JONATHAN CHEUNG

“Uzaya denim çıkarmanın zamanı geldi mi?” Levi's® Global Tasarım Direktörü Jonathan Cheung'e soruyoruz.

Röportaj: Dilara Sarı - XOXO The Mag İlkbahar/Yaz 2019

Fotoğraf: Tom Bunning

 

Senin için denim ne anlama geliyor? Rahatlığın konforu mu yoksa bir terzi başyapıtı mı?

Denimin hem kişisel hem profesyonel hayatımdaki yeri büyük. O, kişiliğimin bir parçası. Beni her yönüyle büyülüyor; tarihi süreci, teknik uygulanışı, pamuktan boyamaya, oradan dokumaya geçen süreç ve tabii ki kültürle ilişkisi. Levi’s® tasarım ekibi özellikle, denimin geleceği hakkında çok düşünüyor; eş zamanlı olarak da bir sonraki moda trendi, jeanlerin sürdürülebilirliği ve denimde inovasyon üzerine sürekli çalışıyor. Daha şimdiden 2020’nin ötesine bakıyoruz...

Zamanla denim hakkındaki düşüncelerin değişti mi?

Denim üzerine epey düşünüyorum, özellikle ne kadar kendine has olduğunu... Sonuçta, zamanla solan mavi bir kumaştan bahsediyoruz. Dizlerde delikleri olan jeanler giyiyoruz ve bu da kabul görüyor. Bunu düşünmek beni gülümsetiyor; çünkü eskidiğinde ve delindiğinde giydiğimiz başka bir parça hayal edemiyorum. Moda penceresinden bakıldığında, zaman kesinlikle birçok şeyi değiştirebiliyor. Ben de diğer insanlar gibiyim; 10 sene önce ‘cool’ göründüğüne inandığım şey, bugün hiç de öyle olmayabiliyor...

Levi’s® ikonikleşmiş bir marka ve bu sebeple herhangi bir aşamasına dokunmak oldukça riskli. ‘Efsane’ niteliğini inovasyonla nasıl dengede tutabiliyorsun?

Kendimize hep, Levi’s®’ın inovasyonla başladığını hatırlatıyoruz. Jacob Davis’in başardığı inovasyon, cep kısımlarını perçinlemekti ve bu inovatif kıvılcım, bugün ‘jean’ olarak tanıdığımız tasarıma sebep oldu. Bu yüzden, bizim için ileriye bakmak çok önemli. İnovasyon, işimizin her gün daha da büyük bir parçası haline geliyor ve Levi Strauss bu durumu görse, muhtemelen gülümseyerek bizi daha da cesaretlendirirdi...

Sınırlar çoğu kez imkanlara da vesile olur. Denimin hükmünün geçtiği bir alanda çalışmak, aklına asla gelmeyecek neleri getirdi?

Öncelikle, ilk söylediğinize kesinlikle katılıyorum. Sanat ve tasarım arasındaki fark bu; tasarım, sanatın aksine, sınırlar içerisinde çalışmayı gerektiriyor. Tasarım demek problem çözmek demek. Ve o aşamada en iyi başlanacak yer de ‘Hangi problemi çözmeliyiz?’ sorusu. Problem ne kadar büyükse, imkanlar da o kadar büyük demektir. Denim dünyası dışında öğrendiğim ve bugün tasarıma bakış açımı etkileyen birçok şey de oldu tabii... Psikoloji, muhtemelen bunların en önemlisi. Tasarımın her zaman insanları anlamakla ilgili olduğunu düşünüyorum. Steve Jobs’ın da dediği gibi, “İnsanları ne kadar anlarsan, tasarımın o kadar başarılı olacaktır.” Bu yüzden, çoğu zaman insanların neyi, neden sevdikleri hakkında fikir yürütüyorum. Evrim, psikoloji ve nörobilim çalışmaları yapmak, bunu daha net görmemi sağlıyor. Bu sayede daha iyi bir tasarımcıya dönüşebiliyorum.

 

Röportajın tamamı, XOXO'nun yeni sayısında. Üye olmak için buraya tıklayınız. 

