ICEAGE

Tanımlamalar pek de umrumuzda değil.

Bu akşam Salon İKSV sahnesine konuk olacak Danimarkalı ekip Iceage’in vokallerinden sorumlu Elias Bender Rønnenfelt ile konuştuk, müzikle ilgili kavramlardan yola çıktık ve varacağımız yere yolda karar verdik. 

Sence punk müzik nedir? Günümüzdeki punk duruşunu nasıl tanımlarsın?

Aslına bakarsanız bu konu artık pek ilgimi çekmiyor. Çıkışımızla beraber bizi punk olarak tanımlıyor olmalarını makul buluyorum. Ancak hissiyat olarak artık bundan çok uzaktayız. Türlerle bağ kurmadan iyi parçalar yazmaya çalışıyoruz. Kendimi ya da grubumu punk kültürünün temsilcisi olarak görmüyorum. Bana göre punk’la ilgili gerçekleşmesi gereken her şey 70’lerde oldu ve bitti.

Sky Ferreira eşlikli ‘Pain Killer’ parçanızın yer aldığı son albümünüz Beyondless tamamen analog kaydedildi. Bu durumun albümdeki sıcak sound’a etkisi açıkça hissediliyor. Analog kayıt sizin için bir öncelik miydi? Bundan sonra da tekrarlayacağınız bir kayıt yöntemi mi?

Başlangıçta albümü analog kaydetmekle ilgili bir planımız yoktu. Albümü kaydettiğimiz stüdyoda iyi bir tape recorder vardı ve onu kullanmayı tercih ettik. Son zamanlarda bu ‘retro’ bir işlem olarak uygulanmakta ancak bizim için sadece müziğimizi daha iyi aktarabilmemiz için bir araç oldu. Birkaç ay içinde yeni albümümüz için Lizbon’da harika bir stüdyoda olacağız ve iyi bir tape recorder’ları olduğunu biliyorum. Bir müzisyen olarak teknik meselelere çok hakim olmadığımı da söylemeliyim.

Sky Ferreira ile nasıl tanıştınız? İş birliği yapmak hep aklınızda mıydı?

Parçayı yazarken bir konuk vokalin nasıl duyulacağını hayal ederek yazdık. Hem müziksel açıdan hem de verdiği hissiyat açısından parçayı nasıl değiştirir diye düşündük ve aklımıza Sky geldi. Hemen temasa geçtik ve parçaya eşlik etmeyi kabul etti. Bence ortaya iyi bir iş çıktı. 

Danimarka’daki rock müzik sahnesi müziğinizi ne yönde etkiledi?

Bu işe başladığımızda Danimarka’daki müzikle ilgili hemen hemen her şeyden nefret ediyorduk. Bize göre hiç ilgi çekici bir şey yoktu. Sıkıcı ve tutku yoksunu olduğunu düşünüyorduk. Örnek alabileceğimizi düşündüğümüz kimse yoktu ve bu durum kendimizi bulabilmemiz için daha motive edici oldu.

Son zamanlarda dinlediğiniz en sert müzik nedir?

Yıllar içinde sertliğin tanımı benim için oldukça değişti. Bir müzisyenin bağırmadan ya da yüksek sesli elementler kullanmadan da kendini sert bir üslupla ifade edebileceğini öğrenmiş oldum. Artık benim için distortion dolu gitarlar sertliği tariflemiyor. Mesela son zamanlarda Leonard Cohen’den ‘Future’a takmış durumdayım ve bence can alıcı sertlikte bir parça.

Kendisi belki de dünyanın en ‘sert’ şairlerinden biridir?

Kesinlikle! 

Gizli gizli dinlediğin bir şey var mı?

Hiçbir şeyi gizli gizli dinlemiyorum, hepsiyle gurur duyuyorum!

Son zamanlarda katlanamadığın bir müzik var mı?

Neredeyse günümüz pop müziğinin tamamı….

Sahne şovlarınızda Japon çiçek sanatçısı Makoto Azuma ile çalışıyorsunuz ve ortaya iyi işler çıkıyor. Bir araya nasıl geldiniz?

Bizim müziğimizden etkilenerek ortaya çıkan eserlerin yer aldığı ve birçok farklı disiplinden sanatçının katıldığı bir sergi düzenlenmişti ve kendisinin işleriyle ilk karşılaştığımız andan itibaren bayıldık. Ona albüm kapağımızı tasarlamak isteyip istemeyeceğini sorduk, kendisi bu fikre pek sıcak bakmadı ancak daha iyi bir fikirle bizim aklımızı çeldi. O günden beri sahne dekorlarımızda birlikteyiz.

Daha önce Davulcunuz Dan Nielsen’ın katıldığı, korku filmleri konulu bir podcast’i dinledik. Genelde filmlerle aranız nasıl?

Oldukça az bilinen bir kanala ait bir podcast, rastlamış olmanıza şaşırdım. Soruya dönmek gerekirse; filmler bizim için her zaman büyük ilham kaynağı oldu. Küçük yaşlardan beri beraberiz ve özellikle o zamanlarda; en kanlı, vahşi ve iğrenç korku filmlerini seçmeye gayret ederdik. Son zamanlarda ise kendi adıma daha bilinçli bir seyirci olmaya gayret ediyorum. Özellikle bir önceki albümde yoğun bir sinema hissiyatı var.

Albümünüzün de isminden yola çıkarak; müzik dışında, ucu bucağı olmayan bir şey söylemen gerekse?

