CARRIE BARBER

Güzellik sektörünün en-önemli-gizli-kahramanlarından biriyle sohbetteyiz.

Glossier, Sephora, Violet Grey. Bu dört sözcük, güzellik sektörünün farklı kollarındaki devlerin adlarını temsil ediyor. Carrie Barber da, onlara kreatif direktörlük yapmış, disiplinli bir iş kadını. Yani o aslında, son yıllarda güzelliğe dair görsel algıyı şekillendiren oyunculardan. Üstelik sabahları burnuna gelen ilk koku kahve değil.

Röportaj: Sude Orhan

Fotoğraf: Jessie Andrews

 

Carrie, son zamanlarda seni ne mutlu ediyor?

Günlük iş akışımı kendim planlıyor olmam. Serbest çalışmanın en önemli getirisi istediğiniz zaman işe oturabilme özgürlüğünüz. Tabii, istemediğiniz zaman da çalışmıyorsunuz. İş bir yana, son zamanlarda Los Angeles’taki yeni restoranları denemeyi ve Hollywood’daki ArcLight’ta filme izlemeyi seviyorum.

Sabahları burnuna gelen ilk koku...

Her sabah içtiğim siyah çayın kokusu.

Kreatif alanda çalışıyorsun, ilham arama ve masa başına oturma arasındaki dengeyi nasıl sağlıyorsun?

Sürekli bir arayış halinde olmanız gerekiyor. Eğer yeterince dikkat kesilirseniz, her şeyden ilham alabilirsiniz. Ayrıca zaman içinde fark ettim ki, üzerinde ilerlemem gereken bir fikirde tıkanıyorsam ve o işe başladıysam, yalnızca işi yapma sürecim bile bana ilham veriyor.

İlham arama sürecinde kendine has bir stratejin var mı?

Projeye göre değişiyor. Ancak ilham ararken Instagram’dan uzak kalmaya çalışıyorum. Oradaki içeriklerin çok büyük bir kısmı aynı. Eğer spesifik bir şey arıyorsam belirli bir fotoğrafçı, sanatçı ya da mimar gibi insan odaklı çıkış noktalarından hareket ediyorum.

Pinterest’i seviyor musun?

Seviyorum, özellikle iç mimari aramalarım için kullanışlı buluyorum. Ayrıca ‘görsel olarak benzer’ fotoğrafları listeleme özelliğini de beğeniyorum.

Kendini kopyalamak senin için bir korku mu?

Kesinlikle kendimi geliştirmeye odaklıyım. Bunun yanında, yalnızca tek bir işi başarmış biri olarak bilinmek de istemiyorum. Artık oturmuş bir estetik zevkim var ve onunla paralel ilerlemek uğraşıyorum. Bu süre zarfında zaten kendimi geliştiriyor oluyorum. Tüm projelerimde gözümü diktiğim yegane hedef, günün sonunda sanat ve ikonografi yaratmak. Müşteriyle çalışırken yaptığım işin onlara ne ifade ettiğini düşünerek tabii.

Glossier yalnızca güzellik endüstrisini değil, aynı zamanda görsel dil yoluyla gerçekleştirilen dijital iletişim stratejisini de yeniden şekillendirdi. Ve sen, marka tarihinin ilk oyuncularındandın. Bizi o ilk günlere hızlıca götürebilir misin?

Glossier o zamanlar tam anlamıyla ‘ekip’ demekti. Emily Weiss çok net bir vizyona ve amaca sahipti. Yaptığımız tüm iş, bu vizyonu destekleyecek şekilde planlanıyordu. Ben orada çalışırken ekip henüz bir yıllık bile değildi ve çok az insan vardı. Bu durum bizi daha yaratıcı kılıyor; hata yapmamıza ve bu hatalardan da hızlıca ders çıkarmamıza olanak veriyordu.

Kreatif direktörlük yaptığın bir diğer marka da Sephora. Çalıştığın bu iki marka, güzellik sektöründe sarsılmaz bir yere sahip...

Sephora ve Glossier’nin bu başarısının asıl sebebi, müşterilerini çok iyi tanımaları oldu. Güzellik sektöründe yerini sağlamlaştırmanın yolu, müşterinin kim olduğunu bilmekten ve ihtiyaçlarına cevap verebilmekten geçiyor.

Son projeni merak ediyoruz...

VIOLET GREY’in kurucusu Cassandra Grey’le temellerini attığımız CAKE adındaki kreatif reklam ajansı. 

‘Uncool’ sözcüğünün senin lügatındaki anlamı ne?

‘Cool’ ve ‘uncool’ sözcüklerinin anlamı herkese göre değişiyor. Bana göre uncool, insanlara kaba davranmak anlamına geliyor.

Sence parfüm bir lüks mü?

