LAURA BURDESE

Acqua di Parma CEO'su Laura Burdese'yle bir kez daha bir aradayız.

Görkemli tarihçesini, elde üretimi ve lüksü öven, geçmişte değil bugünde yaşayan, ışıl ışıl kimliğine rağmen saygı uyandırmakta hiç zorlanmayan bir markaya dönüştüren konformist bir İtalyan'ın, Acqua di Parma'nın, yine bu vası ara sahip bir İtalyan'la çalışması şaşırtıcı değil. Kariyerinde çetin basamaklar bulunan Laura Burdese, beyaz atlı ve limon kokulu bir CEO.

Röportaj: Ayşecan İpek - XOXO The Mag İlkbahar/Yaz 2019

Fotoğraf: Ergun Candemir

Laura, evinde kaç mum yanıyor?

Orası sahip olduğum en kişisel ve mahrem alan, tam da bu yüzden tercihlerimi ve zevklerimi en iyi yansıtan yer. Sayı veremem ancak her oda için başka bir koku tercih ettiğimi söyleyebilirim.

Parfüm tanımın nedir?

Acqua di Parma'yla üç senedir çalışıyorum, bu zaman içinde kişisel olfaktif deneyimlerim tamamen değişti. Proust'un bize öğrettiği gibi parfümler, hatıralarımız aslında. Uzak, ulaşılamaz sandığımız diyarların kapısını hiç zorlanmadan açıp bize beklemediğimiz deneyimler yaşatıyorlar. Bana kalırsa parfüm, her zaman özün parlamasına müsaade etmeli.

Bir önceki sohbetimizde Çin pazarının Blue Mediterraneo serisine olan ilgisinin seni şaşırttığından bahsetmiştin. Bu ilgi devam ediyor mu?

Her bölgenin kendine ait bir koku tercihi olduğu kesin. Çin, esansa ve kokuya kültürel anlamlar yükleyen bir ülke olduğu için, geçmişte kolay bir pazar değildi. Çoğunluk, parfüm kullanımını gereksiz
ve hatta anti-sosyal bir hareket olarak görüyordu. Evet, bugün parfüme karşı tutumları tamamen değişti. Parfümü, karakterlerini, statülerini ve hatta kişisel zevklerini betimleyen bir aksesuar olarak kabullenmeye başladılar. Çin pazarında meyveli, floral, hafif ve aydınlık esanslar daha çok rağbet görüyor. Mirto di Panarea ve Fico di Amalfi, o coğrafyada en çok sattığımız iki koku.

JOMO anlayışının (kaçırmanın 9 zevki) yükselişiyle birlikte evde kaliteli ve serbest zaman geçirmek bir yaşam stili gayesine dönüştü. Bu resimde nerede duruyorsunuz?

Yaşam stilimiz bence de tamamen değişti. Aslında JOMO uluslararası bir trend olmadan önce de, biz İtalyanlar bu şekilde yaşıyorduk. Evi, olabilecek en şık ve konforlu hale getirmek, İtalyan yaşamının en büyük kuralı. İtalya'da yaşamak da, tıpkı giyinmek gibi bir sanat dalı olarak kabul ediliyor. Aslında, yeni ev koleksiyonumuzu biraz da bu sebeple yarattık. Home Collection'daki 10 yeni kokulu mum ve ev parfümü, tasarımla çekiciliği tek bir parçada buluşturuyor. Işıkları kısıp kokulu bir mum yaktığınızda evinizin anında değiştiğini fark edeceksiniz, eviniz değiştiğinde o evin içindeki siz de değişeceksiniz. Acqua di Parma olarak 'Ne mutlu, evimdeyim.' hissini sonuna kadar yaşatmayı hedefliyoruz.

Peki, yeni ham maddelerle bizi 10 şaşırtma ihtimaliniz var mı?

Bu konuda fazla ipucu veremiyorum ama bizi çok heyecanlandıran bir proje üzerinde çalışıyoruz. Acqua
di Parma'nın ham maddeleri yüceltme becerisine atıfta bulunan bir seri olacak. Takipte kalın.

Hedef kitleniz kim?

