KADIN, ERKEK, GELECEK

Gündüz Vassaf XOXO The Mag için yazdı.

Sirk hayvanına marifet öğretmişçesine çocuklarını komşu ziyaretlerinde müsamereye çıkaran anneler ve babalar vardır. Memnun kaldıklarında onlara kocaman birer aferin verirler.
Çocuklar son kölelerimiz...
Kendileri 18 yaşına geldiklerinde seçemezlermiş gibi, onların kalıcı ad ve din aidiyetlerini belirliyoruz, değer yargılarımızı dayatıyoruz. Başta cinsellik...
Psikolog olarak çalıştığım üniversite kliniğinde hekim arkadaşımın üç yaşındaki oğluyla beraberiz.
-Oğlum bacaklarının arasından sarkan ne?
-Çivim.
-Çivini ne yaparsın oğlum?
-Kızlara çakarım.
Baba iftiharla gülümserken, şaşkınlığım mazeret değildi sessizliğime.
ABD Başkanı “Kadınlara istediğini yapabilirsin” der, gizlice kaydedlmiş bir konuşmasında. “Her şeyi mi?” diyesorar,
onu hayranlıkla dinleyen genç erkek. “İstersen apış arasını avuçla, meşhurlara ses çıkarmazlar”. Bu konuşma seçim öncesinde dünya medyasına düşünce, Başkan’ın karısına sorarlar, “Erkeklerin tipik soyunma odası konuşması” der, on iki yaşlarındaki oğullarının annesi Melania Trump.
İbret vericiyiz. Bu halimizle kabul görüyoruz. Çocuklarımızı bin yıllık kutsal kitapların kötü masallarıyla yetiştiriyoruz. Onlar, daha gözlerini açmadan mavi ya da pembe kurdelelerle damgalanmış kimlikler. Malezya. Lankkavi Adası. Plajdayım. Az ilerde iki çocuk. Mayolu erkek beş, başı kapalı kız kardeşi üç yaşlarında. Kendinizi, vücudu kapatılan kız kardeşini cinsel nesne olarak görmeye daha o günden koşullandırılan beş yaşındaki erkeğin yerine koyun.
Kardeşi cinsel tacize uğrayacak, ırzına geçilecek, belki de katledilecek.
Namus adına kendisini belki bir gün kız kardeşini öldürmeye zorlayarak katil yapacak bir kültürün mensubu olmaya adımını attı. Erkek iktidardır. Kendini kandırandır. Erkeğin günümüzdeki konumu toplumun iflasının kanıtıdır.
Baba Doğruyu Bilir (Father Knows Best), adlı bir program, 1950’ler ABD’sinin popüler televizyon dizilerinden olabilirken, bugün Türkiye gibi erkek sultasının hüküm sürdüğü ülkelerin dizilerinde bile baba, ailede olup bitendenen son haberi olan komik bir figür.
Aynı yıllarda Ankara’da Harp Okulu öğrencileri, hafta sonları kız tavlamak için kılıç kuşanıp Atatürk Bulvarı’nda piyasaya çıkarlardı. Günümüz kızlarının erkek tercihindeyse evde kalırlar. Çünkü, binlerce yıllık iktidardan sonra erkeğin pabucu dama atılıyor. Toplumun her alanında kadının görünümü artıyor. Lakin, erkeklerden çok üniversite bitirseler, siyasette başkan, başbakan, iş hayatında CEO olsalar da, konumları yüzyıllardan kalma erkek iktidar modelleri üzerine kurulu. Bilindik düzenin taklidinde kimlikler farklı, roller aynı. Toplumun cellatlarının cinsiyeti gerçeği değiştirmiyor.Sosyal Darwinci felsefenin çağdaş ürünü Olimpiyatlar’da kadınları da yarıştırmak, erkek rekabetini altın madalyalarla putlaştıran egemenliğin kanıtı. Kadınlar hala kendilerini erkek modelinin başarı ölçütlerine göre kanıtlamak konumundalar. Sadece erkeklere karşı değil, birbirlerine de...
Biz iktidar düşkünü erkekler.
İktidarımız uzvumuzun ucunda.
Uzvumuzun anlık dirilişinin uçuculuğunda.
Uçuculuğunu örtbas edebilmemiz, topluma yutturabilmemizde.
Diyebilirim ki, erkek dili iktidarın değil iktidarsızlığın ifadesi.
İktidarımız güçsüzlüğümüzü kamufle etmemizin dillerinde.
Reklamda. Modada. Televizyonda...
Günlük hayatın her alanında...
Erkek kadın rollerini pekiştirdiğimiz danslarımızda...
Erkek kadın rollerini nadasa kaldırdığımız eşitlik müsamerelerimizde...
Kadınların kuldan öteye gidemediği, vaaz veremediği, ölülerini gömemediği, ruhban sınıfına kabul görmediği dinlerin hiyerarşik yapısında...
Pabucumuzun dama atılma korkusuyla kendimizi eleştirerek, gücümüze güç katacak kadınlardan sempatii toplamak arayışımızda...
Bulaşık yıkamakla kadın tavlamamızda...
Yalnız!
Kadının yükselmesi yeni tür bir iktidar anlayışına gebe. Çocuk yapmak için bile kendisine bizatihi ihtiyaç kalmayan, cinsel kimliğinin gölgesinden korkar hale gelen erkeğin konumu, yeni nesiller için gülünç, gülünç olduğu kadar da patolojik bir örnek.
Gün gelecek, binlerce yıl kölelikle yürüyen uygarlıklarımız gibi kadın erkek eşitsizliği ve yetişkin egemenliği üzerine kurulu, hırsı, yolsuzluğu, yalanı, rekabeti pekiştiren iktidar yarışlarına dayalı düzenimiz arkada kalacak. İki cinsiyetin cinselliğinin onlarca farklı ifade şeklinin akışkanlıklarının esnekliğinde, uygarlıklarımıza yeni bir ivme kazandıracak. Lakin iş burada bitmiyor.Türümüz evriminin dönüm noktasında kritik bir süreçte. Şairlerimizin bile büyük umutlarla sarıldığı küresel iklim değişikliğini de tetikleyen Sanayi Devrimi öncesinde olduğu gibi, her zamanki aymazlığımızla yeni teknolojilerle uydulaşmanın eşiğindeyiz. Türümüz geleceğini, kuantum bilgisayarların algoritmalı yapay zeka güçlerine teslim etmekle karşı karşıya. Davranışlarımızın tümünü nesnelleştirerek duygularımızı tasfiye edebilecek, güç odağı belirsiz bir mega teknolojinin kurbanları olabiliriz. Karşısındaki engel, sevginin de olmazsa olmazı özveri, kültürümüzde. Karşısındaki engel, Küresel Gezi’de. Son örneğini türümüz tarihinin en büyük gençlik yürüyüşlerinde silahlara karşı başta Washington ve dünyanın birçok şehrinde gördüğümüz yaşama ve gezegenmize duyarlılığımızın gücünde.

