FERNANDO MUSLERA

Henry David Thoreau’nun meşhur lafını bilirsiniz: "Basitleştirin, sadeleştirin." Bunu bir de kaledeyken yapmayı deneyin...

Tahmin edebileceğiniz gibi... Fernando Muslera, sahip olduğu unvanları gözünüze sokmuyor. Aksine mütevazı bir duruşla, gerek gördüğü yerlerde onlara kibarca değiniyor. Sohbetimiz sonunda, yaptığı en zor kurtarışların bile nasıl basit ve sakin göründüğünü anlayabiliyoruz. Akıcılık ve zarafet, sahada ve hayatta onu tanımlayan iki betimleme.

 

Fernando Muslera - XOXO The Mag Sonbahar/Kış 2019-2020

Röportaj: Ali Tünay

Fotoğraflar: Gökhan Yorgancı

Moda Editörü: Yağmur Kural

Jr. Moda Editörü: Batuhan Çetin

Saç&Makyaj: Orbay Baş

Moda Editörü Asistanı: Irmak Türkeköle

 

Fernando, kaptanlık senin için ne anlama geliyor?
Kulüp ve takım arkadaşlarım beni ikinci kaptan seçtiler. Bu, büyük bir onur. Bir diğer onur da, farklı kültürden gelen yabancı bir futbolcunun bu göreve layık görülmesi. Aynı şekilde hem kulüptekiler hem de takım arkadaşlarım işimi kolaylaştırıyorlar ve bana yardımcı oluyorlar.

Kaleciliğin zevkli tarafları neler ve senin karakterine hangi açılardan uyum sağlıyorlar?
Hikayeyi biliyorsunuzdur; çocukken kaleci olmak istemiyordum. Forvettim ve bir gün kaleci gelmediği için beni kaleye geçirdiler. Gol yemekten hiç hoşlanmadım. Onlar da beni yarı devre kalede yarı devre ileride oynattılar. Zaman geçtikçe bu pozisyona bağlanmaya başladım. Oyunda elle oynama hakkı olan tek kişinin kaleci olması da ayrıca çok özel hissettirdi. Bir gün kaleciliğin mesleğim haline geleceğini anladığımda, kendime en iyilerden biri olacağımı söyledim. Kalecilik, tekrar üstüne tekrar yaptığınız, diğer futbolculardan ayrı çalıştığınız çok zorlu bir pozisyon ve şanslıyım ki bu noktaya gelebildim.

Sana az iş düşen maçlarda, canın birkaç pozisyonun içerisinde olmayı veya bir iki şut kurtarmayı çekiyor mu?
İnsanlar kalecilerin yalnız olduğunu ya da bahsettiğiniz akışta seyreden maçlarda sıkıldığını düşünebilir ama işin aslı öyle değil. Kaleci olarak, her an konsantre olmam gereken, hataya en az tahammül gösterilen pozisyonlardan birindeyim. O yüzden maç sırasında oyunun akışından zihinsel olarak hiç çıkmıyorum. Ama her insan gibi ufak tefek hayallerim oluyor... Mesela, son dakikada ileri çıkıyorum ve maçı kazandıran golü atıyorum...

 

Oyun içerisinde golle sonuçlanan bir hata yaptığında konsantrasyonunu nasıl tekrar sağlıyorsun?
Her şeyden önce, maçın devam ettiğini ve son düdük çalana kadar her şeyin olabileceğini düşünmek zorundasınız. Odaklanmaya devam etmelisiniz çünkü ailenizi, taraftarları ve takım arkadaşlarınızı üzmemeniz gerektiğini biliyorsunuz. Buna üst düzey bir kalecinin zihin yapısı da diyebiliriz: ‘Asla pes etme ve oyunda kal.’

Uruguay Milli Takımı'ndaki atmosferi tarif edebilir misin?
Uzun zamandır birlikte oynuyoruz. Aile gibiyiz desem belki size klişe gelecek, ama gerçekten öyleyiz. Bildiğiniz gibi, çok uzun yolculukların ardından milli takıma katılıyoruz. Buna rağmen o yolculuklar, birbirimizi göreceğimiz, birlikte vakit geçireceğimiz için gözümüzde büyümüyor. Ayrıca milli formayla maça çıkmak bizim için çok büyük gurur. Ülkeye hizmet etme duygusu birçok Uruguaylı için önemli bir husus ve biz de futbolcular olarak bu duyguyu üzerimizde fazlasıyla hissediyoruz.

