GONCA VUSLATERİ

Gonca Vuslateri ile sohbetteyiz.

Epey ele avuca sığmaz, oldukça dediğim dedik, haddinden fazla açık sözlü. Onu yanlış okumayınız. Huzuru seven, samimiyete inanan, tutkularının peşinde. Ona doğru birkaç adım attığınızda bulacağınız sözcükler. Gonca Vuslateri’nin size söyleyeceği birkaç şey var, bir de Greta Thunberg’e...

Röportaj: Hande Öçalan

Fotoğraflar: Cansu Kızıltaş

 

Merhaba Gonca. Bugünlerde seni en mutlu eden koku ne?

Amber ve lavanta kokusu bana hep huzur vermiştir. Özellikle amberi babaannemi anımsattığından daha çok seviyorum. Oda kokum da, Fransa’da bir dükkandan aldığım özel bir amber esansı.

Seyirci seni Türkiye sinema ve televizyonlarının ele avuca sığmaz kadını minvalinde bir kimliğe oturtuyor. Neden olduğunu hiç düşündün mü?

İşimi çok seviyorum. Elbette gösterdiğim özen, yeteneğimle harmanlandığında insanları mutlu edebilecek karakterlerin ortaya çıkmasına izin veriyor. Bu karşılıklı bir his aslında. Mutlu olduğu ortamda açmaktan çekinmeyen çiçek gibi oluyorum adeta...

Jenerasyonundaki oyunculara göre daha samimi ve açık mısın?

Böyle bir kıyaslama yapmak çok acımasız olur. Son yıllarda televizyonda hakikaten çok yetenekli oyuncular görüyoruz. Hikayeler de genel anlamda artık karakterlere yönelik. Peri masallarından ziyade insan hikayeleri izliyoruz. Bu seyirciyi hem sos- yal olarak hem de duygu anlamında besliyor. Anlatılan hikayenin anlatılış biçimi ne denli samimiyse bu oyuncunun seyirci gözündeki izlenimi de elbette etkiliyor.

Nasıl bir oyunculuk ekolüne öykünüyorsun?

Hikaye anlatıcılığına... Bu, belki de ailemden özellikle babaanne ve dedemden gördüğüm şey olduğundandır. Oyunculuğumun ruhuma yer etmesinde rol oynayan, çocukluğuma dair aklımdan çıkmayan çok fotoğraf var. Dedem de babaannem de iyi birer hikaye anlatıcısıydı. Annem de öyledir... Bir filmi anlattığında filmi izlemiş kadar olursunuz. Ben aslında bu özü benimsiyorum. Bir iletişim, karşılıklı bir konu önünde bir araya gelip bir üsluba bürünüyor ve ekonomik bir zaman dilimi içinde lokomotif bir yapı oluşturuyor. Yaptığımız iş genel anlamda bu disipline öykünüyor ama yalnızca beceriyle inandırıcı olabiliyor. İçinde birbirinden bağımsız tonlarca teknik var... Kalp hastası biri nasıl kulak burun boğaz bölümüne gidip muayene olmuyorsa, oyunculukta da her an, kendi içinde farklı teknik bilgiye ve arayışa bağlı olarak yön değiştiriyor.

Üzerine yapıştırılan bir rol var mı?

Hayır. Her yeni rolümde bir öncekini unuttuklarına dair söylemler duyuyorum. Mutlu olur, duygulanıyorum... Seyircilerin “Aferin.” dediklerini işitiyorum. Tabii, Vasfiye Teyze karakteri elbette başka bir yerde.

Aslında komediye daha çok yakıştırılıyor gibisin ama sınırlarda yürüyecek bir drama performansı potansiyeli de senin bir parçan gibi.

Enteresan bir şekilde, okulda hep dram oynadım. Ekrandaysa o kadar değil. Anne dizisinden sonra fikirler elbette farklılaştı. Komedide eğleniyorum. Hepsi iç içe zaten; benim için çok değişmiyor.

