ACELENİZ YOK: AN’DA KALMANIZA YARDIMCI 5 TÜYO

Hala an’da değilseniz, size buraya davet ediyoruz.

Bir düşünceyi sürekli ve arka arkaya düşünmenin nedeni geçmiş ve gelecekte yaşamak, biliyorsunuz. Oysa şimdiye odaklanmak aslında geleceğin ve geçmişin yükünü azaltıyor. Ve şu an yapacağınız birçok şey var. 

Mindfulness ile ilgili bu zamana dek çok şey duydunuz, belki araştırdınız. Şimdi de okuyun. Alışkanlık haline önce birçok defa kulağınıza çalınması, ‘hatırlatılması’ elzem bir pratik bu. Haliyle, göründüğü kadar kolay da değil.

Bulunduğunuz ana odaklanmak, beyninizde gürültü çoksa zor, biliyoruz. Ancak o gürültünün sesini kısmak da an’da kalmakla mümkün. Aşağıdaki beş tüyoya dikkat ederek daha farkında ve an’da kalmanız kolaylaşabilir.

  • Dikkatinizi bir şeye ya da yere vermeye çalışmaktansa, o ana toplamaya gayret edin. İlgilendiğiniz her neyse ona odaklanın. Kendinizi kandırmayın.
  • Tüm duyularınızı bulunduğunuz an’a odaklayın. Görme, duyma, işitme, mümkünse tatma, koklama ve dokunma. Farkındalığınızı bir kas gibi geliştirdikçe an’a odaklanmanız da kolaylaşacak.
  • Yargılarınızdan sıyrılın. Yargı anksiyeteyi artırır. Durumları ve duyumlarınızı yargıladığınız sürece çok daha olumsuz bir duygudurum içine girebilir, an’dan kopabilirsiniz.

 

  • Gün içinde kaç duygu ve düşünce üretiyoruz? Çoğunun farkında değiliz ama farkına vardığımızın sayısı çoğaldıkça da kendimizi daha kötü hissediyoruz. Mindfulness, düşüncenin içeriğine değil, düşüncenin kendisine odaklanıyor. “Düşünce düşüncedir.” diyor. Kaynağı, nedeni, sonucu önemli değil. An’da kalmak istediğiniz dakikalarda düşüncelerinize ve duygularınıza mesafe koymaya çalışın. Bu sayede olumsuz düşünceleri değiştirmeyecekseniz de onların daha farkında olacaksınız. Ki olumsuz düşünceler, onları görmediğiniz sürece size zarar veremez.

 

  • İçinde bulunduğunuz duygudurumu kabullenin. Onlara direnmeyin. Mutsuz ya da kaygılıysanız, o an için bunu kabullenin ve üzerine düşünmeyin. Bu sayede meseleleri mesele yapmaktan da uzaklaşacak; mutlu olmak için vakit yaratmış olacaksınız. Unutmayın, yaşamı kabullendiğimiz zaman değiştirememizin mümkün olmadığı streslerle çok daha rahat başa çıkma şansını yakalıyoruz. Gerçi, siz an’daydınız. Mutlu/mutsuz ayrımından da çok uzak bir yerde, kendinizle baş başasınız.
BU AY EN ÇOK OKUNANLAR
13 Reasons Why

13 REASONS WHY

Netflix’in 31 Mart’ta izleyiciyle buluşan yeni dizisi 13 Reasons Why, gençlik dizilerini polisiyeyle birleştiren formülüyle ilgi çekeceğe benziyor.

Fırat Çelik

FIRAT ÇELİK

Hayatında standartları var. O tam bir profesyonel. Amacına yönelik hareket ediyor, ve geniş bir vizyonu var. Ve dünya onun oldukça, o da dünyanın oluyor. #dude

SOME MEN SUMMER 2018 COVER STORY

SOME MEN SUMMER 2018 COVER STORY

Some Men yazı, Kerem Bürsin'le açıyor.

Birkan Sokullu

BİRKAN SOKULLU

Some Men'in Kış 2019 kapak konuğuyla biraz zaman geçiriniz.

Efı Gousı

EFI GOUSI

Efi'nin koyu-pastel dünyasına bakıyoruz. O anlatıyor, biz inceliyoruz.

Aslı Çavuşoğlu

ASLI ÇAVUŞOĞLU

Sanatçıyla, doğa ve insanlık arasında kurduğu renk bağı üzerinden şekillendirdiği, Ararat kermesi renginin nehrin her iki yakasındaki evrimini anlatacak çizimlerden oluşan Kırmızı/Kırmızı projesi hakkında konuştuk.

WE ARE

WE ARE

10 yıl sonra, bir aradalar.

MBFWI Backstage: Özlem Süer

MBFWI BACKSTAGE: ÖZLEM SÜER

Özlem Süer defilesinin sahne arkasından bildiriyoruz.

 Ali Bilge Akkaya

ALİ BİLGE AKKAYA

Kilis Projesi Sergisi’nin katılımcılarından, son kuşak çağdaş sanatçıları arasında ismini sıkça duymaya başladığımız Ali Bilge Akkaya’yla konuştuk.

Rüya Pamuk

RÜYA PAMUK

Rüya'yla konuşmamızın odak noktasında okuduğu, yarıda bıraktığı ya da okuyacağı kitaplar vardı.

Gizli Müşteri: Fiko Ocakbaşı

GİZLİ MÜŞTERİ: FİKO OCAKBAŞI

Yine yapacağını yaptın Fikret.

Gizli Müşteri: Rustyfork

GİZLİ MÜŞTERİ: RUSTYFORK

Gözler doldu, hasret giderildi, Amerikan mutfağı: Tamam.

EN YENİLER
LOKAL TEMAS: TRUST ME BABY

LOKAL TEMAS: TRUST ME BABY

Trust me baby mercek altında. Yaratıcısı Melih Çebi yanıtlıyor.

LOKAL TEMAS: SUNA K.

LOKAL TEMAS: SUNA K.

"Biz Suna K.’yı bir kabile olarak tarif ediyoruz."

Davıd Guetta

DAVID GUETTA

"Yaptığımız her şeyin %100 olması gerekiyor."

Safa Şahin

SAFA ŞAHİN

“Şu an daha ziyade geleneksel sanat sisteminden yanayım."

WE ARE

WE ARE

10 yıl sonra, bir aradalar.

Bedirhan Soral

BEDİRHAN SORAL

"Günümüzde doğanın bize verdiği mesajları hepimiz çok net görüyoruz."

DAHA FAZLA