DAVID MALLETT

Maestro’dan sizin için güçlü tüyolar alıyoruz.

20 yıl içinde küçük birer sosyal laboratuvara dönüşen salonları ve deneyimi, cinsiyet kodlarından sıyırarak şişelediği ürünleriyle David Mallett, güzellik sektörünün yaşayan efsanelerinden biri. Ona saçınızı gözünüz kapalı emanet edebilirsiniz.

Röportaj: Sude Orhan

Fotoğraf: Louie Davis

Tokio Inkarami saç bakımın oldukça popüler. Biraz bahsedebilir miyiz?
Bu, saçın farklı katmanlarını hedef alan dört aşamalı bir işlem. Sekiz farklı keratin ve bitkisel özler, ‘fullerene’ adında bir bileşenle karıştırılıyor ve bu sayede karışım, saç tarafından daha derin bir şekilde emiliyor. Saçı yarım saatte onaran girift bir metotla masaj yapılarak uygulanıyor. Tokio Inkarami’yi herhangi bir saç bakımı işleminin Rolls Royce versiyonu olarak düşünebilirsiniz. Saç uzmanımız Emmanuelle Deleu, bu zor kürü en profesyonel şekilde sunabilecek birkaç isimden biri.

Saçı ne çekici kılar?
Kesinlikle sağlık! Kendi dinamiği olan doğal saçlar bana çok seksi geliyor. Sönük, yıpranmış ve düz saçlardansa (hatta çok yıkanmış olanları da bu denkleme dahil edebilirim) hacimli ve sağlıklı saçları görmek istiyorum. Bu soruyu maskülen bir çerçeveden ele alırsak, erkeklerin çekici görünmek için çok işlem yapmalarını doğru bulmuyorum. En önemli kural, abartmamak, çok uğraşmamak; basit hamleler kafi.

Erkek saç bakım ürünleri kadınlarınkinden neden ve nasıl ayrışıyor?
Aslında pek ayrışmıyor. Buradaki asıl konu, formüllerin kokusu. Erkekler çiçeksi ya da tatlı aromalı kokular tercih etmez. Bizim ürünlerimizinse neredeyse hiç kokusu yok. Keza Fransız kadınları hem kendi kokularını gölgelemekten kaçınırlar hem de daha nazik formüllere sahip ürünleri kullanırlar. Mesela, erkeklerin saçları kısa olduğundan daha fazla nemlendirici ürün kullanabiliyorlar. Fazla nemlendirici uygulamak kadınların saçlarını ağırlaştırdığından, onlar pek tercih etmiyorlar.

“Tek ihtiyacınız olan saç, renk ve nem.” diyorsun. Bu ifade erkekler için de geçerli mi?
Erkek müşterilerimizden yalnızca birkaçı saçlarını boyatıyor. Ancak nem ihtiyacı kesinlikle onlar için de geçerli. Bu arada, ben erkeklerde çılgın renkleri epey seviyorum. Tabii, bu bir kuraldan öte bir istisna.

Güzellik dünyasında erkek dominasyonu olduğunu düşünüyor musun?
Hayır.

Güzellik ürünlerini cinsiyet kalıplarına sokmak ne kadar doğru?
Bu uzun zamandır uygulanan bir alışkanlık. Nitekim cinsiyet ve güzellik arasındaki sınırlar artık silikleşmeye başladı. Diğer taraftan, David Mallett’ın tüm ürün yelpazesi zaten iki cinsiyete de hitap ediyor.

Erkek saç bakımında ambalajın önemine değinelim.
Elbette mühim ancak erkeklerin bu tarz pazarlama taktikleriyle yönlendirilebildiklerini düşünmüyorum. Tabii bana, onları etkileyecek genelgeçer bir tasarım örneğinin nasıl olabileceğini sorarsanız cevabım basitçe, “Mümkün olan en minimal renk ve çizgilerle.” olur.

