KADIN, ERKEK, GELECEK

Gündüz Vassaf XOXO The Mag için yazdı.

Sirk hayvanına marifet öğretmişçesine çocuklarını komşu ziyaretlerinde müsamereye çıkaran anneler ve babalar vardır. Memnun kaldıklarında onlara kocaman birer aferin verirler.
Çocuklar son kölelerimiz...
Kendileri 18 yaşına geldiklerinde seçemezlermiş gibi, onların kalıcı ad ve din aidiyetlerini belirliyoruz, değer yargılarımızı dayatıyoruz. Başta cinsellik...
Psikolog olarak çalıştığım üniversite kliniğinde hekim arkadaşımın üç yaşındaki oğluyla beraberiz.
-Oğlum bacaklarının arasından sarkan ne?
-Çivim.
-Çivini ne yaparsın oğlum?
-Kızlara çakarım.
Baba iftiharla gülümserken, şaşkınlığım mazeret değildi sessizliğime.
ABD Başkanı “Kadınlara istediğini yapabilirsin” der, gizlice kaydedlmiş bir konuşmasında. “Her şeyi mi?” diyesorar,
onu hayranlıkla dinleyen genç erkek. “İstersen apış arasını avuçla, meşhurlara ses çıkarmazlar”. Bu konuşma seçim öncesinde dünya medyasına düşünce, Başkan’ın karısına sorarlar, “Erkeklerin tipik soyunma odası konuşması” der, on iki yaşlarındaki oğullarının annesi Melania Trump.
İbret vericiyiz. Bu halimizle kabul görüyoruz. Çocuklarımızı bin yıllık kutsal kitapların kötü masallarıyla yetiştiriyoruz. Onlar, daha gözlerini açmadan mavi ya da pembe kurdelelerle damgalanmış kimlikler. Malezya. Lankkavi Adası. Plajdayım. Az ilerde iki çocuk. Mayolu erkek beş, başı kapalı kız kardeşi üç yaşlarında. Kendinizi, vücudu kapatılan kız kardeşini cinsel nesne olarak görmeye daha o günden koşullandırılan beş yaşındaki erkeğin yerine koyun.
Kardeşi cinsel tacize uğrayacak, ırzına geçilecek, belki de katledilecek.
Namus adına kendisini belki bir gün kız kardeşini öldürmeye zorlayarak katil yapacak bir kültürün mensubu olmaya adımını attı. Erkek iktidardır. Kendini kandırandır. Erkeğin günümüzdeki konumu toplumun iflasının kanıtıdır.
Baba Doğruyu Bilir (Father Knows Best), adlı bir program, 1950’ler ABD’sinin popüler televizyon dizilerinden olabilirken, bugün Türkiye gibi erkek sultasının hüküm sürdüğü ülkelerin dizilerinde bile baba, ailede olup bitendenen son haberi olan komik bir figür.
Aynı yıllarda Ankara’da Harp Okulu öğrencileri, hafta sonları kız tavlamak için kılıç kuşanıp Atatürk Bulvarı’nda piyasaya çıkarlardı. Günümüz kızlarının erkek tercihindeyse evde kalırlar. Çünkü, binlerce yıllık iktidardan sonra erkeğin pabucu dama atılıyor. Toplumun her alanında kadının görünümü artıyor. Lakin, erkeklerden çok üniversite bitirseler, siyasette başkan, başbakan, iş hayatında CEO olsalar da, konumları yüzyıllardan kalma erkek iktidar modelleri üzerine kurulu. Bilindik düzenin taklidinde kimlikler farklı, roller aynı. Toplumun cellatlarının cinsiyeti gerçeği değiştirmiyor.Sosyal Darwinci felsefenin çağdaş ürünü Olimpiyatlar’da kadınları da yarıştırmak, erkek rekabetini altın madalyalarla putlaştıran egemenliğin kanıtı. Kadınlar hala kendilerini erkek modelinin başarı ölçütlerine göre kanıtlamak konumundalar. Sadece erkeklere karşı değil, birbirlerine de...
Biz iktidar düşkünü erkekler.
İktidarımız uzvumuzun ucunda.
Uzvumuzun anlık dirilişinin uçuculuğunda.
Uçuculuğunu örtbas edebilmemiz, topluma yutturabilmemizde.
Diyebilirim ki, erkek dili iktidarın değil iktidarsızlığın ifadesi.
İktidarımız güçsüzlüğümüzü kamufle etmemizin dillerinde.
Reklamda. Modada. Televizyonda...
Günlük hayatın her alanında...
Erkek kadın rollerini pekiştirdiğimiz danslarımızda...
Erkek kadın rollerini nadasa kaldırdığımız eşitlik müsamerelerimizde...
Kadınların kuldan öteye gidemediği, vaaz veremediği, ölülerini gömemediği, ruhban sınıfına kabul görmediği dinlerin hiyerarşik yapısında...
Pabucumuzun dama atılma korkusuyla kendimizi eleştirerek, gücümüze güç katacak kadınlardan sempatii toplamak arayışımızda...
Bulaşık yıkamakla kadın tavlamamızda...
Yalnız!
Kadının yükselmesi yeni tür bir iktidar anlayışına gebe. Çocuk yapmak için bile kendisine bizatihi ihtiyaç kalmayan, cinsel kimliğinin gölgesinden korkar hale gelen erkeğin konumu, yeni nesiller için gülünç, gülünç olduğu kadar da patolojik bir örnek.
Gün gelecek, binlerce yıl kölelikle yürüyen uygarlıklarımız gibi kadın erkek eşitsizliği ve yetişkin egemenliği üzerine kurulu, hırsı, yolsuzluğu, yalanı, rekabeti pekiştiren iktidar yarışlarına dayalı düzenimiz arkada kalacak. İki cinsiyetin cinselliğinin onlarca farklı ifade şeklinin akışkanlıklarının esnekliğinde, uygarlıklarımıza yeni bir ivme kazandıracak. Lakin iş burada bitmiyor.Türümüz evriminin dönüm noktasında kritik bir süreçte. Şairlerimizin bile büyük umutlarla sarıldığı küresel iklim değişikliğini de tetikleyen Sanayi Devrimi öncesinde olduğu gibi, her zamanki aymazlığımızla yeni teknolojilerle uydulaşmanın eşiğindeyiz. Türümüz geleceğini, kuantum bilgisayarların algoritmalı yapay zeka güçlerine teslim etmekle karşı karşıya. Davranışlarımızın tümünü nesnelleştirerek duygularımızı tasfiye edebilecek, güç odağı belirsiz bir mega teknolojinin kurbanları olabiliriz. Karşısındaki engel, sevginin de olmazsa olmazı özveri, kültürümüzde. Karşısındaki engel, Küresel Gezi’de. Son örneğini türümüz tarihinin en büyük gençlik yürüyüşlerinde silahlara karşı başta Washington ve dünyanın birçok şehrinde gördüğümüz yaşama ve gezegenmize duyarlılığımızın gücünde.

