LOCHIE STONEHOUSE

Instagram'daki makyaj trendlerini kimler mi yaratıyor? Mesela, #YSLchallenge yaratıcısı Lochie'yleyiz.

Instagram onu, simetrik ve yüzü boydan boya kaplayan siyah glitter’lı YSL logo makyajıyla tanıdı. Ardından Instagram’da yolu ‘güzellik keşfeti’ne düşenlerin akışını uzun süre boyunca bu makyaj meşgul etti. Lochie, #YSLchallenge’ın yaratıcısı. Bu belki de, Artistik Direktörü olduğu markalardan birine olan övgüsüdür. Bilemeyiz. Bildiğimiz şey, onun inanılmaz yetenekli bir makyaj artisti, hatta bir sonraki Isamaya Ffrench olduğu.

Lochie, son zamanlarda seni ne mutlu ediyor?

Sanırım arabamı şehir dışına doğru sürdüğümde. Diğer arabalar yanımdan geçip giderken… Çadırda kalıp, sevdiklerimle denizde yüzdüğümde… İnternetten ve şehirden uzak kalıp, okyanusta çırılçıplak yüzmekten daha iyi bir his yok.

Şu zamana kadar sana sorulan en klişe soru?

“Makyaj kariyerin nasıl başladı?”

Makyaj kariyerin nasıl başladı?

Beş haftalık tam zamanlı bir makyaj kursunu tamamladıktan sonra makyaj satış alanında çalışmaya başladım. Boş zamanlarımda ücretsiz freelance işler yapıyordum. ModelMayhem.com’da bir hesabım vardı; burada model, fotoğrafçı ya da saç stilisti olmak isteyen insanlarla tanışıyordum. Ortaya çıkardığımız iş çok amatördü. Bu sürecin sonunda, yani şu an kendimi kozmetik markalarının yüzü ve eğitimcisi olarak buldum. Halimden memnunum.

Yeni bir makyaj ürününü açtığında yaptığın ilk şey ne?

Kullanıyorum. Eğer gerçekten ihtiyacım yoksa ürünlerin koruyucu bantlarını sökmekten hoşlanmıyorum. Çünkü yeterince titiz ve dikkatli olmazsam, kendimi dibini göremeyeceğim 76 farklı nemlendiriciyi açmış halde bulabilirim.

 
 
 
Bu gönderiyi Instagram'da gör

@brookecandy, the real American dream. Hair by @sezzy_n, makeup by me and assisted by @larissaadelima

Lochie Stonehouse (@lochiestonehouse)'in paylaştığı bir gönderi ()

Olmazsa olmaz güzellik ajanların neler?

3% Food Grade Hydrogen Peroxide, YSL Beauty Touche Éclat High Cover Concealer, Restylane, düşük stres ve günlük güneş koruyucu.

Makyajın hangi adımında nefesini tutuyorsun?

Ne zaman dudaklarıma keskin bir çerçeve çeksem kendimi nefesimi tutuyor halde buluyorum. Kusursuz, dengeli ve simetrik bir dudak tüm makyajın yıldızı olabiliyor. Karşınızdaki insandan ağzını aralamasını istediğinizde dudaklarına tırmanıyor gibi hissediyorsunuz. Oldukça sessiz bir eylem... Ayrıca iki kişinin de nefesine hakim olması gerekiyor. Makyaj artistleri beni gayet iyi anlıyordur şu an.

 
 
 
Bu gönderiyi Instagram'da gör

#yslchallenge

Lochie Stonehouse (@lochiestonehouse)'in paylaştığı bir gönderi ()

Başlattığın #YSLchallenge furyası mükemmeldi ve epey ses getirdi. Bir trend yarattığını söyleyebiliriz. Başkalarını bu kadar etkileyebilmek sana nasıl hissettiriyor?

Kendimi trendsetter olarak görmek biraz yersiz geliyor bana. Yine de, teşekkür ederim! İnsanları etkileme gücüne sahip olduğumu duymak da bana tuhaf hissettiriyor gerçi… Eğer insanları etkiliyorsam bunun olumlu ve sağlıklı sonuçlarının olmasını umuyorum. İşlerimden ilham alan ya da taklit eden insanlar gördüğümde onore oluyorum; yine de ben, ‘influencer’ teriminin aileye ya da arkadaşlara referans vermesi gerektiğini düşünüyorum. Gerçek olan onlar!

YSLchallenge makyajın bir parfüm olsaydı nasıl kokardı?

Ter ve kuru buz gibi kokardı.

Kreatif bir baskı hissediyor musun?

‘Kreatif biri’ olmak konusunda baskı hissediyorum. Gerçek hayatta, çoğu zaman kreatif bağımsızlığa sahip değilim. Çoğu insan, kaliteli bir işin çok kısa sürede yapılmasını bekliyor. Oysa iyi şeyler vakit alıyor. Eğer bir işe moodboard’sız ya da brief’siz başlatılıyorsam, benden sekiz farklı makyaj tasarlayıp sihir yapmam beklenemez. İyi iletişim ve iş birliğine açık olmak söz konusu kreatif baskıyı hafifletiyor. Bazen yalnızca kaçmak ve okyanus kenarında bohem bir hayat sürmek istiyorum. Belki o zaman yaratıcılığım her daim Super Saiyan seviyesinde olur. Neyse ki şanslıyım; bu ‘kaçmaya meyleden’ zihnimi dizginleyen inanılmaz iyi bir erkek arkadaşım, ailem ve işim var.

