KADIN, ERKEK, GELECEK

Gündüz Vassaf XOXO The Mag için yazdı.

Sirk hayvanına marifet öğretmişçesine çocuklarını komşu ziyaretlerinde müsamereye çıkaran anneler ve babalar vardır. Memnun kaldıklarında onlara kocaman birer aferin verirler.
Çocuklar son kölelerimiz...
Kendileri 18 yaşına geldiklerinde seçemezlermiş gibi, onların kalıcı ad ve din aidiyetlerini belirliyoruz, değer yargılarımızı dayatıyoruz. Başta cinsellik...
Psikolog olarak çalıştığım üniversite kliniğinde hekim arkadaşımın üç yaşındaki oğluyla beraberiz.
-Oğlum bacaklarının arasından sarkan ne?
-Çivim.
-Çivini ne yaparsın oğlum?
-Kızlara çakarım.
Baba iftiharla gülümserken, şaşkınlığım mazeret değildi sessizliğime.
ABD Başkanı “Kadınlara istediğini yapabilirsin” der, gizlice kaydedlmiş bir konuşmasında. “Her şeyi mi?” diyesorar,
onu hayranlıkla dinleyen genç erkek. “İstersen apış arasını avuçla, meşhurlara ses çıkarmazlar”. Bu konuşma seçim öncesinde dünya medyasına düşünce, Başkan’ın karısına sorarlar, “Erkeklerin tipik soyunma odası konuşması” der, on iki yaşlarındaki oğullarının annesi Melania Trump.
İbret vericiyiz. Bu halimizle kabul görüyoruz. Çocuklarımızı bin yıllık kutsal kitapların kötü masallarıyla yetiştiriyoruz. Onlar, daha gözlerini açmadan mavi ya da pembe kurdelelerle damgalanmış kimlikler. Malezya. Lankkavi Adası. Plajdayım. Az ilerde iki çocuk. Mayolu erkek beş, başı kapalı kız kardeşi üç yaşlarında. Kendinizi, vücudu kapatılan kız kardeşini cinsel nesne olarak görmeye daha o günden koşullandırılan beş yaşındaki erkeğin yerine koyun.
Kardeşi cinsel tacize uğrayacak, ırzına geçilecek, belki de katledilecek.
Namus adına kendisini belki bir gün kız kardeşini öldürmeye zorlayarak katil yapacak bir kültürün mensubu olmaya adımını attı. Erkek iktidardır. Kendini kandırandır. Erkeğin günümüzdeki konumu toplumun iflasının kanıtıdır.
Baba Doğruyu Bilir (Father Knows Best), adlı bir program, 1950’ler ABD’sinin popüler televizyon dizilerinden olabilirken, bugün Türkiye gibi erkek sultasının hüküm sürdüğü ülkelerin dizilerinde bile baba, ailede olup bitendenen son haberi olan komik bir figür.
Aynı yıllarda Ankara’da Harp Okulu öğrencileri, hafta sonları kız tavlamak için kılıç kuşanıp Atatürk Bulvarı’nda piyasaya çıkarlardı. Günümüz kızlarının erkek tercihindeyse evde kalırlar. Çünkü, binlerce yıllık iktidardan sonra erkeğin pabucu dama atılıyor. Toplumun her alanında kadının görünümü artıyor. Lakin, erkeklerden çok üniversite bitirseler, siyasette başkan, başbakan, iş hayatında CEO olsalar da, konumları yüzyıllardan kalma erkek iktidar modelleri üzerine kurulu. Bilindik düzenin taklidinde kimlikler farklı, roller aynı. Toplumun cellatlarının cinsiyeti gerçeği değiştirmiyor.Sosyal Darwinci felsefenin çağdaş ürünü Olimpiyatlar’da kadınları da yarıştırmak, erkek rekabetini altın madalyalarla putlaştıran egemenliğin kanıtı. Kadınlar hala kendilerini erkek modelinin başarı ölçütlerine göre kanıtlamak konumundalar. Sadece erkeklere karşı değil, birbirlerine de...
Biz iktidar düşkünü erkekler.
İktidarımız uzvumuzun ucunda.
Uzvumuzun anlık dirilişinin uçuculuğunda.
Uçuculuğunu örtbas edebilmemiz, topluma yutturabilmemizde.
Diyebilirim ki, erkek dili iktidarın değil iktidarsızlığın ifadesi.
İktidarımız güçsüzlüğümüzü kamufle etmemizin dillerinde.
Reklamda. Modada. Televizyonda...
Günlük hayatın her alanında...
Erkek kadın rollerini pekiştirdiğimiz danslarımızda...
Erkek kadın rollerini nadasa kaldırdığımız eşitlik müsamerelerimizde...
Kadınların kuldan öteye gidemediği, vaaz veremediği, ölülerini gömemediği, ruhban sınıfına kabul görmediği dinlerin hiyerarşik yapısında...
Pabucumuzun dama atılma korkusuyla kendimizi eleştirerek, gücümüze güç katacak kadınlardan sempatii toplamak arayışımızda...
Bulaşık yıkamakla kadın tavlamamızda...
Yalnız!
Kadının yükselmesi yeni tür bir iktidar anlayışına gebe. Çocuk yapmak için bile kendisine bizatihi ihtiyaç kalmayan, cinsel kimliğinin gölgesinden korkar hale gelen erkeğin konumu, yeni nesiller için gülünç, gülünç olduğu kadar da patolojik bir örnek.
Gün gelecek, binlerce yıl kölelikle yürüyen uygarlıklarımız gibi kadın erkek eşitsizliği ve yetişkin egemenliği üzerine kurulu, hırsı, yolsuzluğu, yalanı, rekabeti pekiştiren iktidar yarışlarına dayalı düzenimiz arkada kalacak. İki cinsiyetin cinselliğinin onlarca farklı ifade şeklinin akışkanlıklarının esnekliğinde, uygarlıklarımıza yeni bir ivme kazandıracak. Lakin iş burada bitmiyor.Türümüz evriminin dönüm noktasında kritik bir süreçte. Şairlerimizin bile büyük umutlarla sarıldığı küresel iklim değişikliğini de tetikleyen Sanayi Devrimi öncesinde olduğu gibi, her zamanki aymazlığımızla yeni teknolojilerle uydulaşmanın eşiğindeyiz. Türümüz geleceğini, kuantum bilgisayarların algoritmalı yapay zeka güçlerine teslim etmekle karşı karşıya. Davranışlarımızın tümünü nesnelleştirerek duygularımızı tasfiye edebilecek, güç odağı belirsiz bir mega teknolojinin kurbanları olabiliriz. Karşısındaki engel, sevginin de olmazsa olmazı özveri, kültürümüzde. Karşısındaki engel, Küresel Gezi’de. Son örneğini türümüz tarihinin en büyük gençlik yürüyüşlerinde silahlara karşı başta Washington ve dünyanın birçok şehrinde gördüğümüz yaşama ve gezegenmize duyarlılığımızın gücünde.

