DYSTOPIAN PRAYER

Joana Kohen yönetmenliğindeki Elz and the Cult videosunu izleyiniz.

Dünyada dönemselliğin de ötesine geçmiş olan goth - punk - synth üçgen formüllü müzik kültürünün son zamanlarda She Past Away ve Jakuzi gibi oluşumlarla ülkemizin sahnesine yeniden girişi ufukları açmaya devam ediyor. Bu hareketin oldukça genç ve aktif aktörlerinden biri de; karanlıktan pek de çekinmeyen, hatta onu faydalı bir araç olarak kullanabilen ELZ AND THE CULT. Kendisinin radarımıza giriş sebebiyse sanatçı Joana Kohen ile yaptığı ve klasik bir video olmanın dışına taşan Dystopian Prayer projesi.

ELZ AND THE CULT’ın güncel çalışması PSYCHODRAMA’da yer alan ‘Dystopian prayer’ ses estetiği bakımından endüstriyel, gotik ve karanlık synth müziği karakterinin tüm özelliklerini yoğun bir şekilde barındırıyor. Böyle bir parçanın işte böyle bir videosu olmalı dediğimiz noktada ise devreye Joana Kohen’in gözü giriyor.

Ana fikrinden ‘huzursuzluğu tetiklemek’ olarak bahsedebileceğimiz videoda; İstanbul queer performans camiasının tanıdık yüzleri olan dans sanatçıları karanlık bir ritüelin içindeler ve distopik sembollerle ELZ’e eşlik ediyorlar. Stilistliğini Ece Özel’in üstlendiği çalışmada Giray Sepin, Sudi Etuz ve Ali Koç tasarımlı kıyafetler ise ELZ’in siyah - beyaz cyborg kimliğine ruh veriyorlar. Basic Disarm, Çağlar Almendi, Dethpraxis, Willie Ray, Anna Tholia, Larissa Petrovna, Cassandra, Mert Eken, Berca Aşan ve Günalp Gödez’in performanslarını izlediğimiz videonun grafik tasarımı ise Studio Further’a ait.

Ali Gülşener Anna Tholia
Ali Gülşener Basic Disarm
Ali Gülşener Berca Asan
Ali Gülşener Çağlar Almendi
Ali Gülşener Cassandra
Ali Gülşener Dethpraxis
Ali Gülşener Efe Cult Member
Ali Gülşener Günalp Godez
Ali Gülşener Larissa
Ali Gülşener Mert Eken
Ali Gülşener Vlad Mad Doctor

Bu kadar bilgi tabii ki bize yetmediği gibi size de yetmez diye düşünerek, hemen ELZ AND THE CULT'a ve Joana Kohen'e sorularımızı sıralıyoruz...

ELZ AND THE CULT

Ali Gülşener

Genel olarak müziğinde de hissedilen huzursuzluk temasını Dystopian Prayer için çekilen videoda da farkediyoruz. Sence huzursuzluğun sınırı nedir? Ya da bir sınırı var mıdır?

Huzursuz olan tek şey aslında benlik. Daha çok bilinmeyenden ya da korktuklarımızdan huzursuzluk duyarız. Anı durduran şeyler, düşüncelerimizi ve bildiklerimizi zorlayan şeyler huzurumuzu kaçırır ve bizleri ‘rahatlık alanı’ içinden çıkarır. Bence bir insanın en bilemeyeceği şey sadece kendisidir ve kendi hisleri, bilmedikleri ona huzursuzluk verebilir. Kendimizi bulmak da sınırlı bir şey olmadığı için huzursuz hissetmenin de bir sınırı olabileceğini düşünmüyorum.

Albümün Psychodrama’da Kubrick ve Gremlins referanslarına rastlıyoruz. Müziğin bu kültürden genel anlamda nasıl besleniyor? Yeni dönem sci-fi ile aran nasıl?

Yeni dönem edebiyat ve sinemayla aram kötü, hatta hemen hemen yok. Eskileri bitirirken ve onları araştırmaya devam ederken zaman kalmıyor sanki. Bunun dışında görsel dünyadan çok etkileniyorum, müziği de hep görsel bir alan olarak düşünüyorum aslında. Üretimlerim ve tüketme aşamam hep öyle gelişiyor. Genelde müzikal bir proje üstünde çalışmaya başlamadan önce kendime önceden bir moodboard oluştururum; içinde yoğunlukla filmlerden sahneler, moda kataloglarından imgeler olan bazı renk skalalarının olduğu, şiirler kesip yapıştırdığım... Üretirken de bu moodboard hep yeni eklentilerle büyür, hatta bazen tamamen baştan oluşur. PSYCHODRAMA albümünün üretim aşaması Kubrick’i tekrar geriye dönüp izlediğim bir dönemdi. Özellikle Clockwork Orange, Barry Lyndon ve 2001: A Space Odyssey’i dönüp dönüp üst üste yedi - sekiz kere izlediğim geceler oluyordu. Kubrick’in görseller üstüne kontrast ses kullanımı, Milena Canonero’nun özenle araştırıp oluşturduğu kostüm tasarımları... Hepsi beni bu albümü oluştururken çok etkiledi. Joana’yla yaptığımız ilk klip görüşmesinde bile ‘bu işte Kubrick için bir saygı duruşu göstermek istiyorum’ demiştim. Özellikle salt bir şekilde bilim kurgu olmasa bile sinema, filmlerdeki ses öğelerinin kullanımı, renk kullanımı, kostümleri tasarlamış kişilerin yaptığı araştırmalar, çıkış noktaları, renk skalaları her daim beni en çok etkileyen şeyler oldu.

