JAN EWOUD VOS

Sahip olabileceğiniz en lüks parfümlerden bazılarının yaratıcısıylayız.

Dünya genelinde maksimum (evet, maksimum) 100 mağazadan ulaşılabilen Puredistance, Türkiye’de yer almaya başlar başlamaz kendisiyle İstanbul’da buluşuyoruz. İlk sorumuzu tahmin edin...

Röportaj: Sude Orhan
Fotoğraf: Puredistance arşivinden

Jan, lüks senin için neyi ifade ediyor?
Lüksü, bana özel ve ayrıcalıklı hissettiren şey olarak tanımlıyorum. Ruhuma dokunan, beni mutlulukla dolduran şeyler bütünü. Ancak onlara kolay ulaşılmamalı... Her yerde satılan ve herkes tarafından kullanılabilen bir parfüm benim nezdimde lüks kategorisine girmiyor. Kendi keşfettiğim,
çok insanın bilmediği bir tanesiyse bana kendimi daha iyi hissettiriyor. Bir anlığına da olsa sürüyü takip etmediğimi ve sistemin bir parçası olmadığımı hissediyorum.

Puredistance’ı bu kadar özel kılan ne?
Markayla ve parfümlerle ilgili tüm hikayelerinin gerçek olması, reklam ajansları tarafından uydurulmamış olmaları. Google’da adımızı aratırsanız bahsettiğim şeyi anlarsınız...
Yaptığımız her şeyi en yüksek seviyede icra ediyoruz. Yalnızca saf parfüm özü satıyoruz; bunun için de en iyi ham maddeleri kullanıyoruz. Puredistance’a dair her şey özel. Satıldığı ülkelerde bile yalnızca bir ya da iki mağazadan satın alınabiliyorlar.

Puredistance mağaza sayısını olabildiğince düşük tutmaya çalışırken neden İstanbul’u seçtin?

Aslında İstanbul’u değil, Home of Scents’i seçtim. Puredistance bir ürün değil, deneyim. Müşterilerimize her zaman en iyi servisi sunmaya çalışıyoruz. Türkiye’de de bunu Home of Scents sağlıyor. Parfümerilerle direkt çalışmamızın bir diğer sebebi, internet üzerindeki gri marketten kaçmamız. Müşterilerimize, parfümleri başka hiçbir yerde daha ucuza bulamayacaklarının garantisini vermek istiyoruz. 

Puredistance kendini usta parfümörleriyle tanımlıyor. Kim onlar?
Annie Buzantian, Antoine Lie, Cécile Zarokian ve Roja Dove. Hepsi iyi repütasyonlara ve farklı özelliklere sahip parfümörler. Bu sayede tüm parfümlerimizde aynı yüksek kalitenin ve zarafetin yanı sıra, farklı karakterler de mevcut.

Usta parfümörlerini hangi kriterlere göre seçtin?
Ben seçmedim, kendileri geldiler. Arkadaşlar, kader, şans; artık nasıl adlandırırsanız... Puredistance’da çoğu durum bu şekilde, kendiliğinden gerçekleşiyor. Her şeyi kontrolümde tutmaya çalışmıyorum; çok analiz etmiyorum. Mümkün olduğunca dürtülerime, sezgilerime güveniyorum. etrafımı pozitif insanlarla çevrelemeye gayret ediyorum.

Puredistance parfümünde zamansız güzellik nasıl yorumlanıyor?
Minsk’te gerçekleşen Puredistance etkinliğimizden henüz döndüm. Yeni lansmanımız Gold’un tanıtımını yaptık. ‘Zamansız güzellik daha derine dokunur.’ cümlesinin, orada da altını çizdim. Van Gogh, Rembrandt, Tolstoy, David Bowie, Chopin gibi sanatçılar; Coco Chanel ya da Lalique gibi tasarımcılar ruha dokunan, yüz yıllara direnen eserler yarattı. Puredistance’ta da amacımız bu. Çoğu müşterimizden de bu şekilde geri bildirim alıyoruz... Tabii, yeterince başarılı olup olmadığımızı bundan ancak 100 yıl sonra anlayabileceğiz...

Puredistance bize başka hangi sürprizleri hazırlıyor?
Bu sene Rubikona’yı ve Puredistance No.12’yi lanse edeceğiz. Bu da, 2020’nin sonunda Magnificent 12 konseptimizi tanıtacağımız anlamına geliyor. Şu an için bu C kadarını söyleyebilirim.

Aynı zamanda fotoğrafçısın. Nasıl bir sinestezi akışın var?
Bunu tam olarak açıklayamam, beynimde kendiliğinden MY gerçekleşen bir durum. Açıkçası ben de bazı şeylerin gizli kalmasını seviyorum. Her şeyi bilince işin sihri kaçıyor.

Favori parfüm notanı hangi renklerle açıklardın?
Altın ve koyu kırmızı.

