JAN EWOUD VOS

Sahip olabileceğiniz en lüks parfümlerden bazılarının yaratıcısıylayız.

Dünya genelinde maksimum (evet, maksimum) 100 mağazadan ulaşılabilen Puredistance, Türkiye’de yer almaya başlar başlamaz kendisiyle İstanbul’da buluşuyoruz. İlk sorumuzu tahmin edin...

Röportaj: Sude Orhan
Fotoğraf: Puredistance arşivinden

Jan, lüks senin için neyi ifade ediyor?
Lüksü, bana özel ve ayrıcalıklı hissettiren şey olarak tanımlıyorum. Ruhuma dokunan, beni mutlulukla dolduran şeyler bütünü. Ancak onlara kolay ulaşılmamalı... Her yerde satılan ve herkes tarafından kullanılabilen bir parfüm benim nezdimde lüks kategorisine girmiyor. Kendi keşfettiğim,
çok insanın bilmediği bir tanesiyse bana kendimi daha iyi hissettiriyor. Bir anlığına da olsa sürüyü takip etmediğimi ve sistemin bir parçası olmadığımı hissediyorum.

Puredistance’ı bu kadar özel kılan ne?
Markayla ve parfümlerle ilgili tüm hikayelerinin gerçek olması, reklam ajansları tarafından uydurulmamış olmaları. Google’da adımızı aratırsanız bahsettiğim şeyi anlarsınız...
Yaptığımız her şeyi en yüksek seviyede icra ediyoruz. Yalnızca saf parfüm özü satıyoruz; bunun için de en iyi ham maddeleri kullanıyoruz. Puredistance’a dair her şey özel. Satıldığı ülkelerde bile yalnızca bir ya da iki mağazadan satın alınabiliyorlar.

Puredistance mağaza sayısını olabildiğince düşük tutmaya çalışırken neden İstanbul’u seçtin?

Aslında İstanbul’u değil, Home of Scents’i seçtim. Puredistance bir ürün değil, deneyim. Müşterilerimize her zaman en iyi servisi sunmaya çalışıyoruz. Türkiye’de de bunu Home of Scents sağlıyor. Parfümerilerle direkt çalışmamızın bir diğer sebebi, internet üzerindeki gri marketten kaçmamız. Müşterilerimize, parfümleri başka hiçbir yerde daha ucuza bulamayacaklarının garantisini vermek istiyoruz. 

Puredistance kendini usta parfümörleriyle tanımlıyor. Kim onlar?
Annie Buzantian, Antoine Lie, Cécile Zarokian ve Roja Dove. Hepsi iyi repütasyonlara ve farklı özelliklere sahip parfümörler. Bu sayede tüm parfümlerimizde aynı yüksek kalitenin ve zarafetin yanı sıra, farklı karakterler de mevcut.

Usta parfümörlerini hangi kriterlere göre seçtin?
Ben seçmedim, kendileri geldiler. Arkadaşlar, kader, şans; artık nasıl adlandırırsanız... Puredistance’da çoğu durum bu şekilde, kendiliğinden gerçekleşiyor. Her şeyi kontrolümde tutmaya çalışmıyorum; çok analiz etmiyorum. Mümkün olduğunca dürtülerime, sezgilerime güveniyorum. etrafımı pozitif insanlarla çevrelemeye gayret ediyorum.

Puredistance parfümünde zamansız güzellik nasıl yorumlanıyor?
Minsk’te gerçekleşen Puredistance etkinliğimizden henüz döndüm. Yeni lansmanımız Gold’un tanıtımını yaptık. ‘Zamansız güzellik daha derine dokunur.’ cümlesinin, orada da altını çizdim. Van Gogh, Rembrandt, Tolstoy, David Bowie, Chopin gibi sanatçılar; Coco Chanel ya da Lalique gibi tasarımcılar ruha dokunan, yüz yıllara direnen eserler yarattı. Puredistance’ta da amacımız bu. Çoğu müşterimizden de bu şekilde geri bildirim alıyoruz... Tabii, yeterince başarılı olup olmadığımızı bundan ancak 100 yıl sonra anlayabileceğiz...

Puredistance bize başka hangi sürprizleri hazırlıyor?
Bu sene Rubikona’yı ve Puredistance No.12’yi lanse edeceğiz. Bu da, 2020’nin sonunda Magnificent 12 konseptimizi tanıtacağımız anlamına geliyor. Şu an için bu C kadarını söyleyebilirim.

Aynı zamanda fotoğrafçısın. Nasıl bir sinestezi akışın var?
Bunu tam olarak açıklayamam, beynimde kendiliğinden MY gerçekleşen bir durum. Açıkçası ben de bazı şeylerin gizli kalmasını seviyorum. Her şeyi bilince işin sihri kaçıyor.

Favori parfüm notanı hangi renklerle açıklardın?
Altın ve koyu kırmızı.

Çalışma odanda gözümüze çarpacak ilk şey ne olur?
Düzen. Duvarda asılı fotoğraflar ve resimler. Ve tabii ki kocaman bir bilgisayar ekranı.

