SARPER BARAN

“Detaylarda boğulduğumu hissettiğim an duruyorum.”

Sarper de hepimiz gibi her gün yeni hislere ve ilhamlara uyanıyor. Ancak bir farkla: o, bu rüyaları somutlaştırabiliyor. Bize de şu soruyu soruyor: “Siz, rüyalarınızın fotoğrafını çekebilseydiniz, nasıl hissederdiniz?” 

 

Sarper, bize NFT’nin ne olduğunu tek cümlede özetleyebilir misin? Malum bazı kafalar hala karışık. 

Dijital görselin blockchain onaylı, imzalı bir kopyası gibi düşünebiliriz.

Bu işin eğitimini aldın mı, yoksa buradan YouTube’a selam mı göndermek istersin?

YouTube, sen büyüksün! Aslında uzmanı oldukları konuları bizlerle paylaşan güzel insanlar büyük. Sadece öğretici (tutorial) videolar izleyerek bugünkü noktaya geldim. Ekstra bir yola başvurmadım. Tabii her gün pratik yaptım, hala daha yapıyorum. Öğrenmenin sınırı yok.

Senin enstrümanların hangi programlar?

Ana programım Cinema 4D ve eklentileri. Bunun yanı sıra Zbrush, Substance Painter, Daz3D, Marvelous Designer, After Effects ve Photoshop’tan faydalanıyorum.

Her gün üretim yapan sanatçılarla ilgili görüşlerini merak ediyoruz.

Her güne yeni bir sahne tasarlamak ve bunu insanların beğenisine sunmak inanılmaz bir özveri ve kararlılığın göstergesi. Bu işe başlamış nerdeyse herkes Beeple’dan (Mike Winkelmann) ilham almıştır. Kendisi benim en büyük destekçilerimden biri; bana da ilham kaynağı olmuş bir sanatçı. Belirli bir noktadan sonra günlük sahne tasarımı yapmadan yaşamak insanı huzursuz etmeye başlıyor. Ben de bu akıma bir süre kapılmış biri olarak şunu söyleyebilirim ki; her gün farklı hislere ve ilhamlara uyanıyorum. O gün hayal ettiğim, düşlediğim soyut dünyamdan bir parçayı en azından somutlaştırmak istiyorum. Rüyalarınızın fotoğraflarını çekebilseydiniz nasıl hissederdiniz? 3D sahne tasarımı bir noktadan sonra, anı yaratma ve saklama işine dönüşüyor. Tabii ki en güzel görselleri yaratabilmek ve istikrarlı olmak için de ortamda bir yarış söz konusu.

Executioner v1.03

Çalışmalarını token’a hapsederken ana motivasyonun ne oluyor?

NFT çıkmadan önce de kendi görsellerimi hep satışa sundum. Kurucularından olduğum Artgrab.co sitesinde genelde müzisyenler ve plak şirketlerine satış yaptım. NFT'de ise durum bambaşka. Alıcı profili çok farklı ve görsel zevkleri çeşitli. Dolayısıyla, ‘dijital görsel yaratabilirim’ diyen herkes bu piyasada kendisine alıcı bulabiliyor. Bu da sanatçılar arasında inanılmaz bir rekabete sebep oluyor. Rekabeti severim. Tanıdığım sanatçıların birçoğu resmen yeniden doğdular. Bu ortam kendimizi kanıtlamak için bir fırsat doğurdu. Yapabildiğimiz en iyi görselleri yaratmaya çalışıyoruz, yarışıyoruz ve en güzeli birbirimize de destek oluyoruz çünkü günün sonunda kazanan biri yok. Kazanan yaratıcılığını sonuna kadar zorlayan bizleriz.

NFT’lediğin ilk ve son eserler hangileriydi? 

İlk eserim ‘Crypto God’ idi. Kendi stilimde yarattığım karakterlerin NFT dünyası için dönüştürülmüş bir versiyonu. Son eserımse ‘Executioner’ ismini verdiğim bir karakterin artwork’ü. Sci-Fi temalı sahnede kendisi bilgeliği, gücü ve hırsı temsil etmekte.

Cyber Highway

3D sonu gelmeyen bir dünya, devam ettikçe üzerine bir şey koymaya devam ediyorsun. Durman gereken yere nasıl karar veriyorsun? 

3D sahne tasarımı benim için birbirine bağlı birçok ilham zincirinden oluşuyor. Tasarlayacağım sahnemi önce geniş bir açıdan düşünürüm sonra sahneye eklediğim her detayda bambaşka dünyalara gidiyorum. Tabii bunları genel tasarım dilimin dışına çıkmadan yapmaya çalışıyorum. Detaylarda boğulduğumu hissettiğim an duruyorum. Bir konu üzerinde aşırı düşünmek gibi de düşünülebilir bu. Saatlerin, belki günlerin emeği olan bir eserdeki bir piksel bile bozamam.

