GILAD AMOZEG

Niş parfümler neden bu kadar pahalı? Sektörü en iyi bilenlerden birine, hatta onu değiştiren Gilad Amozeg'e sorduk.

Niş parfümlere muadillerinin yarı fiyatından bile cüzi bir etiket uygun görerek sektördeki dengeleri değiştiren A.N.Other Perfumes’un kurucusu Gilad Amozeg'leyiz. Acaba kuralları nasıl baştan yazdı?

Röportaj: Sude Orhan

Fotoğraf: A.N. Other Perfumes arşivinden

 

İnsanların size, hakkında daha fazla soru sormasını istediğiniz bir şey olmalı...

“Bunca yıl dolandırıldık mı?” sorusunun cevabını merak etmelerini isterim. Parfüm formüllerindeki içeriklerin maliyeti çok iyi korunan bir sır. Parfüm, maliyet ve ürün fiyatı arasında muazzam eşitsizlik olan lüks ürünlerden. Endüstriler arasında kabaca karşılaştırma yaparsak, 42 inç Samsung LCD televizyonun üretimi 100, satış fiyatı 250 Dolarken, 250 Dolar’a satılan lüks bir parfümün maliyeti aslında 20 Dolar. Bizim en büyük mücadelemiz ironik fiyatlarımız. Yüksek segment parfümlere dürüst değerler biçerek onları ulaşılabilir kılabiliyoruz. Buna rağmen tüketici ön yargıyla yaklaşabiliyor. Neyse ki, markayı satın alan ve kullanan insanlar kalite anlamında bir fark olmadığını görüyor.

Öyleyse, niş parfümler neden astronomik etiketlere sahip?

Parfüm endüstrisi bir sis bulutunun içinde var olmaya çalışıyor. Ünlülerin beğenisi ve pazarlama taktikleri söz konusu belirsizliği yaratan önemli nedenler. Tüm bu katmanlar da fiyata yansıyor. Yanlış yerlere harcanan para, tüketiciye ilave bir bedel olarak dönüyor. Biz sürecin gereksiz katmanlarını sıyırıyoruz. Her şey, yalnızca en temel gereklilikleriyle ilerliyor. Sis yok. Cinsiyet yok. Ünlü yok. Gösteriş yok. Masal yok. Saçmalık yok. Kısacası, ek bedelle şişen fiyatlar yok.

Parfümlerin vücuda gelişini yeniden şekillendirdiğinizi söylüyorsunuz, bu süreci merak ediyoruz...

Şu an, sektördeki mevcut kuralları izleyerek düşük fiyata yüksek kalitede bir ürüne ulaşamayacağımızı biliyoruz. Eğer işi kitabına göre yapsaydık, A.N.Other da en az benzer kalitedeki markalar kadar fahiş bedele ürün satardı. Bu bozuk endüstriyi düzeltmenin tek yolu, her şeyi radikal bir şekilde icra etmekten geçti. Yani, ‘parfüm kitabı’nı ateşe verdik; üretim, satış ve dağıtım süreçlerinin tümünü yok ettik. Parfüm kalitesi, tek bir parametre üzerinden işliyor. O da, ölçümü dolar/kg üzerinden yapılan bütçe. Bu bütçe, parfümörlerin hangi içerikleri kullanmaya müsait olduğunu ve hangilerinin çok pahalı olduğunu belirliyor. Aslında denklem basit: Ne kadar fazla bütçe, o kadar egzotik ham madde, etik bir şekilde elde edilmiş, sürdürülebilir içerik... Parfümörler de bu katı kurallar dahilinde hareket etmek zorunda bırakılıyor.

A.N.Other’ın formül kurgusunda nasıl bir matematik var?

Basit bir matematik var. Dışarıdaki 100 Dolarlık bir parfüm formülünün bütçesi yalnızca 2 Dolar. Biz bu durumda maliyetin kısılması gereken yerin formül olmaması gerektiğini düşünüyoruz. Aksine paranın, asıl oraya cömert bir şekilde akıtılması geriyor. Dolayısıyla parfümörlerimiz formül kurgularını 300 Dolar’a satılan parfümlerdeki aynı ham maddelerle yapıyor. Biz yalnızca, paranın satın alabileceği en iyi içeriklerle çalışıyoruz ve elimizi korkak alıştırmıyoruz. Koleksiyonumuz ‘Parfum’ etiketli; bu da söz konusu içeriklerin konsantrasyonda en az %20 oranında bulunduğu anlamına geliyor. Oysa herkes, yalnızca %15 ila 18 oranında içeriğe sahip olan ‘eau de parfum’ satıyor...

Parfümörlerin başka markalarda katı kurallara bağlı olduğuna değindiniz. Sizde yaratıcı süreç nasıl işliyor?