BU AY EN ÇOK OKUNANLAR
Şehirlerin Şarjı Bitmez

ŞEHİRLERİN ŞARJI BİTMEZ

Güne hazırsınız, otomobiliniz de öyle.

Yeni İnsan

YENİ İNSAN

Gündüz Vassaf XOXO The Mag için yazdı.

Sosyal İzolasyonda Skın-Fastıng

SOSYAL İZOLASYONDA SKIN-FASTING

Cilt bakımı rutininizi durdurduysanız, tekrar düşünün.

Değişik Bir Gün

DEĞİŞİK BİR GÜN

Başlıyoruz.

Az Kaldı

AZ KALDI

Otomobile atlayıp şehri yaşamaya.

Şükrü Özyıldız

ŞÜKRÜ ÖZYILDIZ

Şapkasını kapının dışında bıraktı. İçeri girdi, elimizi sıktı, karşımıza oturdu; arkadaşımız oldu.

Best Frıends: Ece Çeşmioğlu

BEST FRIENDS: ECE ÇEŞMİOĞLU

Ece Çeşmioğlu ve Taner Ölmez'le sohbet ettik. Daha doğrusu onlar etti, biz dinledik.

Rebırth

REBIRTH

Adı üstünde işte, yeniden doğuyoruz.

A Suburban Affaır

A SUBURBAN AFFAIR

Kırsaldayız ama aslında değiliz.

Evdeki Saat

EVDEKİ SAAT

Grubun beyni ve şimdilik tek üyesi Eren Bagi’yleydik.

Lyn Weıscz

LYN WEISCZ

Lynskiii, telefonun öbür ucunda.

A’dan Z’ye Moda Haftası

A’DAN Z’YE MODA HAFTASI

Moda haftasının hengamesi ve bütün yaşananları alfabedeki harflerin öncülüğünde inceliyoruz.

EN YENİLER
Beğeni Üzerine

BEĞENİ ÜZERİNE

Ali Akay, XOXO The Mag için yazdı.

Zızı Donohoe

ZIZI DONOHOE

Zizi Donohoe ile güzellik üzerine biraz laflıyoruz.

Franz Ferdınand

FRANZ FERDINAND

Franz Ferdinand ile İstanbul konserlerinden hemen önce buluşmuştuk.

Bir Küresel Moda Dosyası

BİR KÜRESEL MODA DOSYASI

Küresel moda markalarını mercek altına alıyoruz.

Erol Tabanca & İdil Tabanca

EROL TABANCA & İDİL TABANCA

OMM'u Kengo Kuma'dan dinledik, şimdi sıra işin kalbi olan ikilide. Biz bu ikilinin sohbetine müdahil olmaktansa şahit olmayı tercih ediyoruz.

Jonathan Anderson

JONATHAN ANDERSON

JW Anderson’ın kurucusu ve Loewe’nin Kreatif Direktör’ü Jonathan Anderson’ın yükselişi hız kesmiyor. Erkek kıyafetleriyle başlayıp kadın tasarımlarına varan serüvenin tanığıyız.

DAHA FAZLA