BU AY EN ÇOK OKUNANLAR
Nadıa Lee Cohen

NADIA LEE COHEN

XOXO The Mag'in Sonbahar/Kış 2018-2019 kapak konuğuna bakmaktasınız.

Yeni İnsan

YENİ İNSAN

Gündüz Vassaf XOXO The Mag için yazdı.

Dönersen Islık Çal

DÖNERSEN ISLIK ÇAL

Bala Atabek, XOXO The Mag için yazdı.

Jonathan Anderson

JONATHAN ANDERSON

JW Anderson’ın kurucusu ve Loewe’nin Kreatif Direktör’ü Jonathan Anderson’ın yükselişi hız kesmiyor. Erkek kıyafetleriyle başlayıp kadın tasarımlarına varan serüvenin tanığıyız.

Yemek ve şarap eşleşmesi

YEMEK VE ŞARAP EŞLEŞMESİ

“Mutluluğun, basit ve açık bir şey olup, bir bardak şarap, bir kestane, kendi halinde bir mangalcık ve denizin uğultusundan başka bir şey olmadığına aklım yattı. Yalnız, bütün bunların, mutluluk olduğunu insanın anlayabilmesi için basit ve açık bir kalbe sahip olması gerekiyordu.” Nikos Kazancakis

Yedi Titreşim

YEDİ TİTREŞİM

Gün ortasında da günaydın diyemeyeceğimizi kim söyledi? Kendinizi rahat bırakın.

Davıd Mallett

DAVID MALLETT

Maestro’dan sizin için güçlü tüyolar alıyoruz.

Bir Küresel Moda Dosyası

BİR KÜRESEL MODA DOSYASI

Küresel moda markalarını mercek altına alıyoruz.

Franz Ferdınand

FRANZ FERDINAND

Franz Ferdinand ile İstanbul konserlerinden hemen önce buluşmuştuk.

Best Frıends: Ece Çeşmioğlu

BEST FRIENDS: ECE ÇEŞMİOĞLU

Ece Çeşmioğlu ve Taner Ölmez'le sohbet ettik. Daha doğrusu onlar etti, biz dinledik.

Server Demirtaş

SERVER DEMİRTAŞ

Mekanik hareketlerle hisleri buluşturuyor.

Erol Tabanca & İdil Tabanca

EROL TABANCA & İDİL TABANCA

OMM'u Kengo Kuma'dan dinledik, şimdi sıra işin kalbi olan ikilide. Biz bu ikilinin sohbetine müdahil olmaktansa şahit olmayı tercih ediyoruz.

EN YENİLER
Walk Don’t Run İle Tanışın

WALK DON’T RUN İLE TANIŞIN

İçeri lütfen, ama koşmadan.

Yürümek İçin 7 Neden

YÜRÜMEK İÇİN 7 NEDEN

Sicilya’ya gidip geleceğiz.

Aceleniz Yok: An’da Kalmanıza Yardımcı 5 Tüyo

ACELENİZ YOK: AN’DA KALMANIZA YARDIMCI 5 TÜYO

Hala an’da değilseniz, size buraya davet ediyoruz.

Sicilya Sokaklarında Kaybolmak İçin 3 Neden

SİCİLYA SOKAKLARINDA KAYBOLMAK İÇİN 3 NEDEN

Koşuşturmayı bırakıp derin bir nefes alıyoruz, Sicilya’dayız.

Server Demirtaş

SERVER DEMİRTAŞ

Mekanik hareketlerle hisleri buluşturuyor.

DAHA FAZLA