SOSYAL İZOLASYONDA SKIN-FASTING

Cilt bakımı rutininizi durdurduysanız, tekrar düşünün.

Evde 'dinlenirken' size bakım rutininiz de eşlik ediyor. Makyaj yapılmıyor, saçlar kısmen daha az sıklıkta yıkanıyor... Haliyle bu sürede cilt bakım rutininde de aksamalar yaşanabiliyor. Tabii, cildi detoksa sokmak ve öz dengesine döndürmek için bilinçli yapanlar da var. ‘Skin-fasting’ adı verilen bu sürecin cilde ne gibi bir yararı olabileceğini Dermatoloji Uzmanı Aslıhan Güven’e sorduk. Beklediğimizden farklı cevaplar aldık.

Skin-fasting’in yararlı olabileceği ciltler.

“Yoğun kimyasallı kremlerin kullanıldığı ciltlerde; kimyasal ya da hayvansal içerikli cilt bakımlarının yapıldığı kimselerin  cildini bir süreliğine dinlendirmesi faydalı olabilir. Ama daha doğal, cildin yapısıyla uyumlu ve cildin bakımını, sağlığını destekleyen ürünlerin kullanıldığı ciltlerin rutinini durdurmasına gerek yok.”

Skin-fasting’in ideal süresi.

"Üç günü geçen saç ve cilt bakımı 'orucu' cildin ve saçın öz dengesine döndüryor. Fakat bu, çoğu zaman istemediğimiz bir durum. Nemi yağı pH’ı dengeli görülen bir cildiniz olsa bile bu sürenin üç günden fazla olmaması gerektiğine inanıyorum." 

Cilt bakım rutinini tamamen durdurmanın yanlışlığı.

"Kimi ciltlerin yağlanmayla birlikte siyah nokta, akne problemi bulunuyor; kimileri lekeye aşırı meyilli, bazlarıysa aşırı kuru, nemsiz. Ve bunun dışında cildin bir de doğal süreçte ilerleyen bir yaşlanma mekanizması var. Akneye yatkın bir cildi temizlememek, ona uygun yağ dengeleyici losyonları, tonikleri kullanmamak ciltte yoğun bir kirliliğe, gözeneklerin tıkanmasına neden oluyor; akne artıyor. Bu gibi durumların olmasını önlemek için kesinlikle kişilerin dermatologlarına danışıp rutinini durdurup durdurmamasına karar vermesi gerekiyor.” 

Skin-fasting'in zararlı olabileceği ciltler.

“Tedavi edilmesi gereken cilt tiplerinin yanı sıra lekeye aşırı meyilli kişilerde de sakıncalı olabiliyor. Bu kişiler nemlendirici güneş koruyucularını kullanmazlarsa, balkondan, bahçeden veya pencereden gelen ışıktan tutunda kullandığımız cep telefonlarının, laptoplarının, televizyonun yaydığı mavi ışıktan bile etkilenip ciltlerinde hasara yol açabiliyorlar.

Aslında izolasyon günlerinde temizliğimize dikkat etmek adına çok fazla el ve yüz yıkadığımız için aşırı nemsizlik söz konusu. Nemlendirici kullanmak yerine bu tarz bir detoksa girerlerse nemsiz bir cilt alerjiye egzamaya açık bir hale gelir. Sonrasında da ciltte kırışlıkların artması, kuruluk, ve cildin daha erken yaşlanmasını tetikler. Dolayısıyla bu orucu gerçekleştirebilecek grup çok sınırlı. Hatta uygun olup olmadıklarını önce dermatologlarına danışmaları gerekiyor."

BUNLARI DA OKUYUN

SAÇINIZI YANLIŞ YIKIYOR OLABİLİR MİSİNİZ?

Olabilirsiniz. Sosyal izolasyonda saç hijyeni ve bakımına dair sorularımızı Akademi Saç Terapi’ye soruyoruz.

ZORUNLU EL HİJYENİ

Peki günde en az 20 defa yıkanan elleriniz bu işe ne diyor?

MAVİ IŞIĞIN CİLDE ETKİLERİ NELER Mİ?

