BRAD ROBERTSON

Brad Robertson'a göre deniz, ruhumuz.

Tüm tutkusuyla Akdeniz’i canlandırmaya çalışan Brad, doğrudan plajlardan ve denizden veri toplayarak yerel deniz ekosistemlerini yenilemenin bir yolunu buldu. Ekibini de kurdu: Save the Med. Biz de Camper vesilesiyle ondan Akdeniz'i ve onun denize olan aşkını dinledik.

Brad, hiç bilmeyen birine denizi nasıl anlatırsın?  

Onun bizim ruhumuz olduğunu söylerim. Deniz, insanlığın ruhudur.

Yüzmeyi kaç yaşında öğrendin? 

Yüzmeyi kaç yaşında öğrendiğime dair bir fikrim yok ama Sidney’in kuzey sahillerinde büyüdüm. Haliyle Pasifik Okyanusu’yla muhteşem anılarım var. 17 ya da 18 yaşıdayken scuba dalışı öğrendim. Denize ve içinde yaşayan canlılara olan aşkımın çıkış noktası scuba.

Denize girmeden önce bir ritüelin var mı?

Ben bir Avustralyalıyım. Dolayısıyla ritüelim, denize girdikten sonra birkaç soğuk bira içmek oluyor!

Denizle arandaki spiritual bağı merak ediyoruz… 

İnsanlar ve deniz arasında kesinlikle bir bağ var. Biz suyuz. Deniz de öyle. Elbette birbirimize bağlıyız. Üzücü olan, insanlığın binlerce yıl içinde bu bağı kaybetmiş olması. ‘Süreç’ bu bağı anlatmak için çok negatif bir sözcük ama evrimin hayatta kalmak için bir süreç olduğunu unutuyoruz. En iyi özelliklerimiz ve yeteneklerimiz doğal olanlar. Bir insan, kendine denizde tamamen rahatlamak için vakit tanıdığında bahsettiğim bağı deneyimleyecektir. Spritual, fiziksel bir şey bu. Hayatın kendisi. Ama önemli olan o saf rahatlamaya tam anlamıyla ulaşabilecek zamanı yaratabilmek.

Bize denizle ilgili bir sır vermeni istesek… 

Birçok insan, eğer denizi kısa bir süre için bile olsa kendi haline bırakırsak kendini yenileyebileceğinden bir haber. 

Save The Med'in kurucususun ve Mallocra'nın yerel deniz sorunlarıyla yerel bir şekilde ilgileniyorsun... Bu sorunlar ve çözüm yolları tam olarak neler?

Mallorca'daki sorunlar ve tüm dünyadaki sorunlara çok benziyor. Başarılı bir deniz rejenerasyonun (ve aslında Dünya’nın da yenilenmesinin) anahtarı yerel çalışmak. Yerel halk, lokal problemleriyle dünyanın öbür ucundaki büyük bir organizasyonun CEO'sundan çok daha iyi başa çıkabilir. Akdeniz'de, kanalizasyon sistemlerinin çoğu 40 yıl veya daha uzun bir süredir var. Bir de plastikten kaynaklanan kirlilik var. Bu ikisi birleştiğinde ortaya düzeltilmesi gereken büyük bir karmaşa çıkıyor. Denkleme gürültü kirliliğini ve sanayiyi ekleyin, bir de tarımdan kaçının... Evet, böylece Akdeniz'de çok fazla temiz suyunuz kalmadı. Aşırı avlanma da bir diğer büyük sorun. Yerel Deniz Koruma Alanları, bu sorunun çözülmesine yardımcı olmak için kritik öneme sahip. AB, balıkçılığa sübvansiyon sağlamayı da bırakmalı.

Save The Med’in en heyecan verirci başarısı ne oldu?

Takım! Takımdaki her bir kişi inanılmaz. 

Denizden direkt olarak topladığınız verilerle lokal deniz ekosistemini yeniliyorsunuz. Bize denizlerdeki kirlilikle ilgili aklımızda kalacak birkaç çarpıcı oran/sayı vermeni istesek?

Akdeniz, dünyadaki su kütlesinin yalnızca %0,32'sini ve su yüzeyinin de %1'inden azını oluşturuyor. Ancak vahşi yaşamının % 6,4’üne sahip. Ne yazık ki aynı zamanda küresel mikroplastik kirliliğin yaklaşık %7'sine de... Bu, ünlü okyanus girdaplarındaki mikroplastik konsantrasyonlarını neredeyse dört kat aşıyor (Akdeniz'de km2 başına 1,25 milyon parça). Her yıl 150.000 ila 500.000 ton arasında makroplastik ve 70.000 ila 130.000 ton mikroplastik Avrupa denizlerine girerken, çoğunluğu Akdeniz'de sona eriyor. Bu miktarları görselleştirmek için bazıları bunu her dakika 33.800 plastik şişeyi denize atarak karşılaştırıyor.

