SOSYAL İZOLASYONDA SKIN-FASTING

Cilt bakımı rutininizi durdurduysanız, tekrar düşünün.

Evde 'dinlenirken' size bakım rutininiz de eşlik ediyor. Makyaj yapılmıyor, saçlar kısmen daha az sıklıkta yıkanıyor... Haliyle bu sürede cilt bakım rutininde de aksamalar yaşanabiliyor. Tabii, cildi detoksa sokmak ve öz dengesine döndürmek için bilinçli yapanlar da var. ‘Skin-fasting’ adı verilen bu sürecin cilde ne gibi bir yararı olabileceğini Dermatoloji Uzmanı Aslıhan Güven’e sorduk. Beklediğimizden farklı cevaplar aldık.

Skin-fasting’in yararlı olabileceği ciltler.

“Yoğun kimyasallı kremlerin kullanıldığı ciltlerde; kimyasal ya da hayvansal içerikli cilt bakımlarının yapıldığı kimselerin  cildini bir süreliğine dinlendirmesi faydalı olabilir. Ama daha doğal, cildin yapısıyla uyumlu ve cildin bakımını, sağlığını destekleyen ürünlerin kullanıldığı ciltlerin rutinini durdurmasına gerek yok.”

Skin-fasting’in ideal süresi.

"Üç günü geçen saç ve cilt bakımı 'orucu' cildin ve saçın öz dengesine döndüryor. Fakat bu, çoğu zaman istemediğimiz bir durum. Nemi yağı pH’ı dengeli görülen bir cildiniz olsa bile bu sürenin üç günden fazla olmaması gerektiğine inanıyorum." 

Cilt bakım rutinini tamamen durdurmanın yanlışlığı.

"Kimi ciltlerin yağlanmayla birlikte siyah nokta, akne problemi bulunuyor; kimileri lekeye aşırı meyilli, bazlarıysa aşırı kuru, nemsiz. Ve bunun dışında cildin bir de doğal süreçte ilerleyen bir yaşlanma mekanizması var. Akneye yatkın bir cildi temizlememek, ona uygun yağ dengeleyici losyonları, tonikleri kullanmamak ciltte yoğun bir kirliliğe, gözeneklerin tıkanmasına neden oluyor; akne artıyor. Bu gibi durumların olmasını önlemek için kesinlikle kişilerin dermatologlarına danışıp rutinini durdurup durdurmamasına karar vermesi gerekiyor.” 

Skin-fasting'in zararlı olabileceği ciltler.

“Tedavi edilmesi gereken cilt tiplerinin yanı sıra lekeye aşırı meyilli kişilerde de sakıncalı olabiliyor. Bu kişiler nemlendirici güneş koruyucularını kullanmazlarsa, balkondan, bahçeden veya pencereden gelen ışıktan tutunda kullandığımız cep telefonlarının, laptoplarının, televizyonun yaydığı mavi ışıktan bile etkilenip ciltlerinde hasara yol açabiliyorlar.

Aslında izolasyon günlerinde temizliğimize dikkat etmek adına çok fazla el ve yüz yıkadığımız için aşırı nemsizlik söz konusu. Nemlendirici kullanmak yerine bu tarz bir detoksa girerlerse nemsiz bir cilt alerjiye egzamaya açık bir hale gelir. Sonrasında da ciltte kırışlıkların artması, kuruluk, ve cildin daha erken yaşlanmasını tetikler. Dolayısıyla bu orucu gerçekleştirebilecek grup çok sınırlı. Hatta uygun olup olmadıklarını önce dermatologlarına danışmaları gerekiyor."

BUNLARI DA OKUYUN

SAÇINIZI YANLIŞ YIKIYOR OLABİLİR MİSİNİZ?

Olabilirsiniz. Sosyal izolasyonda saç hijyeni ve bakımına dair sorularımızı Akademi Saç Terapi’ye soruyoruz.

ZORUNLU EL HİJYENİ

Peki günde en az 20 defa yıkanan elleriniz bu işe ne diyor?

MAVİ IŞIĞIN CİLDE ETKİLERİ NELER Mİ?

COVID-19 nedeniyle evdesiniz ve sürekli ekrana bakıyorsunuz, değil mi?

