

SORUMLULUK SEVGİYE DAHİL

Evcil hayvan sahiplenirken aklınızda bulunması gerekenler.

Cıty Portraıts: Budapeşte, Kıev, Prag

CITY PORTRAITS: BUDAPEŞTE, KIEV, PRAG

Budapeşte, Kiev ya da Prag'ta havalar nasıl?

A Suburban Affaır

A SUBURBAN AFFAIR

Kırsaldayız ama aslında değiliz.

Professıonal Tourıst

PROFESSIONAL TOURIST

Turist olduğunuz bi şehirde yabancısınızdır. Yabancı olmadığınız bir şehirde turist de olamazsınız. Üzerine biraz düşününüz. Galeride ilerleyerek...

Cool & Collected

COOL & COLLECTED

XOXO yeni sayısında önümüzdeki soğuk aylar için birkaç olfaktif öneride bulunuyor.

LOKAL TEMAS: SUNA K.

LOKAL TEMAS: SUNA K.

"Biz Suna K.’yı bir kabile olarak tarif ediyoruz."

Yedi Titreşim

YEDİ TİTREŞİM

Gün ortasında da günaydın diyemeyeceğimizi kim söyledi? Kendinizi rahat bırakın.

EN YENİLER
Mükemmel Uyum

MÜKEMMEL UYUM

Kusursuz müzik, dengeli ses deneyimi ve LG XBOOM Go arasındaki ilişkiyi tahmin etmeniz çok olası. Bu denkleme bir de Aybüke Pusat'ı dahil ediyoruz, sözü kendisine ve müziğe bırakıyoruz.

Dr. Mark Hyman

DR. MARK HYMAN

"Kaderimizin kurbanı olacağımız düşüncesinden vazgeçmeliyiz. Biyolojimizi değiştirecek güce sahibiz."

Serra Yılmaz

SERRA YILMAZ

Serra Yılmaz birçok şey demek. Ve bunlardan bir tanesi mentor olabilir...

Hayata Açık Ol

HAYATA AÇIK OL

Ray-Ban; dürüst, özgür ve anların içinde kendine doğallıkla yer bulanlara sesleniyor: You're On!

Bir Yerel Moda Dosyası

BİR YEREL MODA DOSYASI

İnsanı ve yaşadığı alanı ele alıyoruz. Giydiklerini, kendini çevrelediklerini. Ve sözü Türkiye'den yedi tasarımcıya bırakıyoruz.

Hayvanlarla Daha İyi Bir Dünya

HAYVANLARLA DAHA İYİ BİR DÜNYA

BluTV dizisi Bunu Bi' Düşünün sorumlu hayvan sahipliğini farklı bir gözle anlatıyor. Şimdi bu hikâyeyi yaratıcılarından dinliyoruz.

DAHA FAZLA