Evet, parfümörlere verilen kreatif talimatlar can sıkıcı. Diğer parfüm evleri ya da markalar tarafından koyulan kuralları ve beklentileri çoğunlukla tüketici alışkanlıkları, trendleri ve pazar araştırmaları belirliyor. Örneğin, ambalajın neye benzeyeceği henüz formül yaratılmadan belirleniyor ve kreatif takım da, parfümün notalarını kuralına göre çalışmak zorunda bırakılıyor. Ancak biz, tüm şişelerimizi, ambalajlarımızı ve etiketlerimizi abartısız ve nötr tutuyoruz. Parfüm, formülünden rol çalmıyor. Sadece kokuya odaklanıyoruz. Tüketici, dışarıda başka bir parfüm satın alırken aslında ürünün pazarlamasına para vermiş oluyor. Biz maliyeti bu noktadan kısıyoruz. Olfaktif formüllerimize yakıştırdığımız duygu yüklü basın bültenlerimiz yok. Modellerle ya da ünlülerle çalışmıyoruz. Havalı parfüm isimlerine de rastlayamazsınız. Kısacası yaptığımız şey ulaşılması mümkün olmayan hayatları resmeden o hayali çekimleri, dürüstlük, özgünlük ve saydamlıkla değiştirmek.

Yani, A.N.Other’ın sırtını dayadığı asıl değer ‘özgürlük’ mü?

Özgürlüğün, ilham için en değerli kaynak olduğunu ve tekrar popüler olması gerektiğini düşünüyoruz. Bu nedenle pazar araştırmalarını çöpe atıyoruz; frenlenmesi mümkün olmayan o yaratıcı evrenin en heyecan verici parfümörlerine yöneliyoruz. Onlara da, en iyi işleri çıkarmaları için sınırsız bir bütçe veriyoruz. Talimat yok. İzlenecek bir trend yok. Pazar araştırması yok. Tek kuralımız, parfümlerin temiz olması ve renklendirici içermemesi. Parfümörlerimize açık çek verip sonrasında onları yalnız bırakıyoruz. Yalnızca dört sanatçıyla çalışıyoruz. Bu da, savunduğumuz asıl değeri özetliyor: Özgürlük. Yani, insanları koruyan ve insan ruhunu zincirlerinden kurtaran asıl şey.

Sizce, yalnızca dört farklı parfüm seçeneği sunmanız tüketiciye özgür bir alan bırakıyor mu?

A.N.Other’ı kurma aşamasında karşılaştığımız en büyük zorluk, farklı insanların zevkine ve tercihine yönelik ortak bir yol bulma telaşıydı. Koleksiyonumuzdan en az bir parfümü herkesin beğenmesini hede iyorduk. Bunun tek yolunun sadelik olduğuna karar verdik. Yalnızca dört parfüm kategorimiz var. Ancak bu dört parfüm de, herhangi bir sınır olmadan formüle edildi. Tüm koku ailelelerinden paranın satın alabileceği en iyi parfümleri sunuyoruz.

Güven’ kavramının A.N.Other’daki yansıması nedir?
Temiz ve berrağız. Formüllerimiz toksinlerden, tahriş edici maddelerden, koruyuculardan ve gereksiz boyalardan arındırılıyor. Kim cildine böyle zararlı içerikler değdirmek ister ki? Temiz olmak kafi. Markamızın, insan haklarına saygı duymayan hiçbir ülkeyle ilişkisi yok. Deri roll’umuz İsviçre’de elde yapılıyor. Kapaklar ve seyahat kılı arımızsa Fransa’dan geliyor. Camlar, İtalya’dan... Yerel işletmeleri önemsiyoruz ve Miami’deki üretimini yaptığımız ambalajlarımıza, hepsine yurt dışından almak yerine iki katından daha fazla fiyat ödüyoruz. Sürdürülebilirliğe olan özverimizden taviz vermiyoruz. Kapaklarımız, sürdürülebilir bir üretim sürecinden geçen çevre dostu bir materyalle vücuda geliyor. Ambalajımız da elbette geri dönüştürülebiliyor. Parfümlerin içine gelirsek... Üretim tesisi Gold Standart’a uygun işliyor. Formüller EcoVadis’in ekolojik, sosyal ve etik sürdürülebilir pratiklerine göre yaratılıyor. Ancak bu, tamamen doğal oldukları anlamına gelmiyor. Çünkü ‘doğal’ her zaman en sorumluluk sahibi tercih demek değil. Bazı doğal içeriklerin geleceği tehlikede. Ek olarak, birtakım doğal içerikler de alerjik reaksiyonlara neden olabiliyor.

Konu parfüm olduğunda, sadeliğin karşılığı ne oluyor?

Sadelik, bir endüstriyi oyun dışı bırakarak bize aslında nasıl hareket etmemiz gerektiğini gösterdi. Bir sis bulutu içinde kalan parfüm sektörünü daha net algılamamıza yardımcı oldu.