Bir parçayı satın aldığında onun taşıdığı anlamı
bilecek, o ürünün hayatına katacağı değerin farkında tüketicilere ulaşmayı arzuluyoruz. Bu anlamda markanın, otantik ve sahici arayışta olan herkesin radarına girebileceğini düşünüyorum.
Satın alınan şey marka değil, ürünün kendisi olsun istiyoruz; ki o ürün de tüm kalıcılığı, zamansız şıklığı ve sahip olduğu tarihçeyle, satın alan kişiye yeni deneyimler sunabilsin...

Röportajın tamamı, XOXO'nun yeni sayısında. Üye olmak için buraya tıklayınız. 

BU AY EN ÇOK OKUNANLAR
Mine Özbek

MİNE ÖZBEK

Mutlaka bir yol vardır.

Dr. Mark Hyman

DR. MARK HYMAN

"Kaderimizin kurbanı olacağımız düşüncesinden vazgeçmeliyiz. Biyolojimizi değiştirecek güce sahibiz."

Hayata Açık Ol

HAYATA AÇIK OL

Ray-Ban; dürüst, özgür ve anların içinde kendine doğallıkla yer bulanlara sesleniyor: You're On!

Cem Yiğit Üzümoğlu

CEM YİĞİT ÜZÜMOĞLU

'Fatih Sultan Mehmed'i hiç böyle görmediniz' diye bir spot yazsak, click-bait'e kurban gitmiş olur muyuz?

Burak Deniz

BURAK DENİZ

“Biraz sabırsız ve çoğu zaman kararsızım. Bu iki özelliğim bir kenara, kendimden oldukça memnunum, zira en nihayetinde bunlar beni ben yapan haller ve bütünü olumlu etkiliyorlar.”

Sorumluluk Sevgiye Dahil

SORUMLULUK SEVGİYE DAHİL

Evcil hayvan sahiplenirken aklınızda bulunması gerekenler.

Cıty Portraıts: Budapeşte, Kıev, Prag

CITY PORTRAITS: BUDAPEŞTE, KIEV, PRAG

Budapeşte, Kiev ya da Prag'ta havalar nasıl?

A Suburban Affaır

A SUBURBAN AFFAIR

Kırsaldayız ama aslında değiliz.

Professıonal Tourıst

PROFESSIONAL TOURIST

Turist olduğunuz bi şehirde yabancısınızdır. Yabancı olmadığınız bir şehirde turist de olamazsınız. Üzerine biraz düşününüz. Galeride ilerleyerek...

Cool & Collected

COOL & COLLECTED

XOXO yeni sayısında önümüzdeki soğuk aylar için birkaç olfaktif öneride bulunuyor.

LOKAL TEMAS: SUNA K.

LOKAL TEMAS: SUNA K.

"Biz Suna K.’yı bir kabile olarak tarif ediyoruz."

Yedi Titreşim

YEDİ TİTREŞİM

Gün ortasında da günaydın diyemeyeceğimizi kim söyledi? Kendinizi rahat bırakın.

EN YENİLER
Mükemmel Uyum

MÜKEMMEL UYUM

Kusursuz müzik, dengeli ses deneyimi ve LG XBOOM Go arasındaki ilişkiyi tahmin etmeniz çok olası. Bu denkleme bir de Aybüke Pusat'ı dahil ediyoruz, sözü kendisine ve müziğe bırakıyoruz.

Dr. Mark Hyman

DR. MARK HYMAN

"Kaderimizin kurbanı olacağımız düşüncesinden vazgeçmeliyiz. Biyolojimizi değiştirecek güce sahibiz."

Serra Yılmaz

SERRA YILMAZ

Serra Yılmaz birçok şey demek. Ve bunlardan bir tanesi mentor olabilir...

Hayata Açık Ol

HAYATA AÇIK OL

Ray-Ban; dürüst, özgür ve anların içinde kendine doğallıkla yer bulanlara sesleniyor: You're On!

Bir Yerel Moda Dosyası

BİR YEREL MODA DOSYASI

İnsanı ve yaşadığı alanı ele alıyoruz. Giydiklerini, kendini çevrelediklerini. Ve sözü Türkiye'den yedi tasarımcıya bırakıyoruz.

Hayvanlarla Daha İyi Bir Dünya

HAYVANLARLA DAHA İYİ BİR DÜNYA

BluTV dizisi Bunu Bi' Düşünün sorumlu hayvan sahipliğini farklı bir gözle anlatıyor. Şimdi bu hikâyeyi yaratıcılarından dinliyoruz.

DAHA FAZLA