MICHEL PARMIGIANI

Michel Parmigiani'yle bir jenerasyon değişimini ve İsviçre saatçiliğini Some Men'de konuşuyoruz.

İsviçre saatçiliği denince aklımıza yüzyıllardır faaliyet gösteren köklü markalar geliyor. Ve bir de Michel Parmigiani. Söz konusu kadim geleneği bir jenerasyonda biriktiren ve İsviçre saatçiliğinin hazinesini modern pratiklerle birleştirmeyi başarmış bir markanın kurucusuyla konuşuyoruz. Kendisi bize, Parmigiani Fleurier’yi ve beş yüz yıllık sanatın ruhunu anlatıyor.

Röportaj: Ali Tünay – Some Men Yaz 2019

Fotoğraf: Sven de Almeida

Sevgili Parmigiani, bize günlük rutininizden bahsedebilir misiniz?


Atölyeleri gezerek öneriler sunuyorum, onlara tavsiye veriyorum ve devam eden projelerdeki gelişmelere bakıyorum. Aynı zamanda konuları ekibimizle istişare ediyorum. Bir saat ustasının gelişimi ve projelerin gerçekleştirilmesi bu şekilde oluyor. İşin fizibilite aşaması benim için çok önemli. Yıllar içinde edindiğim tecrübemi bu süreçlerin tamamına borçluyum. Öğreniyorum, keşfediyorum ve bunları kafamdakilerle bağdaştırıyorum. Aslına bakarsanız doğa, bir saat ustası için çok önemli kaynak. Zira doğadaki her güzelliği, matematik ve onunla orantısal ilişkilerle açıklayabilirsiniz...

Sürekli olarak geleneksel saat ustalığının sanatına olan inancınızı ön plana taşıyorsunuz. Bu sanatın özünde ne var?


Nadir bulunan ve çok değerli bilgilere sahip zanaatkarlarla çalışıyoruz. Böylece Parmigiani Fleurier onların sanatını koruyor ve canlı tutuyor.
Bu, markamızın en büyük gurur kaynaklarında biri. Ayrıca, vizyonumuz ve yaratıcı projelerimizle, tarihsel boyutu olan bu usta işçiliğini geliştirmeye ve canlandırmaya çalışıyoruz. Gerçekten orijinal bir obje üretmek istiyorsanız, bu ustalığa sahip olmanız çok önemli. Söz konusu zanaat, bir saatin katma değeri ve ürünün tekilliğinin sembolü. Küçükken babamın bana söylediği bir söz vardı, “Eğer bakmayı öğrenirsen, sanat sana kendini gösterecektir.” Parmigiani Fleurier’deki sanatımızın kaynağı da bu çeşit bir ustalık.

Quartz Krizi’nin kahramanlarından birisiniz. Mekanik saatçiliğin Fleurier bölgesinde canlanmasında önemli bir rolünüz oldu. Dolayısıyla Fleurier kasabasıyla özel bir ilişkiniz var. O dönemi anlatabilir misiniz?

Quartz Krizi, İsviçre’de 90 bin kişiyi ve koca bir endüstriyi belirsizlik içinde bıraktı. Hatta saat yapımı Val de Travers’de tamamen durdu. Böylesine depresif bir ortamda, kendimi dışlanmış hissettim ve 1976 yılında, Fleurier’nin hemen yan kasabasında, Couvet’de kendi atölyemi açtım. Orada, tamamen klasik saat yapımına ve restorasyonuna odaklandım. Geleneksel saatçiliğin öylece yok olup gideceğine ihtimal vermek istememiştim.

Parmigiani Fleurier’nin kurulduğu yıl olan 1996’ya gidelim...


Gençlik yıllarımdan beri kendi markamı yaratma hayalim vardı. Kariyerimin başında klasik saatlerin restorasyonuyla uğraşıyordum. Geçmişten günümüze harika tabir edilen kişi ve kurumlarla çalıştım. Pek çok üst seviye markanın kol ve cep saatlerini tamir ettim. Ancak kendi yaratıcılığımı ortaya koyamadığım için biraz rahatsız oluyordum. Kendimi yeni ürünlerle ifade etmek istedim. Aynı zamanda, geleneksel saat yapımı mirasının öğrettiği üzere, için ve dışın uyumunu da paylaşmak istedim. 1976 yılında, artık bağımsızdım. Sandoz Aile Vakfı ve Pierre Landolt’la sahip olduğu kuvvetli bağların da sayesinde Parmigiani Fleurier markası 1996 yılında yaratıldı. Şirketi kurarken merkeze insan emeğini koyduk. Robotlaşma söz konusu değildi. Sınırlı sayıda yaptığımız üretimle markayı ve sahip olduğu değeri yüksek bir konuma yerleştirdik.

Saat restorasyonu, tasarım anlayışınızı nasıl etkiledi?


