CANAN GEREDE

Siz onu nasıl tanıyorsunız bilmiyoruz ama yönetmen, senarist, yapımcı derken biz onun adının önüne yeni bir sıfat koymaya çekinmiyoruz: Motivasyonel konuşmacı.

Deli bir kadın. 10 kedisi var diye değil, 71 senelik hayatı boyunca 4  lm yaptı diye de değil, ölünce toprağın altına gömülmek istemediğinden de değil. Bergen’e olan sevgisinden, Bali’ye duyduğu saygıdan ve torunlarıyla hayatını kıyas götürmesinden de anlayabilirsiniz. Ben aslında koltuğa otururken Canan’dan konuşuruz demiştim ama, biz kendimizi daha çok hayattan konuşurken bulduk.

 

Röportaj: Olga Şerbetcioğlu - XOXO The Mag İlkbahar/Yaz 2019

Fotoğraflar: Gökhan Polat

 

OLGA ŞERBETCİOĞLU: Geçen gün karşılaştığımızda söyledin, ne kitabı yazıyorsun, ne yazıyorsun ve en önemlisi neden?

CANAN GEREDE: Doğan Kitap rica etti, ben de yazıyorum; hayatımı, doğuştan bugüne... Edebiyat okumalığı değil de, söyleşi gibi bir stilde yazıyoruz. Kitabın adı şimdilik, Bir Hayat Dört Film. Daha ne anlatayım?

OŞ: Tamam, teklif onlardan geldi ama, mesela sen yazmaya neden ihtiyaç duydun?

CG: Çünkü bir takım tarihi olayları artık geride bırakmanın zamanıydı, bunlardan da benim hayatımda çok var. Mesela, Yılmaz Güney...

OŞ: Ne zaman çıkacak?

CG: Daha 50. sayfadayım, bir 400’ü bulur; yani zamanı var...

OŞ: 90’larda kadın yönetmen olmakla şimdiki piyasayı kıyaslasan, neler geriledi, neler ileriye taşındı?

CG: Bir kere benim için kadın ya da erkek diye bir ayrım yok. Bir insan var, onun karakteri var, önemli olan da bu. Ben hiçbir zorluk çekmedim. Etrafımda saygıdan başka bir şey görmedim; ne burada ne yurt dışında. Çalışırken de mutluydum, herkes de bana son derece yardımcıydı. Sadece bizim zamanımızda daha fazla kadın yönetmen vardı gibime geliyor; şimdi daha az...

OŞ: İlk filmin Robert’s Movie’yi bir kenara koyarsak, Aşk Ölümden Soğuktur da imza filmlerinden biri, en azından Türk seyirci için... En başında Bergen’i seçme sebebin neydi? Oldukça keskin bir tercihti...

CG: Robert’s Movie çok ‘ben’ bir filmdi; bir kere Türk değildi, İngilizce çekilmiş enternasyonel bir filmdi. Ondan sonra kendime, bir Türk filmi yapmam gerektiğini söyledim. Ama ilgimi çekecek bir hikaye olması gerekiyordu. Bu hikaye de Bergen’inki oldu. Bergen’in bilinmeyen o kadar çok yönü var ki... Mesela, şunu bana, onu çok iyi bilen, otobiyografisini yazmış biri anlattı. O zamanlar Sıraselviler’de Kulüp 12 diye bir yer var, bir akşam oraya gitmiş, sahne almış. Birdenbire Enternasyonel Marşı’nı söylemeye başlamış. Polis gelmiş, mekanı basmış, kadını almış götürmüş. Ne kadar çizgi dışı bir kadın olduğunu anlayın diye söylüyorum. Bu yüzden de onu anlattım.

OŞ: Neden daha fazla film çekmedin?

CG: Bennu, ikizleri ABD’de doğurmaya karar verdi. 1 sene sonra Miro dünyaya geldi. Bennu’nun ablası Şiva da kızını doğurdu ve Fas’a taşındı. Ben de bu birkaç yılda onlara yardımcı oldum...

OŞ: Yardımcı olmak ne canım, büyütmüşsün baya; kaç sene oldu, hala iç içesiniz...

