KADIN, ERKEK, GELECEK

Gündüz Vassaf XOXO The Mag için yazdı.

Sirk hayvanına marifet öğretmişçesine çocuklarını komşu ziyaretlerinde müsamereye çıkaran anneler ve babalar vardır. Memnun kaldıklarında onlara kocaman birer aferin verirler.
Çocuklar son kölelerimiz...
Kendileri 18 yaşına geldiklerinde seçemezlermiş gibi, onların kalıcı ad ve din aidiyetlerini belirliyoruz, değer yargılarımızı dayatıyoruz. Başta cinsellik...
Psikolog olarak çalıştığım üniversite kliniğinde hekim arkadaşımın üç yaşındaki oğluyla beraberiz.
-Oğlum bacaklarının arasından sarkan ne?
-Çivim.
-Çivini ne yaparsın oğlum?
-Kızlara çakarım.
Baba iftiharla gülümserken, şaşkınlığım mazeret değildi sessizliğime.
ABD Başkanı “Kadınlara istediğini yapabilirsin” der, gizlice kaydedlmiş bir konuşmasında. “Her şeyi mi?” diyesorar,
onu hayranlıkla dinleyen genç erkek. “İstersen apış arasını avuçla, meşhurlara ses çıkarmazlar”. Bu konuşma seçim öncesinde dünya medyasına düşünce, Başkan’ın karısına sorarlar, “Erkeklerin tipik soyunma odası konuşması” der, on iki yaşlarındaki oğullarının annesi Melania Trump.
İbret vericiyiz. Bu halimizle kabul görüyoruz. Çocuklarımızı bin yıllık kutsal kitapların kötü masallarıyla yetiştiriyoruz. Onlar, daha gözlerini açmadan mavi ya da pembe kurdelelerle damgalanmış kimlikler. Malezya. Lankkavi Adası. Plajdayım. Az ilerde iki çocuk. Mayolu erkek beş, başı kapalı kız kardeşi üç yaşlarında. Kendinizi, vücudu kapatılan kız kardeşini cinsel nesne olarak görmeye daha o günden koşullandırılan beş yaşındaki erkeğin yerine koyun.
Kardeşi cinsel tacize uğrayacak, ırzına geçilecek, belki de katledilecek.
Namus adına kendisini belki bir gün kız kardeşini öldürmeye zorlayarak katil yapacak bir kültürün mensubu olmaya adımını attı. Erkek iktidardır. Kendini kandırandır. Erkeğin günümüzdeki konumu toplumun iflasının kanıtıdır.
Baba Doğruyu Bilir (Father Knows Best), adlı bir program, 1950’ler ABD’sinin popüler televizyon dizilerinden olabilirken, bugün Türkiye gibi erkek sultasının hüküm sürdüğü ülkelerin dizilerinde bile baba, ailede olup bitendenen son haberi olan komik bir figür.
Aynı yıllarda Ankara’da Harp Okulu öğrencileri, hafta sonları kız tavlamak için kılıç kuşanıp Atatürk Bulvarı’nda piyasaya çıkarlardı. Günümüz kızlarının erkek tercihindeyse evde kalırlar. Çünkü, binlerce yıllık iktidardan sonra erkeğin pabucu dama atılıyor. Toplumun her alanında kadının görünümü artıyor. Lakin, erkeklerden çok üniversite bitirseler, siyasette başkan, başbakan, iş hayatında CEO olsalar da, konumları yüzyıllardan kalma erkek iktidar modelleri üzerine kurulu. Bilindik düzenin taklidinde kimlikler farklı, roller aynı. Toplumun cellatlarının cinsiyeti gerçeği değiştirmiyor.Sosyal Darwinci felsefenin çağdaş ürünü Olimpiyatlar’da kadınları da yarıştırmak, erkek rekabetini altın madalyalarla putlaştıran egemenliğin kanıtı. Kadınlar hala kendilerini erkek modelinin başarı ölçütlerine göre kanıtlamak konumundalar. Sadece erkeklere karşı değil, birbirlerine de...
Biz iktidar düşkünü erkekler.
İktidarımız uzvumuzun ucunda.
Uzvumuzun anlık dirilişinin uçuculuğunda.
Uçuculuğunu örtbas edebilmemiz, topluma yutturabilmemizde.
Diyebilirim ki, erkek dili iktidarın değil iktidarsızlığın ifadesi.
İktidarımız güçsüzlüğümüzü kamufle etmemizin dillerinde.
Reklamda. Modada. Televizyonda...
Günlük hayatın her alanında...
Erkek kadın rollerini pekiştirdiğimiz danslarımızda...
Erkek kadın rollerini nadasa kaldırdığımız eşitlik müsamerelerimizde...
Kadınların kuldan öteye gidemediği, vaaz veremediği, ölülerini gömemediği, ruhban sınıfına kabul görmediği dinlerin hiyerarşik yapısında...
Pabucumuzun dama atılma korkusuyla kendimizi eleştirerek, gücümüze güç katacak kadınlardan sempatii toplamak arayışımızda...
Bulaşık yıkamakla kadın tavlamamızda...
Yalnız!
Kadının yükselmesi yeni tür bir iktidar anlayışına gebe. Çocuk yapmak için bile kendisine bizatihi ihtiyaç kalmayan, cinsel kimliğinin gölgesinden korkar hale gelen erkeğin konumu, yeni nesiller için gülünç, gülünç olduğu kadar da patolojik bir örnek.
Gün gelecek, binlerce yıl kölelikle yürüyen uygarlıklarımız gibi kadın erkek eşitsizliği ve yetişkin egemenliği üzerine kurulu, hırsı, yolsuzluğu, yalanı, rekabeti pekiştiren iktidar yarışlarına dayalı düzenimiz arkada kalacak. İki cinsiyetin cinselliğinin onlarca farklı ifade şeklinin akışkanlıklarının esnekliğinde, uygarlıklarımıza yeni bir ivme kazandıracak. Lakin iş burada bitmiyor.Türümüz evriminin dönüm noktasında kritik bir süreçte. Şairlerimizin bile büyük umutlarla sarıldığı küresel iklim değişikliğini de tetikleyen Sanayi Devrimi öncesinde olduğu gibi, her zamanki aymazlığımızla yeni teknolojilerle uydulaşmanın eşiğindeyiz. Türümüz geleceğini, kuantum bilgisayarların algoritmalı yapay zeka güçlerine teslim etmekle karşı karşıya. Davranışlarımızın tümünü nesnelleştirerek duygularımızı tasfiye edebilecek, güç odağı belirsiz bir mega teknolojinin kurbanları olabiliriz. Karşısındaki engel, sevginin de olmazsa olmazı özveri, kültürümüzde. Karşısındaki engel, Küresel Gezi’de. Son örneğini türümüz tarihinin en büyük gençlik yürüyüşlerinde silahlara karşı başta Washington ve dünyanın birçok şehrinde gördüğümüz yaşama ve gezegenmize duyarlılığımızın gücünde.