BUNLARI DA OKUYUN

ESTEBAN CORTÁZAR

Esteban Cortázar, Paris'in artık evi olduğunu dile getirirken, konuşmamız sırasında flamenko ve salsadan bahsetmeden de geçemiyor. Adımlarına takılıp kalmayan bir tasarımcının sözlerine yöneliyoruz.

CMMN SWDN

Emma ve Saif’in kontrastların içinde yakaladığı uyum, Cmmn Swdn markasını da hep kıvamında bir karşıtlıkta tutuyor. Halihazırda yakaladıkları ivmeyi baz alarak, kendimizi ilerleyen sezonlarda bizi nelerin bekleyeceğine karşı hazırlıyoruz.

TUOMAS MERIKOSKI

Tuomas Merikoski, Paris’te ikamet eden bir Finlandiyalı. Karakter özellikleri; yalın, düşünceli ve detaycı... Markası Aalto ve daha bir çok şeyi konuşurken derinlere iniyoruz.

BU AY EN ÇOK OKUNANLAR
Şehirlerin Şarjı Bitmez

ŞEHİRLERİN ŞARJI BİTMEZ

Güne hazırsınız, otomobiliniz de öyle.

Yeni İnsan

YENİ İNSAN

Gündüz Vassaf XOXO The Mag için yazdı.

Sosyal İzolasyonda Skın-Fastıng

SOSYAL İZOLASYONDA SKIN-FASTING

Cilt bakımı rutininizi durdurduysanız, tekrar düşünün.

Değişik Bir Gün

DEĞİŞİK BİR GÜN

Başlıyoruz.

Az Kaldı

AZ KALDI

Otomobile atlayıp şehri yaşamaya.

Şükrü Özyıldız

ŞÜKRÜ ÖZYILDIZ

Şapkasını kapının dışında bıraktı. İçeri girdi, elimizi sıktı, karşımıza oturdu; arkadaşımız oldu.

Best Frıends: Ece Çeşmioğlu

BEST FRIENDS: ECE ÇEŞMİOĞLU

Ece Çeşmioğlu ve Taner Ölmez'le sohbet ettik. Daha doğrusu onlar etti, biz dinledik.

Rebırth

REBIRTH

Adı üstünde işte, yeniden doğuyoruz.

A Suburban Affaır

A SUBURBAN AFFAIR

Kırsaldayız ama aslında değiliz.

Evdeki Saat

EVDEKİ SAAT

Grubun beyni ve şimdilik tek üyesi Eren Bagi’yleydik.

Lyn Weıscz

LYN WEISCZ

Lynskiii, telefonun öbür ucunda.

A’dan Z’ye Moda Haftası

A’DAN Z’YE MODA HAFTASI

Moda haftasının hengamesi ve bütün yaşananları alfabedeki harflerin öncülüğünde inceliyoruz.

EN YENİLER
Beğeni Üzerine

BEĞENİ ÜZERİNE

Ali Akay, XOXO The Mag için yazdı.

Zızı Donohoe

ZIZI DONOHOE

Zizi Donohoe ile güzellik üzerine biraz laflıyoruz.

Franz Ferdınand

FRANZ FERDINAND

Franz Ferdinand ile İstanbul konserlerinden hemen önce buluşmuştuk.

Bir Küresel Moda Dosyası

BİR KÜRESEL MODA DOSYASI

Küresel moda markalarını mercek altına alıyoruz.

Erol Tabanca & İdil Tabanca

EROL TABANCA & İDİL TABANCA

OMM'u Kengo Kuma'dan dinledik, şimdi sıra işin kalbi olan ikilide. Biz bu ikilinin sohbetine müdahil olmaktansa şahit olmayı tercih ediyoruz.

Jonathan Anderson

JONATHAN ANDERSON

JW Anderson’ın kurucusu ve Loewe’nin Kreatif Direktör’ü Jonathan Anderson’ın yükselişi hız kesmiyor. Erkek kıyafetleriyle başlayıp kadın tasarımlarına varan serüvenin tanığıyız.

DAHA FAZLA