KAOS KÖKSAL

Pop'un en kötü günlerini yaşadığını düşünüyorsunuz, yanılıyor da olabilirsiniz. Kaos Köksal, teklilerini sıralarken, poptan ümidini kesmeyen yeni nesil sanatçılardan.

Pop’un en kötü günlerini mi yaşıyoruz?

Sözünü ettiğiniz şey, salt pop müziğe özgü bir kötülük değil aslında... Sosyal medya hepimizi birer beğeni canavarına dönüştürdü; tüm kavramlar birbirinin içine geçmiş durumda. Kim influencer, kim blogger, kim müzisyen bunu anlayamıyoruz. Bu da iyi müziğe ulaşmanın yolunu daha çetrefilli kılıyor.

Yaptığın müzikle 90’lar popunu geri döndürmek ama aynı zamanda da 2000’ler ruhunda kalmak istiyor gibisin. Haklı mıyız?

Her yeni neslin belası bu. Bir önceki dönemi romantize etmeye bayılıyoruz... 90’lar, iyi bestenin ne yapıp edip organik biçimde kendini öne atabildiği bir dönemdi ve evet, çok güzeldi. O dönemin estetiğinden beslendiğim doğru ama geçmişte kalmış bir şeyi geri döndürmek gibi bir kaygım yok. 

Bu anlamda kendi müziğini nasıl tanımlarsın?

Ben kısık sesle, fon müziği gibi dinlenecek şarkılar yapmıyorum bir kere... Müziğimin her saniyesiyle, ilmik ilmik işlenmiş, üzerine kafa patlatılmış bir özeni duyurmak istiyorum. Bu şekliyle müziğimi en iyi ‘kendi dinlemek istediğim müzik’ diye tanımlayabilirim.

Kalben’le düetinin hikayesi nasıl gelişti?

Ben bir Kalben hayranıyım, kendisi iyi de bir dostum. Fikirlerine ve yeteneğine çok saygı duyduğum biri. Benim stratejim hakkında konuşurken, Bugün Ölemem’i beraber söylemeyi o teklif etti. Her şey çok hızlı gelişti. Stüdyoya girdi, hepimizin ağzını açık bırakan bir performans gösterdi ve gitti. Onunla beraber şarkı söylediğimiz için çok mutluyum.

İlk video klibin Karanlık Günler’i de henüz piyasaya sürdün. Nasıl dönüşler alıyorsun?

Bu devirde müzikal işleri görselle desteklemek çok mühim hale geldi. Plak şirketim bana her zaman destek oldu ve video klibimizi genç jenerasyonun en potansiyel sahibi yönetmenlerinden biri, Misha Saied’le çektik. Hayatımdan kesitler sunduğu için benim adıma çok özel bir klip oldu, bu samimiyet de izleyiciye yansıyor olacak; ki şimdiden çok gerçek ve samimi reaksiyonlar alıyoruz.  

Pop genre’ı bu kadar güncel ve revaçta kılan ne? Popun ne kadarı söz, ne kadarı beste?

Aslında bu soruyu tersten okumak gerekiyor... Pop artık bir genre değil, bir kültür. Geçen senenin en çok dinlenen parçalarını dinleyin mesela, birçoğu farklı tarzda olmasına rağmen kucağınıza pop gibi tınlayacaktır. Yaptığı işlerle benzerlerinden sıyrılanlar ‘pop’ diye anılıyor. Mozart çağının en büyük popçusuydu. Şu anın en büyük pop yıldızlarının bir çoğu aslında hip-hop yapıyor. Ben söz ve müziğe de bu anlamda bir bütün olarak bakıyorum.

Gitar çalıyorsun. Aklında akustik bir set yapmak var mı?

Üzerinde çalıştığım akustik bir video projem var, sahnede gitar çalacağım bir konsept. Sonbahar’ı bekleyelim...

21. yüzyıl müzik paylaşım şekilleri gitgide değişiyor. Sen, bir albüm çıkarmak yerine tekliler çıkararak ilerlemeyi tercih ettin. Müzik dünyasında nasıl bir stratejin var?

Dijital müzik platformları artık albüm projelerini desteklemiyor. Albümden yalnızca bir parçayı rotasyonuna alıyor. Ben yine de albüm yapmanın daha afili bir iş olduğunu düşünüyorum. Üzerinde çalıştığımız albüm de hazır olduğumda gelecek. Organik ve uzun vadeli bir strateji izliyorum. Dinleyicinin zamanla benimseyeceği, müziğim dışında başka bir etkene ihtiyaç duymayacağım, gerçek bir müzikal tecrübe peşindeyim.

Bilenler bilir, bilmeyenler için de senin ağzından dinleyelim, Esas Çocuk’a ne oldu?