CG: Sen onu bir de annelerine sor... Geçen gün Daren, Dilan, Kai ve ben yemek yedik; Dilan çok güzel bir şey söyledi. “Kai, senin şansın var ki böyle bir anneannen var. Onu dinle, onunla zaman geçir, o çok bilgili bir kadın, ondan çok şey öğrenebilirsin.” Bunu duymak ne güzel.

OŞ: Kai ne diyor bu duruma?

CG: Vız. Onun düşündüğü konsolda oyun oynamak.

 

OŞ: Bu bir anlamda, aileni işine tercih ettiğini de gösteriyor.

CG: Şartlar öyle gerektirdi... Bundan dört-beş sene sonra başka bir senaryo yazdım, adı Dilan. Mardin’de geçiyordu ve baya da para bulmuştum. Eurimages’dan destek çıkmıştı. Bu sayede farklı ülkelerden ortak yapımcılar da dahil olmuştu. Derken hastalandım. Hastalandım dediğim, kanser geçirdim. Eurimages, fonu benim için sonra kullanılmak üzere tuttu. Ama Türkiye’deki prodüktörle olaylar kirli bir oyuna dönüşmeye başlayınca her şeyi bırakıp paraları geri iade ettim.

OŞ: Sonrasında kanseri atlattın ama bundan pas alarak sorayım; şimdilerde hasta olmak ya da hastalığı çağırmak nedense çok popüler bir durum. İnsan gerçekten de hastalığı kendisi mi çağırıyor?

CG: Kanserde metabolizma çok önemli. Ben bir sürü şeyle ilgili daha bilinçliyim. Beslenme, spirulina gibi şeyler... Kendini güçlendirmek. Eskiden bütün bunlara boş veriyorduk, her problemimiz bir dramdı. Benim kanserim üç sebeple oluşan bir türdü, alkol (ki bende yok), sigara (o var) ve ot. Hiç kolay olmadı, ama neyse ki atlattım. Son dönemimde kanserden değil, tedavisinden ölüyordum... Tedavim bittikten sonra hastaneye kaldırıldım ve orada kendi kendimi tedavi ettim. Şanslıyım; eşim doktordu, tıpla iç içe yaşadım. Yendikten üç ay sonra tekrarladı. Ender görülen, organlara zıplayan bir kansermiş. Ameliyat olmam gerektiğini söylediler, istemedim. Fas’a gideceğim, Paris’e gideceğim, ameliyat falan da olmayacağım fikrindeydim. Ve öyle de yaptım. Orada, hayatı düşündüm. Geri döndüm ve doktoruma gittim. Kolonoskopi yaparken kanser hücresini yakmasını istedim. Nasılsa kaybedecek bir şey yoktu... Kabul etti. Müdahaleden sonra uyandığımda bir mucize olduğunu ve kanserin yok olmuş olduğunu söyledi. Hiçbir şey yapmasına gerek kalmamış. Şok içindeydi! Beyin ve ruh birleşince neler olabiliyor Doktorları dinleyip o ameliyata girseydim, belki de şimdi yoktum. Evimin salonunda asılı duran bir karga tablosu var. O karga 250 sene yaşıyor. Niyetim, o karga olmak.

OŞ: Senin yaşam mottonu çok merak ediyorum. Var mı inandığın bir şeyler?

CG: Ruhsal hayata da bedensel hayata da çok inanıyorum. Çünkü sonsuz... Onu ölüm de bitiremiyor. Bali’de bir mezarlık var; bota binip oraya ulaşabiliyorsunuz, küçücük bir ada. O adanın ortasında bir ağaç var, kocaman gövdeli. Ağacın altında 11 tane ceset yatıyor ve bu cesetler toprağın üzerindeler. Üzerlerini kapatan üç-dört tane bambu var, yüzlerini korusun diye. İnsanlar oraya geliyorlar, yemeklerini, içkilerini, sigaralarını, sevdiklerini getiriyorlar, oturuyorlar, sohbet ediyorlar, müzik dinliyorlar, müzik yapıyorlar... O kadar güzel ki; çünkü her şey tabi. Tabiata ait. Kedi geliyor, cesedin üzerine yatıyor. İguana geliyor, öbür cesedin üzerine yatıyor. Her şey ve herkes tabiatla bir... Ben mezar adı altında toprağın altına sokulmayı da, krematoryumlarda yakılmayı da feci buluyorum. İnsan bedeni rahat bırakılmalı. Bir çocuk doğar, bir bedene misafir olur. O çocuk kimseye ait değildir, ebeveynleri onu bu dünyaya davet etmiştir. İnsanlar bunu kavrasa, dünya çok başka bir yer olur.

