MICHEL PARMIGIANI

Michel Parmigiani'yle bir jenerasyon değişimini ve İsviçre saatçiliğini Some Men'de konuşuyoruz.

İsviçre saatçiliği denince aklımıza yüzyıllardır faaliyet gösteren köklü markalar geliyor. Ve bir de Michel Parmigiani. Söz konusu kadim geleneği bir jenerasyonda biriktiren ve İsviçre saatçiliğinin hazinesini modern pratiklerle birleştirmeyi başarmış bir markanın kurucusuyla konuşuyoruz. Kendisi bize, Parmigiani Fleurier’yi ve beş yüz yıllık sanatın ruhunu anlatıyor.

Röportaj: Ali Tünay – Some Men Yaz 2019

Fotoğraf: Sven de Almeida

Sevgili Parmigiani, bize günlük rutininizden bahsedebilir misiniz?


Atölyeleri gezerek öneriler sunuyorum, onlara tavsiye veriyorum ve devam eden projelerdeki gelişmelere bakıyorum. Aynı zamanda konuları ekibimizle istişare ediyorum. Bir saat ustasının gelişimi ve projelerin gerçekleştirilmesi bu şekilde oluyor. İşin fizibilite aşaması benim için çok önemli. Yıllar içinde edindiğim tecrübemi bu süreçlerin tamamına borçluyum. Öğreniyorum, keşfediyorum ve bunları kafamdakilerle bağdaştırıyorum. Aslına bakarsanız doğa, bir saat ustası için çok önemli kaynak. Zira doğadaki her güzelliği, matematik ve onunla orantısal ilişkilerle açıklayabilirsiniz...

Sürekli olarak geleneksel saat ustalığının sanatına olan inancınızı ön plana taşıyorsunuz. Bu sanatın özünde ne var?


Nadir bulunan ve çok değerli bilgilere sahip zanaatkarlarla çalışıyoruz. Böylece Parmigiani Fleurier onların sanatını koruyor ve canlı tutuyor.
Bu, markamızın en büyük gurur kaynaklarında biri. Ayrıca, vizyonumuz ve yaratıcı projelerimizle, tarihsel boyutu olan bu usta işçiliğini geliştirmeye ve canlandırmaya çalışıyoruz. Gerçekten orijinal bir obje üretmek istiyorsanız, bu ustalığa sahip olmanız çok önemli. Söz konusu zanaat, bir saatin katma değeri ve ürünün tekilliğinin sembolü. Küçükken babamın bana söylediği bir söz vardı, “Eğer bakmayı öğrenirsen, sanat sana kendini gösterecektir.” Parmigiani Fleurier’deki sanatımızın kaynağı da bu çeşit bir ustalık.

Quartz Krizi’nin kahramanlarından birisiniz. Mekanik saatçiliğin Fleurier bölgesinde canlanmasında önemli bir rolünüz oldu. Dolayısıyla Fleurier kasabasıyla özel bir ilişkiniz var. O dönemi anlatabilir misiniz?

Quartz Krizi, İsviçre’de 90 bin kişiyi ve koca bir endüstriyi belirsizlik içinde bıraktı. Hatta saat yapımı Val de Travers’de tamamen durdu. Böylesine depresif bir ortamda, kendimi dışlanmış hissettim ve 1976 yılında, Fleurier’nin hemen yan kasabasında, Couvet’de kendi atölyemi açtım. Orada, tamamen klasik saat yapımına ve restorasyonuna odaklandım. Geleneksel saatçiliğin öylece yok olup gideceğine ihtimal vermek istememiştim.

Parmigiani Fleurier’nin kurulduğu yıl olan 1996’ya gidelim...


Gençlik yıllarımdan beri kendi markamı yaratma hayalim vardı. Kariyerimin başında klasik saatlerin restorasyonuyla uğraşıyordum. Geçmişten günümüze harika tabir edilen kişi ve kurumlarla çalıştım. Pek çok üst seviye markanın kol ve cep saatlerini tamir ettim. Ancak kendi yaratıcılığımı ortaya koyamadığım için biraz rahatsız oluyordum. Kendimi yeni ürünlerle ifade etmek istedim. Aynı zamanda, geleneksel saat yapımı mirasının öğrettiği üzere, için ve dışın uyumunu da paylaşmak istedim. 1976 yılında, artık bağımsızdım. Sandoz Aile Vakfı ve Pierre Landolt’la sahip olduğu kuvvetli bağların da sayesinde Parmigiani Fleurier markası 1996 yılında yaratıldı. Şirketi kurarken merkeze insan emeğini koyduk. Robotlaşma söz konusu değildi. Sınırlı sayıda yaptığımız üretimle markayı ve sahip olduğu değeri yüksek bir konuma yerleştirdik.

Saat restorasyonu, tasarım anlayışınızı nasıl etkiledi?