Esas Çocuk, şahsi zevkimiz için oluşmuş nefis eğlenceli bir projeydi; herhangi bir kaygı gütmeden neyi seviyorsak onu söylüyorduk. Hala internette bir takım kayıtlarımız mevcut, dinleme tercihi sizin... Olur da dinlerseniz, gençlik heyecanımıza da ortak olmuş olacaksınız.

En büyük ilham kaynağın hangi sanatçı?

Sir Paul McCartney, hala yaşayan en iyi besteci. Bestelerini 10 farklı gruba dağıtsaydı, şu an müzik tarihinde 10 efsane grup vardı. Yaşamı algılayış biçimi, doğayla ve ailesiyle ilişkisi bana her zaman rehberlik etmiştir.

 

Fotoğraflar: Sema Arslan

BUNLARI DA OKUYUN

JOY EXIT

Erdem Helvacıoğlu ve Şirin Soysal'la sinematik pop projelerini konuştuk.

BREK

Brek'in Ölüpop adlı albümü saatler önce yayınlandı. Kendisiyle, yaptığımız röportajı okuyarak tanışınız.

MEZAR TURİZM

Bu yolculuk bir müzik yolculuğu değil. Metaforik bir şekilde sona doğru da ilerlemiyor. Hikayeyi, Mezar Turizm’in tek elemanı Kerem’den dinliyoruz.

BU AY EN ÇOK OKUNANLAR
Nadıa Lee Cohen

NADIA LEE COHEN

XOXO The Mag'in Sonbahar/Kış 2018-2019 kapak konuğuna bakmaktasınız.

Yeni İnsan

YENİ İNSAN

Gündüz Vassaf XOXO The Mag için yazdı.

Dönersen Islık Çal

DÖNERSEN ISLIK ÇAL

Bala Atabek, XOXO The Mag için yazdı.

Jonathan Anderson

JONATHAN ANDERSON

JW Anderson’ın kurucusu ve Loewe’nin Kreatif Direktör’ü Jonathan Anderson’ın yükselişi hız kesmiyor. Erkek kıyafetleriyle başlayıp kadın tasarımlarına varan serüvenin tanığıyız.

Yemek ve şarap eşleşmesi

YEMEK VE ŞARAP EŞLEŞMESİ

“Mutluluğun, basit ve açık bir şey olup, bir bardak şarap, bir kestane, kendi halinde bir mangalcık ve denizin uğultusundan başka bir şey olmadığına aklım yattı. Yalnız, bütün bunların, mutluluk olduğunu insanın anlayabilmesi için basit ve açık bir kalbe sahip olması gerekiyordu.” Nikos Kazancakis

Yedi Titreşim

YEDİ TİTREŞİM

Gün ortasında da günaydın diyemeyeceğimizi kim söyledi? Kendinizi rahat bırakın.

Davıd Mallett

DAVID MALLETT

Maestro’dan sizin için güçlü tüyolar alıyoruz.

Bir Küresel Moda Dosyası

BİR KÜRESEL MODA DOSYASI

Küresel moda markalarını mercek altına alıyoruz.

Franz Ferdınand

FRANZ FERDINAND

Franz Ferdinand ile İstanbul konserlerinden hemen önce buluşmuştuk.

Best Frıends: Ece Çeşmioğlu

BEST FRIENDS: ECE ÇEŞMİOĞLU

Ece Çeşmioğlu ve Taner Ölmez'le sohbet ettik. Daha doğrusu onlar etti, biz dinledik.

Server Demirtaş

SERVER DEMİRTAŞ

Mekanik hareketlerle hisleri buluşturuyor.

Erol Tabanca & İdil Tabanca

EROL TABANCA & İDİL TABANCA

OMM'u Kengo Kuma'dan dinledik, şimdi sıra işin kalbi olan ikilide. Biz bu ikilinin sohbetine müdahil olmaktansa şahit olmayı tercih ediyoruz.

EN YENİLER
Walk Don’t Run İle Tanışın

WALK DON’T RUN İLE TANIŞIN

İçeri lütfen, ama koşmadan.

Yürümek İçin 7 Neden

YÜRÜMEK İÇİN 7 NEDEN

Sicilya’ya gidip geleceğiz.

Aceleniz Yok: An’da Kalmanıza Yardımcı 5 Tüyo

ACELENİZ YOK: AN’DA KALMANIZA YARDIMCI 5 TÜYO

Hala an’da değilseniz, size buraya davet ediyoruz.

Sicilya Sokaklarında Kaybolmak İçin 3 Neden

SİCİLYA SOKAKLARINDA KAYBOLMAK İÇİN 3 NEDEN

Koşuşturmayı bırakıp derin bir nefes alıyoruz, Sicilya’dayız.

Server Demirtaş

SERVER DEMİRTAŞ

Mekanik hareketlerle hisleri buluşturuyor.

DAHA FAZLA