SERVER DEMİRTAŞ

Mekanik hareketlerle hisleri buluşturuyor.

Hisler, hareketler, hareketler, hisler. Bu heykeller robotik, dışavurumları kinetik ve fakat içlerindeki duygular son derece insani. Atölyesine bir derdi olduğu için üretmeye değil daha ziyade zihinsel bir ibadet için giren bir sanatçıyla konuşuyoruz, Server Demirtaş. Adını söylediğimizde gözünüzün önüne mekanik heykel tanımlaması geldiyse, onu halihazırda tanıyorsunuz. Kendisiyle henüz tanışmadıysanız, vesilesi olmaktan mutluluk duyarız.

Röportaj: Merve Deniz

Fotoğraflar: Cansu Kızıltaş

Atölyen nasıl kokuyor?

Atölyeye girdiğimde ilk işim hızla havalandırmayı açmak oluyor çünkü her yer boya, silikon, ahşap ve diğer kimyasalların kokularından oluşmuş bir kokteyl gibi kokuyor. Ancak gün içinde çalışırken ve hayal kurarken de bir ibadethane kokusu gibi. Yani işin özü, burada hayallerin uyarıcı kokusu var; en azından benim için öyle.

Her şeyin teknolojiye bağlı olduğu bir dünyada, hassas duygulanımlar yaşatan kinetik heykellerin bize ne anlatmalı?

Üretirken düşündüğüm şey, hiçbir zaman bir konuyu anlatmak olmadı. Örneğin İtiş Kakış heykelinde, kalabalıkta insanların birbirleriyle didişmesini göstererek hayatlarının ne kadar zor olduğunu anlatmaya çalışmadım. Sanırım düşünceden çok, durumun insani duygusunu anlatabilmeyi amaçlıyorum. 

En güçlü ve önüne geçilmez duygu nedir?

Kişiye göre değişir... Bazen bu duyguyu bilmiyor bile olabiliriz. Sanat yapma duygusunun gücüne çok inanıyorum. Bazı sanatçıların, ömürlerinin çok büyük bölümünü beyaz bir alanı boyayarak geçirdiğini biliyoruz. Öte yandan, sanki hayati bir problemi çözmek için endişelenen ve yaşamını da bu pr

Gözlemlerini canlılardan çok makineler üzerine mi yapıyorsun?

Sanırım her şeyi gözlemliyorum... Tabii ki makineler çok ilgimi çekiyor. Ama mekanik kurgular yapsam da, sonuçta bir duyguyu anlatma derdindeyim. “Şunu anlatmaya çalışıyorum.” demek bana yeterli bir açıklama gibi gelmiyor. Çocuğunu emziren bir anne resmine bakıyor olsak, orada sadece annenin şefkatini mi göreceğiz? Sanatçının konuyu nasıl yorumladığına bağlı olarak ressama dair en derin, belki de en karanlık yönlerine dair şahitlik hallerimiz olabilir. Öyle sanıyorum ki, sanatçının öz kaynakları tamamıyla ve kaçınılmaz olarak kendisi. Canlı ve cansız olarak tüm çevresi de ilham kaynağı.

Yazılım kullanmadığını söylüyorsun. Heykellerin hareketlerini teknik olarak düzenlemek bilgisayar programlarıyla daha kolay olmaz mıydı?

Yazılım kullanmıyorum, çünkü bilmiyorum... Orta Çağ teknolojisi otomatlara benzer kurgular üzerine çalışıyorum. Bu bana daha uygun geliyor. Dijital veya sanal olana karşı değilim. Sadece tercih olarak, heykellerimde daha doğal ve daha insani olanı arıyorum. Robotik olandan ziyade, heykel olanı istiyorum. Yeni olmayan bir yöntemi kullanıyor olabilirsiniz ama sonuçta ortaya ne çıkardığınız önemli. Son kertede bir duygu yakalanabiliyorsa yöntemi sorgulamanın önemi de ortadan kalkıyor.Röportajın tamamı, XOXO'nun yeni sayısında. Üye olmak için buraya tıklayınız. 