'Niş’ sözcüğünü güzellik sektöründe nasıl okumalıyız?
Bu sözcük genelde akla direkt olarak niş güzellik markalarını getiriyor. Söz konusu güzellik markalarının günümüzdeki karşılığıysa aslında kendi kendine var olan küçük işletmeler. İlginç ve pazarın daha küçük bölümünün ihtiyaçlarına cevap verecek selektif fikirler üzerine eğiliyorlar.

 

Röportajımızı devamı Some Men'in Yaz 2019 sayısında. Buradan devam edin

BU AY EN ÇOK OKUNANLAR
Fırat Çelik

FIRAT ÇELİK

Hayatında standartları var. O tam bir profesyonel. Amacına yönelik hareket ediyor, ve geniş bir vizyonu var. Ve dünya onun oldukça, o da dünyanın oluyor. #dude

13 Reasons Why

13 REASONS WHY

Netflix’in 31 Mart’ta izleyiciyle buluşan yeni dizisi 13 Reasons Why, gençlik dizilerini polisiyeyle birleştiren formülüyle ilgi çekeceğe benziyor.

Birkan Sokullu

BİRKAN SOKULLU

Some Men'in Kış 2019 kapak konuğuyla biraz zaman geçiriniz.

SOME MEN SUMMER 2018 COVER STORY

SOME MEN SUMMER 2018 COVER STORY

Some Men yazı, Kerem Bürsin'le açıyor.

Efı Gousı

EFI GOUSI

Efi'nin koyu-pastel dünyasına bakıyoruz. O anlatıyor, biz inceliyoruz.

Aslı Çavuşoğlu

ASLI ÇAVUŞOĞLU

Sanatçıyla, doğa ve insanlık arasında kurduğu renk bağı üzerinden şekillendirdiği, Ararat kermesi renginin nehrin her iki yakasındaki evrimini anlatacak çizimlerden oluşan Kırmızı/Kırmızı projesi hakkında konuştuk.

 Ali Bilge Akkaya

ALİ BİLGE AKKAYA

Kilis Projesi Sergisi’nin katılımcılarından, son kuşak çağdaş sanatçıları arasında ismini sıkça duymaya başladığımız Ali Bilge Akkaya’yla konuştuk.

Rüya Pamuk

RÜYA PAMUK

Rüya'yla konuşmamızın odak noktasında okuduğu, yarıda bıraktığı ya da okuyacağı kitaplar vardı.

WE ARE

WE ARE

10 yıl sonra, bir aradalar.

MBFWI Backstage: Özlem Süer

MBFWI BACKSTAGE: ÖZLEM SÜER

Özlem Süer defilesinin sahne arkasından bildiriyoruz.

Gizli Müşteri: Fiko Ocakbaşı

GİZLİ MÜŞTERİ: FİKO OCAKBAŞI

Yine yapacağını yaptın Fikret.

Gizli Müşteri: Rustyfork

GİZLİ MÜŞTERİ: RUSTYFORK

Gözler doldu, hasret giderildi, Amerikan mutfağı: Tamam.

EN YENİLER
LOKAL TEMAS: TRUST ME BABY

LOKAL TEMAS: TRUST ME BABY

Trust me baby mercek altında. Yaratıcısı Melih Çebi yanıtlıyor.

LOKAL TEMAS: SUNA K.

LOKAL TEMAS: SUNA K.

"Biz Suna K.’yı bir kabile olarak tarif ediyoruz."

Davıd Guetta

DAVID GUETTA

"Yaptığımız her şeyin %100 olması gerekiyor."

Safa Şahin

SAFA ŞAHİN

“Şu an daha ziyade geleneksel sanat sisteminden yanayım."

WE ARE

WE ARE

10 yıl sonra, bir aradalar.

Bedirhan Soral

BEDİRHAN SORAL

"Günümüzde doğanın bize verdiği mesajları hepimiz çok net görüyoruz."

DAHA FAZLA