Bizimle bir endüstri hilesi paylaşır mısınız?

Az önceki sorunun cevabına ilaveten bir adet paylaşayım: Parfümler hayvanlar üzerinde test edilmez. Onu yaratan parfümörlerin kendi teninde test edilir. Bu prosedür kozmetikten farklı. Hatta sektörde, bir parfümörün en değerli ve nadir kaynağının kendi cildi olduğu şakası yapılır. Haliyle A.N.Other da hayvanlar üzerinde test yapmıyor. Biz bu detayı açıklama gereği duymuyoruz; çünkü olması gereken bir şeyi göze sokmak haksız rekabete giriyor. Nitekim ‘Hayvanlar üzerinde test edilmez.’ ibaresini farklı markalarda gördüğünüz olmuştur. Gıda endüstrisinden absürd bir örnekle bitireyim: Bazı su firmalarının etiketlerinde ‘Glütensiz’ yazısını görebilirsiniz.

 

BU AY EN ÇOK OKUNANLAR
Mine Özbek

MİNE ÖZBEK

Mutlaka bir yol vardır.

Dr. Mark Hyman

DR. MARK HYMAN

"Kaderimizin kurbanı olacağımız düşüncesinden vazgeçmeliyiz. Biyolojimizi değiştirecek güce sahibiz."

Hayata Açık Ol

HAYATA AÇIK OL

Ray-Ban; dürüst, özgür ve anların içinde kendine doğallıkla yer bulanlara sesleniyor: You're On!

Cem Yiğit Üzümoğlu

CEM YİĞİT ÜZÜMOĞLU

'Fatih Sultan Mehmed'i hiç böyle görmediniz' diye bir spot yazsak, click-bait'e kurban gitmiş olur muyuz?

Burak Deniz

BURAK DENİZ

“Biraz sabırsız ve çoğu zaman kararsızım. Bu iki özelliğim bir kenara, kendimden oldukça memnunum, zira en nihayetinde bunlar beni ben yapan haller ve bütünü olumlu etkiliyorlar.”

Sorumluluk Sevgiye Dahil

SORUMLULUK SEVGİYE DAHİL

Evcil hayvan sahiplenirken aklınızda bulunması gerekenler.

Cıty Portraıts: Budapeşte, Kıev, Prag

CITY PORTRAITS: BUDAPEŞTE, KIEV, PRAG

Budapeşte, Kiev ya da Prag'ta havalar nasıl?

A Suburban Affaır

A SUBURBAN AFFAIR

Kırsaldayız ama aslında değiliz.

Professıonal Tourıst

PROFESSIONAL TOURIST

Turist olduğunuz bi şehirde yabancısınızdır. Yabancı olmadığınız bir şehirde turist de olamazsınız. Üzerine biraz düşününüz. Galeride ilerleyerek...

Cool & Collected

COOL & COLLECTED

XOXO yeni sayısında önümüzdeki soğuk aylar için birkaç olfaktif öneride bulunuyor.

LOKAL TEMAS: SUNA K.

LOKAL TEMAS: SUNA K.

"Biz Suna K.’yı bir kabile olarak tarif ediyoruz."

Yedi Titreşim

YEDİ TİTREŞİM

Gün ortasında da günaydın diyemeyeceğimizi kim söyledi? Kendinizi rahat bırakın.

EN YENİLER
Mükemmel Uyum

MÜKEMMEL UYUM

Kusursuz müzik, dengeli ses deneyimi ve LG XBOOM Go arasındaki ilişkiyi tahmin etmeniz çok olası. Bu denkleme bir de Aybüke Pusat'ı dahil ediyoruz, sözü kendisine ve müziğe bırakıyoruz.

Dr. Mark Hyman

DR. MARK HYMAN

"Kaderimizin kurbanı olacağımız düşüncesinden vazgeçmeliyiz. Biyolojimizi değiştirecek güce sahibiz."

Serra Yılmaz

SERRA YILMAZ

Serra Yılmaz birçok şey demek. Ve bunlardan bir tanesi mentor olabilir...

Hayata Açık Ol

HAYATA AÇIK OL

Ray-Ban; dürüst, özgür ve anların içinde kendine doğallıkla yer bulanlara sesleniyor: You're On!

Bir Yerel Moda Dosyası

BİR YEREL MODA DOSYASI

İnsanı ve yaşadığı alanı ele alıyoruz. Giydiklerini, kendini çevrelediklerini. Ve sözü Türkiye'den yedi tasarımcıya bırakıyoruz.

Hayvanlarla Daha İyi Bir Dünya

HAYVANLARLA DAHA İYİ BİR DÜNYA

BluTV dizisi Bunu Bi' Düşünün sorumlu hayvan sahipliğini farklı bir gözle anlatıyor. Şimdi bu hikâyeyi yaratıcılarından dinliyoruz.

DAHA FAZLA