BU AY EN ÇOK OKUNANLAR
Efı Gousı

EFI GOUSI

Efi'nin koyu-pastel dünyasına bakıyoruz. O anlatıyor, biz inceliyoruz.

SOME MEN SUMMER 2018 COVER STORY

SOME MEN SUMMER 2018 COVER STORY

Some Men yazı, Kerem Bürsin'le açıyor.

13 Reasons Why

13 REASONS WHY

Netflix’in 31 Mart’ta izleyiciyle buluşan yeni dizisi 13 Reasons Why, gençlik dizilerini polisiyeyle birleştiren formülüyle ilgi çekeceğe benziyor.

Birkan Sokullu

BİRKAN SOKULLU

Some Men'in Kış 2019 kapak konuğuyla biraz zaman geçiriniz.

MBFWI Backstage: Özlem Süer

MBFWI BACKSTAGE: ÖZLEM SÜER

Özlem Süer defilesinin sahne arkasından bildiriyoruz.

Fırat Çelik

FIRAT ÇELİK

Hayatında standartları var. O tam bir profesyonel. Amacına yönelik hareket ediyor, ve geniş bir vizyonu var. Ve dünya onun oldukça, o da dünyanın oluyor. #dude

Walk Don’t Run İle Tanışın

WALK DON’T RUN İLE TANIŞIN

İçeri lütfen, ama koşmadan.

Davıd Guetta

DAVID GUETTA

"Yaptığımız her şeyin %100 olması gerekiyor."

WE ARE

WE ARE

10 yıl sonra, bir aradalar.

Instagram Pets: Shrampton

INSTAGRAM PETS: SHRAMPTON

Shrampton ile oturup sohbet edebilir, üstü açık arabasıyla Malibu sokaklarında gezebilirsiniz.

Metin Akdülger

METİN AKDÜLGER

Meğer Metin'e daha soracak çok sorumuz varmış.

Rüya Pamuk

RÜYA PAMUK

Rüya'yla konuşmamızın odak noktasında okuduğu, yarıda bıraktığı ya da okuyacağı kitaplar vardı.

EN YENİLER
LOKAL TEMAS: TRUST ME BABY

LOKAL TEMAS: TRUST ME BABY

Trust me baby mercek altında. Yaratıcısı Melih Çebi yanıtlıyor.

LOKAL TEMAS: SUNA K.

LOKAL TEMAS: SUNA K.

"Biz Suna K.’yı bir kabile olarak tarif ediyoruz."

Davıd Guetta

DAVID GUETTA

"Yaptığımız her şeyin %100 olması gerekiyor."

Safa Şahin

SAFA ŞAHİN

“Şu an daha ziyade geleneksel sanat sisteminden yanayım."

WE ARE

WE ARE

10 yıl sonra, bir aradalar.

Bedirhan Soral

BEDİRHAN SORAL

"Günümüzde doğanın bize verdiği mesajları hepimiz çok net görüyoruz."

DAHA FAZLA