Uzun seyahatler, 33 yılda 3 farklı kültür... Bu değişimlere nasıl adapte oluyorsun?
İtalya, Latin kökleri nedeniyle kültürel farklılık hissettiğim bir yer değildi. Açıkçası Türkiye’ye geldiğimde de durum pek değişmedi; burada da yaşamımı kökten değiştirmeyen farklılıklar gördüm. Burası bir Avrupa ülkesi ve hayatımda aldığım en iyi kararlardan biri Türkiye’ye transfer olmak. Şunu da belirtmek istiyorum; futbol dışından insanlarla tanıştıkça ve zamanla çevreni tanıdıkça her şey kolaylaşıyor.

 

Röportajın tamamı, XOXO'nun yeni sayısında. Üye olmak için buraya tıklayınız. 

BUNLARI DA OKUYUN

GÖKHAN SAKİ

Dövüş dünyasının büyük ismi Saki'yle, UFC'deki ikinci maçı öncesinde özel bir röportaj gerçekleştirdik. Şu kadarını söyleyebiliriz: Las Vegas'ta moraller çok yüksek.

MEHMET DEMİRKOL

Kendisiyle Dünya Kupası etrafında şekillenen bir futbol sohbeti gerçekleştirdik. Konu, tabii ki de genişledi. Final maçı öncesi tekrar paylaşıyoruz.

UFUK SARICA

Türk Milli Takımı’nın baş antrenörü, bir sonraki güne nasıl hazırlandığını, samimi ve biraz da otoritesini hissettirerek anlatıyor. Tam da ondan beklediğimiz gibi...

BU AY EN ÇOK OKUNANLAR
Nadıa Lee Cohen

NADIA LEE COHEN

XOXO The Mag'in Sonbahar/Kış 2018-2019 kapak konuğuna bakmaktasınız.

Yeni İnsan

YENİ İNSAN

Gündüz Vassaf XOXO The Mag için yazdı.

Dönersen Islık Çal

DÖNERSEN ISLIK ÇAL

Bala Atabek, XOXO The Mag için yazdı.

Jonathan Anderson

JONATHAN ANDERSON

JW Anderson’ın kurucusu ve Loewe’nin Kreatif Direktör’ü Jonathan Anderson’ın yükselişi hız kesmiyor. Erkek kıyafetleriyle başlayıp kadın tasarımlarına varan serüvenin tanığıyız.

Yemek ve şarap eşleşmesi

YEMEK VE ŞARAP EŞLEŞMESİ

“Mutluluğun, basit ve açık bir şey olup, bir bardak şarap, bir kestane, kendi halinde bir mangalcık ve denizin uğultusundan başka bir şey olmadığına aklım yattı. Yalnız, bütün bunların, mutluluk olduğunu insanın anlayabilmesi için basit ve açık bir kalbe sahip olması gerekiyordu.” Nikos Kazancakis

Yedi Titreşim

YEDİ TİTREŞİM

Gün ortasında da günaydın diyemeyeceğimizi kim söyledi? Kendinizi rahat bırakın.

Davıd Mallett

DAVID MALLETT

Maestro’dan sizin için güçlü tüyolar alıyoruz.

Bir Küresel Moda Dosyası

BİR KÜRESEL MODA DOSYASI

Küresel moda markalarını mercek altına alıyoruz.

Franz Ferdınand

FRANZ FERDINAND

Franz Ferdinand ile İstanbul konserlerinden hemen önce buluşmuştuk.

Best Frıends: Ece Çeşmioğlu

BEST FRIENDS: ECE ÇEŞMİOĞLU

Ece Çeşmioğlu ve Taner Ölmez'le sohbet ettik. Daha doğrusu onlar etti, biz dinledik.

Server Demirtaş

SERVER DEMİRTAŞ

Mekanik hareketlerle hisleri buluşturuyor.

Erol Tabanca & İdil Tabanca

EROL TABANCA & İDİL TABANCA

OMM'u Kengo Kuma'dan dinledik, şimdi sıra işin kalbi olan ikilide. Biz bu ikilinin sohbetine müdahil olmaktansa şahit olmayı tercih ediyoruz.

EN YENİLER
Walk Don’t Run İle Tanışın

WALK DON’T RUN İLE TANIŞIN

İçeri lütfen, ama koşmadan.

Yürümek İçin 7 Neden

YÜRÜMEK İÇİN 7 NEDEN

Sicilya’ya gidip geleceğiz.

Aceleniz Yok: An’da Kalmanıza Yardımcı 5 Tüyo

ACELENİZ YOK: AN’DA KALMANIZA YARDIMCI 5 TÜYO

Hala an’da değilseniz, size buraya davet ediyoruz.

Sicilya Sokaklarında Kaybolmak İçin 3 Neden

SİCİLYA SOKAKLARINDA KAYBOLMAK İÇİN 3 NEDEN

Koşuşturmayı bırakıp derin bir nefes alıyoruz, Sicilya’dayız.

Server Demirtaş

SERVER DEMİRTAŞ

Mekanik hareketlerle hisleri buluşturuyor.

DAHA FAZLA