Son dönemlerde post punk/goth ve benzeri akımların giderek kuvvetlenen geri dönüşünü neye bağlayabiliriz?

Bu saydığınız janralar aslında kendi kıyafet kodları, manifestoları, dokuları, bazı ortak düşünceleri ve kaygıları olan birer alt kültür. Bunlar da hep karanlık temalar aslında. İnsanın kendi ile daha çok iletişim kurduğu, çirkin yada sorunlu görmektense dışa vurup bunları üstüne giydiği birer alt kültür. Şimdilerde dünya aslında böyle bir noktada. Gerçekten  geleceği çok karanlık, çok melankolik bir zaman diliminde olduğumuzu düşünüyorum. Daha çok bağlanmış olmamıza rağmen daha yalnız olduğumuz, her an olan her kötü şeyi görüp okuyabildiğimiz, fiziksel yaşam alanımızın gitgide çürüdüğü ve bizler yüzünden yıkıldığı bir zaman dilimi bu. O yüzden bu alt kültürlerin tekrar canlanması ve goth imgelerin daha çok göz önünde olmasını biraz bu şekilde yorumnluyorum; hem dünyanın sosyoekonomik gelişimindeki yıkım noktaları hem de politik anlamda sıkışıklıklar yaşadığımız bu atmosferin bir çeşit dışa vurumu.

Müziğinin olmazsa olmazı ne?

Müzik genel anlamda çok geniş ve altında çok fazla farklı alt kültürü ve zevki barındıran bir şemsiye olduğu için bunu yanıtlamam hemen hemen imkansız. Müzik aynı zamanda çok kişisel de bir şey. Fakat benim müziğimin (ürettiğim ve tükettiğim) olmazsa olmazı duruşudur, manifestosudur ve bütünlüğüdür aslında. En ufak detayının bile gözden kaçırılmamış olmasıdır. En ufak detay derken; sahneye taşıdığım setlist kağıtlarında kullanılan fontun düşünülmesi ve uyumu kadar en ufak detaykardan bahsediyorum. Tam da o noktada müzik bir şey oluşturmuş oluyor sanki.

Türk ana akım müzisyenlerden biriyle düet yapma şansın olsa o kim olurdu?

Özlem Tekin ve Tuğçe San.

Erken dönem Nine Inch Nails mı, yeni dönem Nine Inch Nails mı?

Çok büyük bir Pretty Hate Machine hayranıyım ve hatta sanırım bağımlısıyım. Fakat Nine Inch Nails’in her döneminde ayrı tutulduğum noktalar var, kıyaslayamıyorum.

Joana Kohen

Ali Gülşener

Bize ELZ AND THE CULT'la nasıl bir araya geldiğinizden biraz bahseder misin?

ELZ AND THE CULT’ı bir süredir dinliyordum ancak nereli olduklarına bakmak hiç aklıma gelmemişti çünkü şarkı sözleri ingilizceydi ve doğası gereği nameli bir müzik olmadığından herhangi bir aksan da dikkatimi çekmemişti. Ta ki bir gün şarkı sözlerinde türkçe bir kelime duyana kadar. Hemen Spotify’dan nereli olduklarına baktım ve Instagram’dan Elz’e mesaj attım. İlk teklifim onlara bir klip çekmekti. İkincisi ise; üzerinde çalıştığım uzun metraj filmin müziklerini yapmalarıydı. Bunun üzerine Elz'le buluştuk, beraber müzik dinledik, sevdiğimiz filmlerden bahsettik, ilgi alanlarımızı paylaştık, yazdık, çizdik ve birlikte neler yapabileceklerimiz üzerindene paylaşıma başladık. Bizi tatmin edecek şeyin yalnızca klip çekmek olmadığının farkındaydık. Bir anlatım dili oluşturmalıydık ve bu dil; Elz’in yeni albümünde mesele ettiği öğeleri de içinde barındırmalıydı. Benzer fikirleri paylaştığımız insanlarla bir araya geldik, güçlerimizi birleştirdik. Bu sürede daha çok yakınlaştık ve çok güçlü bir ekip olduk. Klibin çekildiği Ağustos gününden bu yana, bu projede birlikte çalışmış herkesle hala görüşüyoruz ve birbirimize destek oluyoruz.

Söz konusu işte üstlendiğin yönetmen rolünü bir kenara koyduğumuzda, post punk-goth kültürü/müziğiyle aran nasıl? 

