ALEXIS ŞANAL

HEY! Hayal Edilebilir Tasarım Kılavuzu'nun yaratıcısıyla şehirlerden ve şehirlerde nasıl daha iyi yaşanabileceğini konuştuk.

Merhaba Alexis, öncelikle HEY!’den öndeki kariyerinden bahsedelim. Bu oyun ve kılavuzu yaratmadan önce neler yapıyordun?

HEY!’den önce, Şişhane Parkı, SALT ve Esma Sultan İlköğretim Okulu gibi kamu alanlarını mimari projelerimize tanıtarak kamusal alan tasarımını araştırdık. Uygulamamızda, İstanbul’un kamusal yaşamında aktif olan, büyük ya da küçük her türlü projeyi öncelik verdik. Zaten mimari, başlı başına şehir yaratma işi ve kamusal alanları bir araya getirmekte önemli bir rol oynuyor.

İnsanlar, daha iyi bir şehir hayatı yaşamak için ne gibi basit şeyler yapabilir?

Aslında yöneticilik, cömertlik ve kendi kendini organize edebilme gibi basit davranışlar yeterli olacaktır. Öncelikle fikirlerimizi değiştirmeliyiz; geri kalanlar da aradından gelecektir. Bence yapabileceğimiz en basit şeylerden biri, yaşanabilecek bir İstanbul’u hayal etmek. İstanbul, sanayi sonrası bir ekonomiyle tanımlanmaya başladı. Bu yüzden ortak alanlarımız, sosyal merkezlerimiz ve ekolojik sistemimiz hakkında düşünmenin tam sırası. Ancak bundan sonra odak noktamızı şehrimizi yeniden kurgulamaya çevirebiliriz. İnsanların daha iyi bir şehir için yapabileceği diğer şeylerse, AVM’lere gitmek yerine kendi semtlerinden lokal alış veriş yapmak; arabalarını kaldırımlara park etmemek ve komşularını bir partner olarak görmek.

Özellikle İstanbullular olarak, neden böyle bir kılavuza ihtiyacımız var?

İnsanları kesinlikle kendi şehirlerinin toplumuna daha çok dahil olmaya teşvik etmek gerekiyor. İstanbul gibi bir yerden, bir şehrin vatandaşlarıyla arasında derin bir duygusal ve fiziksel bağ olduğunu öğrendik. HEY! hem şehirlilerin hem de profesyonellerin iyi bir şehir yaşamı için birlikte çalışmaları gerektiğini gösteren bir kılavuz.

HEY!’i yaratırken, hangi gruplarla çalıştın?

Bu süreçte kendimi sosyologlardan antropologlara, inşaat mühendislerinden çevrecilere birçok kişiyle yakından çalışırken buldum. Onların bütünsel sistemleri tasarlayabilmeleri ve şehir elementlerini arasındaki bağları anlayabilmeleri bu projeye çok şey kattı. Ayrıca şehir planlayıcılarıyla, mimarlarla, aktivistlerle ve endüstri tasarımcılarıyla da çalıştık; eğitimciler ve pedagoji uzmanlarına da danıştığımız oldu. Hep birlikte, kolektif olarak çözüm arayışları bulmaya çalıştık.

Sence herkes metropolit olarak mı doğar?

Dünyanın büyük bir kısmı kalabalık bir şehirde ya da metropolit bir bölgede yer alıyor. İnsanlar birkaç bin yıldır şehirlerde yaşıyor. İstanbul gerçekten de evrensel bir şehir, ama bu şehri oluşturan semtler adeta küçük köyleri andırıyor diyebiliriz. Soruya cevap olarak şunu verebilirim: Gelişme hakkındaki kapital ve uluslararası spekülasyonlar nedeniyle insanlar metropolit olmaktan uzaklaşıyor, ve gayri menkule odaklanıyorlar. Biz bu hakkımızı geri almaya odaklanmalıyız.

HEY! Aslında öğrenmesi biraz zaman alan bir tasarım. HEY!’i ilk elimize aldığımızda nasıl algılamalıyız?

HEY!’i, İstanbul’un seslerini, tasarım başlıklarını ve yöntemlerini araştıran bir yolculuk olarak görebilirsiniz. İlk elinize aldığınızda ve şöyle bir kartlara baktığınızda kafanızı karıştırabilir; ana aslında konu başlıkları size çok tanıdık gelecek. Zaten HEY!’i, bu kılavuzu okuyanın keşfedebilmesi için bu şekilde tasarladık. Kılavuzu, önce size yeni veya enteresan gelen başlıklar hakkında konuşarak, ardından da bu başlıklara yeni çözümler bulmaya çalışarak kullanabilirsiniz.

HEY! farklı dillerde de basılacak mı?

