ICEAGE

Tanımlamalar pek de umrumuzda değil.

Bu akşam Salon İKSV sahnesine konuk olacak Danimarkalı ekip Iceage’in vokallerinden sorumlu Elias Bender Rønnenfelt ile konuştuk, müzikle ilgili kavramlardan yola çıktık ve varacağımız yere yolda karar verdik. 

Sence punk müzik nedir? Günümüzdeki punk duruşunu nasıl tanımlarsın?

Aslına bakarsanız bu konu artık pek ilgimi çekmiyor. Çıkışımızla beraber bizi punk olarak tanımlıyor olmalarını makul buluyorum. Ancak hissiyat olarak artık bundan çok uzaktayız. Türlerle bağ kurmadan iyi parçalar yazmaya çalışıyoruz. Kendimi ya da grubumu punk kültürünün temsilcisi olarak görmüyorum. Bana göre punk’la ilgili gerçekleşmesi gereken her şey 70’lerde oldu ve bitti.

Sky Ferreira eşlikli ‘Pain Killer’ parçanızın yer aldığı son albümünüz Beyondless tamamen analog kaydedildi. Bu durumun albümdeki sıcak sound’a etkisi açıkça hissediliyor. Analog kayıt sizin için bir öncelik miydi? Bundan sonra da tekrarlayacağınız bir kayıt yöntemi mi?

Başlangıçta albümü analog kaydetmekle ilgili bir planımız yoktu. Albümü kaydettiğimiz stüdyoda iyi bir tape recorder vardı ve onu kullanmayı tercih ettik. Son zamanlarda bu ‘retro’ bir işlem olarak uygulanmakta ancak bizim için sadece müziğimizi daha iyi aktarabilmemiz için bir araç oldu. Birkaç ay içinde yeni albümümüz için Lizbon’da harika bir stüdyoda olacağız ve iyi bir tape recorder’ları olduğunu biliyorum. Bir müzisyen olarak teknik meselelere çok hakim olmadığımı da söylemeliyim.

Sky Ferreira ile nasıl tanıştınız? İş birliği yapmak hep aklınızda mıydı?

Parçayı yazarken bir konuk vokalin nasıl duyulacağını hayal ederek yazdık. Hem müziksel açıdan hem de verdiği hissiyat açısından parçayı nasıl değiştirir diye düşündük ve aklımıza Sky geldi. Hemen temasa geçtik ve parçaya eşlik etmeyi kabul etti. Bence ortaya iyi bir iş çıktı. 

Danimarka’daki rock müzik sahnesi müziğinizi ne yönde etkiledi?

Bu işe başladığımızda Danimarka’daki müzikle ilgili hemen hemen her şeyden nefret ediyorduk. Bize göre hiç ilgi çekici bir şey yoktu. Sıkıcı ve tutku yoksunu olduğunu düşünüyorduk. Örnek alabileceğimizi düşündüğümüz kimse yoktu ve bu durum kendimizi bulabilmemiz için daha motive edici oldu.

Son zamanlarda dinlediğiniz en sert müzik nedir?

Yıllar içinde sertliğin tanımı benim için oldukça değişti. Bir müzisyenin bağırmadan ya da yüksek sesli elementler kullanmadan da kendini sert bir üslupla ifade edebileceğini öğrenmiş oldum. Artık benim için distortion dolu gitarlar sertliği tariflemiyor. Mesela son zamanlarda Leonard Cohen’den ‘Future’a takmış durumdayım ve bence can alıcı sertlikte bir parça.

Kendisi belki de dünyanın en ‘sert’ şairlerinden biridir?

Kesinlikle! 

Gizli gizli dinlediğin bir şey var mı?

Hiçbir şeyi gizli gizli dinlemiyorum, hepsiyle gurur duyuyorum!

Son zamanlarda katlanamadığın bir müzik var mı?

Neredeyse günümüz pop müziğinin tamamı….

Sahne şovlarınızda Japon çiçek sanatçısı Makoto Azuma ile çalışıyorsunuz ve ortaya iyi işler çıkıyor. Bir araya nasıl geldiniz?

Bizim müziğimizden etkilenerek ortaya çıkan eserlerin yer aldığı ve birçok farklı disiplinden sanatçının katıldığı bir sergi düzenlenmişti ve kendisinin işleriyle ilk karşılaştığımız andan itibaren bayıldık. Ona albüm kapağımızı tasarlamak isteyip istemeyeceğini sorduk, kendisi bu fikre pek sıcak bakmadı ancak daha iyi bir fikirle bizim aklımızı çeldi. O günden beri sahne dekorlarımızda birlikteyiz.

Daha önce Davulcunuz Dan Nielsen’ın katıldığı, korku filmleri konulu bir podcast’i dinledik. Genelde filmlerle aranız nasıl?

Oldukça az bilinen bir kanala ait bir podcast, rastlamış olmanıza şaşırdım. Soruya dönmek gerekirse; filmler bizim için her zaman büyük ilham kaynağı oldu. Küçük yaşlardan beri beraberiz ve özellikle o zamanlarda; en kanlı, vahşi ve iğrenç korku filmlerini seçmeye gayret ederdik. Son zamanlarda ise kendi adıma daha bilinçli bir seyirci olmaya gayret ediyorum. Özellikle bir önceki albümde yoğun bir sinema hissiyatı var.

