MEZAR TURİZM

Bu yolculuk bir müzik yolculuğu değil. Metaforik bir şekilde sona doğru da ilerlemiyor. Hikayeyi, Mezar Turizm’in tek elemanı Kerem’den dinliyoruz.

Mezar Turizm adını nereden alıyor diye sormaya korkuyoruz.     

Korkmayın. Mezar Turizm sadece, 16 yaşındayken duyduğum, bana komik gelen bir tabir. Bütün yolculuklarını neredeyse hiç para harcamadan yapan bir arkadaşımız için söylenmişti. Ben de internetteki çeşitli mecralarda bunu mahlasım olarak kullanmaya başladım. Düşününce, aslında kendisi basbaya bir MSN Messenger nick’i.

Artık farkında olmadan her controller’ı olana DJ mi diyoruz? Mesela, sen de bir DJ misin?

Her controller’ı olan tabii ki DJ değildir. Controller’larla DJ’lik haricinde de canlı v ve yaratıcı performanslar sergilenebiliyor. Ben kendimi bir DJ olarak görmüyorum. Kendimi müzik yapımcısı olarak konumlandırmak beni daha rahat hissettiriyor. Bana uyacağını düşündüğüm etkinliklerde ise DJ’lik de yapıyorum tabii. Onlar da genelde Halkekmag etkinlikleri oluyor.

Mezar Turizm’in müziğini nasıl terimleştirirsin?

Abartma tozu.

Bize skit kesmenin ne demek olduğunu açıklar mısın?

Yaptığın şarkıyla uyumlu olduğunu düşündüğün bir ses kaydını şarkıya eklemek. Genellikle televizyon programları, radyo programları, filmler ve dizilerden kesilirler. Kesilen kayıt ne kadar eskiyse, her şey o kadar iyi olur.

Parçalarına ekleyeceğin skit’leri bulmak için hiç deep web’e başvurduğun oldu mu?

Deep Web'e henüz değil ama bu ara derin futbola çok başvuruyorum. Yakınd yapacağım parçalara oradan bir şeyler ekleyebilirim.

Psiko akustikle ilgili bir fikrin var mı? Acaba Mezar Turizm’in sevilmesinin arkasında, zihnimizin aşina olduğu repliklerin yer alması mı var?

Bunun sebebi, söylediğiniz gibi, çok bilinen seslerin farklı bir şekilde sunulması olabilir. Ben genelde şarkıları negatiflikle dalga geçen ögeler üzerinden kurmaya çalışıyorum. Dinleyenler de benim müziğime benzer bir tutumla yaklaşıyor olabilir.

Ces XC Kerem İlter (Mezar Turizm)

Bilgisayar başında uykusuz geçirdiğin en uzun süre?

Bir keresinde kesintisiz 24 saat boyunca bilgisayar başında durmuştum ama o Mezar Turizm’le ile ilgili değildi sanırım... Şarkı yaparken maksimum bir ya da iki saat uğraşıyorum. Sonra ortaya çıkan ürünü dışarıdayken, çalışırken vs dinlemeye başlıyorum. Ardından şarkı üzerinde ekleme çıkarma yaparak son haline getiriyorum. 

Gündüz mesleğin art director’lük. Mezar Turizm’in görselleri senin elinden mi çıkıyor?

Instagram’da video veya ses gibi bir şey paylaşıyorsam ben hazırlıyorum ama albüm kapaklarımı Oğuzcan Pelit yaptı. Onun da Baco adıyla yürüttüğü kendi projesi mevcut. Mükemmel tişörtler hazırlıyor, bir ara bakmalısınız.

140journos’un Esenler Otogarı videosunun fonunda Mezar Turizm vardı. Bu video için bu müzik tercihi, sence kültürel bir meyil mi?

Esenler Otogarı’nı düşününce, sadece isim olarak bile bir 'Mezar Turizm' bağlantısı kurabiliyorum. Her Gece Yarısı da oradaki atmosfere çok uygun bir parçaydı. Kullandılar ve çok da güzel oldu.

Müziğini ilk kez o videoyla tanıyanlar ne düşünüyordur? Enteresan dinleyici dönüşleri aldın mı?

Açıkçası aldım. Genelde müziğimi ilk kez dinleyen insanlar "Bu adamı umarım kimse keşfetmez." diyor. İlk kez dinleyen biri tarafından 'keşif' olarak değerlendirilmek çok güzel his. Kendileri için yeni bir müzik kaynağı oluşturdum sanırım... Ama ben daha çok, dinleyenin dinlediğinde kendinden bir şeyler bulmasını tercih ederim.

Halkekmag’le sıkı bir yol arkadaşlığınız var. Halkekmag etkinlikleri dışında da bir yerlerde seni canlı dinleyebiliyor muyuz?

