SEDA ERCİYES

Seda ve aklınıza demir atacak sesiyle tanışın. Biz tanıştık, çok sevdik.

Seda'yla siz henüz yeni tanışıyor olabilirsiniz, ama aslında o Kadıköy'ün meşhur Yel Değirmeni'nde birkaç yıldır hayatının şimdiki bölümü için alıştırma yapıyordu. İlk teklisi olan '10:50'yi hemen aşağıda izleyince de anlayacaksınız ki, bu sesi uzun yıllarca dinleyeceksiniz. Sizi kendisiyle tanıştırıyoruz, hemen aşağıda daha da yakından...

Fotoğraflar: Epic İstanbul arşivinden.

Seda selam, bu hafta programında neler var?

Merhabalar, bu hafta her zamanki gibi yeni şarkılarım için çalışacağım, ‘Orange Is The New Black’ son sezonunu ve ‘Pose’un son iki bölümünü izleyeceğim. Daha çok, evde vakit geçireceğim ve üreteceğim bir hafta olacak.

İlk videon 10:50 yayınladığı andan sonraki 10 dakika nasıl geçti?

Yönetmenim Eymen’i arayıp ona nasıl hissettiğini sordum, ne kadar mutlu olduğumu paylaştım, üzerine biraz kritik yaptıktan sonra bir sonraki videomuz için plan yapmaya başladık. Çalışmaya ve üretmeye devam. 

Sabah kalktığında ilk yaptığın şey genelde ne oluyor?

Kişisel bakım, saçımı çılgın halden normal bir hale getirmek ve taşlarıma dokunup enerjilerini hissetmek... Bazen eğer o gün hayatı o denli seviyorsam uyanır uyanmaz spor yapmaya gidiyorum.

Trap müzik senin gözünde nasıl bir şey? Ve kendi müziğini nasıl tanımlıyorsun?

Yenilikçi ve kaliteli yapıldığı takdirde her müzik türünü dinlerken keyif ve ilham alıyorum. Trap de onlardan biri, doğru harmanlandığında dinlemesi inanılmaz keyifli. James Blake’in son albümünde Travis Scott ve Moses Sumney’le yaptığı şarkılar son zamanlarda gördüğüm en güzel trap kullanımlarından. ‘10:50’yse trap dinleyicilerinin aşina olduğu ögeleri kullanan bir R&B parçası.

Kimleri dinleyerek büyüdün? Şimdilerde kimleri dinlememizi önerirsin?

İlkokulda evde dikkatimi çeken ilk albüm Müzeyyen Senar’ınki oldu, nağmelerine kadar kalben eşlik ediyordum. Kendi paramla aldığım ilk albüm Aretha Franklin’inkiydi, ilk bilinçli şarkı söyleme deneyimim Aretha çalışarak oldu. Divalara olan hayranlığım Diana Ross, Dianne Reeves ve Sarah Vaughan’la devam etti. Daha sonra Sade, Erykah Badu, Lalah Hathaway ve Georgia Anne Muldrow gibi çağının öncüleri kadınları tanıdım. Sadece J Dilla ve Slumvillage’le geçirdiğim aylarım oldu. Şu an da her listemde olan ve aralıksız dinlediğim müzisyenlerden bazıları Solange, Kelela, Kelsey Lu, Thundercat, Mac Miller, Syd, H.E.R, Jean Deaux, IAMDDB ve Tierra Whack.

 

Bu ses herkeste yok, nasıl bir müzik eğitimi aldın ve mühendislik okurken kendini sahnede nasıl buldun?

İstanbul Teknik Üniversitesi’nde mühendislik okurken bir yandan tutkum olan müzikle ilgilenmeyi sürdürdüm. Sahneye çıkacağımı ve bunu profesyonel olarak yapacağımı biliyordum ama bunun için çok çalışmam gerektiğinin farkındaydım bu yüzden başlarda atölyelere katılarak araştırma yaptım. Elif Çağlar sayesinde caz vokaliyle tanıştım. Birçok değerli müzisyen arkadaşımla İstanbul’un farklı sahnelerinde yer aldık ve bu sayede sahne tozu yutmaya başladım. Daha sonra temel bildiklerimin üzerine katabilmek adına Güç Başar Gülle’den caz armonisi ve Randy Esen’den vokal ve doğaçlama dersi aldım. Arkadaşlarım Yiğit Avcı, Yiğit Can Öztop ve Fırtına Kıral ile çalma fırsatım oldu ve onlarla çalmak da bana fazlasıyla şey kattı. Hala da vokal üzerine çalışmaya ve müziğin üretim kısmında da yeni şeyler öğrenmeye devam ediyorum.

Kadıköy müzik açısından son zamanlarda nasıl değişti?