Bir süredir televizyon projesi yapmıyorsun. Nasıl bir şey bekliyorsun?

Bana yakışan şeyi bekliyorum. Artık dizi takibinden çok sinema filmine yüklenmem gereken bir evredeyim. Filme ağırlık verdim. Dizi söz konusu olduğunda seçici olmak şart. Başka türlü istemediğiniz bir şeye o kadar zaman harcamak iyi gelmiyor.

Bir oyuncu, hayatı boyu oynayabileceği her rolü oynadığını hissederek bu işi bırakabilir mi? Yani, bunu hissetmek mümkün mü?

‘Searching for Debra Winger’ belgeselini izlemelerini öneririm. Bunları hissetmeden de bırakabilir. Böyle hikayeler çok var. Bırakmak bir histen çok bir karar aslında. Bu koşulları konuşmak gerek. Ne olmuş da bırakmış?

Sezonda yeni bir oyunun var; Erkek Arkadaşım Bir Feminist. Bize ne anlatacaksınız?

Çok keyifli bir oyun olacak gibi görünüyor. Samantha Ellis sevdiğim bir yazar. Onun bu oyununu bana Fırat Tanış getirdi. Ona da başka bir oyuncu arkadaşı önermiş. Güncel konu başlıklarına da ışık tutan keyi i bir oyun.

Türkiye’de tiyatro sahnesinde son beş yıldır olup bitenleri nasıl değerlendiriyorsun?

Türkiye’de tiyatro sahneleri son birkaç yıldır resmen devrim gerçekleştiriyor. Televizyonda sansürden sıkılan seyirci sayısıyla birlikte artık hiçbir oyuna bilet bulamaz hale geldik. İyi bir şey... İkinci Dünya Savaşı sonra kabarelerin patlama- sına benziyor.

Peki bu iyi görünen gelişmeler Devlet Tiyatrosu’nu nasıl bir konumda bırakıyor? Devlet Tiyatrosu’nu ve özel tiyatroyu birbirinden ayıran birçok ana başlık gündemde, evet. Fakat bu, iyi yönetmen ve iyi oyuncular için farketmiyor. Oynamak isteyen derdini sahnede anlatıyor. Orada da bir sansür varsa onu bilemem... Ama yıllardır oynanan ve kaçırılmaması gereken oyunlar var.

Ağzına geleni tutamayıp söyleyen bir mizacın mı var?

Hayır yoktur. Zeki bir kadınım. Söz ağzıma gelene kadar bin elekten geçiyor. Sonuçları da yine benim hassasiyetime göre değişiyor.

Son zamanlarda en çok neye sinirlerin bozuluyor?

Bir sürü şeye!

Peki gülmek masumane bir reaksiyon mu? Yoksa kasıtlı bir kaçış mı?

Hangi duruma niye ve neye güldüğünüze bağlı. Bu soru, gülme reaksiyonu için sorulduysa benim sorum, “Siz nasıl bir top- rakta yaşıyorsunuz ki gülmenin amacını sorguluyorsunuz?” olur. Bizi çok içler acısı bir duyarlılığa götürmüş belli ki. Gülün geçin yahu.

Bugüne kadar sana yapılmış haksız bir eleştiriye verdiğin en orijinal cevap neydi?

“Bundan hoşlanmadım. Bu konuda konuşmayacağım.”

Petals’ın bu ayki teması nane. Onu hangi yiyecek veya içecekte tüketmek istersin?

Kokteyl. Sodanın içine çok atarım... Gece yatmadan içerim, yanında magnezyum da olur mutlaka. Nane ve roka her öğünümde vardır zaten.

Greta Thunberg’e buradan bir mesaj iletmek ister misin?

Seninle aynı zamanda yaşamak müthiş bir serüvene imza atmak. Yanındayız. Bizi evrensel değerlerle yüzleştirmenin yaşı yok. Öğrenmenin yaşı olmadığı gibi. Sana minnettarız.