Evet, gerçekten de var. Halkekmag yani Doğukan’la çalışmak, benim için özellikle müzikal anlamda çok kafa açıcı oldu. Yakın geçmişte üç kere düzenlenen Unfollow Night'ların öncesine kadar pek canlı bir şeyler yapma taraftarı değildim. Ama bu etkinliklerin sonunda canlı çalmanın da kendine göre bir eğlencesi olduğunu keşfettim. Başka etkinliklerden de teklifler geliyor, bazılarında çalıyorum ama daha özgür olabileceğim işleri tercih etmeye çalışıyorum. Bunun da muhasebesini yine Doğukan’la birlikte yapıyoruz. Bizim çalmayı istediğimiz müzikler, bazı ortam ve mekanlarda şaşkınlık yaratabiliyor çünkü... Müdahale olsun istemiyoruz pek.

Ana akıma uyup bir albüm çıkarmayı düşünüyor musun?

Ana akım olarak tabir edilen ve sevdiğim çok müzik var. Benim elimden çıktığı anlaşılan bir ana akım albüm yapmayı istiyorum tabii.

Bir gün yanlışlıkla çok meşhur olursan ne yaparsın?

Nasıl meşhur olduğuma göre değişir. Müzikle meşhur olduysam hemen bir plak şirketi kurarım. Ama yanlışlıkla meşhur oluyorsam onun sebebi pek müzikle alakalı değil sanırım...

Haydi bize hiç kimsenin bilmediği yeni projelerinden bahset.

Seve seve anlatayım... Doğukan’la dancehall ve reggaeton esintileri taşıyan bir tekli hazırlıyoruz, yakında onu çıkaracağız. Bir de ben paralel olarak bir solo bir ep hazırlamaya çalışıyorum.

BUNLARI DA OKUYUN

KEREM SEDEF

Artık sadece davulcu değil. Kerem'le yeni videosu 'A Planı'nı konuştuk.

BREK

Brek'in Ölüpop adlı albümü saatler önce yayınlandı. Kendisiyle, yaptığımız röportajı okuyarak tanışınız.

NİLÜFER YANYA

Nilüfer Yanya'yla, çoktan tanışmadıysanız, tanışınız.

BU AY EN ÇOK OKUNANLAR
Efı Gousı

EFI GOUSI

Efi'nin koyu-pastel dünyasına bakıyoruz. O anlatıyor, biz inceliyoruz.

SOME MEN SUMMER 2018 COVER STORY

SOME MEN SUMMER 2018 COVER STORY

Some Men yazı, Kerem Bürsin'le açıyor.

13 Reasons Why

13 REASONS WHY

Netflix’in 31 Mart’ta izleyiciyle buluşan yeni dizisi 13 Reasons Why, gençlik dizilerini polisiyeyle birleştiren formülüyle ilgi çekeceğe benziyor.

Birkan Sokullu

BİRKAN SOKULLU

Some Men'in Kış 2019 kapak konuğuyla biraz zaman geçiriniz.

WE ARE

WE ARE

10 yıl sonra, bir aradalar.

MBFWI Backstage: Özlem Süer

MBFWI BACKSTAGE: ÖZLEM SÜER

Özlem Süer defilesinin sahne arkasından bildiriyoruz.

Fırat Çelik

FIRAT ÇELİK

Hayatında standartları var. O tam bir profesyonel. Amacına yönelik hareket ediyor, ve geniş bir vizyonu var. Ve dünya onun oldukça, o da dünyanın oluyor. #dude

Walk Don’t Run İle Tanışın

WALK DON’T RUN İLE TANIŞIN

İçeri lütfen, ama koşmadan.

Davıd Guetta

DAVID GUETTA

"Yaptığımız her şeyin %100 olması gerekiyor."

Metin Akdülger

METİN AKDÜLGER

Meğer Metin'e daha soracak çok sorumuz varmış.

Instagram Pets: Shrampton

INSTAGRAM PETS: SHRAMPTON

Shrampton ile oturup sohbet edebilir, üstü açık arabasıyla Malibu sokaklarında gezebilirsiniz.

Rüya Pamuk

RÜYA PAMUK

Rüya'yla konuşmamızın odak noktasında okuduğu, yarıda bıraktığı ya da okuyacağı kitaplar vardı.

EN YENİLER
LOKAL TEMAS: TRUST ME BABY

LOKAL TEMAS: TRUST ME BABY

Trust me baby mercek altında. Yaratıcısı Melih Çebi yanıtlıyor.

LOKAL TEMAS: SUNA K.

LOKAL TEMAS: SUNA K.

"Biz Suna K.’yı bir kabile olarak tarif ediyoruz."

Davıd Guetta

DAVID GUETTA

"Yaptığımız her şeyin %100 olması gerekiyor."

Safa Şahin

SAFA ŞAHİN

“Şu an daha ziyade geleneksel sanat sisteminden yanayım."

WE ARE

WE ARE

10 yıl sonra, bir aradalar.

Bedirhan Soral

BEDİRHAN SORAL

"Günümüzde doğanın bize verdiği mesajları hepimiz çok net görüyoruz."

DAHA FAZLA