Albümünüzün de isminden yola çıkarak; müzik dışında, ucu bucağı olmayan bir şey söylemen gerekse?

Albüm ismini Samuel Beckett’ın sözlerinden alıyor. Okumakta olduğum dönem; hayatımda ciddi düşüş yaşadığım, neredeyse aybolduğumu düşündüğüm bir dönemdi. Benim için dünyanın sonunun geldiğini düşünüyordum. Ancak zamanla öyle olmadığını anladım, her sonun ardında başka şeyler gizli.

Gotik kelimesi sende neyi çağrıştırıyor?

Aynı punk konusunda olduğu gibi; benim için pek de önemi olmayan bir kavram diyebilirim. Gotik etkiler barındırıyor muyuz? Pek sanmıyorum. 

En çılgın sahne hatıran nedir?

Belki inanmayacaksınız ama bir konserimizde sahneden aşağı çekilip merdivenlerden yuvarlandım. Kendime geldiğimde elimde delikler, kıyafetlerimde yırtıklar ve her yerde cam kırıkları vardı…

Belki de gerçek punk budur?

Hahahah! pek sanmıyorum….

Sence gerçek bir sahne performansı nasıl olmalı?

Oradaki kalabalık için bir şeyler ifade ediyor olmalısınız. Bir çeşit bağ kurmayı başarabilmeli ve oradan ayrılan herkeste o geceye ait bir iz bırakabilmelisiniz. Biraz klişe olacak ama; anın içinde olmak gerekiyor. İsminizi, nereden geldiğinizi, neler yaşıyor olduğunuzu unutabilmeli ve kendinizi paylaşıma teslim edebilmelisiniz.

Bu bir klasik biliyoruz ama; Bu akşamki İstanbul performansınız öncesi seyirciden ne bekliyorsunuz? Ya da onlar ne ile karşılaşacaklar?

Belki bunu bir beklenti olarak tarifleyemem ama; benim için orada bizi izlemeye gelmiş insanların olması oldukça yeterli. İlk defa İstanbul’da çalacağız ve bizden hoşlanacaklarını umuyorum. Sahneye çıkacağız ve olacakları hep beraber göreceğiz! 

BU AY EN ÇOK OKUNANLAR
Efı Gousı

EFI GOUSI

Efi'nin koyu-pastel dünyasına bakıyoruz. O anlatıyor, biz inceliyoruz.

13 Reasons Why

13 REASONS WHY

Netflix’in 31 Mart’ta izleyiciyle buluşan yeni dizisi 13 Reasons Why, gençlik dizilerini polisiyeyle birleştiren formülüyle ilgi çekeceğe benziyor.

SOME MEN SUMMER 2018 COVER STORY

SOME MEN SUMMER 2018 COVER STORY

Some Men yazı, Kerem Bürsin'le açıyor.

Birkan Sokullu

BİRKAN SOKULLU

Some Men'in Kış 2019 kapak konuğuyla biraz zaman geçiriniz.

MBFWI Backstage: Özlem Süer

MBFWI BACKSTAGE: ÖZLEM SÜER

Özlem Süer defilesinin sahne arkasından bildiriyoruz.

WE ARE

WE ARE

10 yıl sonra, bir aradalar.

Fırat Çelik

FIRAT ÇELİK

Hayatında standartları var. O tam bir profesyonel. Amacına yönelik hareket ediyor, ve geniş bir vizyonu var. Ve dünya onun oldukça, o da dünyanın oluyor. #dude

Davıd Guetta

DAVID GUETTA

"Yaptığımız her şeyin %100 olması gerekiyor."

Walk Don’t Run İle Tanışın

WALK DON’T RUN İLE TANIŞIN

İçeri lütfen, ama koşmadan.

Metin Akdülger

METİN AKDÜLGER

Meğer Metin'e daha soracak çok sorumuz varmış.

Instagram Pets: Shrampton

INSTAGRAM PETS: SHRAMPTON

Shrampton ile oturup sohbet edebilir, üstü açık arabasıyla Malibu sokaklarında gezebilirsiniz.

Rüya Pamuk

RÜYA PAMUK

Rüya'yla konuşmamızın odak noktasında okuduğu, yarıda bıraktığı ya da okuyacağı kitaplar vardı.

EN YENİLER
LOKAL TEMAS: TRUST ME BABY

LOKAL TEMAS: TRUST ME BABY

Trust me baby mercek altında. Yaratıcısı Melih Çebi yanıtlıyor.

LOKAL TEMAS: SUNA K.

LOKAL TEMAS: SUNA K.

"Biz Suna K.’yı bir kabile olarak tarif ediyoruz."

Davıd Guetta

DAVID GUETTA

"Yaptığımız her şeyin %100 olması gerekiyor."

Safa Şahin

SAFA ŞAHİN

“Şu an daha ziyade geleneksel sanat sisteminden yanayım."

WE ARE

WE ARE

10 yıl sonra, bir aradalar.

Bedirhan Soral

BEDİRHAN SORAL

"Günümüzde doğanın bize verdiği mesajları hepimiz çok net görüyoruz."

DAHA FAZLA