MICHAEL THE III

Maskülenlik-metreniz olsa, Michael the III’nin bu sayfalardaki fotoğraflarına bakarak, ona kaç puan verirdiniz?

Lütfen cevabı bize söylemeyin. Hatta mümkünse sesli olarak kimseye söylemeyin. Çünkü Mike Rinaldi bunu duyabilir. Ve karşılığında size de aynı soruyu yöneltebilir: Ne kadar maskülensiniz? Üzerinize alınmayın, sadece sizi sohbete hazırlıyoruz…

Röportaj: Hande Öçalan

Fotoğraflar: Michael The III

 

Üzgünüz ama sormalıyız, kaç yaşındasın Mike?

Ben de, Michael the III de 37 yaşındayız.

Senin ve alter egon Michael the III’nin ne zamandır farkındayız?

2014’ün başlarında, Instagram profilimi tamamen Michael the III konseptine adamaya karar verdim. Hikaye anlatımı, ironi, abartı, fantezi ve cazibeden oluşan bir dünya kurmak istedim. İnsanlar bu dünyayı fark ettikçe ben de daha görünür olmaya başladım.

E, peki Mike Rinaldi kim ve Michael the III kim? Siz kardeş misiniz?

Biz aynı kişiyiz. Michael the III’nin inandığı herhangi bir düşünce, Mike Rinaldi’nin karşı çıktığı bir hisle örtüşmez. Michael the III basitçe, benim abartılmış versiyonum. İnternet kültürünün pek çok insana yaptığı gibi... Benim durumumda farklı olan, her şeyin tek kişilik bir orkestra olması. Sık sık şunu söylüyorum; Instagram ruhumu yediğinde benden geriye Michael the III kalacak. Benimle gerçek hayatta tanışmış olsaydınız, muhtemelen profilimdeki halimden ne kadar farklı olduğuma şaşırırdınız. Bunu sıkça duyuyorum. Teoride aynı insan olduğumuzu düşünenler çok, ama mesela ben Michael the III kadar hoyrat ve benmerkezci değilim; işin o kısmı oyun. Tabii ki bakış açımız aynı. Ama Michael the III’nin hayat hikayesi benimkinden daha farklı. Onu kurgularken, insanların, olayların ve zaman çizelgesinin detaylarını değiştirerek kişisel deneyimlerimden faydalanıyorum. Dolayısıyla benim hayatımdan farklılaşarak başka bir hayata dönüşüyor. Günün sonunda hepsi bir ‘role-play’in, her şeyi daha da güzelleştirerek gösteren bir hikayenin parçası. Çünkü kendi hayatımı tüm açıklığıyla tanımadığım insanlarla paylaşmak istemezdim. Günün her saatinde nerede olduğumun bilinmesini de istemezdim. Birkaç beğeni butonuyla çevrem tarafımdan yargılanmak da. Bu sayede evet, olay hala benimle ilgili. Ama bir noktada benden de çıkmış halde, tam olarak ‘ben’ de değil... Beni takip edenlere sorsanız, eminim ki adım ve Beyoncé’yi çok sevmem dışında bana dair hiçbir şey bilmiyorlardır.

Mesleğin ne?

Gündüzleri grafik tasarımcı, geceleri çevrimiçi bir karakterim.

Sanatının medyumu olarak kendini kullanman epey narsistik değil mi?

Kesinlikle öyle. Bu arada, süje olarak kendisini kullanan her sanatçı için aynı şeyi söyleyemeyiz ama benim durumumda zaten amaç bu. Sanatım için narsisizmi kullanıyorum; dijital dünyanın nefret dolu yükümlülükleri ve obsesyonlarını alıp, çok daha simli, parlak, uyduruk ve gerçekdışı bir halde geri tükürüyorum.

Bir yerlerde, sana ‘dijital çağın Dali’si’ dediklerini okumuştuk. Bunu bir iltifat olarak mı alıyorsun?

Tabii ki, hem de seve seve. Bu hayatımda duyduğum en büyük iltifat bile olabilir. Onun gerçeküstücülüğüne, sivri diline, bıyığına, her şeyine bayılıyorum. Ben de geçenlerde okudum; Dali’nin bir gazetesi varmış ve adı Dali News’muş...

Estetik algın nereye yaslanıyor?

Çoğunlukla alımlı olana. Her ne kadar grunge’ı ve düzensizliği sevsem de, işlerim söz konusu olduğunda onlardan yana yönelmem pek olası değil. Bu yüzden genellikle daha dengeli olanı tercih ediyorum. Heykel sanatına, görsel tasvirlerin tümüne ilgiliyim. Yaptığım işte de her zaman belirli bir görsel temel olmasına dikkat ediyorum. Mutlaka güçlü bir referansım olmalı, aksini üretmeyi tercih etmiyorum.

Instagram profilin oto portrelerden oluşuyor. Selfie terimini sen icat etmiş olmak ister miydin?

