MICHEL PARMIGIANI

Michel Parmigiani'yle bir jenerasyon değişimini ve İsviçre saatçiliğini Some Men'de konuşuyoruz.

İsviçre saatçiliği denince aklımıza yüzyıllardır faaliyet gösteren köklü markalar geliyor. Ve bir de Michel Parmigiani. Söz konusu kadim geleneği bir jenerasyonda biriktiren ve İsviçre saatçiliğinin hazinesini modern pratiklerle birleştirmeyi başarmış bir markanın kurucusuyla konuşuyoruz. Kendisi bize, Parmigiani Fleurier’yi ve beş yüz yıllık sanatın ruhunu anlatıyor.

Röportaj: Ali Tünay – Some Men Yaz 2019

Fotoğraf: Sven de Almeida

Sevgili Parmigiani, bize günlük rutininizden bahsedebilir misiniz?


Atölyeleri gezerek öneriler sunuyorum, onlara tavsiye veriyorum ve devam eden projelerdeki gelişmelere bakıyorum. Aynı zamanda konuları ekibimizle istişare ediyorum. Bir saat ustasının gelişimi ve projelerin gerçekleştirilmesi bu şekilde oluyor. İşin fizibilite aşaması benim için çok önemli. Yıllar içinde edindiğim tecrübemi bu süreçlerin tamamına borçluyum. Öğreniyorum, keşfediyorum ve bunları kafamdakilerle bağdaştırıyorum. Aslına bakarsanız doğa, bir saat ustası için çok önemli kaynak. Zira doğadaki her güzelliği, matematik ve onunla orantısal ilişkilerle açıklayabilirsiniz...

Sürekli olarak geleneksel saat ustalığının sanatına olan inancınızı ön plana taşıyorsunuz. Bu sanatın özünde ne var?


Nadir bulunan ve çok değerli bilgilere sahip zanaatkarlarla çalışıyoruz. Böylece Parmigiani Fleurier onların sanatını koruyor ve canlı tutuyor.
Bu, markamızın en büyük gurur kaynaklarında biri. Ayrıca, vizyonumuz ve yaratıcı projelerimizle, tarihsel boyutu olan bu usta işçiliğini geliştirmeye ve canlandırmaya çalışıyoruz. Gerçekten orijinal bir obje üretmek istiyorsanız, bu ustalığa sahip olmanız çok önemli. Söz konusu zanaat, bir saatin katma değeri ve ürünün tekilliğinin sembolü. Küçükken babamın bana söylediği bir söz vardı, “Eğer bakmayı öğrenirsen, sanat sana kendini gösterecektir.” Parmigiani Fleurier’deki sanatımızın kaynağı da bu çeşit bir ustalık.

Quartz Krizi’nin kahramanlarından birisiniz. Mekanik saatçiliğin Fleurier bölgesinde canlanmasında önemli bir rolünüz oldu. Dolayısıyla Fleurier kasabasıyla özel bir ilişkiniz var. O dönemi anlatabilir misiniz?

Quartz Krizi, İsviçre’de 90 bin kişiyi ve koca bir endüstriyi belirsizlik içinde bıraktı. Hatta saat yapımı Val de Travers’de tamamen durdu. Böylesine depresif bir ortamda, kendimi dışlanmış hissettim ve 1976 yılında, Fleurier’nin hemen yan kasabasında, Couvet’de kendi atölyemi açtım. Orada, tamamen klasik saat yapımına ve restorasyonuna odaklandım. Geleneksel saatçiliğin öylece yok olup gideceğine ihtimal vermek istememiştim.

Parmigiani Fleurier’nin kurulduğu yıl olan 1996’ya gidelim...


Gençlik yıllarımdan beri kendi markamı yaratma hayalim vardı. Kariyerimin başında klasik saatlerin restorasyonuyla uğraşıyordum. Geçmişten günümüze harika tabir edilen kişi ve kurumlarla çalıştım. Pek çok üst seviye markanın kol ve cep saatlerini tamir ettim. Ancak kendi yaratıcılığımı ortaya koyamadığım için biraz rahatsız oluyordum. Kendimi yeni ürünlerle ifade etmek istedim. Aynı zamanda, geleneksel saat yapımı mirasının öğrettiği üzere, için ve dışın uyumunu da paylaşmak istedim. 1976 yılında, artık bağımsızdım. Sandoz Aile Vakfı ve Pierre Landolt’la sahip olduğu kuvvetli bağların da sayesinde Parmigiani Fleurier markası 1996 yılında yaratıldı. Şirketi kurarken merkeze insan emeğini koyduk. Robotlaşma söz konusu değildi. Sınırlı sayıda yaptığımız üretimle markayı ve sahip olduğu değeri yüksek bir konuma yerleştirdik.

Saat restorasyonu, tasarım anlayışınızı nasıl etkiledi?


