SEDA ERCİYES

Seda ve aklınıza demir atacak sesiyle tanışın. Biz tanıştık, çok sevdik.

Seda'yla siz henüz yeni tanışıyor olabilirsiniz, ama aslında o Kadıköy'ün meşhur Yel Değirmeni'nde birkaç yıldır hayatının şimdiki bölümü için alıştırma yapıyordu. İlk teklisi olan '10:50'yi hemen aşağıda izleyince de anlayacaksınız ki, bu sesi uzun yıllarca dinleyeceksiniz. Sizi kendisiyle tanıştırıyoruz, hemen aşağıda daha da yakından...

Fotoğraflar: Epic İstanbul arşivinden.

Seda selam, bu hafta programında neler var?

Merhabalar, bu hafta her zamanki gibi yeni şarkılarım için çalışacağım, ‘Orange Is The New Black’ son sezonunu ve ‘Pose’un son iki bölümünü izleyeceğim. Daha çok, evde vakit geçireceğim ve üreteceğim bir hafta olacak.

İlk videon 10:50 yayınladığı andan sonraki 10 dakika nasıl geçti?

Yönetmenim Eymen’i arayıp ona nasıl hissettiğini sordum, ne kadar mutlu olduğumu paylaştım, üzerine biraz kritik yaptıktan sonra bir sonraki videomuz için plan yapmaya başladık. Çalışmaya ve üretmeye devam. 

Sabah kalktığında ilk yaptığın şey genelde ne oluyor?

Kişisel bakım, saçımı çılgın halden normal bir hale getirmek ve taşlarıma dokunup enerjilerini hissetmek... Bazen eğer o gün hayatı o denli seviyorsam uyanır uyanmaz spor yapmaya gidiyorum.

Trap müzik senin gözünde nasıl bir şey? Ve kendi müziğini nasıl tanımlıyorsun?

Yenilikçi ve kaliteli yapıldığı takdirde her müzik türünü dinlerken keyif ve ilham alıyorum. Trap de onlardan biri, doğru harmanlandığında dinlemesi inanılmaz keyifli. James Blake’in son albümünde Travis Scott ve Moses Sumney’le yaptığı şarkılar son zamanlarda gördüğüm en güzel trap kullanımlarından. ‘10:50’yse trap dinleyicilerinin aşina olduğu ögeleri kullanan bir R&B parçası.

Kimleri dinleyerek büyüdün? Şimdilerde kimleri dinlememizi önerirsin?

İlkokulda evde dikkatimi çeken ilk albüm Müzeyyen Senar’ınki oldu, nağmelerine kadar kalben eşlik ediyordum. Kendi paramla aldığım ilk albüm Aretha Franklin’inkiydi, ilk bilinçli şarkı söyleme deneyimim Aretha çalışarak oldu. Divalara olan hayranlığım Diana Ross, Dianne Reeves ve Sarah Vaughan’la devam etti. Daha sonra Sade, Erykah Badu, Lalah Hathaway ve Georgia Anne Muldrow gibi çağının öncüleri kadınları tanıdım. Sadece J Dilla ve Slumvillage’le geçirdiğim aylarım oldu. Şu an da her listemde olan ve aralıksız dinlediğim müzisyenlerden bazıları Solange, Kelela, Kelsey Lu, Thundercat, Mac Miller, Syd, H.E.R, Jean Deaux, IAMDDB ve Tierra Whack.

 

Bu ses herkeste yok, nasıl bir müzik eğitimi aldın ve mühendislik okurken kendini sahnede nasıl buldun?

İstanbul Teknik Üniversitesi’nde mühendislik okurken bir yandan tutkum olan müzikle ilgilenmeyi sürdürdüm. Sahneye çıkacağımı ve bunu profesyonel olarak yapacağımı biliyordum ama bunun için çok çalışmam gerektiğinin farkındaydım bu yüzden başlarda atölyelere katılarak araştırma yaptım. Elif Çağlar sayesinde caz vokaliyle tanıştım. Birçok değerli müzisyen arkadaşımla İstanbul’un farklı sahnelerinde yer aldık ve bu sayede sahne tozu yutmaya başladım. Daha sonra temel bildiklerimin üzerine katabilmek adına Güç Başar Gülle’den caz armonisi ve Randy Esen’den vokal ve doğaçlama dersi aldım. Arkadaşlarım Yiğit Avcı, Yiğit Can Öztop ve Fırtına Kıral ile çalma fırsatım oldu ve onlarla çalmak da bana fazlasıyla şey kattı. Hala da vokal üzerine çalışmaya ve müziğin üretim kısmında da yeni şeyler öğrenmeye devam ediyorum.

Kadıköy müzik açısından son zamanlarda nasıl değişti?

Son yıllarda cazda bir sürü güzel gelişme oldu, mekanlar açıldı, festivaller yapıldı. Yel Değirmeni benim için caz evimiz oldu. Ancak beni en çok sevindiren gelişme caz sahnelerinde hip-hop füzyonlarını tepkilere rağmen korkusuzca yapabilen müzisyenleri dinleyebilmek. Hip-hop kültürü hak ettiği ilgiyi sonunda ana akımda da görebildi ve diğer tarzları da korkusuzca etkilemeyi ve tetiklemeyi başardı.