Lüksten ziyade, zevk. Ancak kişisel bakım olarak algılanabilecek bir zevk bu. Şahsen parfüme ruh halimi yansıtan bir araç olarak bakıyorum. İmza kokumun olmaması da bu yüzden: Modum sürekli değişiyor. Genellikle kötü bir gün geçirdiğimde yeni bir parfüm satın alıyorum.

Petals’ın bu sayıdaki teması karanfil. Bu notayı parfüm formüllerine yakıştırıyor musun?

Sanırım içinde karanfil notası bulunan bir parfüm formülüne aşina değilim. Ama karanfili bir çiçek olarak düşündüğünde aklıma direkt olarak Sex and the City’deki sahneler geliyor.

Kokuyla ilişkilendirdiğin ilk hatıran neydi?

Ben Colorado’da büyüdüm. Orada yaz aylarının iç gıdıklayan, taze bir havası olurdu. Etraf hep çam kokardı...

O halde, gençlik yıllarının kokusuna değinerek röportajı noktalayalım.

Lisedeyken babamın kolonyasını aşırırdım. O kokunun ne olduğunu tam olarak anımsayamıyorum. Ama bu zamana dek hep parfüm yerine kolonya tercih ettim, belki de bu alışkanlığımın ardında o yıllar ve babam vardır.

BU AY EN ÇOK OKUNANLAR
Mine Özbek

MİNE ÖZBEK

Mutlaka bir yol vardır.

Hayata Açık Ol

HAYATA AÇIK OL

Ray-Ban; dürüst, özgür ve anların içinde kendine doğallıkla yer bulanlara sesleniyor: You're On!

Dr. Mark Hyman

DR. MARK HYMAN

"Kaderimizin kurbanı olacağımız düşüncesinden vazgeçmeliyiz. Biyolojimizi değiştirecek güce sahibiz."

Cem Yiğit Üzümoğlu

CEM YİĞİT ÜZÜMOĞLU

'Fatih Sultan Mehmed'i hiç böyle görmediniz' diye bir spot yazsak, click-bait'e kurban gitmiş olur muyuz?

A Suburban Affaır

A SUBURBAN AFFAIR

Kırsaldayız ama aslında değiliz.

Cıty Portraıts: Budapeşte, Kıev, Prag

CITY PORTRAITS: BUDAPEŞTE, KIEV, PRAG

Budapeşte, Kiev ya da Prag'ta havalar nasıl?

Burak Deniz

BURAK DENİZ

“Biraz sabırsız ve çoğu zaman kararsızım. Bu iki özelliğim bir kenara, kendimden oldukça memnunum, zira en nihayetinde bunlar beni ben yapan haller ve bütünü olumlu etkiliyorlar.”

Sorumluluk Sevgiye Dahil

SORUMLULUK SEVGİYE DAHİL

Evcil hayvan sahiplenirken aklınızda bulunması gerekenler.

Professıonal Tourıst

PROFESSIONAL TOURIST

Turist olduğunuz bi şehirde yabancısınızdır. Yabancı olmadığınız bir şehirde turist de olamazsınız. Üzerine biraz düşününüz. Galeride ilerleyerek...

Cool & Collected

COOL & COLLECTED

XOXO yeni sayısında önümüzdeki soğuk aylar için birkaç olfaktif öneride bulunuyor.

2016: XOXO The Mag Röportajları

2016: XOXO THE MAG RÖPORTAJLARI

2016 yılında kimlerle sohbet ettik? Kısaca hatırlayalım;

WE ARE

WE ARE

10 yıl sonra, bir aradalar.

EN YENİLER
Mükemmel Uyum

MÜKEMMEL UYUM

Kusursuz müzik, dengeli ses deneyimi ve LG XBOOM Go arasındaki ilişkiyi tahmin etmeniz çok olası. Bu denkleme bir de Aybüke Pusat'ı dahil ediyoruz, sözü kendisine ve müziğe bırakıyoruz.

Dr. Mark Hyman

DR. MARK HYMAN

"Kaderimizin kurbanı olacağımız düşüncesinden vazgeçmeliyiz. Biyolojimizi değiştirecek güce sahibiz."

Serra Yılmaz

SERRA YILMAZ

Serra Yılmaz birçok şey demek. Ve bunlardan bir tanesi mentor olabilir...

Hayata Açık Ol

HAYATA AÇIK OL

Ray-Ban; dürüst, özgür ve anların içinde kendine doğallıkla yer bulanlara sesleniyor: You're On!

Bir Yerel Moda Dosyası

BİR YEREL MODA DOSYASI

İnsanı ve yaşadığı alanı ele alıyoruz. Giydiklerini, kendini çevrelediklerini. Ve sözü Türkiye'den yedi tasarımcıya bırakıyoruz.

Hayvanlarla Daha İyi Bir Dünya

HAYVANLARLA DAHA İYİ BİR DÜNYA

BluTV dizisi Bunu Bi' Düşünün sorumlu hayvan sahipliğini farklı bir gözle anlatıyor. Şimdi bu hikâyeyi yaratıcılarından dinliyoruz.

DAHA FAZLA