Evet, şu anda Türkçe ve İngilizce versiyonları var, ama Arapça versiyonu üzerinde de çalışmaya başladık. Kasım 2019’da da HEY!’in Lizbon versiyonunu hem İngilizce hem de Portekizce çıkarıyor olacağız.

Küresel ısınma, metropolit şehirlerde yaşamayı nasıl bir açıdan zorlaştırıyor?

Küresel ısınma, şiddetli mevsim değişikliklerinden tutun, yemek güvenliği, göçler ve doğal afetler gibi birçok ciddi faktörü de beraberinde getiriyor. Bu perspektifte, eğer İstanbul küresel ısınmanın bilim ve sosyoloji kısmını tamamen kabullenen bir sanayi sonrası görüşünü benimserse, bu konuda gerçek bir lider olabilir.

Bize her şeyi doğru ve her şeyi yanlış yapan bir şehir örneği verebilir misin?

Yanlış olan şey, hep beraber çalışmamak ve vatandaşları bu çalışmaya dahil etmemektir. Doğru olansa, bu vatandaşlara destek olmak ve daha uzun vadeli stratejiler üretmektir. Kuzguncuk, Sydney, Portland, Bogota ve Zaragoza bu işi doğru yapan semt ve şehirler. Yanlış yapanlarsa, Kartal, Fikitepe, Birsbane, Houston, Brezilya ve Pekin.

Ziyaret ettiğin şehirler arasında hangisi seni şaşırttı?

Liyon ve Seul şehirlerinin ikisi de kültürlerinin geçmiş ve geleceğine çok bağlı yerlerdi. Ama ilk olarak on dokuz yıl önce ziyaret ettiğim Arnavutköy’e olan sevgim de çok büyük. Burası da kültür açısından diğer iki şehire benziyor. 

BU AY EN ÇOK OKUNANLAR
Efı Gousı

EFI GOUSI

Efi'nin koyu-pastel dünyasına bakıyoruz. O anlatıyor, biz inceliyoruz.

SOME MEN SUMMER 2018 COVER STORY

SOME MEN SUMMER 2018 COVER STORY

Some Men yazı, Kerem Bürsin'le açıyor.

13 Reasons Why

13 REASONS WHY

Netflix’in 31 Mart’ta izleyiciyle buluşan yeni dizisi 13 Reasons Why, gençlik dizilerini polisiyeyle birleştiren formülüyle ilgi çekeceğe benziyor.

Birkan Sokullu

BİRKAN SOKULLU

Some Men'in Kış 2019 kapak konuğuyla biraz zaman geçiriniz.

WE ARE

WE ARE

10 yıl sonra, bir aradalar.

MBFWI Backstage: Özlem Süer

MBFWI BACKSTAGE: ÖZLEM SÜER

Özlem Süer defilesinin sahne arkasından bildiriyoruz.

Fırat Çelik

FIRAT ÇELİK

Hayatında standartları var. O tam bir profesyonel. Amacına yönelik hareket ediyor, ve geniş bir vizyonu var. Ve dünya onun oldukça, o da dünyanın oluyor. #dude

Walk Don’t Run İle Tanışın

WALK DON’T RUN İLE TANIŞIN

İçeri lütfen, ama koşmadan.

Davıd Guetta

DAVID GUETTA

"Yaptığımız her şeyin %100 olması gerekiyor."

Metin Akdülger

METİN AKDÜLGER

Meğer Metin'e daha soracak çok sorumuz varmış.

Instagram Pets: Shrampton

INSTAGRAM PETS: SHRAMPTON

Shrampton ile oturup sohbet edebilir, üstü açık arabasıyla Malibu sokaklarında gezebilirsiniz.

Rüya Pamuk

RÜYA PAMUK

Rüya'yla konuşmamızın odak noktasında okuduğu, yarıda bıraktığı ya da okuyacağı kitaplar vardı.

EN YENİLER
LOKAL TEMAS: TRUST ME BABY

LOKAL TEMAS: TRUST ME BABY

Trust me baby mercek altında. Yaratıcısı Melih Çebi yanıtlıyor.

LOKAL TEMAS: SUNA K.

LOKAL TEMAS: SUNA K.

"Biz Suna K.’yı bir kabile olarak tarif ediyoruz."

Davıd Guetta

DAVID GUETTA

"Yaptığımız her şeyin %100 olması gerekiyor."

Safa Şahin

SAFA ŞAHİN

“Şu an daha ziyade geleneksel sanat sisteminden yanayım."

WE ARE

WE ARE

10 yıl sonra, bir aradalar.

Bedirhan Soral

BEDİRHAN SORAL

"Günümüzde doğanın bize verdiği mesajları hepimiz çok net görüyoruz."

DAHA FAZLA