Çalışma odanda gözümüze çarpacak ilk şey ne olur?
Düzen. Duvarda asılı fotoğraflar ve resimler. Ve tabii ki kocaman bir bilgisayar ekranı.

Puredistance’tan önce hangi parfümleri kullanıyordun?
Chanel Antheus. Orijinal formülün flakonunu hatıra kutumda hala saklıyorum. Şahane bir tasarıma sahip. 35 yıldan fazla süre Antheus kullandım; bu kokuyla birçok güzel anımı bağdaştırıyorum. Ara ara da kullanmaya devam ediyorum.

Sadece Antheus mu?
Hayır. Günlük olarak, özellikle tenis oynadıktan sonra yalnızca Hermès Cologne Eau d’Orange Verte kullandım.

Kişisel bakım rutinin nasıl bir düzende?
Basit ve istikrarlı. Kişisel bakımı, bedene ve zihne saygı göstermek olarak okuyorum. İyi besleniyorum, düzenli egzersiz yapıyorum, kaliteli uyuyorum, negatif insanlardan ve enerjiden uzak duruyorum. Sahip olduğum tutkular aracılığıyla etrafımdaki insanları mutlu etmek de bu düzenin bir parçası. Ama banyomdaki spesifik bakım rutinimi soruyorsanız; buna cevabım “Yok gibi bir şey.” olur. Uyandığımda hemen çalışmaya başlıyorum. O gün çok önemli bir etkinliğim varsa aynaya dikkatlice bakıyorum. Gerekiyorsa tıraş oluyorum.

Bu bir şaka mı?
Tamam, birkaç ürün kullanıyorum tabii... Favorim Molton Brown Orange & Blosom duş jeli, Vichy Homme deodorant ve yüzüm için de La Roche-Posay Lipikar Baume. Güneşe fazla maruz kaldığım günlerde La Roche-Posay Anthelios kullanıyorum. Bu kadar... Sağlıklı yaşamak yüzlerce bakım ürünü kullanmaktan çok daha etkili.

 

Some Men 11'den alınmıştır. 

 

BU AY EN ÇOK OKUNANLAR
Efı Gousı

EFI GOUSI

Efi'nin koyu-pastel dünyasına bakıyoruz. O anlatıyor, biz inceliyoruz.

13 Reasons Why

13 REASONS WHY

Netflix’in 31 Mart’ta izleyiciyle buluşan yeni dizisi 13 Reasons Why, gençlik dizilerini polisiyeyle birleştiren formülüyle ilgi çekeceğe benziyor.

SOME MEN SUMMER 2018 COVER STORY

SOME MEN SUMMER 2018 COVER STORY

Some Men yazı, Kerem Bürsin'le açıyor.

Birkan Sokullu

BİRKAN SOKULLU

Some Men'in Kış 2019 kapak konuğuyla biraz zaman geçiriniz.

MBFWI Backstage: Özlem Süer

MBFWI BACKSTAGE: ÖZLEM SÜER

Özlem Süer defilesinin sahne arkasından bildiriyoruz.

Fırat Çelik

FIRAT ÇELİK

Hayatında standartları var. O tam bir profesyonel. Amacına yönelik hareket ediyor, ve geniş bir vizyonu var. Ve dünya onun oldukça, o da dünyanın oluyor. #dude

Walk Don’t Run İle Tanışın

WALK DON’T RUN İLE TANIŞIN

İçeri lütfen, ama koşmadan.

Davıd Guetta

DAVID GUETTA

"Yaptığımız her şeyin %100 olması gerekiyor."

WE ARE

WE ARE

10 yıl sonra, bir aradalar.

Instagram Pets: Shrampton

INSTAGRAM PETS: SHRAMPTON

Shrampton ile oturup sohbet edebilir, üstü açık arabasıyla Malibu sokaklarında gezebilirsiniz.

Metin Akdülger

METİN AKDÜLGER

Meğer Metin'e daha soracak çok sorumuz varmış.

Rüya Pamuk

RÜYA PAMUK

Rüya'yla konuşmamızın odak noktasında okuduğu, yarıda bıraktığı ya da okuyacağı kitaplar vardı.

EN YENİLER
LOKAL TEMAS: TRUST ME BABY

LOKAL TEMAS: TRUST ME BABY

Trust me baby mercek altında. Yaratıcısı Melih Çebi yanıtlıyor.

LOKAL TEMAS: SUNA K.

LOKAL TEMAS: SUNA K.

"Biz Suna K.’yı bir kabile olarak tarif ediyoruz."

Davıd Guetta

DAVID GUETTA

"Yaptığımız her şeyin %100 olması gerekiyor."

Safa Şahin

SAFA ŞAHİN

“Şu an daha ziyade geleneksel sanat sisteminden yanayım."

WE ARE

WE ARE

10 yıl sonra, bir aradalar.

Bedirhan Soral

BEDİRHAN SORAL

"Günümüzde doğanın bize verdiği mesajları hepimiz çok net görüyoruz."

DAHA FAZLA