MEZAR TURİZM

Bu yolculuk bir müzik yolculuğu değil. Metaforik bir şekilde sona doğru da ilerlemiyor. Hikayeyi, Mezar Turizm’in tek elemanı Kerem’den dinliyoruz.

Mezar Turizm adını nereden alıyor diye sormaya korkuyoruz.     

Korkmayın. Mezar Turizm sadece, 16 yaşındayken duyduğum, bana komik gelen bir tabir. Bütün yolculuklarını neredeyse hiç para harcamadan yapan bir arkadaşımız için söylenmişti. Ben de internetteki çeşitli mecralarda bunu mahlasım olarak kullanmaya başladım. Düşününce, aslında kendisi basbaya bir MSN Messenger nick’i.

Artık farkında olmadan her controller’ı olana DJ mi diyoruz? Mesela, sen de bir DJ misin?

Her controller’ı olan tabii ki DJ değildir. Controller’larla DJ’lik haricinde de canlı v ve yaratıcı performanslar sergilenebiliyor. Ben kendimi bir DJ olarak görmüyorum. Kendimi müzik yapımcısı olarak konumlandırmak beni daha rahat hissettiriyor. Bana uyacağını düşündüğüm etkinliklerde ise DJ’lik de yapıyorum tabii. Onlar da genelde Halkekmag etkinlikleri oluyor.

Mezar Turizm’in müziğini nasıl terimleştirirsin?

Abartma tozu.

Bize skit kesmenin ne demek olduğunu açıklar mısın?

Yaptığın şarkıyla uyumlu olduğunu düşündüğün bir ses kaydını şarkıya eklemek. Genellikle televizyon programları, radyo programları, filmler ve dizilerden kesilirler. Kesilen kayıt ne kadar eskiyse, her şey o kadar iyi olur.

Parçalarına ekleyeceğin skit’leri bulmak için hiç deep web’e başvurduğun oldu mu?

Deep Web'e henüz değil ama bu ara derin futbola çok başvuruyorum. Yakınd yapacağım parçalara oradan bir şeyler ekleyebilirim.

Psiko akustikle ilgili bir fikrin var mı? Acaba Mezar Turizm’in sevilmesinin arkasında, zihnimizin aşina olduğu repliklerin yer alması mı var?

Bunun sebebi, söylediğiniz gibi, çok bilinen seslerin farklı bir şekilde sunulması olabilir. Ben genelde şarkıları negatiflikle dalga geçen ögeler üzerinden kurmaya çalışıyorum. Dinleyenler de benim müziğime benzer bir tutumla yaklaşıyor olabilir.

Ces XC Kerem İlter (Mezar Turizm)

Bilgisayar başında uykusuz geçirdiğin en uzun süre?

Bir keresinde kesintisiz 24 saat boyunca bilgisayar başında durmuştum ama o Mezar Turizm’le ile ilgili değildi sanırım... Şarkı yaparken maksimum bir ya da iki saat uğraşıyorum. Sonra ortaya çıkan ürünü dışarıdayken, çalışırken vs dinlemeye başlıyorum. Ardından şarkı üzerinde ekleme çıkarma yaparak son haline getiriyorum. 

Gündüz mesleğin art director’lük. Mezar Turizm’in görselleri senin elinden mi çıkıyor?

Instagram’da video veya ses gibi bir şey paylaşıyorsam ben hazırlıyorum ama albüm kapaklarımı Oğuzcan Pelit yaptı. Onun da Baco adıyla yürüttüğü kendi projesi mevcut. Mükemmel tişörtler hazırlıyor, bir ara bakmalısınız.

140journos’un Esenler Otogarı videosunun fonunda Mezar Turizm vardı. Bu video için bu müzik tercihi, sence kültürel bir meyil mi?

Esenler Otogarı’nı düşününce, sadece isim olarak bile bir 'Mezar Turizm' bağlantısı kurabiliyorum. Her Gece Yarısı da oradaki atmosfere çok uygun bir parçaydı. Kullandılar ve çok da güzel oldu.

Müziğini ilk kez o videoyla tanıyanlar ne düşünüyordur? Enteresan dinleyici dönüşleri aldın mı?

Açıkçası aldım. Genelde müziğimi ilk kez dinleyen insanlar "Bu adamı umarım kimse keşfetmez." diyor. İlk kez dinleyen biri tarafından 'keşif' olarak değerlendirilmek çok güzel his. Kendileri için yeni bir müzik kaynağı oluşturdum sanırım... Ama ben daha çok, dinleyenin dinlediğinde kendinden bir şeyler bulmasını tercih ederim.

Halkekmag’le sıkı bir yol arkadaşlığınız var. Halkekmag etkinlikleri dışında da bir yerlerde seni canlı dinleyebiliyor muyuz?

Evet, gerçekten de var. Halkekmag yani Doğukan’la çalışmak, benim için özellikle müzikal anlamda çok kafa açıcı oldu. Yakın geçmişte üç kere düzenlenen Unfollow Night'ların öncesine kadar pek canlı bir şeyler yapma taraftarı değildim. Ama bu etkinliklerin sonunda canlı çalmanın da kendine göre bir eğlencesi olduğunu keşfettim. Başka etkinliklerden de teklifler geliyor, bazılarında çalıyorum ama daha özgür olabileceğim işleri tercih etmeye çalışıyorum. Bunun da muhasebesini yine Doğukan’la birlikte yapıyoruz. Bizim çalmayı istediğimiz müzikler, bazı ortam ve mekanlarda şaşkınlık yaratabiliyor çünkü... Müdahale olsun istemiyoruz pek.