Plastikle ilgili istatistikler, WWF'nin Akdeniz'deki plastik kirliliği raporundan alındı. Plastik üretimi endişe verici bir hızla artıyor. Salgın başladığında her gün haberlerde yeni COVID-19 vakalarında gördüğümüz, katlanarak yükselen eğrileri hayal edin. Plastik üretim eğrisi de buna çok benziyor. 50 yıldır katlanarak artıyor ve tüm tahminler, plastik kullanımını azaltmak ve sınırlamak için şimdi harekete geçmediğimiz sürece bunun devam edeceğini söylüyor.

Mallorca’nın en meşhur deniz canlıları hangileri? Kendine has bir tane vardır...

Dünyadaki pek çok deniz canlısının, Akdeniz’dekiler kadar şöhretli olmadığını söylemem gerekiyor. Bu Med Save The Med'in halka karşı sorumluluğunun bir parçası aslında. İnsanların Akdeniz’de yaşamadığını düşündüğü güzel hayvanların muhteşem görüntülerini paylaştığımızda dünyanın dört bir yanından binlerce insanın başını döndürdük. YouTube kanalımıza siz de göz atın. Favorilerim, Blue Sharks, Devil Rays, Bleu Fin Tuna, Groupers.

Deniz adamısın fakat bugün konumuz yürüyüş. Yürümek günde ne kadar vaktini alıyordur? Yürürken aklında genellikle neler oluyor?

Sabah çocuklarımı otobüs durağına götürüyorum. İki köpeğimizi alıyoruz. ‘Taşrada’, Mallorca'da yaşamak harika. Muhteşem bir kırsal alana ve harika insanlara sahip. İtiraf etmeliyim ki, yaz aylarında yürümekten ziyade yüzüyorum... Ama yürürken aklımda olanlar, önümüzde meydan okuyacağımız şeylere bağlı oluyor.

BU AY EN ÇOK OKUNANLAR
13 Reasons Why

13 REASONS WHY

Netflix’in 31 Mart’ta izleyiciyle buluşan yeni dizisi 13 Reasons Why, gençlik dizilerini polisiyeyle birleştiren formülüyle ilgi çekeceğe benziyor.

Fırat Çelik

FIRAT ÇELİK

Hayatında standartları var. O tam bir profesyonel. Amacına yönelik hareket ediyor, ve geniş bir vizyonu var. Ve dünya onun oldukça, o da dünyanın oluyor. #dude

SOME MEN SUMMER 2018 COVER STORY

SOME MEN SUMMER 2018 COVER STORY

Some Men yazı, Kerem Bürsin'le açıyor.

Birkan Sokullu

BİRKAN SOKULLU

Some Men'in Kış 2019 kapak konuğuyla biraz zaman geçiriniz.

Efı Gousı

EFI GOUSI

Efi'nin koyu-pastel dünyasına bakıyoruz. O anlatıyor, biz inceliyoruz.

Aslı Çavuşoğlu

ASLI ÇAVUŞOĞLU

Sanatçıyla, doğa ve insanlık arasında kurduğu renk bağı üzerinden şekillendirdiği, Ararat kermesi renginin nehrin her iki yakasındaki evrimini anlatacak çizimlerden oluşan Kırmızı/Kırmızı projesi hakkında konuştuk.

WE ARE

WE ARE

10 yıl sonra, bir aradalar.

MBFWI Backstage: Özlem Süer

MBFWI BACKSTAGE: ÖZLEM SÜER

Özlem Süer defilesinin sahne arkasından bildiriyoruz.

 Ali Bilge Akkaya

ALİ BİLGE AKKAYA

Kilis Projesi Sergisi’nin katılımcılarından, son kuşak çağdaş sanatçıları arasında ismini sıkça duymaya başladığımız Ali Bilge Akkaya’yla konuştuk.

Rüya Pamuk

RÜYA PAMUK

Rüya'yla konuşmamızın odak noktasında okuduğu, yarıda bıraktığı ya da okuyacağı kitaplar vardı.

Gizli Müşteri: Fiko Ocakbaşı

GİZLİ MÜŞTERİ: FİKO OCAKBAŞI

Yine yapacağını yaptın Fikret.

Gizli Müşteri: Rustyfork

GİZLİ MÜŞTERİ: RUSTYFORK

Gözler doldu, hasret giderildi, Amerikan mutfağı: Tamam.

EN YENİLER
LOKAL TEMAS: TRUST ME BABY

LOKAL TEMAS: TRUST ME BABY

Trust me baby mercek altında. Yaratıcısı Melih Çebi yanıtlıyor.

LOKAL TEMAS: SUNA K.

LOKAL TEMAS: SUNA K.

"Biz Suna K.’yı bir kabile olarak tarif ediyoruz."

Davıd Guetta

DAVID GUETTA

"Yaptığımız her şeyin %100 olması gerekiyor."

Safa Şahin

SAFA ŞAHİN

“Şu an daha ziyade geleneksel sanat sisteminden yanayım."

WE ARE

WE ARE

10 yıl sonra, bir aradalar.

Bedirhan Soral

BEDİRHAN SORAL

"Günümüzde doğanın bize verdiği mesajları hepimiz çok net görüyoruz."

DAHA FAZLA