Saat restore etmek çok ender bulunan bir keyif. Bir saati zamanın ve insanın tahribatından kurtarmak, hayatın içindeki spesifik ve hafızamız için elzem bir anın gerçekliğini geri getirmekle eşit değerde. Bugünlerde saat endüstrisi, eski saat restore etme sanatına çok nadir başvuruyor. Halbuki bu sanatın sırlarına hakim olmak, endüstrinin içinde olup bitenler için önemli bir değer haline gelmeye başladı. Parmigiani Fleurier içinse saat restorasyonu her zaman markanın ruhu olmuştur. Atalarımız tarafından üretilen sıra dışı saatlerin, birer bilgi ve deneyim hazinesi olduğuna inanıyorum. Bir yandan bize iyi el işçiliğinin önemini öğretiyorlar, diğer yandan günümüz saatleri için hiç bitmeyecek birer ilham kaynağı temsil ediyorlar. Parmigiani Fleurier bünyesi içinde yaptığımız restorasyon çalışmaları, geçmişin mükemmeliyetçiliğiyle geleceğin saatini yapmaya dair arayışların bir diyaloğu.

Michel Parmigiani’yle sohbetimizin devamı Some Men’in Yaz 2019 sayısında. Üye olmak için buraya tıklayabilirsiniz.

BUNLARI DA OKUYUN

MEHMET GÜNSÜR

Some Men'in 10. sayısı yayında. Ve kapak konuğumuz: Sevgili Mehmet Günsür.

UMUR SUNGURLU

Bir İstanbul klasiği olan Zuhal Müzik'in 3. jenerasyon temsilcisiyle tanışın. Umur'la, Some Men'in 10. sayısında müzikten ve müzikten konuşuyoruz.

DAVID MALLETT

Maestro’dan sizin için güçlü tüyolar alıyoruz.

BU AY EN ÇOK OKUNANLAR
Efı Gousı

EFI GOUSI

Efi'nin koyu-pastel dünyasına bakıyoruz. O anlatıyor, biz inceliyoruz.

13 Reasons Why

13 REASONS WHY

Netflix’in 31 Mart’ta izleyiciyle buluşan yeni dizisi 13 Reasons Why, gençlik dizilerini polisiyeyle birleştiren formülüyle ilgi çekeceğe benziyor.

SOME MEN SUMMER 2018 COVER STORY

SOME MEN SUMMER 2018 COVER STORY

Some Men yazı, Kerem Bürsin'le açıyor.

Birkan Sokullu

BİRKAN SOKULLU

Some Men'in Kış 2019 kapak konuğuyla biraz zaman geçiriniz.

MBFWI Backstage: Özlem Süer

MBFWI BACKSTAGE: ÖZLEM SÜER

Özlem Süer defilesinin sahne arkasından bildiriyoruz.

Fırat Çelik

FIRAT ÇELİK

Hayatında standartları var. O tam bir profesyonel. Amacına yönelik hareket ediyor, ve geniş bir vizyonu var. Ve dünya onun oldukça, o da dünyanın oluyor. #dude

Walk Don’t Run İle Tanışın

WALK DON’T RUN İLE TANIŞIN

İçeri lütfen, ama koşmadan.

Davıd Guetta

DAVID GUETTA

"Yaptığımız her şeyin %100 olması gerekiyor."

WE ARE

WE ARE

10 yıl sonra, bir aradalar.

Instagram Pets: Shrampton

INSTAGRAM PETS: SHRAMPTON

Shrampton ile oturup sohbet edebilir, üstü açık arabasıyla Malibu sokaklarında gezebilirsiniz.

Metin Akdülger

METİN AKDÜLGER

Meğer Metin'e daha soracak çok sorumuz varmış.

Rüya Pamuk

RÜYA PAMUK

Rüya'yla konuşmamızın odak noktasında okuduğu, yarıda bıraktığı ya da okuyacağı kitaplar vardı.

EN YENİLER
LOKAL TEMAS: TRUST ME BABY

LOKAL TEMAS: TRUST ME BABY

Trust me baby mercek altında. Yaratıcısı Melih Çebi yanıtlıyor.

LOKAL TEMAS: SUNA K.

LOKAL TEMAS: SUNA K.

"Biz Suna K.’yı bir kabile olarak tarif ediyoruz."

Davıd Guetta

DAVID GUETTA

"Yaptığımız her şeyin %100 olması gerekiyor."

Safa Şahin

SAFA ŞAHİN

“Şu an daha ziyade geleneksel sanat sisteminden yanayım."

WE ARE

WE ARE

10 yıl sonra, bir aradalar.

Bedirhan Soral

BEDİRHAN SORAL

"Günümüzde doğanın bize verdiği mesajları hepimiz çok net görüyoruz."

DAHA FAZLA