JAN EWOUD VOS

Sahip olabileceğiniz en lüks parfümlerden bazılarının yaratıcısıylayız.

Dünya genelinde maksimum (evet, maksimum) 100 mağazadan ulaşılabilen Puredistance, Türkiye’de yer almaya başlar başlamaz kendisiyle İstanbul’da buluşuyoruz. İlk sorumuzu tahmin edin...

Röportaj: Sude Orhan
Fotoğraf: Puredistance arşivinden

Jan, lüks senin için neyi ifade ediyor?
Lüksü, bana özel ve ayrıcalıklı hissettiren şey olarak tanımlıyorum. Ruhuma dokunan, beni mutlulukla dolduran şeyler bütünü. Ancak onlara kolay ulaşılmamalı... Her yerde satılan ve herkes tarafından kullanılabilen bir parfüm benim nezdimde lüks kategorisine girmiyor. Kendi keşfettiğim,
çok insanın bilmediği bir tanesiyse bana kendimi daha iyi hissettiriyor. Bir anlığına da olsa sürüyü takip etmediğimi ve sistemin bir parçası olmadığımı hissediyorum.

Puredistance’ı bu kadar özel kılan ne?
Markayla ve parfümlerle ilgili tüm hikayelerinin gerçek olması, reklam ajansları tarafından uydurulmamış olmaları. Google’da adımızı aratırsanız bahsettiğim şeyi anlarsınız...
Yaptığımız her şeyi en yüksek seviyede icra ediyoruz. Yalnızca saf parfüm özü satıyoruz; bunun için de en iyi ham maddeleri kullanıyoruz. Puredistance’a dair her şey özel. Satıldığı ülkelerde bile yalnızca bir ya da iki mağazadan satın alınabiliyorlar.

Puredistance mağaza sayısını olabildiğince düşük tutmaya çalışırken neden İstanbul’u seçtin?

Aslında İstanbul’u değil, Home of Scents’i seçtim. Puredistance bir ürün değil, deneyim. Müşterilerimize her zaman en iyi servisi sunmaya çalışıyoruz. Türkiye’de de bunu Home of Scents sağlıyor. Parfümerilerle direkt çalışmamızın bir diğer sebebi, internet üzerindeki gri marketten kaçmamız. Müşterilerimize, parfümleri başka hiçbir yerde daha ucuza bulamayacaklarının garantisini vermek istiyoruz. 

Puredistance kendini usta parfümörleriyle tanımlıyor. Kim onlar?
Annie Buzantian, Antoine Lie, Cécile Zarokian ve Roja Dove. Hepsi iyi repütasyonlara ve farklı özelliklere sahip parfümörler. Bu sayede tüm parfümlerimizde aynı yüksek kalitenin ve zarafetin yanı sıra, farklı karakterler de mevcut.

Usta parfümörlerini hangi kriterlere göre seçtin?
Ben seçmedim, kendileri geldiler. Arkadaşlar, kader, şans; artık nasıl adlandırırsanız... Puredistance’da çoğu durum bu şekilde, kendiliğinden gerçekleşiyor. Her şeyi kontrolümde tutmaya çalışmıyorum; çok analiz etmiyorum. Mümkün olduğunca dürtülerime, sezgilerime güveniyorum. etrafımı pozitif insanlarla çevrelemeye gayret ediyorum.

Puredistance parfümünde zamansız güzellik nasıl yorumlanıyor?
Minsk’te gerçekleşen Puredistance etkinliğimizden henüz döndüm. Yeni lansmanımız Gold’un tanıtımını yaptık. ‘Zamansız güzellik daha derine dokunur.’ cümlesinin, orada da altını çizdim. Van Gogh, Rembrandt, Tolstoy, David Bowie, Chopin gibi sanatçılar; Coco Chanel ya da Lalique gibi tasarımcılar ruha dokunan, yüz yıllara direnen eserler yarattı. Puredistance’ta da amacımız bu. Çoğu müşterimizden de bu şekilde geri bildirim alıyoruz... Tabii, yeterince başarılı olup olmadığımızı bundan ancak 100 yıl sonra anlayabileceğiz...

Puredistance bize başka hangi sürprizleri hazırlıyor?
Bu sene Rubikona’yı ve Puredistance No.12’yi lanse edeceğiz. Bu da, 2020’nin sonunda Magnificent 12 konseptimizi tanıtacağımız anlamına geliyor. Şu an için bu C kadarını söyleyebilirim.

Aynı zamanda fotoğrafçısın. Nasıl bir sinestezi akışın var?
Bunu tam olarak açıklayamam, beynimde kendiliğinden MY gerçekleşen bir durum. Açıkçası ben de bazı şeylerin gizli kalmasını seviyorum. Her şeyi bilince işin sihri kaçıyor.

Favori parfüm notanı hangi renklerle açıklardın?
Altın ve koyu kırmızı.

Çalışma odanda gözümüze çarpacak ilk şey ne olur?
Düzen. Duvarda asılı fotoğraflar ve resimler. Ve tabii ki kocaman bir bilgisayar ekranı.

Puredistance’tan önce hangi parfümleri kullanıyordun?
Chanel Antheus. Orijinal formülün flakonunu hatıra kutumda hala saklıyorum. Şahane bir tasarıma sahip. 35 yıldan fazla süre Antheus kullandım; bu kokuyla birçok güzel anımı bağdaştırıyorum. Ara ara da kullanmaya devam ediyorum.

