LOCHIE STONEHOUSE

Instagram'daki makyaj trendlerini kimler mi yaratıyor? Mesela, #YSLchallenge yaratıcısı Lochie'yleyiz.

Instagram onu, simetrik ve yüzü boydan boya kaplayan siyah glitter’lı YSL logo makyajıyla tanıdı. Ardından Instagram’da yolu ‘güzellik keşfeti’ne düşenlerin akışını uzun süre boyunca bu makyaj meşgul etti. Lochie, #YSLchallenge’ın yaratıcısı. Bu belki de, Artistik Direktörü olduğu markalardan birine olan övgüsüdür. Bilemeyiz. Bildiğimiz şey, onun inanılmaz yetenekli bir makyaj artisti, hatta bir sonraki Isamaya Ffrench olduğu.

Lochie, son zamanlarda seni ne mutlu ediyor?

Sanırım arabamı şehir dışına doğru sürdüğümde. Diğer arabalar yanımdan geçip giderken… Çadırda kalıp, sevdiklerimle denizde yüzdüğümde… İnternetten ve şehirden uzak kalıp, okyanusta çırılçıplak yüzmekten daha iyi bir his yok.

Şu zamana kadar sana sorulan en klişe soru?

“Makyaj kariyerin nasıl başladı?”

Makyaj kariyerin nasıl başladı?

Beş haftalık tam zamanlı bir makyaj kursunu tamamladıktan sonra makyaj satış alanında çalışmaya başladım. Boş zamanlarımda ücretsiz freelance işler yapıyordum. ModelMayhem.com’da bir hesabım vardı; burada model, fotoğrafçı ya da saç stilisti olmak isteyen insanlarla tanışıyordum. Ortaya çıkardığımız iş çok amatördü. Bu sürecin sonunda, yani şu an kendimi kozmetik markalarının yüzü ve eğitimcisi olarak buldum. Halimden memnunum.

Yeni bir makyaj ürününü açtığında yaptığın ilk şey ne?

Kullanıyorum. Eğer gerçekten ihtiyacım yoksa ürünlerin koruyucu bantlarını sökmekten hoşlanmıyorum. Çünkü yeterince titiz ve dikkatli olmazsam, kendimi dibini göremeyeceğim 76 farklı nemlendiriciyi açmış halde bulabilirim.

 
 
 
Bu gönderiyi Instagram'da gör

@brookecandy, the real American dream. Hair by @sezzy_n, makeup by me and assisted by @larissaadelima

Lochie Stonehouse (@lochiestonehouse)'in paylaştığı bir gönderi ()

Olmazsa olmaz güzellik ajanların neler?

3% Food Grade Hydrogen Peroxide, YSL Beauty Touche Éclat High Cover Concealer, Restylane, düşük stres ve günlük güneş koruyucu.

Makyajın hangi adımında nefesini tutuyorsun?

Ne zaman dudaklarıma keskin bir çerçeve çeksem kendimi nefesimi tutuyor halde buluyorum. Kusursuz, dengeli ve simetrik bir dudak tüm makyajın yıldızı olabiliyor. Karşınızdaki insandan ağzını aralamasını istediğinizde dudaklarına tırmanıyor gibi hissediyorsunuz. Oldukça sessiz bir eylem... Ayrıca iki kişinin de nefesine hakim olması gerekiyor. Makyaj artistleri beni gayet iyi anlıyordur şu an.

 
 
 
Bu gönderiyi Instagram'da gör

#yslchallenge

Lochie Stonehouse (@lochiestonehouse)'in paylaştığı bir gönderi ()

Başlattığın #YSLchallenge furyası mükemmeldi ve epey ses getirdi. Bir trend yarattığını söyleyebiliriz. Başkalarını bu kadar etkileyebilmek sana nasıl hissettiriyor?

Kendimi trendsetter olarak görmek biraz yersiz geliyor bana. Yine de, teşekkür ederim! İnsanları etkileme gücüne sahip olduğumu duymak da bana tuhaf hissettiriyor gerçi… Eğer insanları etkiliyorsam bunun olumlu ve sağlıklı sonuçlarının olmasını umuyorum. İşlerimden ilham alan ya da taklit eden insanlar gördüğümde onore oluyorum; yine de ben, ‘influencer’ teriminin aileye ya da arkadaşlara referans vermesi gerektiğini düşünüyorum. Gerçek olan onlar!

YSLchallenge makyajın bir parfüm olsaydı nasıl kokardı?

Ter ve kuru buz gibi kokardı.

Kreatif bir baskı hissediyor musun?

‘Kreatif biri’ olmak konusunda baskı hissediyorum. Gerçek hayatta, çoğu zaman kreatif bağımsızlığa sahip değilim. Çoğu insan, kaliteli bir işin çok kısa sürede yapılmasını bekliyor. Oysa iyi şeyler vakit alıyor. Eğer bir işe moodboard’sız ya da brief’siz başlatılıyorsam, benden sekiz farklı makyaj tasarlayıp sihir yapmam beklenemez. İyi iletişim ve iş birliğine açık olmak söz konusu kreatif baskıyı hafifletiyor. Bazen yalnızca kaçmak ve okyanus kenarında bohem bir hayat sürmek istiyorum. Belki o zaman yaratıcılığım her daim Super Saiyan seviyesinde olur. Neyse ki şanslıyım; bu ‘kaçmaya meyleden’ zihnimi dizginleyen inanılmaz iyi bir erkek arkadaşım, ailem ve işim var.

