SERVER DEMİRTAŞ

Mekanik hareketlerle hisleri buluşturuyor.

Hisler, hareketler, hareketler, hisler. Bu heykeller robotik, dışavurumları kinetik ve fakat içlerindeki duygular son derece insani. Atölyesine bir derdi olduğu için üretmeye değil daha ziyade zihinsel bir ibadet için giren bir sanatçıyla konuşuyoruz, Server Demirtaş. Adını söylediğimizde gözünüzün önüne mekanik heykel tanımlaması geldiyse, onu halihazırda tanıyorsunuz. Kendisiyle henüz tanışmadıysanız, vesilesi olmaktan mutluluk duyarız.

Röportaj: Merve Deniz

Fotoğraflar: Cansu Kızıltaş

Atölyen nasıl kokuyor?

Atölyeye girdiğimde ilk işim hızla havalandırmayı açmak oluyor çünkü her yer boya, silikon, ahşap ve diğer kimyasalların kokularından oluşmuş bir kokteyl gibi kokuyor. Ancak gün içinde çalışırken ve hayal kurarken de bir ibadethane kokusu gibi. Yani işin özü, burada hayallerin uyarıcı kokusu var; en azından benim için öyle.

Her şeyin teknolojiye bağlı olduğu bir dünyada, hassas duygulanımlar yaşatan kinetik heykellerin bize ne anlatmalı?

Üretirken düşündüğüm şey, hiçbir zaman bir konuyu anlatmak olmadı. Örneğin İtiş Kakış heykelinde, kalabalıkta insanların birbirleriyle didişmesini göstererek hayatlarının ne kadar zor olduğunu anlatmaya çalışmadım. Sanırım düşünceden çok, durumun insani duygusunu anlatabilmeyi amaçlıyorum. 

En güçlü ve önüne geçilmez duygu nedir?

Kişiye göre değişir... Bazen bu duyguyu bilmiyor bile olabiliriz. Sanat yapma duygusunun gücüne çok inanıyorum. Bazı sanatçıların, ömürlerinin çok büyük bölümünü beyaz bir alanı boyayarak geçirdiğini biliyoruz. Öte yandan, sanki hayati bir problemi çözmek için endişelenen ve yaşamını da bu pr

Gözlemlerini canlılardan çok makineler üzerine mi yapıyorsun?

Sanırım her şeyi gözlemliyorum... Tabii ki makineler çok ilgimi çekiyor. Ama mekanik kurgular yapsam da, sonuçta bir duyguyu anlatma derdindeyim. “Şunu anlatmaya çalışıyorum.” demek bana yeterli bir açıklama gibi gelmiyor. Çocuğunu emziren bir anne resmine bakıyor olsak, orada sadece annenin şefkatini mi göreceğiz? Sanatçının konuyu nasıl yorumladığına bağlı olarak ressama dair en derin, belki de en karanlık yönlerine dair şahitlik hallerimiz olabilir. Öyle sanıyorum ki, sanatçının öz kaynakları tamamıyla ve kaçınılmaz olarak kendisi. Canlı ve cansız olarak tüm çevresi de ilham kaynağı.

Yazılım kullanmadığını söylüyorsun. Heykellerin hareketlerini teknik olarak düzenlemek bilgisayar programlarıyla daha kolay olmaz mıydı?

Yazılım kullanmıyorum, çünkü bilmiyorum... Orta Çağ teknolojisi otomatlara benzer kurgular üzerine çalışıyorum. Bu bana daha uygun geliyor. Dijital veya sanal olana karşı değilim. Sadece tercih olarak, heykellerimde daha doğal ve daha insani olanı arıyorum. Robotik olandan ziyade, heykel olanı istiyorum. Yeni olmayan bir yöntemi kullanıyor olabilirsiniz ama sonuçta ortaya ne çıkardığınız önemli. Son kertede bir duygu yakalanabiliyorsa yöntemi sorgulamanın önemi de ortadan kalkıyor.Röportajın tamamı, XOXO'nun yeni sayısında. Üye olmak için buraya tıklayınız. 

BU AY EN ÇOK OKUNANLAR
MBFWI Backstage: Sudi Etuz

MBFWI BACKSTAGE: SUDİ ETUZ

MBFWI üçüncü gününü, Sudi Etuz'la açtı.

2016: XOXO The Mag Röportajları

2016: XOXO THE MAG RÖPORTAJLARI

2016 yılında kimlerle sohbet ettik? Kısaca hatırlayalım;

Tennıs Remıx

TENNIS REMIX

Ali, Leyla, Ece, Mehmet ve Fırat'la Lacoste'un Tennis Remix koleksiyonunu keşfediyoruz.

Tarık Tolunay

TARIK TOLUNAY

"Bir fikri ve hikayesi olan her NFT değerlidir."

Walk Don’t Run İle Tanışın

WALK DON’T RUN İLE TANIŞIN

İçeri lütfen, ama koşmadan.

Yemek ve şarap eşleşmesi

YEMEK VE ŞARAP EŞLEŞMESİ

“Mutluluğun, basit ve açık bir şey olup, bir bardak şarap, bir kestane, kendi halinde bir mangalcık ve denizin uğultusundan başka bir şey olmadığına aklım yattı. Yalnız, bütün bunların, mutluluk olduğunu insanın anlayabilmesi için basit ve açık bir kalbe sahip olması gerekiyordu.” Nikos Kazancakis

Cem Yiğit Üzümoğlu

CEM YİĞİT ÜZÜMOĞLU

'Fatih Sultan Mehmed'i hiç böyle görmediniz' diye bir spot yazsak, click-bait'e kurban gitmiş olur muyuz?

Dört Nikah Bir

DÖRT NİKAH BİR

Güzel elbiseler içindeki güzel kadınlara bakmaktasınız.

Mete Yafet

METE YAFET

“Sanat öğrenilen programların veya tekniklerin değil kişinin iç yolculuğunun göstergesidir.”

MBFWI Backstage: Giray Sepin

MBFWI BACKSTAGE: GİRAY SEPİN

Giray Sepin'le MBFW Istanbul'un üçüncü günündeyiz.

Punch and Judy

PUNCH AND JUDY

Uçsuz bucaksız bir alanda birbirinden farklı iki karakterin ilişkisine tanıklık ediyoruz.

MUSICAL YOUTH

MUSICAL YOUTH

Kısa süre içinde, parçalarını defalarca duyacağınıza inandığımız isimleri bir araya topladık.

EN YENİLER
From Ego-Centrıc To Eco-Centrıc: Sürdürülebilirlikte Bireysel Duyarlılık ve Moda

FROM EGO-CENTRIC TO ECO-CENTRIC: SÜRDÜRÜLEBİLİRLİKTE BİREYSEL DUYARLILIK VE MODA

Artık doğaya yalnızca bakmıyor, onu görüyor ve anlıyoruz.

Levı's® 'Daha İyi'yi Nasıl Okuyor?

LEVI'S® 'DAHA İYİ'Yİ NASIL OKUYOR?

Mevsimler için değil, nesiller için tasarlayarak.

Orhan Sayın

ORHAN SAYIN

“Eğer kripto para birimleri zamanla daha stabil olur ve var olan bankacılık sistemlerine entegre edilirse kripto sanat ancak o zaman gerçek potansiyeline ulaşabilir."

Lokal Temas: House of Sól

LOKAL TEMAS: HOUSE OF SÓL

House of Sól, her bir taşına güçlü hedeflerin kodlandığı yepyeni bir mücevher markası. Kurucusu Nazlıcan Yöney ile sohbetteyiz.

DAHA FAZLA