GÖZDE İLKİN

Cité des Arts'ın 2018 misafir sanatçılarından Gözde İlkin'le Paris'te geçirdiği üç ayı konuşuyoruz.

Cité Internationale des Arts Misafir Sanatçı Programı, İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın 2009 yılından beri sürdürdüğü, sanatçıların Paris’te üç ay konaklamasını ve bir üretim alanına sahip olmasını sağlayan bir proje. Program esasında, 1965 yılından bugüne dek süregeliyor ve yaklaşık 18 binden fazla sanatçıya halihazırda çalışma ve yaşama alanı sağladı. Sağlamaya da devam ediyor. İKSV’nin anlaşmalı olduğu Türkiye ayağı içinse bu süre 20 yıl daha devam edecek. 

İKSV’nin sanatçılarına ayırdığı adres, sanat kurumunun ana binasının dördüncü katında, 8419 no’lu yaklaşık 40 m2 büyüklüğündeki stüdyo. Kapısında da artık Fransızca "Turquie" tabelası var.

Türkiye’den güncel görsel sanatlar alanında üretim yapan dört isim, 2018 yılının misafirleriydi. Söz konusu atölyede yaşama, üretme, özel atölyelerden yararlanma ve sonrasında yapıtlarını sergi salonlarında sergileme fırsatı buldu.

Geçtiğimiz hafta İKSV binasında gerçekleşen sohbette, Paris’teki deneyimlerini aktardılar. Programa, Ocak-Mart döneminde katılan Gözde İlkin, programa başvuru sürecini ve Paris’e gittikten sonra pratiğinin nasıl şekillendiğini şu sözlerle anlattı: “Programa başvuruda güvenli alan olarak tanımlayabileceğim belli çalışma pratiğim vardı. Ve Paris’teki süreçte aslında benim bütün bu tanımlarım, işte çalışma sürecim, biriktirme şeklim biraz alt üst oldu. İyi de oldu ama, ve yön değiştirdi bir şekilde. O yüzden Paris süreci benim için aslında biraz daha fikirleri açmak, düşünmek ve kafa notları tutmakla geçti. Ve daha çok sergi görmek ve şehre dahil olmakla aslında.”

Biz de Gözde’ye kendi merak ettiklerimizi sorduk.

 

Röportaj: Hande Öçalan

Sketches

Cite des Arts programının senin için en iyi ve en kötü özelliklerini/anlarını bizimle paylaşır mısın?

Farklı coğraflayardan sanatçılar ile karşılaşmak, sanatçıların üretimleri ile mekanı nasıl deneyimlediklerini görmek çok keyifliydi. Cite`deki stüdyo, çalısarak yerleştiğim hem ev hem çalışma alanı olarak sürekli dönüşen dinamik bir alan oldu.

Üretim ve verimlilik dengeni göz önünde bulundurarak soruyoruz, program süresindeki haletiruhiyen nasıldı?

Merakla ve heyecanla, şehirde her gün yeni bir yer keşfettiğim; alışkın olduğum çalışma ve biriktirme yöntemlerimin değiştiği bir dönem geçirdim. Şehrin kimliğine, hafızasına referans verebilecek görüntü ve sesleri, her gün gerçekleştirdiğim uzun yürüyüşlerle deneyimleme, biriktirme şansım oldu. 

Bulunmuş Manzara, 2018

Paris bu anlamda sanatçıya ne katıyor?

Bu sorunun yanıtı çalışma yöntemine, beklentilere ve şehirdeki hareket alanlarına göre değişebilir. Paris, ev – aidiyet hissini sokakta, kamusal alanda bulduğum bir zemin, bir manzaraya dönüştü benim için. Şehrin her noktasında, mekanında görülecek, düşünme ve çalışma sürecini dönüştürebilecek bir çok detayın, sanatçı ve sergilerin seyrine daldım.

Paris’ten ne tür bir üretimle ayrıldın?

Her gittiğim yerde kumaş toplama alışkanlığım var. Daha çok yerel motiflerin olduğu, gündelik kullanımı olan kumaşlar topluyorum. Bu tür kumaşlar ev- aidiyet hissini, yaşamları aktaran kumaşlar oluyor. Paris`e gittiğimde bu alışkanlık yön değiştirdi. Kullanılmış, yaşanmışlığı olan eve ait kumaşların anlamları benim için değişti; ev hissini sokakta , kamusal alanda buldum diyebilirim. Dışarısını kendine ev yapan yaşamların, bir sokağın köşesine nasıl yerleştiklerini; kumaşlarla ve kutularla özel alan sınırlarını nasıl çizdiklerini gözlemlemeye başladım. Evin tanımını evsizlikte, eve ait kumaşın tanımını sokakta buldum. Şehir içinde seyir halinde olmak, şehrin diline ya da hareketine gözlemci olarak katılmak, bir manzara fikrine odaklanmama vesile oldu. Yabancı bir şehirde kişisel manzaralarımızı nasıl oluşturduğumuz, dil ve taşıdığımız nesnelerle şehre ait görüntüye hangi his ve duygular eşliğinde yerleştiğimiz üzerine düşünmeye başladım. Paris`te geçirdiğim zaman şehrin bu manzarasını seyrettiğim, küçük his notları aldığım ve çizimler yaptığım bir sürece dönüştü.