Güzellik influencer’ları hakkındaki düşüncelerini dinlemek istiyoruz.

Birkaç iyi arkadaşım kendilerine açıkça ‘güzellik influencer’ı olarak tanımlıyor. Bazı arkadaşlarımıysa insanlar, ki arkadaşlarım bu etiketten tiksinseler de, ‘güzellik influencer’ı olarak kabul ediyor. Bu influencer olayı bir anda patladı ve şekil değiştirmeye de devam ediyor. Instagram/YouTube öncesindeki makyaj artistleri için bu etiket, yutması zor bir hapa benziyor. Küçük çocuklar ve gençler kalabalıklardan ani bir şekilde ilgi görüyor. Ya bu furyaya ayak uyduruyorsunuz ya da halihazırda yaptığı işi adam akıllı yapmaya devam ediyorsunuz. Ben kendi işimde ilerlemeyi tercih ediyorum. Eğer onları da beğenmiyorsanız, takip etmezsiniz. Tüketmezsiniz. Bu arada söz konusu influencer havuzunda etik olarak çeşitliliğin artması da gerekiyor. Markalar yalnızca beyaz ve kadın olup sadece ürünlerini övenlere verdiği destek konusunda tekrar düşünmeli. Artık bu prototip baydı ve etkisini yitirdi.

Hangisi daha tatmin edici: makyaja başlamak mı, makyajı bitirmek mi?

Makyajı bitirmek.

Son zamanlarda durmadan dinlediğin şarkı hangisi?

The Garden’dan No Destination. 

Gelecek projeler?

Yıl sonuna doğru epey havalı projelerim olacak. Maalesef şu an isim geçiremiyorum. TaKiPtE KaLıN. 

 

BU AY EN ÇOK OKUNANLAR
Şehirlerin Şarjı Bitmez

ŞEHİRLERİN ŞARJI BİTMEZ

Güne hazırsınız, otomobiliniz de öyle.

Yeni İnsan

YENİ İNSAN

Gündüz Vassaf XOXO The Mag için yazdı.

Sosyal İzolasyonda Skın-Fastıng

SOSYAL İZOLASYONDA SKIN-FASTING

Cilt bakımı rutininizi durdurduysanız, tekrar düşünün.

Değişik Bir Gün

DEĞİŞİK BİR GÜN

Başlıyoruz.

Az Kaldı

AZ KALDI

Otomobile atlayıp şehri yaşamaya.

Rebırth

REBIRTH

Adı üstünde işte, yeniden doğuyoruz.

Şükrü Özyıldız

ŞÜKRÜ ÖZYILDIZ

Şapkasını kapının dışında bıraktı. İçeri girdi, elimizi sıktı, karşımıza oturdu; arkadaşımız oldu.

Best Frıends: Ece Çeşmioğlu

BEST FRIENDS: ECE ÇEŞMİOĞLU

Ece Çeşmioğlu ve Taner Ölmez'le sohbet ettik. Daha doğrusu onlar etti, biz dinledik.

A Suburban Affaır

A SUBURBAN AFFAIR

Kırsaldayız ama aslında değiliz.

Evdeki Saat

EVDEKİ SAAT

Grubun beyni ve şimdilik tek üyesi Eren Bagi’yleydik.

Lyn Weıscz

LYN WEISCZ

Lynskiii, telefonun öbür ucunda.

A’dan Z’ye Moda Haftası

A’DAN Z’YE MODA HAFTASI

Moda haftasının hengamesi ve bütün yaşananları alfabedeki harflerin öncülüğünde inceliyoruz.

EN YENİLER
Beğeni Üzerine

BEĞENİ ÜZERİNE

Ali Akay, XOXO The Mag için yazdı.

Zızı Donohoe

ZIZI DONOHOE

Zizi Donohoe ile güzellik üzerine biraz laflıyoruz.

Franz Ferdınand

FRANZ FERDINAND

Franz Ferdinand ile İstanbul konserlerinden hemen önce buluşmuştuk.

Bir Küresel Moda Dosyası

BİR KÜRESEL MODA DOSYASI

Küresel moda markalarını mercek altına alıyoruz.

Erol Tabanca & İdil Tabanca

EROL TABANCA & İDİL TABANCA

OMM'u Kengo Kuma'dan dinledik, şimdi sıra işin kalbi olan ikilide. Biz bu ikilinin sohbetine müdahil olmaktansa şahit olmayı tercih ediyoruz.

Jonathan Anderson

JONATHAN ANDERSON

JW Anderson’ın kurucusu ve Loewe’nin Kreatif Direktör’ü Jonathan Anderson’ın yükselişi hız kesmiyor. Erkek kıyafetleriyle başlayıp kadın tasarımlarına varan serüvenin tanığıyız.

DAHA FAZLA