10:50’de genelde ne yapıyor oluyorsun?

Müzik dinliyorum, müzik düşünüyorum ve çalışıyorum. Günün en güzel ve en verimli saatleri benim için.

Seda Erciyes’in bir sonraki adımı ne olacak? Bir albüm mesela?

Türkçe şarkılarımın olduğu bir EP veya albüm yayınlamayı düşünüyorum. Şarkı yazmaya İngilizce sözlerle başladığım için de daha sonra İngilizce parçalarımı yayınlamak gibi bir hayalim de var. Bir an önce sahnede şarkılarımı dinleyicilerle hep beraber söyleyebilmek ve o anda büyüyen sevgiyi çoğaltıp yaymak isteğim.

BUNLARI DA OKUYUN

BREK

Brek'in Ölüpop adlı albümü saatler önce yayınlandı. Kendisiyle, yaptığımız röportajı okuyarak tanışınız.

NİLÜFER YANYA

Nilüfer Yanya'yla, çoktan tanışmadıysanız, tanışınız.

MEZAR TURİZM

Bu yolculuk bir müzik yolculuğu değil. Metaforik bir şekilde sona doğru da ilerlemiyor. Hikayeyi, Mezar Turizm’in tek elemanı Kerem’den dinliyoruz.

BU AY EN ÇOK OKUNANLAR
Nadıa Lee Cohen

NADIA LEE COHEN

XOXO The Mag'in Sonbahar/Kış 2018-2019 kapak konuğuna bakmaktasınız.

Yeni İnsan

YENİ İNSAN

Gündüz Vassaf XOXO The Mag için yazdı.

Dönersen Islık Çal

DÖNERSEN ISLIK ÇAL

Bala Atabek, XOXO The Mag için yazdı.

Jonathan Anderson

JONATHAN ANDERSON

JW Anderson’ın kurucusu ve Loewe’nin Kreatif Direktör’ü Jonathan Anderson’ın yükselişi hız kesmiyor. Erkek kıyafetleriyle başlayıp kadın tasarımlarına varan serüvenin tanığıyız.

Yemek ve şarap eşleşmesi

YEMEK VE ŞARAP EŞLEŞMESİ

“Mutluluğun, basit ve açık bir şey olup, bir bardak şarap, bir kestane, kendi halinde bir mangalcık ve denizin uğultusundan başka bir şey olmadığına aklım yattı. Yalnız, bütün bunların, mutluluk olduğunu insanın anlayabilmesi için basit ve açık bir kalbe sahip olması gerekiyordu.” Nikos Kazancakis

Yedi Titreşim

YEDİ TİTREŞİM

Gün ortasında da günaydın diyemeyeceğimizi kim söyledi? Kendinizi rahat bırakın.

Bir Küresel Moda Dosyası

BİR KÜRESEL MODA DOSYASI

Küresel moda markalarını mercek altına alıyoruz.

Davıd Mallett

DAVID MALLETT

Maestro’dan sizin için güçlü tüyolar alıyoruz.

Franz Ferdınand

FRANZ FERDINAND

Franz Ferdinand ile İstanbul konserlerinden hemen önce buluşmuştuk.

Best Frıends: Ece Çeşmioğlu

BEST FRIENDS: ECE ÇEŞMİOĞLU

Ece Çeşmioğlu ve Taner Ölmez'le sohbet ettik. Daha doğrusu onlar etti, biz dinledik.

Server Demirtaş

SERVER DEMİRTAŞ

Mekanik hareketlerle hisleri buluşturuyor.

Erol Tabanca & İdil Tabanca

EROL TABANCA & İDİL TABANCA

OMM'u Kengo Kuma'dan dinledik, şimdi sıra işin kalbi olan ikilide. Biz bu ikilinin sohbetine müdahil olmaktansa şahit olmayı tercih ediyoruz.

EN YENİLER
Walk Don’t Run İle Tanışın

WALK DON’T RUN İLE TANIŞIN

İçeri lütfen, ama koşmadan.

Yürümek İçin 7 Neden

YÜRÜMEK İÇİN 7 NEDEN

Sicilya’ya gidip geleceğiz.

Aceleniz Yok: An’da Kalmanıza Yardımcı 5 Tüyo

ACELENİZ YOK: AN’DA KALMANIZA YARDIMCI 5 TÜYO

Hala an’da değilseniz, size buraya davet ediyoruz.

Sicilya Sokaklarında Kaybolmak İçin 3 Neden

SİCİLYA SOKAKLARINDA KAYBOLMAK İÇİN 3 NEDEN

Koşuşturmayı bırakıp derin bir nefes alıyoruz, Sicilya’dayız.

Server Demirtaş

SERVER DEMİRTAŞ

Mekanik hareketlerle hisleri buluşturuyor.

DAHA FAZLA