 

Röportajın tamamı, XOXO'nun yeni sayısında. Üye olmak için buraya tıklayınız. 

BUNLARI DA OKUYUN

CLAUDIO TOMASI

UNDP Türkiye Direktörü'yle XOXO'nun yeni sayısı için konuştuk.

MELEK PULATKONAK

21. yüzyılda hala kadın istihdamını konuşuyor olmak, insana 'I can't believe we're still protesting this s**t' pankartlarını hatırlatıyor. Yılmadan sözü Melek Pulatkonak'a bırakıyoruz.

ASUDE ALTINTAŞ GÜRAY

Asude Altıntaş Güray, güler yüzlü ve sıcak bir tavırla bizi karşılıyor.

BU AY EN ÇOK OKUNANLAR
Dijital Sanatın Yeni Sahnesi

DİJİTAL SANATIN YENİ SAHNESİ

DACO: Adil, sürdürülebilir ve şeffaf.

Mine Özbek

MİNE ÖZBEK

Mutlaka bir yol vardır.

2016: XOXO The Mag Röportajları

2016: XOXO THE MAG RÖPORTAJLARI

2016 yılında kimlerle sohbet ettik? Kısaca hatırlayalım;

MBFWI Backstage: Sudi Etuz

MBFWI BACKSTAGE: SUDİ ETUZ

MBFWI üçüncü gününü, Sudi Etuz'la açtı.

Cool & Collected

COOL & COLLECTED

XOXO yeni sayısında önümüzdeki soğuk aylar için birkaç olfaktif öneride bulunuyor.

MBFWI Backstage: Giray Sepin

MBFWI BACKSTAGE: GİRAY SEPİN

Giray Sepin'le MBFW Istanbul'un üçüncü günündeyiz.

Birkan Sokullu

BİRKAN SOKULLU

Some Men'in Kış 2019 kapak konuğuyla biraz zaman geçiriniz.

Dilara Fındıkoğlu

DİLARA FINDIKOĞLU

Dilara XOXO Ailesi’nden, yıllar öncesinden... Emre, zaten tanıyorsunuz...

Tennıs Remıx

TENNIS REMIX

Ali, Leyla, Ece, Mehmet ve Fırat'la Lacoste'un Tennis Remix koleksiyonunu keşfediyoruz.

SOME MEN SUMMER 2018 COVER STORY

SOME MEN SUMMER 2018 COVER STORY

Some Men yazı, Kerem Bürsin'le açıyor.

Instagram Pets: Shrampton

INSTAGRAM PETS: SHRAMPTON

Shrampton ile oturup sohbet edebilir, üstü açık arabasıyla Malibu sokaklarında gezebilirsiniz.

A Suburban Affaır

A SUBURBAN AFFAIR

Kırsaldayız ama aslında değiliz.

EN YENİLER
Sesin Sınırlarında Bir Deneme

SESİN SINIRLARINDA BİR DENEME

Blu TV'de yayında olan Podacto Stüdyo multidisipliner bir yaklaşımla "ses'i görselleştiriyor." Yeni pencereler açan projeyi Nisan Ceren Özerten ve Mihran Tomasyan ile konuştuk.

Okan Yalabık

OKAN YALABIK

Okan Yalabık'la ilgili bir şeyler öğrenmek için onun bir röportajını okumak yerine, birkaç röportajını okumanız tavsiye olunur.

Nilay Örnek'in Adres Defteri

NİLAY ÖRNEK'İN ADRES DEFTERİ

Aklından çıkaramadıkları ve rutin haline dönüştürdükleriyle...

The Art of Hygge

THE ART OF HYGGE

İlhamını Danimarkalıların iyi yaşam felsefesinden alan NFT koleksiyonuyla tanışınız.

İtalyan Savaş Kahramanları

İTALYAN SAVAŞ KAHRAMANLARI

Gündüz Vassaf, XOXO The Mag için yazdı.

Emin Alper

EMİN ALPER

Emin Alper bize üç nankör kız kardeşin hikayesini anlatıyor. Sadece bize değil, tüm dünyaya. Ve hikayesi derdini epey iyi anlatıyor.

DAHA FAZLA