Puredistance’tan önce hangi parfümleri kullanıyordun?
Chanel Antheus. Orijinal formülün flakonunu hatıra kutumda hala saklıyorum. Şahane bir tasarıma sahip. 35 yıldan fazla süre Antheus kullandım; bu kokuyla birçok güzel anımı bağdaştırıyorum. Ara ara da kullanmaya devam ediyorum.

Sadece Antheus mu?
Hayır. Günlük olarak, özellikle tenis oynadıktan sonra yalnızca Hermès Cologne Eau d’Orange Verte kullandım.

Kişisel bakım rutinin nasıl bir düzende?
Basit ve istikrarlı. Kişisel bakımı, bedene ve zihne saygı göstermek olarak okuyorum. İyi besleniyorum, düzenli egzersiz yapıyorum, kaliteli uyuyorum, negatif insanlardan ve enerjiden uzak duruyorum. Sahip olduğum tutkular aracılığıyla etrafımdaki insanları mutlu etmek de bu düzenin bir parçası. Ama banyomdaki spesifik bakım rutinimi soruyorsanız; buna cevabım “Yok gibi bir şey.” olur. Uyandığımda hemen çalışmaya başlıyorum. O gün çok önemli bir etkinliğim varsa aynaya dikkatlice bakıyorum. Gerekiyorsa tıraş oluyorum.

Bu bir şaka mı?
Tamam, birkaç ürün kullanıyorum tabii... Favorim Molton Brown Orange & Blosom duş jeli, Vichy Homme deodorant ve yüzüm için de La Roche-Posay Lipikar Baume. Güneşe fazla maruz kaldığım günlerde La Roche-Posay Anthelios kullanıyorum. Bu kadar... Sağlıklı yaşamak yüzlerce bakım ürünü kullanmaktan çok daha etkili.

 

Some Men 11'den alınmıştır. 

 

BU AY EN ÇOK OKUNANLAR
Nadıa Lee Cohen

NADIA LEE COHEN

XOXO The Mag'in Sonbahar/Kış 2018-2019 kapak konuğuna bakmaktasınız.

Yeni İnsan

YENİ İNSAN

Gündüz Vassaf XOXO The Mag için yazdı.

Dönersen Islık Çal

DÖNERSEN ISLIK ÇAL

Bala Atabek, XOXO The Mag için yazdı.

Jonathan Anderson

JONATHAN ANDERSON

JW Anderson’ın kurucusu ve Loewe’nin Kreatif Direktör’ü Jonathan Anderson’ın yükselişi hız kesmiyor. Erkek kıyafetleriyle başlayıp kadın tasarımlarına varan serüvenin tanığıyız.

Yemek ve şarap eşleşmesi

YEMEK VE ŞARAP EŞLEŞMESİ

“Mutluluğun, basit ve açık bir şey olup, bir bardak şarap, bir kestane, kendi halinde bir mangalcık ve denizin uğultusundan başka bir şey olmadığına aklım yattı. Yalnız, bütün bunların, mutluluk olduğunu insanın anlayabilmesi için basit ve açık bir kalbe sahip olması gerekiyordu.” Nikos Kazancakis

Yedi Titreşim

YEDİ TİTREŞİM

Gün ortasında da günaydın diyemeyeceğimizi kim söyledi? Kendinizi rahat bırakın.

Davıd Mallett

DAVID MALLETT

Maestro’dan sizin için güçlü tüyolar alıyoruz.

Bir Küresel Moda Dosyası

BİR KÜRESEL MODA DOSYASI

Küresel moda markalarını mercek altına alıyoruz.

Franz Ferdınand

FRANZ FERDINAND

Franz Ferdinand ile İstanbul konserlerinden hemen önce buluşmuştuk.

Best Frıends: Ece Çeşmioğlu

BEST FRIENDS: ECE ÇEŞMİOĞLU

Ece Çeşmioğlu ve Taner Ölmez'le sohbet ettik. Daha doğrusu onlar etti, biz dinledik.

Server Demirtaş

SERVER DEMİRTAŞ

Mekanik hareketlerle hisleri buluşturuyor.

Erol Tabanca & İdil Tabanca

EROL TABANCA & İDİL TABANCA

OMM'u Kengo Kuma'dan dinledik, şimdi sıra işin kalbi olan ikilide. Biz bu ikilinin sohbetine müdahil olmaktansa şahit olmayı tercih ediyoruz.

EN YENİLER
Walk Don’t Run İle Tanışın

WALK DON’T RUN İLE TANIŞIN

İçeri lütfen, ama koşmadan.

Yürümek İçin 7 Neden

YÜRÜMEK İÇİN 7 NEDEN

Sicilya’ya gidip geleceğiz.

Aceleniz Yok: An’da Kalmanıza Yardımcı 5 Tüyo

ACELENİZ YOK: AN’DA KALMANIZA YARDIMCI 5 TÜYO

Hala an’da değilseniz, size buraya davet ediyoruz.

Sicilya Sokaklarında Kaybolmak İçin 3 Neden

SİCİLYA SOKAKLARINDA KAYBOLMAK İÇİN 3 NEDEN

Koşuşturmayı bırakıp derin bir nefes alıyoruz, Sicilya’dayız.

Server Demirtaş

SERVER DEMİRTAŞ

Mekanik hareketlerle hisleri buluşturuyor.

DAHA FAZLA