Son yıllarda cazda bir sürü güzel gelişme oldu, mekanlar açıldı, festivaller yapıldı. Yel Değirmeni benim için caz evimiz oldu. Ancak beni en çok sevindiren gelişme caz sahnelerinde hip-hop füzyonlarını tepkilere rağmen korkusuzca yapabilen müzisyenleri dinleyebilmek. Hip-hop kültürü hak ettiği ilgiyi sonunda ana akımda da görebildi ve diğer tarzları da korkusuzca etkilemeyi ve tetiklemeyi başardı.

10:50’de genelde ne yapıyor oluyorsun?

Müzik dinliyorum, müzik düşünüyorum ve çalışıyorum. Günün en güzel ve en verimli saatleri benim için.

Seda Erciyes’in bir sonraki adımı ne olacak? Bir albüm mesela?

Türkçe şarkılarımın olduğu bir EP veya albüm yayınlamayı düşünüyorum. Şarkı yazmaya İngilizce sözlerle başladığım için de daha sonra İngilizce parçalarımı yayınlamak gibi bir hayalim de var. Bir an önce sahnede şarkılarımı dinleyicilerle hep beraber söyleyebilmek ve o anda büyüyen sevgiyi çoğaltıp yaymak isteğim.

BUNLARI DA OKUYUN

BREK

Brek'in Ölüpop adlı albümü saatler önce yayınlandı. Kendisiyle, yaptığımız röportajı okuyarak tanışınız.

NİLÜFER YANYA

Nilüfer Yanya'yla, çoktan tanışmadıysanız, tanışınız.

MEZAR TURİZM

Bu yolculuk bir müzik yolculuğu değil. Metaforik bir şekilde sona doğru da ilerlemiyor. Hikayeyi, Mezar Turizm’in tek elemanı Kerem’den dinliyoruz.

BU AY EN ÇOK OKUNANLAR
Şehirlerin Şarjı Bitmez

ŞEHİRLERİN ŞARJI BİTMEZ

Güne hazırsınız, otomobiliniz de öyle.

Yeni İnsan

YENİ İNSAN

Gündüz Vassaf XOXO The Mag için yazdı.

Sosyal İzolasyonda Skın-Fastıng

SOSYAL İZOLASYONDA SKIN-FASTING

Cilt bakımı rutininizi durdurduysanız, tekrar düşünün.

Değişik Bir Gün

DEĞİŞİK BİR GÜN

Başlıyoruz.

Az Kaldı

AZ KALDI

Otomobile atlayıp şehri yaşamaya.

Rebırth

REBIRTH

Adı üstünde işte, yeniden doğuyoruz.

Şükrü Özyıldız

ŞÜKRÜ ÖZYILDIZ

Şapkasını kapının dışında bıraktı. İçeri girdi, elimizi sıktı, karşımıza oturdu; arkadaşımız oldu.

Best Frıends: Ece Çeşmioğlu

BEST FRIENDS: ECE ÇEŞMİOĞLU

Ece Çeşmioğlu ve Taner Ölmez'le sohbet ettik. Daha doğrusu onlar etti, biz dinledik.

A Suburban Affaır

A SUBURBAN AFFAIR

Kırsaldayız ama aslında değiliz.

Evdeki Saat

EVDEKİ SAAT

Grubun beyni ve şimdilik tek üyesi Eren Bagi’yleydik.

Lyn Weıscz

LYN WEISCZ

Lynskiii, telefonun öbür ucunda.

A’dan Z’ye Moda Haftası

A’DAN Z’YE MODA HAFTASI

Moda haftasının hengamesi ve bütün yaşananları alfabedeki harflerin öncülüğünde inceliyoruz.

EN YENİLER
Beğeni Üzerine

BEĞENİ ÜZERİNE

Ali Akay, XOXO The Mag için yazdı.

Zızı Donohoe

ZIZI DONOHOE

Zizi Donohoe ile güzellik üzerine biraz laflıyoruz.

Franz Ferdınand

FRANZ FERDINAND

Franz Ferdinand ile İstanbul konserlerinden hemen önce buluşmuştuk.

Bir Küresel Moda Dosyası

BİR KÜRESEL MODA DOSYASI

Küresel moda markalarını mercek altına alıyoruz.

Erol Tabanca & İdil Tabanca

EROL TABANCA & İDİL TABANCA

OMM'u Kengo Kuma'dan dinledik, şimdi sıra işin kalbi olan ikilide. Biz bu ikilinin sohbetine müdahil olmaktansa şahit olmayı tercih ediyoruz.

Jonathan Anderson

JONATHAN ANDERSON

JW Anderson’ın kurucusu ve Loewe’nin Kreatif Direktör’ü Jonathan Anderson’ın yükselişi hız kesmiyor. Erkek kıyafetleriyle başlayıp kadın tasarımlarına varan serüvenin tanığıyız.

DAHA FAZLA