 

Petals Magazine Spearmint Issue'dan alınmıştır. 

BU AY EN ÇOK OKUNANLAR
Mine Özbek

MİNE ÖZBEK

Mutlaka bir yol vardır.

Hayata Açık Ol

HAYATA AÇIK OL

Ray-Ban; dürüst, özgür ve anların içinde kendine doğallıkla yer bulanlara sesleniyor: You're On!

Dr. Mark Hyman

DR. MARK HYMAN

"Kaderimizin kurbanı olacağımız düşüncesinden vazgeçmeliyiz. Biyolojimizi değiştirecek güce sahibiz."

Cem Yiğit Üzümoğlu

CEM YİĞİT ÜZÜMOĞLU

'Fatih Sultan Mehmed'i hiç böyle görmediniz' diye bir spot yazsak, click-bait'e kurban gitmiş olur muyuz?

A Suburban Affaır

A SUBURBAN AFFAIR

Kırsaldayız ama aslında değiliz.

Cıty Portraıts: Budapeşte, Kıev, Prag

CITY PORTRAITS: BUDAPEŞTE, KIEV, PRAG

Budapeşte, Kiev ya da Prag'ta havalar nasıl?

Burak Deniz

BURAK DENİZ

“Biraz sabırsız ve çoğu zaman kararsızım. Bu iki özelliğim bir kenara, kendimden oldukça memnunum, zira en nihayetinde bunlar beni ben yapan haller ve bütünü olumlu etkiliyorlar.”

Sorumluluk Sevgiye Dahil

SORUMLULUK SEVGİYE DAHİL

Evcil hayvan sahiplenirken aklınızda bulunması gerekenler.

Professıonal Tourıst

PROFESSIONAL TOURIST

Turist olduğunuz bi şehirde yabancısınızdır. Yabancı olmadığınız bir şehirde turist de olamazsınız. Üzerine biraz düşününüz. Galeride ilerleyerek...

Cool & Collected

COOL & COLLECTED

XOXO yeni sayısında önümüzdeki soğuk aylar için birkaç olfaktif öneride bulunuyor.

2016: XOXO The Mag Röportajları

2016: XOXO THE MAG RÖPORTAJLARI

2016 yılında kimlerle sohbet ettik? Kısaca hatırlayalım;

WE ARE

WE ARE

10 yıl sonra, bir aradalar.

EN YENİLER
Mükemmel Uyum

MÜKEMMEL UYUM

Kusursuz müzik, dengeli ses deneyimi ve LG XBOOM Go arasındaki ilişkiyi tahmin etmeniz çok olası. Bu denkleme bir de Aybüke Pusat'ı dahil ediyoruz, sözü kendisine ve müziğe bırakıyoruz.

Dr. Mark Hyman

DR. MARK HYMAN

"Kaderimizin kurbanı olacağımız düşüncesinden vazgeçmeliyiz. Biyolojimizi değiştirecek güce sahibiz."

Serra Yılmaz

SERRA YILMAZ

Serra Yılmaz birçok şey demek. Ve bunlardan bir tanesi mentor olabilir...

Hayata Açık Ol

HAYATA AÇIK OL

Ray-Ban; dürüst, özgür ve anların içinde kendine doğallıkla yer bulanlara sesleniyor: You're On!

Bir Yerel Moda Dosyası

BİR YEREL MODA DOSYASI

İnsanı ve yaşadığı alanı ele alıyoruz. Giydiklerini, kendini çevrelediklerini. Ve sözü Türkiye'den yedi tasarımcıya bırakıyoruz.

Hayvanlarla Daha İyi Bir Dünya

HAYVANLARLA DAHA İYİ BİR DÜNYA

BluTV dizisi Bunu Bi' Düşünün sorumlu hayvan sahipliğini farklı bir gözle anlatıyor. Şimdi bu hikâyeyi yaratıcılarından dinliyoruz.

DAHA FAZLA