Bu minvalde bir mucitlik başarısı ilgimi çekmiyor. Ama bu terim ortaya çıkmadan çok önce oto portrelerle ve hatta selfie’lerle uğraşıyordum. Bu projeye başladığımda, selfie neredeyse kötü bir terimdi; açıklanması gereken, yeni jenerasyonun bencilliğine yorulan bir sözcüktü. Şimdiyse iyiden iyiye kabullenildi, hatta bencillikten ziyade, kendine değer vermenin, kendini sevmenin ve önemsemenin ifadesi olarak kullanılıyor. Ben daha çok, tüm bunların gerçekleşeceğini önden gören o insan olmak isterdim.

Michael the III, göründüğü gibi tek kişilik bir şov mu yoksa arkasında bir ekip işi mi barındırıyor?

Zaman zaman çeşitli konularda başka amatörlerden ve profesyonellerden destek alsam da, tek kişilik şov kimliğimi koruyorum çünkü böyle olmasını seviyorum. Arkamda bir ekip olsaydı bu kadar doğru hissetmeyebilirdim. Yalnız çalışmayı, kendi işimi kendim halletmeyi ve pek çok şeyi tek elden yapmayı seviyorum. Styling, fotoğraf, yazı; hepsi tek bedende.

Modern çağ maçolarını gücendirmeye mi geldin?

İnce ironimi görmenize sevindim, çünkü yaptığım işin büyük bir kısmı aslında bu. Yöntemim, içerisinde politik bir açı barındırmıyor, hatta bundan bir fayda sağlamak istediği dahi söylenemez. Ama alışılagelmiş prototipleri alıp dönüştürmek ve hikayenin bilmediğimiz kısmını öğrenmek için onları sarsmak hoşuma gidiyor. Mesela bir karede, etrafımı spor aletleri ve toplarla çevirmiştim, üzerimde sadece plastik bir suspansuar ve birkaç parça zincir vardı. Fotoğrafın açıklaması da benim ne kadar sportif olmadığımla ilintili bir hicivdi. Sahteydim ve etrafımdaki toplar da aslında paletin üzerine çizilmişlerdi. Michael the III, aslında idealize edilmiş bir üçüncü tür tasviri. Adam ve ‘Steve’den sonra yaratılmış bir canlı. Sahte bir maskülenlik sunuyor ve bu açıdan da bir nebze zavallı bir karakter.

İnsanlar değişirken Michael the III de değişiyor mu?

Hepimiz gibi, yıllar içinde o da değişiyor, değişti. Az önce bahsettiğim gibi, bu işe selfielerle eğlenerek başladım ve bir süre sonra yüzlerce farklı kareye ulaştım. Şakanın kendisinin bayatlamaması adına bu fikri narsisizm çemberinden farklı bir yerlere evirmeliydim, öyle de yaptım. Michael the III’nin değişikliğe açık bu hali beni heyecanlandırmaya devam ediyor.

Az önce ondan üçüncü tür tasviri olarak bahsettin ama Michael the III aslında pek de cinsiyetsiz bir karakter değil.

Prezantasyon olarak maskülen, evet, ama o aslında bütün cinsiyetlerin ortak bir temsili. Onu, pozlama, renk, ışık gibi diğer tüm naif özelliklerini de işin içine katarak şekillendirmeyi seviyorum. Maskülenlikle oynanan oyunlar göründüğü kadar basit olmuyor; her zaman bir üçüncü göz eleştirisine açık, çok çabuk tepki çekebiliyor. Maskülen erkeklerden hoşlandıklarını söyleyen eşcinsel erkekler de kendilerini kandırıyorlar. En ufak bir feminenlik parıltısını eşcinselliğe yoran heteroseksüel maço furyası arasında kendilerini daha feminen hissedebiliyorlar çünkü... Eğer maskülenliğiniz sorgulanmaya açıksa, siz de sorulara açıksınız demektir.

‘Seks satar.’ önermesindeki eylemin yerine neyi koymak isterdin?

‘Seks kokar.’ Üstelik anlamsal olarak da daha doğru... Seksin bizimle, fiziksel, organik, vahşi, doğal ve kusursuz olmayan bir ilişkisi var. Bunun karşısında fiziksellikle uzaktan yakından alakası olmayan tensel bir hissiyatı da içinde barındırıyor. Evet, seks satar; ama bundan daha fazlası var.

Freudyen misin?

Freud bana, biraz fazla basite indirgenmişlik hissi veriyor. Ama açıkçası felsefesine bu soruya yanıt verebilecek kadar da hakim değilim.

O zaman onun öğretilerinden yola çıkarak soralım; hayatımızı seksin kontrol ettiğini düşünüyor musun?

Etrafımızdaki namuslu geçinenlerin savunduğunun aksine; hayır, düşünmüyorum. Seks, hayatımızda bir motivasyondan ya da keyif alınan bir hobiden öteye gitmiyor. Hayatımızı kontrol eden bir şey varsa, o da toplumsal kurallar. Seksi bahane ederek bizi, cinselliğini özgüvenli ve aleni şekilde yaşayan, dünyevi standartları için savaşan, hatta çoğunlukla ‘normal’ addedilmekten hoşlanmayan insanlara karşı ‘mecazen’ silahlandırıyorlar.

Hangi kampanyanın yüzü olmak isterdin?