BU AY EN ÇOK OKUNANLAR
2016: XOXO The Mag Röportajları

2016: XOXO THE MAG RÖPORTAJLARI

2016 yılında kimlerle sohbet ettik? Kısaca hatırlayalım;

Sorumluluk Sevgiye Dahil

SORUMLULUK SEVGİYE DAHİL

Evcil hayvan sahiplenirken aklınızda bulunması gerekenler.

Tennıs Remıx

TENNIS REMIX

Ali, Leyla, Ece, Mehmet ve Fırat'la Lacoste'un Tennis Remix koleksiyonunu keşfediyoruz.

MBFWI Backstage: Özlem Süer

MBFWI BACKSTAGE: ÖZLEM SÜER

Özlem Süer defilesinin sahne arkasından bildiriyoruz.

MBFWI Backstage: Sudi Etuz

MBFWI BACKSTAGE: SUDİ ETUZ

MBFWI üçüncü gününü, Sudi Etuz'la açtı.

WE ARE

WE ARE

10 yıl sonra, bir aradalar.

Yemek ve şarap eşleşmesi

YEMEK VE ŞARAP EŞLEŞMESİ

“Mutluluğun, basit ve açık bir şey olup, bir bardak şarap, bir kestane, kendi halinde bir mangalcık ve denizin uğultusundan başka bir şey olmadığına aklım yattı. Yalnız, bütün bunların, mutluluk olduğunu insanın anlayabilmesi için basit ve açık bir kalbe sahip olması gerekiyordu.” Nikos Kazancakis

Mezar Turizm

MEZAR TURİZM

Bu yolculuk bir müzik yolculuğu değil. Metaforik bir şekilde sona doğru da ilerlemiyor. Hikayeyi, Mezar Turizm’in tek elemanı Kerem’den dinliyoruz.

A Suburban Affaır

A SUBURBAN AFFAIR

Kırsaldayız ama aslında değiliz.

Dilara Fındıkoğlu

DİLARA FINDIKOĞLU

Dilara XOXO Ailesi’nden, yıllar öncesinden... Emre, zaten tanıyorsunuz...

MBFWI Backstage: Brand Who

MBFWI BACKSTAGE: BRAND WHO

MBFW Istanbul'un ikinci gününü kapatan Brand Who'nun sahne arkasındaydık.

Storm Is Comıng

STORM IS COMING

PUMA'nın yeni modeli Storm'un Hasköy İplik Fabrikası'ndaki partisindeydik.

EN YENİLER
Bir Yerel Moda Dosyası

BİR YEREL MODA DOSYASI

İnsanı ve yaşadığı alanı ele alıyoruz. Giydiklerini, kendini çevrelediklerini. Ve sözü Türkiye'den yedi tasarımcıya bırakıyoruz.

Hayvanlarla Daha İyi Bir Dünya

HAYVANLARLA DAHA İYİ BİR DÜNYA

BluTV dizisi Bunu Bi' Düşünün sorumlu hayvan sahipliğini farklı bir gözle anlatıyor. Şimdi bu hikâyeyi yaratıcılarından dinliyoruz.

Kubilay Aka

KUBİLAY AKA

"Hayvanlar; sevgi, vakit ve anlaşılmak ister."

Ayşenil Şamlıoğlu

AYŞENİL ŞAMLIOĞLU

"Sorumlu hayvan sahipliği yüreğinizi bütünüyle ona vermeniz demektir."

Ulaşcan Kutlu

ULAŞCAN KUTLU

"Sevgiyi anlamamış hiçbir insanın hayvan sahibi olmasını istemem."

Müjde Uzman

MÜJDE UZMAN

"Hayvan sahipliği, şartlar ne olursa olsun, fedakârlık ve özveri gerektirir."

DAHA FAZLA