Saat restore etmek çok ender bulunan bir keyif. Bir saati zamanın ve insanın tahribatından kurtarmak, hayatın içindeki spesifik ve hafızamız için elzem bir anın gerçekliğini geri getirmekle eşit değerde. Bugünlerde saat endüstrisi, eski saat restore etme sanatına çok nadir başvuruyor. Halbuki bu sanatın sırlarına hakim olmak, endüstrinin içinde olup bitenler için önemli bir değer haline gelmeye başladı. Parmigiani Fleurier içinse saat restorasyonu her zaman markanın ruhu olmuştur. Atalarımız tarafından üretilen sıra dışı saatlerin, birer bilgi ve deneyim hazinesi olduğuna inanıyorum. Bir yandan bize iyi el işçiliğinin önemini öğretiyorlar, diğer yandan günümüz saatleri için hiç bitmeyecek birer ilham kaynağı temsil ediyorlar. Parmigiani Fleurier bünyesi içinde yaptığımız restorasyon çalışmaları, geçmişin mükemmeliyetçiliğiyle geleceğin saatini yapmaya dair arayışların bir diyaloğu.

Michel Parmigiani’yle sohbetimizin devamı Some Men’in Yaz 2019 sayısında. Üye olmak için buraya tıklayabilirsiniz.

BUNLARI DA OKUYUN

MEHMET GÜNSÜR

Some Men'in 10. sayısı yayında. Ve kapak konuğumuz: Sevgili Mehmet Günsür.

UMUR SUNGURLU

Bir İstanbul klasiği olan Zuhal Müzik'in 3. jenerasyon temsilcisiyle tanışın. Umur'la, Some Men'in 10. sayısında müzikten ve müzikten konuşuyoruz.

DAVID MALLETT

Maestro’dan sizin için güçlü tüyolar alıyoruz.

BU AY EN ÇOK OKUNANLAR
Mine Özbek

MİNE ÖZBEK

Mutlaka bir yol vardır.

Hayata Açık Ol

HAYATA AÇIK OL

Ray-Ban; dürüst, özgür ve anların içinde kendine doğallıkla yer bulanlara sesleniyor: You're On!

Dr. Mark Hyman

DR. MARK HYMAN

"Kaderimizin kurbanı olacağımız düşüncesinden vazgeçmeliyiz. Biyolojimizi değiştirecek güce sahibiz."

Cem Yiğit Üzümoğlu

CEM YİĞİT ÜZÜMOĞLU

'Fatih Sultan Mehmed'i hiç böyle görmediniz' diye bir spot yazsak, click-bait'e kurban gitmiş olur muyuz?

A Suburban Affaır

A SUBURBAN AFFAIR

Kırsaldayız ama aslında değiliz.

Cıty Portraıts: Budapeşte, Kıev, Prag

CITY PORTRAITS: BUDAPEŞTE, KIEV, PRAG

Budapeşte, Kiev ya da Prag'ta havalar nasıl?

Burak Deniz

BURAK DENİZ

“Biraz sabırsız ve çoğu zaman kararsızım. Bu iki özelliğim bir kenara, kendimden oldukça memnunum, zira en nihayetinde bunlar beni ben yapan haller ve bütünü olumlu etkiliyorlar.”

Sorumluluk Sevgiye Dahil

SORUMLULUK SEVGİYE DAHİL

Evcil hayvan sahiplenirken aklınızda bulunması gerekenler.

Professıonal Tourıst

PROFESSIONAL TOURIST

Turist olduğunuz bi şehirde yabancısınızdır. Yabancı olmadığınız bir şehirde turist de olamazsınız. Üzerine biraz düşününüz. Galeride ilerleyerek...

Cool & Collected

COOL & COLLECTED

XOXO yeni sayısında önümüzdeki soğuk aylar için birkaç olfaktif öneride bulunuyor.

2016: XOXO The Mag Röportajları

2016: XOXO THE MAG RÖPORTAJLARI

2016 yılında kimlerle sohbet ettik? Kısaca hatırlayalım;

WE ARE

WE ARE

10 yıl sonra, bir aradalar.

EN YENİLER
Mükemmel Uyum

MÜKEMMEL UYUM

Kusursuz müzik, dengeli ses deneyimi ve LG XBOOM Go arasındaki ilişkiyi tahmin etmeniz çok olası. Bu denkleme bir de Aybüke Pusat'ı dahil ediyoruz, sözü kendisine ve müziğe bırakıyoruz.

Dr. Mark Hyman

DR. MARK HYMAN

"Kaderimizin kurbanı olacağımız düşüncesinden vazgeçmeliyiz. Biyolojimizi değiştirecek güce sahibiz."

Serra Yılmaz

SERRA YILMAZ

Serra Yılmaz birçok şey demek. Ve bunlardan bir tanesi mentor olabilir...

Hayata Açık Ol

HAYATA AÇIK OL

Ray-Ban; dürüst, özgür ve anların içinde kendine doğallıkla yer bulanlara sesleniyor: You're On!

Bir Yerel Moda Dosyası

BİR YEREL MODA DOSYASI

İnsanı ve yaşadığı alanı ele alıyoruz. Giydiklerini, kendini çevrelediklerini. Ve sözü Türkiye'den yedi tasarımcıya bırakıyoruz.

Hayvanlarla Daha İyi Bir Dünya

HAYVANLARLA DAHA İYİ BİR DÜNYA

BluTV dizisi Bunu Bi' Düşünün sorumlu hayvan sahipliğini farklı bir gözle anlatıyor. Şimdi bu hikâyeyi yaratıcılarından dinliyoruz.

DAHA FAZLA