Cildi öz dengesine döndürme çabası doğru olmayabilir. 

“Cildin öz dengesi güzel ama en çok gençken güzel. 24-25 yaşından sonra cildin suyu azalmaya başlıyor. Cildin hücre yenilenmesi ne kadar hızlıysa cilt o kadar geç yaşlanıyor. Botoks ve dolgu dışında yaptığımız mezoterapiler dahil her şey cildi o öz dengesinde bırakmamak, tembelleşmesine müsaade etmemek; hücre yenilenmesini hızlı tutmak, nemini yağını dengede tutmak maksadıyla yaptığımız şeyler. Zaten bunlar öz dengede olsaydı cilt yaşlanmazdı. 24-25 yaşından sonra hücre yenilenmesi de yavaşlıyor, cildin kolajen üretme kapasitesi azalıyor ve her 10 yılda cildimiz kolajenin %10’unu kaybediyor. Dolayısıyla cildin öz dengesini bırakanlar çabuk yaşlanıyor.

Dolgu, botoks cildin kalitesini artırıyor mu derseniz, aslında artırmıyor. Onlar biraz daha iyi görünmemiz için birer illüzyon. Ama içilebilen kolajenler bunun için var. Aynı şekilde, cilde uyguladığımız mezoterapiler PRP’ler, GRP’ler, Somon DNA enjeksiyonları cildi canlı ve hücre yenilenmesini hızlı tutabilmek adına yararlı uygulamalar. Keza peelingler, meyve asitleri; bilhassa gerçekten işe yarayan etken maddeleri içeren dermatolojik kremler de bu amaca hizmet ediyor. Cildi öz dengesine bırakmak cildin erken yaşlanmasına neden oluyor.” 

Editörün önerisi: Collagen Lift Paris Red Carpet, düzenli kullanımda cildin nemini ve dolgunluğunu artırıyor. 

Sosyal izolasyonda ideal cilt bakımı.

“Bu izolasyon günlerinde normalde önerdiğim günlük bakımlardan çok farklı bir şey önermiyorum aslında. Sabah kalktığımızda mutlaka cilt tipimize uygun bir temizleyiciyle yüzümüzü temizlemeliyiz. Bu yıkama şeklinde de olabilir, bir pamukla silme şeklinde de. Eğer cildimiz çok yağlıysa T bölgelerine toniğimizi kullandıktan sonra da nemlendiricili güneş koruyucumuzu sürmeliyiz. Gündüz kullandığımız kremin çok yoğun etken madde içermesini normalde de istemiyorum. Çünkü cilt kendini gündüz asla tamir etmiyor, onarmıyor. Cilt gündüz kendini her türlü yoran, yaşlandıran, kirleten etkiye maruz kalıyor. Bunların içinde, güneş de var hava kirliliği de. Dolayısıyla gündüz kreminin sadece yine nemlendiren ve koruyucu etkilere sahip krem olması, ışığa karşı koruyucu en az 30 SPF içermesi bizim için yeterli. Daha sonra, gece uyuyana kadar özel bir bakıma gerek yok.

Gece yatmadan önceyse yine aynı temizleyicimizle temizleyip daha fazla etken madde içeren bir gece kremini tercih etmeliyiz. Eğer ki yaşlanma problemleri, leke problemleri çok ön plandaysa gece kremimizin altına yine bir serumumuzu uygulayabiliriz. Onun üzerine de gece kremimizi kullanabiliriz. Göz çevresi kremimiz, yüz, boyun kremimiz mutlaka birbirinden ayrı kremler oluyor. Göz çevresi temizliğini mutlaka daha hassas bir temizleyiciyle yapmaya gayret göstermeliyiz. Genel olarak önerilerim bunlar. Tabii ki sosyal izolasyona, sosyal mesafeye dikkat etmeliyiz ve gerekli bütün tedbirlerimizi almalıyız.”

BUNLARI DA OKUYUN

YANLIŞ DUŞ ALIYOR OLABİLİR MİSİNİZ?

Olabilirsiniz. Duş alırken dikkat etmeniz gereken noktaları özetliyoruz.