Saat restore etmek çok ender bulunan bir keyif. Bir saati zamanın ve insanın tahribatından kurtarmak, hayatın içindeki spesifik ve hafızamız için elzem bir anın gerçekliğini geri getirmekle eşit değerde. Bugünlerde saat endüstrisi, eski saat restore etme sanatına çok nadir başvuruyor. Halbuki bu sanatın sırlarına hakim olmak, endüstrinin içinde olup bitenler için önemli bir değer haline gelmeye başladı. Parmigiani Fleurier içinse saat restorasyonu her zaman markanın ruhu olmuştur. Atalarımız tarafından üretilen sıra dışı saatlerin, birer bilgi ve deneyim hazinesi olduğuna inanıyorum. Bir yandan bize iyi el işçiliğinin önemini öğretiyorlar, diğer yandan günümüz saatleri için hiç bitmeyecek birer ilham kaynağı temsil ediyorlar. Parmigiani Fleurier bünyesi içinde yaptığımız restorasyon çalışmaları, geçmişin mükemmeliyetçiliğiyle geleceğin saatini yapmaya dair arayışların bir diyaloğu.

Michel Parmigiani’yle sohbetimizin devamı Some Men’in Yaz 2019 sayısında. Üye olmak için buraya tıklayabilirsiniz.

BUNLARI DA OKUYUN

MEHMET GÜNSÜR

Some Men'in 10. sayısı yayında. Ve kapak konuğumuz: Sevgili Mehmet Günsür.

UMUR SUNGURLU

Bir İstanbul klasiği olan Zuhal Müzik'in 3. jenerasyon temsilcisiyle tanışın. Umur'la, Some Men'in 10. sayısında müzikten ve müzikten konuşuyoruz.

DAVID MALLETT

Maestro’dan sizin için güçlü tüyolar alıyoruz.

BU AY EN ÇOK OKUNANLAR
Şehirlerin Şarjı Bitmez

ŞEHİRLERİN ŞARJI BİTMEZ

Güne hazırsınız, otomobiliniz de öyle.

Yeni İnsan

YENİ İNSAN

Gündüz Vassaf XOXO The Mag için yazdı.

Sosyal İzolasyonda Skın-Fastıng

SOSYAL İZOLASYONDA SKIN-FASTING

Cilt bakımı rutininizi durdurduysanız, tekrar düşünün.

Değişik Bir Gün

DEĞİŞİK BİR GÜN

Başlıyoruz.

Az Kaldı

AZ KALDI

Otomobile atlayıp şehri yaşamaya.

Şükrü Özyıldız

ŞÜKRÜ ÖZYILDIZ

Şapkasını kapının dışında bıraktı. İçeri girdi, elimizi sıktı, karşımıza oturdu; arkadaşımız oldu.

Rebırth

REBIRTH

Adı üstünde işte, yeniden doğuyoruz.

Best Frıends: Ece Çeşmioğlu

BEST FRIENDS: ECE ÇEŞMİOĞLU

Ece Çeşmioğlu ve Taner Ölmez'le sohbet ettik. Daha doğrusu onlar etti, biz dinledik.

A Suburban Affaır

A SUBURBAN AFFAIR

Kırsaldayız ama aslında değiliz.

Evdeki Saat

EVDEKİ SAAT

Grubun beyni ve şimdilik tek üyesi Eren Bagi’yleydik.

Lyn Weıscz

LYN WEISCZ

Lynskiii, telefonun öbür ucunda.

A’dan Z’ye Moda Haftası

A’DAN Z’YE MODA HAFTASI

Moda haftasının hengamesi ve bütün yaşananları alfabedeki harflerin öncülüğünde inceliyoruz.

EN YENİLER
Beğeni Üzerine

BEĞENİ ÜZERİNE

Ali Akay, XOXO The Mag için yazdı.

Zızı Donohoe

ZIZI DONOHOE

Zizi Donohoe ile güzellik üzerine biraz laflıyoruz.

Franz Ferdınand

FRANZ FERDINAND

Franz Ferdinand ile İstanbul konserlerinden hemen önce buluşmuştuk.

Bir Küresel Moda Dosyası

BİR KÜRESEL MODA DOSYASI

Küresel moda markalarını mercek altına alıyoruz.

Erol Tabanca & İdil Tabanca

EROL TABANCA & İDİL TABANCA

OMM'u Kengo Kuma'dan dinledik, şimdi sıra işin kalbi olan ikilide. Biz bu ikilinin sohbetine müdahil olmaktansa şahit olmayı tercih ediyoruz.

Jonathan Anderson

JONATHAN ANDERSON

JW Anderson’ın kurucusu ve Loewe’nin Kreatif Direktör’ü Jonathan Anderson’ın yükselişi hız kesmiyor. Erkek kıyafetleriyle başlayıp kadın tasarımlarına varan serüvenin tanığıyız.

DAHA FAZLA