COVID-19 nedeniyle evdesiniz ve sürekli ekrana bakıyorsunuz, değil mi?

Cildi öz dengesine döndürme çabası doğru olmayabilir. 

“Cildin öz dengesi güzel ama en çok gençken güzel. 24-25 yaşından sonra cildin suyu azalmaya başlıyor. Cildin hücre yenilenmesi ne kadar hızlıysa cilt o kadar geç yaşlanıyor. Botoks ve dolgu dışında yaptığımız mezoterapiler dahil her şey cildi o öz dengesinde bırakmamak, tembelleşmesine müsaade etmemek; hücre yenilenmesini hızlı tutmak, nemini yağını dengede tutmak maksadıyla yaptığımız şeyler. Zaten bunlar öz dengede olsaydı cilt yaşlanmazdı. 24-25 yaşından sonra hücre yenilenmesi de yavaşlıyor, cildin kolajen üretme kapasitesi azalıyor ve her 10 yılda cildimiz kolajenin %10’unu kaybediyor. Dolayısıyla cildin öz dengesini bırakanlar çabuk yaşlanıyor.

Dolgu, botoks cildin kalitesini artırıyor mu derseniz, aslında artırmıyor. Onlar biraz daha iyi görünmemiz için birer illüzyon. Ama içilebilen kolajenler bunun için var. Aynı şekilde, cilde uyguladığımız mezoterapiler PRP’ler, GRP’ler, Somon DNA enjeksiyonları cildi canlı ve hücre yenilenmesini hızlı tutabilmek adına yararlı uygulamalar. Keza peelingler, meyve asitleri; bilhassa gerçekten işe yarayan etken maddeleri içeren dermatolojik kremler de bu amaca hizmet ediyor. Cildi öz dengesine bırakmak cildin erken yaşlanmasına neden oluyor.” 

Editörün önerisi: Collagen Lift Paris Red Carpet, düzenli kullanımda cildin nemini ve dolgunluğunu artırıyor. 

Sosyal izolasyonda ideal cilt bakımı.

“Bu izolasyon günlerinde normalde önerdiğim günlük bakımlardan çok farklı bir şey önermiyorum aslında. Sabah kalktığımızda mutlaka cilt tipimize uygun bir temizleyiciyle yüzümüzü temizlemeliyiz. Bu yıkama şeklinde de olabilir, bir pamukla silme şeklinde de. Eğer cildimiz çok yağlıysa T bölgelerine toniğimizi kullandıktan sonra da nemlendiricili güneş koruyucumuzu sürmeliyiz. Gündüz kullandığımız kremin çok yoğun etken madde içermesini normalde de istemiyorum. Çünkü cilt kendini gündüz asla tamir etmiyor, onarmıyor. Cilt gündüz kendini her türlü yoran, yaşlandıran, kirleten etkiye maruz kalıyor. Bunların içinde, güneş de var hava kirliliği de. Dolayısıyla gündüz kreminin sadece yine nemlendiren ve koruyucu etkilere sahip krem olması, ışığa karşı koruyucu en az 30 SPF içermesi bizim için yeterli. Daha sonra, gece uyuyana kadar özel bir bakıma gerek yok.

Gece yatmadan önceyse yine aynı temizleyicimizle temizleyip daha fazla etken madde içeren bir gece kremini tercih etmeliyiz. Eğer ki yaşlanma problemleri, leke problemleri çok ön plandaysa gece kremimizin altına yine bir serumumuzu uygulayabiliriz. Onun üzerine de gece kremimizi kullanabiliriz. Göz çevresi kremimiz, yüz, boyun kremimiz mutlaka birbirinden ayrı kremler oluyor. Göz çevresi temizliğini mutlaka daha hassas bir temizleyiciyle yapmaya gayret göstermeliyiz. Genel olarak önerilerim bunlar. Tabii ki sosyal izolasyona, sosyal mesafeye dikkat etmeliyiz ve gerekli bütün tedbirlerimizi almalıyız.”