İZOLASYON DÖNEMİNDEN SONRA HAYAT

Bu süreçte edinilen alışkanlıklar kendiliğinden geri mi gidecek, sonsuza kadar bizimle mi?

KATI SABUN HİJYENİK MİDİR?

İçiniz rahat olsun. Ancak dikkat etmeniz gereken sıvı sabun olabilir.

BU AY EN ÇOK OKUNANLAR
Mine Özbek

MİNE ÖZBEK

Mutlaka bir yol vardır.

Hayata Açık Ol

HAYATA AÇIK OL

Ray-Ban; dürüst, özgür ve anların içinde kendine doğallıkla yer bulanlara sesleniyor: You're On!

Dr. Mark Hyman

DR. MARK HYMAN

"Kaderimizin kurbanı olacağımız düşüncesinden vazgeçmeliyiz. Biyolojimizi değiştirecek güce sahibiz."

Cem Yiğit Üzümoğlu

CEM YİĞİT ÜZÜMOĞLU

'Fatih Sultan Mehmed'i hiç böyle görmediniz' diye bir spot yazsak, click-bait'e kurban gitmiş olur muyuz?

A Suburban Affaır

A SUBURBAN AFFAIR

Kırsaldayız ama aslında değiliz.

Cıty Portraıts: Budapeşte, Kıev, Prag

CITY PORTRAITS: BUDAPEŞTE, KIEV, PRAG

Budapeşte, Kiev ya da Prag'ta havalar nasıl?

Burak Deniz

BURAK DENİZ

“Biraz sabırsız ve çoğu zaman kararsızım. Bu iki özelliğim bir kenara, kendimden oldukça memnunum, zira en nihayetinde bunlar beni ben yapan haller ve bütünü olumlu etkiliyorlar.”

Sorumluluk Sevgiye Dahil

SORUMLULUK SEVGİYE DAHİL

Evcil hayvan sahiplenirken aklınızda bulunması gerekenler.

Professıonal Tourıst

PROFESSIONAL TOURIST

Turist olduğunuz bi şehirde yabancısınızdır. Yabancı olmadığınız bir şehirde turist de olamazsınız. Üzerine biraz düşününüz. Galeride ilerleyerek...

Cool & Collected

COOL & COLLECTED

XOXO yeni sayısında önümüzdeki soğuk aylar için birkaç olfaktif öneride bulunuyor.

2016: XOXO The Mag Röportajları

2016: XOXO THE MAG RÖPORTAJLARI

2016 yılında kimlerle sohbet ettik? Kısaca hatırlayalım;

WE ARE

WE ARE

10 yıl sonra, bir aradalar.

EN YENİLER
Mükemmel Uyum

MÜKEMMEL UYUM

Kusursuz müzik, dengeli ses deneyimi ve LG XBOOM Go arasındaki ilişkiyi tahmin etmeniz çok olası. Bu denkleme bir de Aybüke Pusat'ı dahil ediyoruz, sözü kendisine ve müziğe bırakıyoruz.

Dr. Mark Hyman

DR. MARK HYMAN

"Kaderimizin kurbanı olacağımız düşüncesinden vazgeçmeliyiz. Biyolojimizi değiştirecek güce sahibiz."

Serra Yılmaz

SERRA YILMAZ

Serra Yılmaz birçok şey demek. Ve bunlardan bir tanesi mentor olabilir...

Hayata Açık Ol

HAYATA AÇIK OL

Ray-Ban; dürüst, özgür ve anların içinde kendine doğallıkla yer bulanlara sesleniyor: You're On!

Bir Yerel Moda Dosyası

BİR YEREL MODA DOSYASI

İnsanı ve yaşadığı alanı ele alıyoruz. Giydiklerini, kendini çevrelediklerini. Ve sözü Türkiye'den yedi tasarımcıya bırakıyoruz.

Hayvanlarla Daha İyi Bir Dünya

HAYVANLARLA DAHA İYİ BİR DÜNYA

BluTV dizisi Bunu Bi' Düşünün sorumlu hayvan sahipliğini farklı bir gözle anlatıyor. Şimdi bu hikâyeyi yaratıcılarından dinliyoruz.

DAHA FAZLA