Ana akıma uyup bir albüm çıkarmayı düşünüyor musun?

Ana akım olarak tabir edilen ve sevdiğim çok müzik var. Benim elimden çıktığı anlaşılan bir ana akım albüm yapmayı istiyorum tabii.

Bir gün yanlışlıkla çok meşhur olursan ne yaparsın?

Nasıl meşhur olduğuma göre değişir. Müzikle meşhur olduysam hemen bir plak şirketi kurarım. Ama yanlışlıkla meşhur oluyorsam onun sebebi pek müzikle alakalı değil sanırım...

Haydi bize hiç kimsenin bilmediği yeni projelerinden bahset.

Seve seve anlatayım... Doğukan’la dancehall ve reggaeton esintileri taşıyan bir tekli hazırlıyoruz, yakında onu çıkaracağız. Bir de ben paralel olarak bir solo bir ep hazırlamaya çalışıyorum.

BUNLARI DA OKUYUN

KEREM SEDEF

Artık sadece davulcu değil. Kerem'le yeni videosu 'A Planı'nı konuştuk.

BREK

Brek'in Ölüpop adlı albümü saatler önce yayınlandı. Kendisiyle, yaptığımız röportajı okuyarak tanışınız.

NİLÜFER YANYA

Nilüfer Yanya'yla, çoktan tanışmadıysanız, tanışınız.

BU AY EN ÇOK OKUNANLAR
Nadıa Lee Cohen

NADIA LEE COHEN

XOXO The Mag'in Sonbahar/Kış 2018-2019 kapak konuğuna bakmaktasınız.

Yeni İnsan

YENİ İNSAN

Gündüz Vassaf XOXO The Mag için yazdı.

Dönersen Islık Çal

DÖNERSEN ISLIK ÇAL

Bala Atabek, XOXO The Mag için yazdı.

Jonathan Anderson

JONATHAN ANDERSON

JW Anderson’ın kurucusu ve Loewe’nin Kreatif Direktör’ü Jonathan Anderson’ın yükselişi hız kesmiyor. Erkek kıyafetleriyle başlayıp kadın tasarımlarına varan serüvenin tanığıyız.

Yemek ve şarap eşleşmesi

YEMEK VE ŞARAP EŞLEŞMESİ

“Mutluluğun, basit ve açık bir şey olup, bir bardak şarap, bir kestane, kendi halinde bir mangalcık ve denizin uğultusundan başka bir şey olmadığına aklım yattı. Yalnız, bütün bunların, mutluluk olduğunu insanın anlayabilmesi için basit ve açık bir kalbe sahip olması gerekiyordu.” Nikos Kazancakis

Yedi Titreşim

YEDİ TİTREŞİM

Gün ortasında da günaydın diyemeyeceğimizi kim söyledi? Kendinizi rahat bırakın.

Davıd Mallett

DAVID MALLETT

Maestro’dan sizin için güçlü tüyolar alıyoruz.

Bir Küresel Moda Dosyası

BİR KÜRESEL MODA DOSYASI

Küresel moda markalarını mercek altına alıyoruz.

Franz Ferdınand

FRANZ FERDINAND

Franz Ferdinand ile İstanbul konserlerinden hemen önce buluşmuştuk.

Best Frıends: Ece Çeşmioğlu

BEST FRIENDS: ECE ÇEŞMİOĞLU

Ece Çeşmioğlu ve Taner Ölmez'le sohbet ettik. Daha doğrusu onlar etti, biz dinledik.

Server Demirtaş

SERVER DEMİRTAŞ

Mekanik hareketlerle hisleri buluşturuyor.

Erol Tabanca & İdil Tabanca

EROL TABANCA & İDİL TABANCA

OMM'u Kengo Kuma'dan dinledik, şimdi sıra işin kalbi olan ikilide. Biz bu ikilinin sohbetine müdahil olmaktansa şahit olmayı tercih ediyoruz.

EN YENİLER
Walk Don’t Run İle Tanışın

WALK DON’T RUN İLE TANIŞIN

İçeri lütfen, ama koşmadan.

Yürümek İçin 7 Neden

YÜRÜMEK İÇİN 7 NEDEN

Sicilya’ya gidip geleceğiz.

Aceleniz Yok: An’da Kalmanıza Yardımcı 5 Tüyo

ACELENİZ YOK: AN’DA KALMANIZA YARDIMCI 5 TÜYO

Hala an’da değilseniz, size buraya davet ediyoruz.

Sicilya Sokaklarında Kaybolmak İçin 3 Neden

SİCİLYA SOKAKLARINDA KAYBOLMAK İÇİN 3 NEDEN

Koşuşturmayı bırakıp derin bir nefes alıyoruz, Sicilya’dayız.

Server Demirtaş

SERVER DEMİRTAŞ

Mekanik hareketlerle hisleri buluşturuyor.

DAHA FAZLA