Kendimi bildim bileli bu müziği dinliyorum. Ben ortaokuldayken, annemle babamın inanılmaz bir CD koleksiyonu vardı. Discman’imde dinlemek için içinden sürekli CD aşırırdım. İçinden sürekli CD aşırırdım. Bauhaus, The Cure, Placebo gibi gruplarla o koleksiyon sayesinde tanıştım ve büyüdükçe de yeni müzikler keşfettim. Aslında o zamanlar dinlediğim Birthday Party’nin, Sad Lovers & Giants’ın, Kate Bush’un müziği sayesinde punk/post-punk kültürünü tanıdım. ELZ AND THE CULT’ı keşfetmem de bir noktada kaçınılmazdı sanırım.

Korku sinemasi senin için neyi ifade ediyor?

Doğrusu korku sinemasıyla çok ilgilenmiyorum. Mario Bava, Jesús Franco gibi yönetmenleri çok beğeniyorum ama bu türle ilgili asıl ilgi ve merak duyduğum unsurlar; taşıdığı karanlık ve erotik ögelerin yanı sıra kostüm ve set tasarımları.

Videonun yanı sıra aynı proje kapsamında Ali Gülşener'le birlikte gerçekleştirdiğiniz arşivsel nitelikte bir de fotoğraf çalışması mevcut. Nasıl bir çıkış noktasından harekete geçtiniz? 

Klibin yanı sıra projeyi fotoğraflamak da istiyorduk. Ali ile zaten tanışıyorduk ve bu projede birlikte çalışmanın iyi bir fikir olacağını düşündük çünkü işlerini takdir ettiğimiz ve aynı vizyonu paylaştığımız biriydi. Fotoğraf çekimi klipte yarattığımız karakterlerin ufak bir dokümantasyonu niteliğinde. 

Bu videonun senin için en özel yanı ne?

Bir sürü muhteşem yetenekli insanın vizyonuma/vizyonumuza inanarak bu projeye dahil olması kuşkusuz projenin en özel yanı. Bu proje sayesinde bir araya geldiğim, birlikte ürettiğim herkesle çalışmaya devam etmeyi çok isterim. Kendimi şanslı hissediyorum, sevdiğim ve bağ kurduğum bir müzik türüne klip yapabildim, hayallerimden birini gerçekleştirdim. İnsanın hayal listesine bir tik atmasından daha güzel ne olabilir ki? 

BU AY EN ÇOK OKUNANLAR
Efı Gousı

EFI GOUSI

Efi'nin koyu-pastel dünyasına bakıyoruz. O anlatıyor, biz inceliyoruz.

13 Reasons Why

13 REASONS WHY

Netflix’in 31 Mart’ta izleyiciyle buluşan yeni dizisi 13 Reasons Why, gençlik dizilerini polisiyeyle birleştiren formülüyle ilgi çekeceğe benziyor.

SOME MEN SUMMER 2018 COVER STORY

SOME MEN SUMMER 2018 COVER STORY

Some Men yazı, Kerem Bürsin'le açıyor.

Birkan Sokullu

BİRKAN SOKULLU

Some Men'in Kış 2019 kapak konuğuyla biraz zaman geçiriniz.

MBFWI Backstage: Özlem Süer

MBFWI BACKSTAGE: ÖZLEM SÜER

Özlem Süer defilesinin sahne arkasından bildiriyoruz.

WE ARE

WE ARE

10 yıl sonra, bir aradalar.

Fırat Çelik

FIRAT ÇELİK

Hayatında standartları var. O tam bir profesyonel. Amacına yönelik hareket ediyor, ve geniş bir vizyonu var. Ve dünya onun oldukça, o da dünyanın oluyor. #dude

Davıd Guetta

DAVID GUETTA

"Yaptığımız her şeyin %100 olması gerekiyor."

Walk Don’t Run İle Tanışın

WALK DON’T RUN İLE TANIŞIN

İçeri lütfen, ama koşmadan.

Metin Akdülger

METİN AKDÜLGER

Meğer Metin'e daha soracak çok sorumuz varmış.

Instagram Pets: Shrampton

INSTAGRAM PETS: SHRAMPTON

Shrampton ile oturup sohbet edebilir, üstü açık arabasıyla Malibu sokaklarında gezebilirsiniz.

Rüya Pamuk

RÜYA PAMUK

Rüya'yla konuşmamızın odak noktasında okuduğu, yarıda bıraktığı ya da okuyacağı kitaplar vardı.

EN YENİLER
LOKAL TEMAS: TRUST ME BABY

LOKAL TEMAS: TRUST ME BABY

Trust me baby mercek altında. Yaratıcısı Melih Çebi yanıtlıyor.

LOKAL TEMAS: SUNA K.

LOKAL TEMAS: SUNA K.

"Biz Suna K.’yı bir kabile olarak tarif ediyoruz."

Davıd Guetta

DAVID GUETTA

"Yaptığımız her şeyin %100 olması gerekiyor."

Safa Şahin

SAFA ŞAHİN

“Şu an daha ziyade geleneksel sanat sisteminden yanayım."

WE ARE

WE ARE

10 yıl sonra, bir aradalar.

Bedirhan Soral

BEDİRHAN SORAL

"Günümüzde doğanın bize verdiği mesajları hepimiz çok net görüyoruz."

DAHA FAZLA