BU AY EN ÇOK OKUNANLAR
Dijital Sanatın Yeni Sahnesi

DİJİTAL SANATIN YENİ SAHNESİ

DACO: Adil, sürdürülebilir ve şeffaf.

Mine Özbek

MİNE ÖZBEK

Mutlaka bir yol vardır.

2016: XOXO The Mag Röportajları

2016: XOXO THE MAG RÖPORTAJLARI

2016 yılında kimlerle sohbet ettik? Kısaca hatırlayalım;

MBFWI Backstage: Sudi Etuz

MBFWI BACKSTAGE: SUDİ ETUZ

MBFWI üçüncü gününü, Sudi Etuz'la açtı.

Cool & Collected

COOL & COLLECTED

XOXO yeni sayısında önümüzdeki soğuk aylar için birkaç olfaktif öneride bulunuyor.

MBFWI Backstage: Giray Sepin

MBFWI BACKSTAGE: GİRAY SEPİN

Giray Sepin'le MBFW Istanbul'un üçüncü günündeyiz.

Birkan Sokullu

BİRKAN SOKULLU

Some Men'in Kış 2019 kapak konuğuyla biraz zaman geçiriniz.

Dilara Fındıkoğlu

DİLARA FINDIKOĞLU

Dilara XOXO Ailesi’nden, yıllar öncesinden... Emre, zaten tanıyorsunuz...

Tennıs Remıx

TENNIS REMIX

Ali, Leyla, Ece, Mehmet ve Fırat'la Lacoste'un Tennis Remix koleksiyonunu keşfediyoruz.

SOME MEN SUMMER 2018 COVER STORY

SOME MEN SUMMER 2018 COVER STORY

Some Men yazı, Kerem Bürsin'le açıyor.

Instagram Pets: Shrampton

INSTAGRAM PETS: SHRAMPTON

Shrampton ile oturup sohbet edebilir, üstü açık arabasıyla Malibu sokaklarında gezebilirsiniz.

A Suburban Affaır

A SUBURBAN AFFAIR

Kırsaldayız ama aslında değiliz.

EN YENİLER
Sesin Sınırlarında Bir Deneme

SESİN SINIRLARINDA BİR DENEME

Blu TV'de yayında olan Podacto Stüdyo multidisipliner bir yaklaşımla "ses'i görselleştiriyor." Yeni pencereler açan projeyi Nisan Ceren Özerten ve Mihran Tomasyan ile konuştuk.

Okan Yalabık

OKAN YALABIK

Okan Yalabık'la ilgili bir şeyler öğrenmek için onun bir röportajını okumak yerine, birkaç röportajını okumanız tavsiye olunur.

Nilay Örnek'in Adres Defteri

NİLAY ÖRNEK'İN ADRES DEFTERİ

Aklından çıkaramadıkları ve rutin haline dönüştürdükleriyle...

The Art of Hygge

THE ART OF HYGGE

İlhamını Danimarkalıların iyi yaşam felsefesinden alan NFT koleksiyonuyla tanışınız.

İtalyan Savaş Kahramanları

İTALYAN SAVAŞ KAHRAMANLARI

Gündüz Vassaf, XOXO The Mag için yazdı.

Emin Alper

EMİN ALPER

Emin Alper bize üç nankör kız kardeşin hikayesini anlatıyor. Sadece bize değil, tüm dünyaya. Ve hikayesi derdini epey iyi anlatıyor.

DAHA FAZLA