KADIN, ERKEK, GELECEK

Gündüz Vassaf XOXO The Mag için yazdı.

Sirk hayvanına marifet öğretmişçesine çocuklarını komşu ziyaretlerinde müsamereye çıkaran anneler ve babalar vardır. Memnun kaldıklarında onlara kocaman birer aferin verirler.
Çocuklar son kölelerimiz...
Kendileri 18 yaşına geldiklerinde seçemezlermiş gibi, onların kalıcı ad ve din aidiyetlerini belirliyoruz, değer yargılarımızı dayatıyoruz. Başta cinsellik...
Psikolog olarak çalıştığım üniversite kliniğinde hekim arkadaşımın üç yaşındaki oğluyla beraberiz.
-Oğlum bacaklarının arasından sarkan ne?
-Çivim.
-Çivini ne yaparsın oğlum?
-Kızlara çakarım.
Baba iftiharla gülümserken, şaşkınlığım mazeret değildi sessizliğime.
ABD Başkanı “Kadınlara istediğini yapabilirsin” der, gizlice kaydedlmiş bir konuşmasında. “Her şeyi mi?” diyesorar,
onu hayranlıkla dinleyen genç erkek. “İstersen apış arasını avuçla, meşhurlara ses çıkarmazlar”. Bu konuşma seçim öncesinde dünya medyasına düşünce, Başkan’ın karısına sorarlar, “Erkeklerin tipik soyunma odası konuşması” der, on iki yaşlarındaki oğullarının annesi Melania Trump.
İbret vericiyiz. Bu halimizle kabul görüyoruz. Çocuklarımızı bin yıllık kutsal kitapların kötü masallarıyla yetiştiriyoruz. Onlar, daha gözlerini açmadan mavi ya da pembe kurdelelerle damgalanmış kimlikler. Malezya. Lankkavi Adası. Plajdayım. Az ilerde iki çocuk. Mayolu erkek beş, başı kapalı kız kardeşi üç yaşlarında. Kendinizi, vücudu kapatılan kız kardeşini cinsel nesne olarak görmeye daha o günden koşullandırılan beş yaşındaki erkeğin yerine koyun.
Kardeşi cinsel tacize uğrayacak, ırzına geçilecek, belki de katledilecek.
Namus adına kendisini belki bir gün kız kardeşini öldürmeye zorlayarak katil yapacak bir kültürün mensubu olmaya adımını attı. Erkek iktidardır. Kendini kandırandır. Erkeğin günümüzdeki konumu toplumun iflasının kanıtıdır.
Baba Doğruyu Bilir (Father Knows Best), adlı bir program, 1950’ler ABD’sinin popüler televizyon dizilerinden olabilirken, bugün Türkiye gibi erkek sultasının hüküm sürdüğü ülkelerin dizilerinde bile baba, ailede olup bitendenen son haberi olan komik bir figür.
Aynı yıllarda Ankara’da Harp Okulu öğrencileri, hafta sonları kız tavlamak için kılıç kuşanıp Atatürk Bulvarı’nda piyasaya çıkarlardı. Günümüz kızlarının erkek tercihindeyse evde kalırlar. Çünkü, binlerce yıllık iktidardan sonra erkeğin pabucu dama atılıyor. Toplumun her alanında kadının görünümü artıyor. Lakin, erkeklerden çok üniversite bitirseler, siyasette başkan, başbakan, iş hayatında CEO olsalar da, konumları yüzyıllardan kalma erkek iktidar modelleri üzerine kurulu. Bilindik düzenin taklidinde kimlikler farklı, roller aynı. Toplumun cellatlarının cinsiyeti gerçeği değiştirmiyor.Sosyal Darwinci felsefenin çağdaş ürünü Olimpiyatlar’da kadınları da yarıştırmak, erkek rekabetini altın madalyalarla putlaştıran egemenliğin kanıtı. Kadınlar hala kendilerini erkek modelinin başarı ölçütlerine göre kanıtlamak konumundalar. Sadece erkeklere karşı değil, birbirlerine de...
Biz iktidar düşkünü erkekler.
İktidarımız uzvumuzun ucunda.
Uzvumuzun anlık dirilişinin uçuculuğunda.
Uçuculuğunu örtbas edebilmemiz, topluma yutturabilmemizde.
Diyebilirim ki, erkek dili iktidarın değil iktidarsızlığın ifadesi.
İktidarımız güçsüzlüğümüzü kamufle etmemizin dillerinde.
Reklamda. Modada. Televizyonda...
Günlük hayatın her alanında...
Erkek kadın rollerini pekiştirdiğimiz danslarımızda...
Erkek kadın rollerini nadasa kaldırdığımız eşitlik müsamerelerimizde...
Kadınların kuldan öteye gidemediği, vaaz veremediği, ölülerini gömemediği, ruhban sınıfına kabul görmediği dinlerin hiyerarşik yapısında...
Pabucumuzun dama atılma korkusuyla kendimizi eleştirerek, gücümüze güç katacak kadınlardan sempatii toplamak arayışımızda...
Bulaşık yıkamakla kadın tavlamamızda...
Yalnız!
Kadının yükselmesi yeni tür bir iktidar anlayışına gebe. Çocuk yapmak için bile kendisine bizatihi ihtiyaç kalmayan, cinsel kimliğinin gölgesinden korkar hale gelen erkeğin konumu, yeni nesiller için gülünç, gülünç olduğu kadar da patolojik bir örnek.
Gün gelecek, binlerce yıl kölelikle yürüyen uygarlıklarımız gibi kadın erkek eşitsizliği ve yetişkin egemenliği üzerine kurulu, hırsı, yolsuzluğu, yalanı, rekabeti pekiştiren iktidar yarışlarına dayalı düzenimiz arkada kalacak. İki cinsiyetin cinselliğinin onlarca farklı ifade şeklinin akışkanlıklarının esnekliğinde, uygarlıklarımıza yeni bir ivme kazandıracak. Lakin iş burada bitmiyor.Türümüz evriminin dönüm noktasında kritik bir süreçte. Şairlerimizin bile büyük umutlarla sarıldığı küresel iklim değişikliğini de tetikleyen Sanayi Devrimi öncesinde olduğu gibi, her zamanki aymazlığımızla yeni teknolojilerle uydulaşmanın eşiğindeyiz. Türümüz geleceğini, kuantum bilgisayarların algoritmalı yapay zeka güçlerine teslim etmekle karşı karşıya. Davranışlarımızın tümünü nesnelleştirerek duygularımızı tasfiye edebilecek, güç odağı belirsiz bir mega teknolojinin kurbanları olabiliriz. Karşısındaki engel, sevginin de olmazsa olmazı özveri, kültürümüzde. Karşısındaki engel, Küresel Gezi’de. Son örneğini türümüz tarihinin en büyük gençlik yürüyüşlerinde silahlara karşı başta Washington ve dünyanın birçok şehrinde gördüğümüz yaşama ve gezegenmize duyarlılığımızın gücünde.

