ALASTAIR FOTHERGILL & KEITH SCHOLEY

Our Planet belgesel serisinin yapımcıları Alastair ve Keith, bize dünyamızı kurtarmak için neler yapabileceğimizi anlattı.

Our Planet, Netflix'te yayınlanmakta olan bir belgesel serisi. Adından da anlayacağınız üzere, gezegenimize adeta bir aşk mektubu niteliğinde. Ama aslında Our Planet çok önemli bir noktaya değiniyor: Şu küresel ısınma konusuna. Serinin yapımcılarından Alastair Fothergill ve Keith Scholey'le bu konu hakkında konuşuyoruz. Arada, Sir David Attenborough'la çalışmanın nasıl bir deneyim olduğunu da sormadan geçmiyoruz tabii. 

Fotoğraflar: Netflix

Alastair ve Keith, merhaba! İkiniz de yıllardır doğa belgesellerinin prodüksiyon kısmında çalışıyorsunuz. Bu meslekle birlikte gelen birçok zorluk da olmalı… Peki sizi Our Planet projesine asıl çeken neydi?

Alastair Fothergill:Evet, daha önce bu tür büyük yapımlarda çalıştık. Ama Our Planet’le daha farklı bir şey yakalamak istedik. İlginç ve eğlenceli bir belgesel yapmanın yanı sıra, gezegenimizin bu sıralar karşı karşıya olduğu engelleri de göstermeye çalıştık. Fakat asıl amacımız, meydana gelen faciaları ya da afetleri göstermek yerine, geriye kalan pozitif şeyleri göstermek oldu. İnsanların dünyamızda geri kalan her şeye değer vermeleri ve onları, hem bizim hem de gelecek jenerasyonlar için korumanın ne kadar önemli olduğunu göstermek istedik.

Belgeseli tamamlamak ne kadar sürdü? Prodüksiyon aşamasında ne gibi zorluklarla karşılaştınız?

Keith Scholey: Söz konusu doğa tarihi olunca, seyirciler hep yeni şeyler seyretmek ister. Dolayısıyla yeni bir belgesel çekmeye başladığımızda hedefimiz de hep daha yüksek oluyor. Biz bu seride aynı zamanda çevresel hikayelere de yer verdik. Bu da işleri biraz karıştırdı tabii. Çekimlerse yaklaşık dört yıl sürdü. Bunun üç yıl kadarı doğa ve vahşi yaşam bölümlerini çekmekle geçti, sonra bir yılı da kurgulamaya ayırdık. Altmıştan fazla ülkede çekim yaptık ve sanırım toplamda 3,500 gün boyunca çekimler devam etti. Bu kadar büyük bir ekiple çalışmak zorlayıcı olsa da, ortaya çıkan işe fazlasıyla değdi diyebilirim. 

Geçenlerde Prens William, Sir David Attenborough’la bu belgesel üzerine bir konuşma yaptı. Ve konuşma sırasında Our Planet’in zamanlamasının önemine de değindiler. Siz de bu belgeselin neden doğru zamanda seyircilerle buluştuğundan biraz bahsedebilir misiniz?

KS: Gezegenimizin, özellikle de doğal yaşamın durumu artık kriz derecesine ulaştı desek yerinde olur. Biz bu sektörde otuz yıldır çalışıyoruz, ve bu değişimine tanıklık ettik. Olaya gezegenin bakış açısından yaklaşırsak, çok kritik bir noktada olduğumuzu görebilirsiniz. Özellikle önümüzdeki yirmi yıl içinde gezegenimizle ilgili yapacağımız her şey kritik anlam taşıyor. Aynı zamanda, film sektörü çalışanları olarak, seyircilerinden bu değişimi izlemeye hazır olduklarını düşünüyoruz. Özellikle genç jenerasyonun bizim anlatmak istediğimiz hikayeleri dinlemek istediğini görebiliyoruz. Bu projede Netflix’le çalışmamızın en iyi tarafı da, genç jenerasyondan seyircilere normal bir kanaldan daha çok ulaşabileceğimiz oldu.

Küresel ısınma geleceğimiz için en büyük tehdit desek yerinde olur. Leonardo DiCaprio bile Oscar konuşmasını bu konuya adamıştı. Sizin, bu seriyi çekerken gezegenimize çok farklı bir açıdan bakma şansınız oldu. O halde soralım, geleceğe doğru baktığınızda onu karanlık mı aydınlık mı görüyorsunuz?

AF: Sanırım bu sorunun cevabı şu: Önümüzde bir seçenek var. Eğer şimdi olduğu gibi hiçbir şey yapmadan yaşamaya devam edersek, gelecek kesinlikle iyi bir yere gitmeyecek. Ama, bu serinin amacı da, aslında hem sorunun hem de çözümün ne olduğunu bildiğimizi seyirciye göstermek. Bu noktada sorunu da çözümü de çok iyi anlamamız gerekiyor. Sonra geriye bu çözümleri uygulamak kalıyor. Gezegenimiz için neler yapabileceğinizi Our Planet’in web sitesinde de bulabilirsiniz. Eğer bu yoldan gidersek, geleceğimizi kurtarabiliriz. Burada bilinmesi gereken en önemli noktaysa, çok da zamanımızın olmaması. Eğer bunu yapacaksak, şimdi yapmamız şart.

Gezegenimizi kurtarmaya yardımcı olmak için, insanların yapabileceği basit günlük basit şeyler nedir?

