GONCA VUSLATERİ

Gonca Vuslateri ile sohbetteyiz.

Epey ele avuca sığmaz, oldukça dediğim dedik, haddinden fazla açık sözlü. Onu yanlış okumayınız. Huzuru seven, samimiyete inanan, tutkularının peşinde. Ona doğru birkaç adım attığınızda bulacağınız sözcükler. Gonca Vuslateri’nin size söyleyeceği birkaç şey var, bir de Greta Thunberg’e...

Röportaj: Hande Öçalan

Fotoğraflar: Cansu Kızıltaş

 

Merhaba Gonca. Bugünlerde seni en mutlu eden koku ne?

Amber ve lavanta kokusu bana hep huzur vermiştir. Özellikle amberi babaannemi anımsattığından daha çok seviyorum. Oda kokum da, Fransa’da bir dükkandan aldığım özel bir amber esansı.

Seyirci seni Türkiye sinema ve televizyonlarının ele avuca sığmaz kadını minvalinde bir kimliğe oturtuyor. Neden olduğunu hiç düşündün mü?

İşimi çok seviyorum. Elbette gösterdiğim özen, yeteneğimle harmanlandığında insanları mutlu edebilecek karakterlerin ortaya çıkmasına izin veriyor. Bu karşılıklı bir his aslında. Mutlu olduğu ortamda açmaktan çekinmeyen çiçek gibi oluyorum adeta...

Jenerasyonundaki oyunculara göre daha samimi ve açık mısın?

Böyle bir kıyaslama yapmak çok acımasız olur. Son yıllarda televizyonda hakikaten çok yetenekli oyuncular görüyoruz. Hikayeler de genel anlamda artık karakterlere yönelik. Peri masallarından ziyade insan hikayeleri izliyoruz. Bu seyirciyi hem sos- yal olarak hem de duygu anlamında besliyor. Anlatılan hikayenin anlatılış biçimi ne denli samimiyse bu oyuncunun seyirci gözündeki izlenimi de elbette etkiliyor.

Nasıl bir oyunculuk ekolüne öykünüyorsun?

Hikaye anlatıcılığına... Bu, belki de ailemden özellikle babaanne ve dedemden gördüğüm şey olduğundandır. Oyunculuğumun ruhuma yer etmesinde rol oynayan, çocukluğuma dair aklımdan çıkmayan çok fotoğraf var. Dedem de babaannem de iyi birer hikaye anlatıcısıydı. Annem de öyledir... Bir filmi anlattığında filmi izlemiş kadar olursunuz. Ben aslında bu özü benimsiyorum. Bir iletişim, karşılıklı bir konu önünde bir araya gelip bir üsluba bürünüyor ve ekonomik bir zaman dilimi içinde lokomotif bir yapı oluşturuyor. Yaptığımız iş genel anlamda bu disipline öykünüyor ama yalnızca beceriyle inandırıcı olabiliyor. İçinde birbirinden bağımsız tonlarca teknik var... Kalp hastası biri nasıl kulak burun boğaz bölümüne gidip muayene olmuyorsa, oyunculukta da her an, kendi içinde farklı teknik bilgiye ve arayışa bağlı olarak yön değiştiriyor.

Üzerine yapıştırılan bir rol var mı?

Hayır. Her yeni rolümde bir öncekini unuttuklarına dair söylemler duyuyorum. Mutlu olur, duygulanıyorum... Seyircilerin “Aferin.” dediklerini işitiyorum. Tabii, Vasfiye Teyze karakteri elbette başka bir yerde.

Aslında komediye daha çok yakıştırılıyor gibisin ama sınırlarda yürüyecek bir drama performansı potansiyeli de senin bir parçan gibi.

Enteresan bir şekilde, okulda hep dram oynadım. Ekrandaysa o kadar değil. Anne dizisinden sonra fikirler elbette farklılaştı. Komedide eğleniyorum. Hepsi iç içe zaten; benim için çok değişmiyor.

Bir süredir televizyon projesi yapmıyorsun. Nasıl bir şey bekliyorsun?

Bana yakışan şeyi bekliyorum. Artık dizi takibinden çok sinema filmine yüklenmem gereken bir evredeyim. Filme ağırlık verdim. Dizi söz konusu olduğunda seçici olmak şart. Başka türlü istemediğiniz bir şeye o kadar zaman harcamak iyi gelmiyor.

Bir oyuncu, hayatı boyu oynayabileceği her rolü oynadığını hissederek bu işi bırakabilir mi? Yani, bunu hissetmek mümkün mü?

‘Searching for Debra Winger’ belgeselini izlemelerini öneririm. Bunları hissetmeden de bırakabilir. Böyle hikayeler çok var. Bırakmak bir histen çok bir karar aslında. Bu koşulları konuşmak gerek. Ne olmuş da bırakmış?

Sezonda yeni bir oyunun var; Erkek Arkadaşım Bir Feminist. Bize ne anlatacaksınız?

Çok keyifli bir oyun olacak gibi görünüyor. Samantha Ellis sevdiğim bir yazar. Onun bu oyununu bana Fırat Tanış getirdi. Ona da başka bir oyuncu arkadaşı önermiş. Güncel konu başlıklarına da ışık tutan keyi i bir oyun.

Türkiye’de tiyatro sahnesinde son beş yıldır olup bitenleri nasıl değerlendiriyorsun?

Türkiye’de tiyatro sahneleri son birkaç yıldır resmen devrim gerçekleştiriyor. Televizyonda sansürden sıkılan seyirci sayısıyla birlikte artık hiçbir oyuna bilet bulamaz hale geldik. İyi bir şey... İkinci Dünya Savaşı sonra kabarelerin patlama- sına benziyor.