Güzellik influencer’ları hakkındaki düşüncelerini dinlemek istiyoruz.

Birkaç iyi arkadaşım kendilerine açıkça ‘güzellik influencer’ı olarak tanımlıyor. Bazı arkadaşlarımıysa insanlar, ki arkadaşlarım bu etiketten tiksinseler de, ‘güzellik influencer’ı olarak kabul ediyor. Bu influencer olayı bir anda patladı ve şekil değiştirmeye de devam ediyor. Instagram/YouTube öncesindeki makyaj artistleri için bu etiket, yutması zor bir hapa benziyor. Küçük çocuklar ve gençler kalabalıklardan ani bir şekilde ilgi görüyor. Ya bu furyaya ayak uyduruyorsunuz ya da halihazırda yaptığı işi adam akıllı yapmaya devam ediyorsunuz. Ben kendi işimde ilerlemeyi tercih ediyorum. Eğer onları da beğenmiyorsanız, takip etmezsiniz. Tüketmezsiniz. Bu arada söz konusu influencer havuzunda etik olarak çeşitliliğin artması da gerekiyor. Markalar yalnızca beyaz ve kadın olup sadece ürünlerini övenlere verdiği destek konusunda tekrar düşünmeli. Artık bu prototip baydı ve etkisini yitirdi.

Hangisi daha tatmin edici: makyaja başlamak mı, makyajı bitirmek mi?

Makyajı bitirmek.

Son zamanlarda durmadan dinlediğin şarkı hangisi?

The Garden’dan No Destination. 

Gelecek projeler?

Yıl sonuna doğru epey havalı projelerim olacak. Maalesef şu an isim geçiremiyorum. TaKiPtE KaLıN. 

 

BU AY EN ÇOK OKUNANLAR
Mine Özbek

MİNE ÖZBEK

Mutlaka bir yol vardır.

Dr. Mark Hyman

DR. MARK HYMAN

"Kaderimizin kurbanı olacağımız düşüncesinden vazgeçmeliyiz. Biyolojimizi değiştirecek güce sahibiz."

Hayata Açık Ol

HAYATA AÇIK OL

Ray-Ban; dürüst, özgür ve anların içinde kendine doğallıkla yer bulanlara sesleniyor: You're On!

Cem Yiğit Üzümoğlu

CEM YİĞİT ÜZÜMOĞLU

'Fatih Sultan Mehmed'i hiç böyle görmediniz' diye bir spot yazsak, click-bait'e kurban gitmiş olur muyuz?

Burak Deniz

BURAK DENİZ

“Biraz sabırsız ve çoğu zaman kararsızım. Bu iki özelliğim bir kenara, kendimden oldukça memnunum, zira en nihayetinde bunlar beni ben yapan haller ve bütünü olumlu etkiliyorlar.”

Cıty Portraıts: Budapeşte, Kıev, Prag

CITY PORTRAITS: BUDAPEŞTE, KIEV, PRAG

Budapeşte, Kiev ya da Prag'ta havalar nasıl?

Sorumluluk Sevgiye Dahil

SORUMLULUK SEVGİYE DAHİL

Evcil hayvan sahiplenirken aklınızda bulunması gerekenler.

A Suburban Affaır

A SUBURBAN AFFAIR

Kırsaldayız ama aslında değiliz.

Professıonal Tourıst

PROFESSIONAL TOURIST

Turist olduğunuz bi şehirde yabancısınızdır. Yabancı olmadığınız bir şehirde turist de olamazsınız. Üzerine biraz düşününüz. Galeride ilerleyerek...

Cool & Collected

COOL & COLLECTED

XOXO yeni sayısında önümüzdeki soğuk aylar için birkaç olfaktif öneride bulunuyor.

LOKAL TEMAS: SUNA K.

LOKAL TEMAS: SUNA K.

"Biz Suna K.’yı bir kabile olarak tarif ediyoruz."

WE ARE

WE ARE

10 yıl sonra, bir aradalar.

EN YENİLER
Mükemmel Uyum

MÜKEMMEL UYUM

Kusursuz müzik, dengeli ses deneyimi ve LG XBOOM Go arasındaki ilişkiyi tahmin etmeniz çok olası. Bu denkleme bir de Aybüke Pusat'ı dahil ediyoruz, sözü kendisine ve müziğe bırakıyoruz.

Dr. Mark Hyman

DR. MARK HYMAN

"Kaderimizin kurbanı olacağımız düşüncesinden vazgeçmeliyiz. Biyolojimizi değiştirecek güce sahibiz."

Serra Yılmaz

SERRA YILMAZ

Serra Yılmaz birçok şey demek. Ve bunlardan bir tanesi mentor olabilir...

Hayata Açık Ol

HAYATA AÇIK OL

Ray-Ban; dürüst, özgür ve anların içinde kendine doğallıkla yer bulanlara sesleniyor: You're On!

Bir Yerel Moda Dosyası

BİR YEREL MODA DOSYASI

İnsanı ve yaşadığı alanı ele alıyoruz. Giydiklerini, kendini çevrelediklerini. Ve sözü Türkiye'den yedi tasarımcıya bırakıyoruz.

Hayvanlarla Daha İyi Bir Dünya

HAYVANLARLA DAHA İYİ BİR DÜNYA

BluTV dizisi Bunu Bi' Düşünün sorumlu hayvan sahipliğini farklı bir gözle anlatıyor. Şimdi bu hikâyeyi yaratıcılarından dinliyoruz.

DAHA FAZLA