 

Uğultu, 2018

İyi Bir Komşu temalı İstanbul Bienali’ndeki işlerini hatırlıyoruz. Senin üretimlerin çoğunlukla duygusal konjonktürde hislerle ortaya çıkıyor gibi. Temel üretim prensibin hisler mi?

Domestik yaşama dair çeşitli motifler üzerinden aile, ev kavramı, toplumsal ilişki biçimleri, manipülasyon, ve kentsel dönüşüm gibi meselelere dair düşüncelerin formları, gündelik deneyimler ve deneyimlerin bir parçası olan hisler ile biçimleniyor. Bu ilişkilenme biçimlerine referans veren, bir yaşantının duygusunu çağıran, anımsatan kumaşları zemin olarak kullanıyorum.

Geleneksele ne kadar yakınsın?

Çalışma sürecimin bir parçası; geleneksel olanın diline, motifine, fikrine ve nesnesine eklenerek dönüştürüyorum. Geçmişten gelen izleklere, bugünden görüntüler işleyerek, hissine yerleşerek aktarıyorum.

Stüdyo
BU AY EN ÇOK OKUNANLAR
Dijital Sanatın Yeni Sahnesi

DİJİTAL SANATIN YENİ SAHNESİ

DACO: Adil, sürdürülebilir ve şeffaf.

Burak Deniz

BURAK DENİZ

“Biraz sabırsız ve çoğu zaman kararsızım. Bu iki özelliğim bir kenara, kendimden oldukça memnunum, zira en nihayetinde bunlar beni ben yapan haller ve bütünü olumlu etkiliyorlar.”

2016: XOXO The Mag Röportajları

2016: XOXO THE MAG RÖPORTAJLARI

2016 yılında kimlerle sohbet ettik? Kısaca hatırlayalım;

SOME MEN SUMMER 2018 COVER STORY

SOME MEN SUMMER 2018 COVER STORY

Some Men yazı, Kerem Bürsin'le açıyor.

Rüya Pamuk

RÜYA PAMUK

Rüya'yla konuşmamızın odak noktasında okuduğu, yarıda bıraktığı ya da okuyacağı kitaplar vardı.

The Art of Hygge

THE ART OF HYGGE

İlhamını Danimarkalıların iyi yaşam felsefesinden alan NFT koleksiyonuyla tanışınız.

MBFWI Backstage: Özlem Süer

MBFWI BACKSTAGE: ÖZLEM SÜER

Özlem Süer defilesinin sahne arkasından bildiriyoruz.

MBFWI Backstage: Sudi Etuz

MBFWI BACKSTAGE: SUDİ ETUZ

MBFWI üçüncü gününü, Sudi Etuz'la açtı.

Metin Akdülger

METİN AKDÜLGER

Meğer Metin'e daha soracak çok sorumuz varmış.

MBFWI Backstage: DB Berdan

MBFWI BACKSTAGE: DB BERDAN

MBFWI başladı. Biz de hemen sahne arkasına girdik. Deniz Berdan'la başla

Cool & Collected

COOL & COLLECTED

XOXO yeni sayısında önümüzdeki soğuk aylar için birkaç olfaktif öneride bulunuyor.

A Suburban Affaır

A SUBURBAN AFFAIR

Kırsaldayız ama aslında değiliz.

EN YENİLER
Nilay Örnek'in Adres Defteri

NİLAY ÖRNEK'İN ADRES DEFTERİ

Aklından çıkaramadıkları ve rutin haline dönüştürdükleriyle...

The Art of Hygge

THE ART OF HYGGE

İlhamını Danimarkalıların iyi yaşam felsefesinden alan NFT koleksiyonuyla tanışınız.

İtalyan Savaş Kahramanları

İTALYAN SAVAŞ KAHRAMANLARI

Gündüz Vassaf, XOXO The Mag için yazdı.

Emin Alper

EMİN ALPER

Emin Alper bize üç nankör kız kardeşin hikayesini anlatıyor. Sadece bize değil, tüm dünyaya. Ve hikayesi derdini epey iyi anlatıyor.

Mükemmel Uyum

MÜKEMMEL UYUM

Kusursuz müzik, dengeli ses deneyimi ve LG XBOOM Go arasındaki ilişkiyi tahmin etmeniz çok olası. Bu denkleme bir de Aybüke Pusat'ı dahil ediyoruz, sözü kendisine ve müziğe bırakıyoruz.

Dr. Mark Hyman

DR. MARK HYMAN

"Kaderimizin kurbanı olacağımız düşüncesinden vazgeçmeliyiz. Biyolojimizi değiştirecek güce sahibiz."

DAHA FAZLA