BU AY EN ÇOK OKUNANLAR
Mine Özbek

MİNE ÖZBEK

Mutlaka bir yol vardır.

Hayata Açık Ol

HAYATA AÇIK OL

Ray-Ban; dürüst, özgür ve anların içinde kendine doğallıkla yer bulanlara sesleniyor: You're On!

Dr. Mark Hyman

DR. MARK HYMAN

"Kaderimizin kurbanı olacağımız düşüncesinden vazgeçmeliyiz. Biyolojimizi değiştirecek güce sahibiz."

Cem Yiğit Üzümoğlu

CEM YİĞİT ÜZÜMOĞLU

'Fatih Sultan Mehmed'i hiç böyle görmediniz' diye bir spot yazsak, click-bait'e kurban gitmiş olur muyuz?

A Suburban Affaır

A SUBURBAN AFFAIR

Kırsaldayız ama aslında değiliz.

Cıty Portraıts: Budapeşte, Kıev, Prag

CITY PORTRAITS: BUDAPEŞTE, KIEV, PRAG

Budapeşte, Kiev ya da Prag'ta havalar nasıl?

Burak Deniz

BURAK DENİZ

“Biraz sabırsız ve çoğu zaman kararsızım. Bu iki özelliğim bir kenara, kendimden oldukça memnunum, zira en nihayetinde bunlar beni ben yapan haller ve bütünü olumlu etkiliyorlar.”

Sorumluluk Sevgiye Dahil

SORUMLULUK SEVGİYE DAHİL

Evcil hayvan sahiplenirken aklınızda bulunması gerekenler.

Professıonal Tourıst

PROFESSIONAL TOURIST

Turist olduğunuz bi şehirde yabancısınızdır. Yabancı olmadığınız bir şehirde turist de olamazsınız. Üzerine biraz düşününüz. Galeride ilerleyerek...

Cool & Collected

COOL & COLLECTED

XOXO yeni sayısında önümüzdeki soğuk aylar için birkaç olfaktif öneride bulunuyor.

2016: XOXO The Mag Röportajları

2016: XOXO THE MAG RÖPORTAJLARI

2016 yılında kimlerle sohbet ettik? Kısaca hatırlayalım;

WE ARE

WE ARE

10 yıl sonra, bir aradalar.

EN YENİLER
Mükemmel Uyum

MÜKEMMEL UYUM

Kusursuz müzik, dengeli ses deneyimi ve LG XBOOM Go arasındaki ilişkiyi tahmin etmeniz çok olası. Bu denkleme bir de Aybüke Pusat'ı dahil ediyoruz, sözü kendisine ve müziğe bırakıyoruz.

Dr. Mark Hyman

DR. MARK HYMAN

"Kaderimizin kurbanı olacağımız düşüncesinden vazgeçmeliyiz. Biyolojimizi değiştirecek güce sahibiz."

Serra Yılmaz

SERRA YILMAZ

Serra Yılmaz birçok şey demek. Ve bunlardan bir tanesi mentor olabilir...

Hayata Açık Ol

HAYATA AÇIK OL

Ray-Ban; dürüst, özgür ve anların içinde kendine doğallıkla yer bulanlara sesleniyor: You're On!

Bir Yerel Moda Dosyası

BİR YEREL MODA DOSYASI

İnsanı ve yaşadığı alanı ele alıyoruz. Giydiklerini, kendini çevrelediklerini. Ve sözü Türkiye'den yedi tasarımcıya bırakıyoruz.

Hayvanlarla Daha İyi Bir Dünya

HAYVANLARLA DAHA İYİ BİR DÜNYA

BluTV dizisi Bunu Bi' Düşünün sorumlu hayvan sahipliğini farklı bir gözle anlatıyor. Şimdi bu hikâyeyi yaratıcılarından dinliyoruz.

DAHA FAZLA