Michael the III olarak, çevrimiçi mecralarda eşcinsel erkeklere kitap okuduğum bir girişimi destekliyorum. Muhtemelen bu tipte bir amaç güden bir sosyal sorumluluk projesinin yüzü olmak isterdim.

Instagram topluluk kurallarıyla aran nasıl?

Epey kötü... Ahlaki seviyede onlarla aynı sayfada değilim. Bütün bu kurallar bütünü, insanlara özgür yaşadıkları için verilen koca bir cezadan başka bir şey değil. Gönderisi bu sebepten yayından kaldırılan her kişinin hislerini resmen üzerime alınıyorum. Ama yaratıcılığın yasaklarla çevrildiği anlarda daha da belirginleştiğini düşünüyorum. Kurallara uyuyor görünürken uymamayı denemek, kendine nefes alacak bir alan yaratmaya çalışmak insanı zinde tutuyor.

Henüz kendi pornonu çekmedin.

Çok istiyorum ve aklımda milyonlarca şahane fikir var; buna fon ayıracak birini tanıyor musunuz? Ayrıca henüz oyuncum da yok, ben kendime bu sefer kamera arkasını ayırdım...

İnternet sitende üzerinde işlerinin olduğu kartpostallar satıyorsun. Biz bir tane aldık, arkasına bizim için ne not düşeceksin?

“Sevgili Some Men, sizinle sohbet etmek ve kendime dair birkaç gizli bilgi paylaşmak çok keyifliydi. Belki bir gün yüz yüze geliriz, birlikte sıcak bir banyo alırken daha fazlasını da konuşabiliriz. XOXO, Michael the III.”

 

BU AY EN ÇOK OKUNANLAR
Dijital Sanatın Yeni Sahnesi

DİJİTAL SANATIN YENİ SAHNESİ

DACO: Adil, sürdürülebilir ve şeffaf.

Burak Deniz

BURAK DENİZ

“Biraz sabırsız ve çoğu zaman kararsızım. Bu iki özelliğim bir kenara, kendimden oldukça memnunum, zira en nihayetinde bunlar beni ben yapan haller ve bütünü olumlu etkiliyorlar.”

2016: XOXO The Mag Röportajları

2016: XOXO THE MAG RÖPORTAJLARI

2016 yılında kimlerle sohbet ettik? Kısaca hatırlayalım;

SOME MEN SUMMER 2018 COVER STORY

SOME MEN SUMMER 2018 COVER STORY

Some Men yazı, Kerem Bürsin'le açıyor.

Rüya Pamuk

RÜYA PAMUK

Rüya'yla konuşmamızın odak noktasında okuduğu, yarıda bıraktığı ya da okuyacağı kitaplar vardı.

The Art of Hygge

THE ART OF HYGGE

İlhamını Danimarkalıların iyi yaşam felsefesinden alan NFT koleksiyonuyla tanışınız.

MBFWI Backstage: Özlem Süer

MBFWI BACKSTAGE: ÖZLEM SÜER

Özlem Süer defilesinin sahne arkasından bildiriyoruz.

MBFWI Backstage: Sudi Etuz

MBFWI BACKSTAGE: SUDİ ETUZ

MBFWI üçüncü gününü, Sudi Etuz'la açtı.

Metin Akdülger

METİN AKDÜLGER

Meğer Metin'e daha soracak çok sorumuz varmış.

MBFWI Backstage: DB Berdan

MBFWI BACKSTAGE: DB BERDAN

MBFWI başladı. Biz de hemen sahne arkasına girdik. Deniz Berdan'la başla

Cool & Collected

COOL & COLLECTED

XOXO yeni sayısında önümüzdeki soğuk aylar için birkaç olfaktif öneride bulunuyor.

A Suburban Affaır

A SUBURBAN AFFAIR

Kırsaldayız ama aslında değiliz.

EN YENİLER
Nilay Örnek'in Adres Defteri

NİLAY ÖRNEK'İN ADRES DEFTERİ

Aklından çıkaramadıkları ve rutin haline dönüştürdükleriyle...

The Art of Hygge

THE ART OF HYGGE

İlhamını Danimarkalıların iyi yaşam felsefesinden alan NFT koleksiyonuyla tanışınız.

İtalyan Savaş Kahramanları

İTALYAN SAVAŞ KAHRAMANLARI

Gündüz Vassaf, XOXO The Mag için yazdı.

Emin Alper

EMİN ALPER

Emin Alper bize üç nankör kız kardeşin hikayesini anlatıyor. Sadece bize değil, tüm dünyaya. Ve hikayesi derdini epey iyi anlatıyor.

Mükemmel Uyum

MÜKEMMEL UYUM

Kusursuz müzik, dengeli ses deneyimi ve LG XBOOM Go arasındaki ilişkiyi tahmin etmeniz çok olası. Bu denkleme bir de Aybüke Pusat'ı dahil ediyoruz, sözü kendisine ve müziğe bırakıyoruz.

Dr. Mark Hyman

DR. MARK HYMAN

"Kaderimizin kurbanı olacağımız düşüncesinden vazgeçmeliyiz. Biyolojimizi değiştirecek güce sahibiz."

DAHA FAZLA