Sadece Antheus mu?
Hayır. Günlük olarak, özellikle tenis oynadıktan sonra yalnızca Hermès Cologne Eau d’Orange Verte kullandım.

Kişisel bakım rutinin nasıl bir düzende?
Basit ve istikrarlı. Kişisel bakımı, bedene ve zihne saygı göstermek olarak okuyorum. İyi besleniyorum, düzenli egzersiz yapıyorum, kaliteli uyuyorum, negatif insanlardan ve enerjiden uzak duruyorum. Sahip olduğum tutkular aracılığıyla etrafımdaki insanları mutlu etmek de bu düzenin bir parçası. Ama banyomdaki spesifik bakım rutinimi soruyorsanız; buna cevabım “Yok gibi bir şey.” olur. Uyandığımda hemen çalışmaya başlıyorum. O gün çok önemli bir etkinliğim varsa aynaya dikkatlice bakıyorum. Gerekiyorsa tıraş oluyorum.

Bu bir şaka mı?
Tamam, birkaç ürün kullanıyorum tabii... Favorim Molton Brown Orange & Blosom duş jeli, Vichy Homme deodorant ve yüzüm için de La Roche-Posay Lipikar Baume. Güneşe fazla maruz kaldığım günlerde La Roche-Posay Anthelios kullanıyorum. Bu kadar... Sağlıklı yaşamak yüzlerce bakım ürünü kullanmaktan çok daha etkili.

 

Some Men 11'den alınmıştır. 

 

BU AY EN ÇOK OKUNANLAR
Mine Özbek

MİNE ÖZBEK

Mutlaka bir yol vardır.

Hayata Açık Ol

HAYATA AÇIK OL

Ray-Ban; dürüst, özgür ve anların içinde kendine doğallıkla yer bulanlara sesleniyor: You're On!

Dr. Mark Hyman

DR. MARK HYMAN

"Kaderimizin kurbanı olacağımız düşüncesinden vazgeçmeliyiz. Biyolojimizi değiştirecek güce sahibiz."

Cem Yiğit Üzümoğlu

CEM YİĞİT ÜZÜMOĞLU

'Fatih Sultan Mehmed'i hiç böyle görmediniz' diye bir spot yazsak, click-bait'e kurban gitmiş olur muyuz?

A Suburban Affaır

A SUBURBAN AFFAIR

Kırsaldayız ama aslında değiliz.

Cıty Portraıts: Budapeşte, Kıev, Prag

CITY PORTRAITS: BUDAPEŞTE, KIEV, PRAG

Budapeşte, Kiev ya da Prag'ta havalar nasıl?

Burak Deniz

BURAK DENİZ

“Biraz sabırsız ve çoğu zaman kararsızım. Bu iki özelliğim bir kenara, kendimden oldukça memnunum, zira en nihayetinde bunlar beni ben yapan haller ve bütünü olumlu etkiliyorlar.”

Sorumluluk Sevgiye Dahil

SORUMLULUK SEVGİYE DAHİL

Evcil hayvan sahiplenirken aklınızda bulunması gerekenler.

Professıonal Tourıst

PROFESSIONAL TOURIST

Turist olduğunuz bi şehirde yabancısınızdır. Yabancı olmadığınız bir şehirde turist de olamazsınız. Üzerine biraz düşününüz. Galeride ilerleyerek...

Cool & Collected

COOL & COLLECTED

XOXO yeni sayısında önümüzdeki soğuk aylar için birkaç olfaktif öneride bulunuyor.

2016: XOXO The Mag Röportajları

2016: XOXO THE MAG RÖPORTAJLARI

2016 yılında kimlerle sohbet ettik? Kısaca hatırlayalım;

WE ARE

WE ARE

10 yıl sonra, bir aradalar.

EN YENİLER
Mükemmel Uyum

MÜKEMMEL UYUM

Kusursuz müzik, dengeli ses deneyimi ve LG XBOOM Go arasındaki ilişkiyi tahmin etmeniz çok olası. Bu denkleme bir de Aybüke Pusat'ı dahil ediyoruz, sözü kendisine ve müziğe bırakıyoruz.

Dr. Mark Hyman

DR. MARK HYMAN

"Kaderimizin kurbanı olacağımız düşüncesinden vazgeçmeliyiz. Biyolojimizi değiştirecek güce sahibiz."

Serra Yılmaz

SERRA YILMAZ

Serra Yılmaz birçok şey demek. Ve bunlardan bir tanesi mentor olabilir...

Hayata Açık Ol

HAYATA AÇIK OL

Ray-Ban; dürüst, özgür ve anların içinde kendine doğallıkla yer bulanlara sesleniyor: You're On!

Bir Yerel Moda Dosyası

BİR YEREL MODA DOSYASI

İnsanı ve yaşadığı alanı ele alıyoruz. Giydiklerini, kendini çevrelediklerini. Ve sözü Türkiye'den yedi tasarımcıya bırakıyoruz.

Hayvanlarla Daha İyi Bir Dünya

HAYVANLARLA DAHA İYİ BİR DÜNYA

BluTV dizisi Bunu Bi' Düşünün sorumlu hayvan sahipliğini farklı bir gözle anlatıyor. Şimdi bu hikâyeyi yaratıcılarından dinliyoruz.

DAHA FAZLA