Peki bu iyi görünen gelişmeler Devlet Tiyatrosu’nu nasıl bir konumda bırakıyor? Devlet Tiyatrosu’nu ve özel tiyatroyu birbirinden ayıran birçok ana başlık gündemde, evet. Fakat bu, iyi yönetmen ve iyi oyuncular için farketmiyor. Oynamak isteyen derdini sahnede anlatıyor. Orada da bir sansür varsa onu bilemem... Ama yıllardır oynanan ve kaçırılmaması gereken oyunlar var.

Ağzına geleni tutamayıp söyleyen bir mizacın mı var?

Hayır yoktur. Zeki bir kadınım. Söz ağzıma gelene kadar bin elekten geçiyor. Sonuçları da yine benim hassasiyetime göre değişiyor.

Son zamanlarda en çok neye sinirlerin bozuluyor?

Bir sürü şeye!

Peki gülmek masumane bir reaksiyon mu? Yoksa kasıtlı bir kaçış mı?

Hangi duruma niye ve neye güldüğünüze bağlı. Bu soru, gülme reaksiyonu için sorulduysa benim sorum, “Siz nasıl bir top- rakta yaşıyorsunuz ki gülmenin amacını sorguluyorsunuz?” olur. Bizi çok içler acısı bir duyarlılığa götürmüş belli ki. Gülün geçin yahu.

Bugüne kadar sana yapılmış haksız bir eleştiriye verdiğin en orijinal cevap neydi?

“Bundan hoşlanmadım. Bu konuda konuşmayacağım.”

Petals’ın bu ayki teması nane. Onu hangi yiyecek veya içecekte tüketmek istersin?

Kokteyl. Sodanın içine çok atarım... Gece yatmadan içerim, yanında magnezyum da olur mutlaka. Nane ve roka her öğünümde vardır zaten.

Greta Thunberg’e buradan bir mesaj iletmek ister misin?

Seninle aynı zamanda yaşamak müthiş bir serüvene imza atmak. Yanındayız. Bizi evrensel değerlerle yüzleştirmenin yaşı yok. Öğrenmenin yaşı olmadığı gibi. Sana minnettarız.

 

Petals Magazine Spearmint Issue'dan alınmıştır. 

BU AY EN ÇOK OKUNANLAR
Dijital Sanatın Yeni Sahnesi

DİJİTAL SANATIN YENİ SAHNESİ

DACO: Adil, sürdürülebilir ve şeffaf.

Mine Özbek

MİNE ÖZBEK

Mutlaka bir yol vardır.

2016: XOXO The Mag Röportajları

2016: XOXO THE MAG RÖPORTAJLARI

2016 yılında kimlerle sohbet ettik? Kısaca hatırlayalım;

MBFWI Backstage: Sudi Etuz

MBFWI BACKSTAGE: SUDİ ETUZ

MBFWI üçüncü gününü, Sudi Etuz'la açtı.

Cool & Collected

COOL & COLLECTED

XOXO yeni sayısında önümüzdeki soğuk aylar için birkaç olfaktif öneride bulunuyor.

MBFWI Backstage: Giray Sepin

MBFWI BACKSTAGE: GİRAY SEPİN

Giray Sepin'le MBFW Istanbul'un üçüncü günündeyiz.

Birkan Sokullu

BİRKAN SOKULLU

Some Men'in Kış 2019 kapak konuğuyla biraz zaman geçiriniz.

Dilara Fındıkoğlu

DİLARA FINDIKOĞLU

Dilara XOXO Ailesi’nden, yıllar öncesinden... Emre, zaten tanıyorsunuz...

Tennıs Remıx

TENNIS REMIX

Ali, Leyla, Ece, Mehmet ve Fırat'la Lacoste'un Tennis Remix koleksiyonunu keşfediyoruz.

SOME MEN SUMMER 2018 COVER STORY

SOME MEN SUMMER 2018 COVER STORY

Some Men yazı, Kerem Bürsin'le açıyor.

Instagram Pets: Shrampton

INSTAGRAM PETS: SHRAMPTON

Shrampton ile oturup sohbet edebilir, üstü açık arabasıyla Malibu sokaklarında gezebilirsiniz.

A Suburban Affaır

A SUBURBAN AFFAIR

Kırsaldayız ama aslında değiliz.

EN YENİLER
Sesin Sınırlarında Bir Deneme

SESİN SINIRLARINDA BİR DENEME

Blu TV'de yayında olan Podacto Stüdyo multidisipliner bir yaklaşımla "ses'i görselleştiriyor." Yeni pencereler açan projeyi Nisan Ceren Özerten ve Mihran Tomasyan ile konuştuk.

Okan Yalabık

OKAN YALABIK

Okan Yalabık'la ilgili bir şeyler öğrenmek için onun bir röportajını okumak yerine, birkaç röportajını okumanız tavsiye olunur.

Nilay Örnek'in Adres Defteri

NİLAY ÖRNEK'İN ADRES DEFTERİ

Aklından çıkaramadıkları ve rutin haline dönüştürdükleriyle...

The Art of Hygge

THE ART OF HYGGE

İlhamını Danimarkalıların iyi yaşam felsefesinden alan NFT koleksiyonuyla tanışınız.

İtalyan Savaş Kahramanları

İTALYAN SAVAŞ KAHRAMANLARI

Gündüz Vassaf, XOXO The Mag için yazdı.

Emin Alper

EMİN ALPER

Emin Alper bize üç nankör kız kardeşin hikayesini anlatıyor. Sadece bize değil, tüm dünyaya. Ve hikayesi derdini epey iyi anlatıyor.

DAHA FAZLA