Şu an hangi proje üzerinde çalışıyorsun? 

Dört arkadaş bir araya geldik ve bir meditasyon uygulaması yapmaya karar verdik. İsmi ‘Mantra'. Güzel yol katettik. Projede benim amacım kullanıcıları tasarladığım dünyalarda huzura ve dinginliğe ulaştırabilmek. Bunun dışında kişisel projelerim hiç bitmez. Her gün farklı temalar ve stilleri keşfetmek, öğrenmek ve en iyi şekilde işime yansıtmak amacım.

Kripto sanatın geleceğine dair ön görülerini merak ediyoruz.

Kripto sanat yeni dünyaya açılan ilk kapı. Piyasası elbette inişli çıkışlı olacak ancak dijital sanat eserlerine ulaşımı da çok kolaylaştırdı. Gelecekte kripto sanat eserlerine talep ne kadar olabilir bilemiyorum ancak yaratılan her sanat eserinin insanlığa büyük katkısı olduğuna inanıyorum. İnsanları sanata teşvik etmeye devam edecekse kripto sanatın asla bitmemesini istiyorum.

BU AY EN ÇOK OKUNANLAR
Dijital Sanatın Yeni Sahnesi

DİJİTAL SANATIN YENİ SAHNESİ

DACO: Adil, sürdürülebilir ve şeffaf.

Burak Deniz

BURAK DENİZ

“Biraz sabırsız ve çoğu zaman kararsızım. Bu iki özelliğim bir kenara, kendimden oldukça memnunum, zira en nihayetinde bunlar beni ben yapan haller ve bütünü olumlu etkiliyorlar.”

2016: XOXO The Mag Röportajları

2016: XOXO THE MAG RÖPORTAJLARI

2016 yılında kimlerle sohbet ettik? Kısaca hatırlayalım;

SOME MEN SUMMER 2018 COVER STORY

SOME MEN SUMMER 2018 COVER STORY

Some Men yazı, Kerem Bürsin'le açıyor.

Rüya Pamuk

RÜYA PAMUK

Rüya'yla konuşmamızın odak noktasında okuduğu, yarıda bıraktığı ya da okuyacağı kitaplar vardı.

The Art of Hygge

THE ART OF HYGGE

İlhamını Danimarkalıların iyi yaşam felsefesinden alan NFT koleksiyonuyla tanışınız.

MBFWI Backstage: Özlem Süer

MBFWI BACKSTAGE: ÖZLEM SÜER

Özlem Süer defilesinin sahne arkasından bildiriyoruz.

MBFWI Backstage: Sudi Etuz

MBFWI BACKSTAGE: SUDİ ETUZ

MBFWI üçüncü gününü, Sudi Etuz'la açtı.

Metin Akdülger

METİN AKDÜLGER

Meğer Metin'e daha soracak çok sorumuz varmış.

MBFWI Backstage: DB Berdan

MBFWI BACKSTAGE: DB BERDAN

MBFWI başladı. Biz de hemen sahne arkasına girdik. Deniz Berdan'la başla

Cool & Collected

COOL & COLLECTED

XOXO yeni sayısında önümüzdeki soğuk aylar için birkaç olfaktif öneride bulunuyor.

A Suburban Affaır

A SUBURBAN AFFAIR

Kırsaldayız ama aslında değiliz.

EN YENİLER
Nilay Örnek'in Adres Defteri

NİLAY ÖRNEK'İN ADRES DEFTERİ

Aklından çıkaramadıkları ve rutin haline dönüştürdükleriyle...

The Art of Hygge

THE ART OF HYGGE

İlhamını Danimarkalıların iyi yaşam felsefesinden alan NFT koleksiyonuyla tanışınız.

İtalyan Savaş Kahramanları

İTALYAN SAVAŞ KAHRAMANLARI

Gündüz Vassaf, XOXO The Mag için yazdı.

Emin Alper

EMİN ALPER

Emin Alper bize üç nankör kız kardeşin hikayesini anlatıyor. Sadece bize değil, tüm dünyaya. Ve hikayesi derdini epey iyi anlatıyor.

Mükemmel Uyum

MÜKEMMEL UYUM

Kusursuz müzik, dengeli ses deneyimi ve LG XBOOM Go arasındaki ilişkiyi tahmin etmeniz çok olası. Bu denkleme bir de Aybüke Pusat'ı dahil ediyoruz, sözü kendisine ve müziğe bırakıyoruz.

Dr. Mark Hyman

DR. MARK HYMAN

"Kaderimizin kurbanı olacağımız düşüncesinden vazgeçmeliyiz. Biyolojimizi değiştirecek güce sahibiz."

DAHA FAZLA