Albüm ismini Samuel Beckett’ın sözlerinden alıyor. Okumakta olduğum dönem; hayatımda ciddi düşüş yaşadığım, neredeyse aybolduğumu düşündüğüm bir dönemdi. Benim için dünyanın sonunun geldiğini düşünüyordum. Ancak zamanla öyle olmadığını anladım, her sonun ardında başka şeyler gizli.

Gotik kelimesi sende neyi çağrıştırıyor?

Aynı punk konusunda olduğu gibi; benim için pek de önemi olmayan bir kavram diyebilirim. Gotik etkiler barındırıyor muyuz? Pek sanmıyorum. 

En çılgın sahne hatıran nedir?

Belki inanmayacaksınız ama bir konserimizde sahneden aşağı çekilip merdivenlerden yuvarlandım. Kendime geldiğimde elimde delikler, kıyafetlerimde yırtıklar ve her yerde cam kırıkları vardı…

Belki de gerçek punk budur?

Hahahah! pek sanmıyorum….

Sence gerçek bir sahne performansı nasıl olmalı?

Oradaki kalabalık için bir şeyler ifade ediyor olmalısınız. Bir çeşit bağ kurmayı başarabilmeli ve oradan ayrılan herkeste o geceye ait bir iz bırakabilmelisiniz. Biraz klişe olacak ama; anın içinde olmak gerekiyor. İsminizi, nereden geldiğinizi, neler yaşıyor olduğunuzu unutabilmeli ve kendinizi paylaşıma teslim edebilmelisiniz.

Bu bir klasik biliyoruz ama; Bu akşamki İstanbul performansınız öncesi seyirciden ne bekliyorsunuz? Ya da onlar ne ile karşılaşacaklar?

Belki bunu bir beklenti olarak tarifleyemem ama; benim için orada bizi izlemeye gelmiş insanların olması oldukça yeterli. İlk defa İstanbul’da çalacağız ve bizden hoşlanacaklarını umuyorum. Sahneye çıkacağız ve olacakları hep beraber göreceğiz! 

BU AY EN ÇOK OKUNANLAR
Mine Özbek

MİNE ÖZBEK

Mutlaka bir yol vardır.

Hayata Açık Ol

HAYATA AÇIK OL

Ray-Ban; dürüst, özgür ve anların içinde kendine doğallıkla yer bulanlara sesleniyor: You're On!

Dr. Mark Hyman

DR. MARK HYMAN

"Kaderimizin kurbanı olacağımız düşüncesinden vazgeçmeliyiz. Biyolojimizi değiştirecek güce sahibiz."

Cem Yiğit Üzümoğlu

CEM YİĞİT ÜZÜMOĞLU

'Fatih Sultan Mehmed'i hiç böyle görmediniz' diye bir spot yazsak, click-bait'e kurban gitmiş olur muyuz?

A Suburban Affaır

A SUBURBAN AFFAIR

Kırsaldayız ama aslında değiliz.

Cıty Portraıts: Budapeşte, Kıev, Prag

CITY PORTRAITS: BUDAPEŞTE, KIEV, PRAG

Budapeşte, Kiev ya da Prag'ta havalar nasıl?

Burak Deniz

BURAK DENİZ

“Biraz sabırsız ve çoğu zaman kararsızım. Bu iki özelliğim bir kenara, kendimden oldukça memnunum, zira en nihayetinde bunlar beni ben yapan haller ve bütünü olumlu etkiliyorlar.”

Sorumluluk Sevgiye Dahil

SORUMLULUK SEVGİYE DAHİL

Evcil hayvan sahiplenirken aklınızda bulunması gerekenler.

Professıonal Tourıst

PROFESSIONAL TOURIST

Turist olduğunuz bi şehirde yabancısınızdır. Yabancı olmadığınız bir şehirde turist de olamazsınız. Üzerine biraz düşününüz. Galeride ilerleyerek...

Cool & Collected

COOL & COLLECTED

XOXO yeni sayısında önümüzdeki soğuk aylar için birkaç olfaktif öneride bulunuyor.

2016: XOXO The Mag Röportajları

2016: XOXO THE MAG RÖPORTAJLARI

2016 yılında kimlerle sohbet ettik? Kısaca hatırlayalım;

WE ARE

WE ARE

10 yıl sonra, bir aradalar.

EN YENİLER
Mükemmel Uyum

MÜKEMMEL UYUM

Kusursuz müzik, dengeli ses deneyimi ve LG XBOOM Go arasındaki ilişkiyi tahmin etmeniz çok olası. Bu denkleme bir de Aybüke Pusat'ı dahil ediyoruz, sözü kendisine ve müziğe bırakıyoruz.

Dr. Mark Hyman

DR. MARK HYMAN

"Kaderimizin kurbanı olacağımız düşüncesinden vazgeçmeliyiz. Biyolojimizi değiştirecek güce sahibiz."

Serra Yılmaz

SERRA YILMAZ

Serra Yılmaz birçok şey demek. Ve bunlardan bir tanesi mentor olabilir...

Hayata Açık Ol

HAYATA AÇIK OL

Ray-Ban; dürüst, özgür ve anların içinde kendine doğallıkla yer bulanlara sesleniyor: You're On!

Bir Yerel Moda Dosyası

BİR YEREL MODA DOSYASI

İnsanı ve yaşadığı alanı ele alıyoruz. Giydiklerini, kendini çevrelediklerini. Ve sözü Türkiye'den yedi tasarımcıya bırakıyoruz.

Hayvanlarla Daha İyi Bir Dünya

HAYVANLARLA DAHA İYİ BİR DÜNYA

BluTV dizisi Bunu Bi' Düşünün sorumlu hayvan sahipliğini farklı bir gözle anlatıyor. Şimdi bu hikâyeyi yaratıcılarından dinliyoruz.

DAHA FAZLA