BUNLARI DA OKUYUN

YANLIŞ DUŞ ALIYOR OLABİLİR MİSİNİZ?

Olabilirsiniz. Duş alırken dikkat etmeniz gereken noktaları özetliyoruz.

İZOLASYON DÖNEMİNDEN SONRA HAYAT

Bu süreçte edinilen alışkanlıklar kendiliğinden geri mi gidecek, sonsuza kadar bizimle mi?

KATI SABUN HİJYENİK MİDİR?

İçiniz rahat olsun. Ancak dikkat etmeniz gereken sıvı sabun olabilir.

BU AY EN ÇOK OKUNANLAR
Nadıa Lee Cohen

NADIA LEE COHEN

XOXO The Mag'in Sonbahar/Kış 2018-2019 kapak konuğuna bakmaktasınız.

Yeni İnsan

YENİ İNSAN

Gündüz Vassaf XOXO The Mag için yazdı.

Dönersen Islık Çal

DÖNERSEN ISLIK ÇAL

Bala Atabek, XOXO The Mag için yazdı.

Jonathan Anderson

JONATHAN ANDERSON

JW Anderson’ın kurucusu ve Loewe’nin Kreatif Direktör’ü Jonathan Anderson’ın yükselişi hız kesmiyor. Erkek kıyafetleriyle başlayıp kadın tasarımlarına varan serüvenin tanığıyız.

Yemek ve şarap eşleşmesi

YEMEK VE ŞARAP EŞLEŞMESİ

“Mutluluğun, basit ve açık bir şey olup, bir bardak şarap, bir kestane, kendi halinde bir mangalcık ve denizin uğultusundan başka bir şey olmadığına aklım yattı. Yalnız, bütün bunların, mutluluk olduğunu insanın anlayabilmesi için basit ve açık bir kalbe sahip olması gerekiyordu.” Nikos Kazancakis

Yedi Titreşim

YEDİ TİTREŞİM

Gün ortasında da günaydın diyemeyeceğimizi kim söyledi? Kendinizi rahat bırakın.

Davıd Mallett

DAVID MALLETT

Maestro’dan sizin için güçlü tüyolar alıyoruz.

Bir Küresel Moda Dosyası

BİR KÜRESEL MODA DOSYASI

Küresel moda markalarını mercek altına alıyoruz.

Franz Ferdınand

FRANZ FERDINAND

Franz Ferdinand ile İstanbul konserlerinden hemen önce buluşmuştuk.

Best Frıends: Ece Çeşmioğlu

BEST FRIENDS: ECE ÇEŞMİOĞLU

Ece Çeşmioğlu ve Taner Ölmez'le sohbet ettik. Daha doğrusu onlar etti, biz dinledik.

Server Demirtaş

SERVER DEMİRTAŞ

Mekanik hareketlerle hisleri buluşturuyor.

Erol Tabanca & İdil Tabanca

EROL TABANCA & İDİL TABANCA

OMM'u Kengo Kuma'dan dinledik, şimdi sıra işin kalbi olan ikilide. Biz bu ikilinin sohbetine müdahil olmaktansa şahit olmayı tercih ediyoruz.

EN YENİLER
Walk Don’t Run İle Tanışın

WALK DON’T RUN İLE TANIŞIN

İçeri lütfen, ama koşmadan.

Yürümek İçin 7 Neden

YÜRÜMEK İÇİN 7 NEDEN

Sicilya’ya gidip geleceğiz.

Aceleniz Yok: An’da Kalmanıza Yardımcı 5 Tüyo

ACELENİZ YOK: AN’DA KALMANIZA YARDIMCI 5 TÜYO

Hala an’da değilseniz, size buraya davet ediyoruz.

Sicilya Sokaklarında Kaybolmak İçin 3 Neden

SİCİLYA SOKAKLARINDA KAYBOLMAK İÇİN 3 NEDEN

Koşuşturmayı bırakıp derin bir nefes alıyoruz, Sicilya’dayız.

Server Demirtaş

SERVER DEMİRTAŞ

Mekanik hareketlerle hisleri buluşturuyor.

DAHA FAZLA