KS:Bu noktaya gerçekten de ne kadar değinsek az... Ve aslında yapabileceğimiz birkaç şey var. Mesela insanların daha az kırmızı et yemeleri gerekiyor. Tabii tamamen kesin demiyoruz, ama etlerin sürdürülebilir kaynaklardan geldiğine dikkat etmek önemli. Bu balık ve deniz ürünleri için de geçerli. Balık istediğiniz kadar yiyebilirsiniz; sürdürülebilir balıkçılıktan geldiği sürece. Ayrıca evinizdeki kaloriferin ısısını da düşük tutmanızda fayda var. Yakıt tüketimini ve karbon üretimini de azaltacak yeni yollar bulmamız şart. Geri dönüşüm yapmak ve günlük atıklarımızı azaltmaya çalışmak da önemli tabii. Ve bunları yapmak düşündüğünüzden çok daha kolay; mesela evde değilken ışıkları söndürmek, yemek israf etmemek gibi... Ama insanların yapabileceği en önemli şeylerden biri de hep birlikte değişim talep etmek. Bunu politikacılardan ve büyük işletmelerden hep birlikte ve aynı anda istememiz gerekiyor. Çünkü onların ellerindeki kaynaklar ve imkanlar çok büyük.

Son olarak, bu seriyi çekmenin en iyi yanı neydi diye sormayacağız bile, çünkü cevabınızın Sir David Attenborough’la çalışmak olduğunu tahmin edebiliyoruz...

AF: David’le birlikte çalışmak her zaman harika bir deneyim. Biz kendisiyle neredeyse otuz yıldan fazladır çalışıyoruz. David tam anlamıyla bir ilham kaynağı. Our Planet’te yer almaya karar verdiğinde, ortaya çok iyi bir iş çıkarmamız tam anlamıyla şart oldu. Çünkü David Attenborough gibi birini hayal kırıklığına uğratmak istemezsiniz. Onun sesi, bu seriye çok daha fazla anlam kattı. Kesinlikle bu takımın en büyük parçalarından biriydi.

Our Planet, şu anda Netflix'te yayında. Buraya tıklayarak izleyebilirsiniz. 

BUNLARI DA OKUYUN

SON YİYİŞLERİNİZ

Yakın gelecekte tükenmesi beklenen gıdalara bakıyoruz.

DYNASTIES

BBC Earth'ün yeni belgeselinin yapımcıları Natasha Hussain ve Rupert Barrington'la konuştuk.

BU AY EN ÇOK OKUNANLAR
Efı Gousı

EFI GOUSI

Efi'nin koyu-pastel dünyasına bakıyoruz. O anlatıyor, biz inceliyoruz.

SOME MEN SUMMER 2018 COVER STORY

SOME MEN SUMMER 2018 COVER STORY

Some Men yazı, Kerem Bürsin'le açıyor.

13 Reasons Why

13 REASONS WHY

Netflix’in 31 Mart’ta izleyiciyle buluşan yeni dizisi 13 Reasons Why, gençlik dizilerini polisiyeyle birleştiren formülüyle ilgi çekeceğe benziyor.

Birkan Sokullu

BİRKAN SOKULLU

Some Men'in Kış 2019 kapak konuğuyla biraz zaman geçiriniz.

WE ARE

WE ARE

10 yıl sonra, bir aradalar.

MBFWI Backstage: Özlem Süer

MBFWI BACKSTAGE: ÖZLEM SÜER

Özlem Süer defilesinin sahne arkasından bildiriyoruz.

Fırat Çelik

FIRAT ÇELİK

Hayatında standartları var. O tam bir profesyonel. Amacına yönelik hareket ediyor, ve geniş bir vizyonu var. Ve dünya onun oldukça, o da dünyanın oluyor. #dude

Walk Don’t Run İle Tanışın

WALK DON’T RUN İLE TANIŞIN

İçeri lütfen, ama koşmadan.

Davıd Guetta

DAVID GUETTA

"Yaptığımız her şeyin %100 olması gerekiyor."

Metin Akdülger

METİN AKDÜLGER

Meğer Metin'e daha soracak çok sorumuz varmış.

Instagram Pets: Shrampton

INSTAGRAM PETS: SHRAMPTON

Shrampton ile oturup sohbet edebilir, üstü açık arabasıyla Malibu sokaklarında gezebilirsiniz.

Rüya Pamuk

RÜYA PAMUK

Rüya'yla konuşmamızın odak noktasında okuduğu, yarıda bıraktığı ya da okuyacağı kitaplar vardı.

EN YENİLER
LOKAL TEMAS: TRUST ME BABY

LOKAL TEMAS: TRUST ME BABY

Trust me baby mercek altında. Yaratıcısı Melih Çebi yanıtlıyor.

LOKAL TEMAS: SUNA K.

LOKAL TEMAS: SUNA K.

"Biz Suna K.’yı bir kabile olarak tarif ediyoruz."

Davıd Guetta

DAVID GUETTA

"Yaptığımız her şeyin %100 olması gerekiyor."

Safa Şahin

SAFA ŞAHİN

“Şu an daha ziyade geleneksel sanat sisteminden yanayım."

WE ARE

WE ARE

10 yıl sonra, bir aradalar.

Bedirhan Soral

BEDİRHAN SORAL

"Günümüzde doğanın bize verdiği mesajları hepimiz çok net görüyoruz."

DAHA FAZLA