SARPER BARAN

“Detaylarda boğulduğumu hissettiğim an duruyorum.”

Sarper de hepimiz gibi her gün yeni hislere ve ilhamlara uyanıyor. Ancak bir farkla: o, bu rüyaları somutlaştırabiliyor. Bize de şu soruyu soruyor: “Siz, rüyalarınızın fotoğrafını çekebilseydiniz, nasıl hissederdiniz?” 

 

Sarper, bize NFT’nin ne olduğunu tek cümlede özetleyebilir misin? Malum bazı kafalar hala karışık. 

Dijital görselin blockchain onaylı, imzalı bir kopyası gibi düşünebiliriz.

Bu işin eğitimini aldın mı, yoksa buradan YouTube’a selam mı göndermek istersin?

YouTube, sen büyüksün! Aslında uzmanı oldukları konuları bizlerle paylaşan güzel insanlar büyük. Sadece öğretici (tutorial) videolar izleyerek bugünkü noktaya geldim. Ekstra bir yola başvurmadım. Tabii her gün pratik yaptım, hala daha yapıyorum. Öğrenmenin sınırı yok.

Senin enstrümanların hangi programlar?

Ana programım Cinema 4D ve eklentileri. Bunun yanı sıra Zbrush, Substance Painter, Daz3D, Marvelous Designer, After Effects ve Photoshop’tan faydalanıyorum.

Her gün üretim yapan sanatçılarla ilgili görüşlerini merak ediyoruz.

Her güne yeni bir sahne tasarlamak ve bunu insanların beğenisine sunmak inanılmaz bir özveri ve kararlılığın göstergesi. Bu işe başlamış nerdeyse herkes Beeple’dan (Mike Winkelmann) ilham almıştır. Kendisi benim en büyük destekçilerimden biri; bana da ilham kaynağı olmuş bir sanatçı. Belirli bir noktadan sonra günlük sahne tasarımı yapmadan yaşamak insanı huzursuz etmeye başlıyor. Ben de bu akıma bir süre kapılmış biri olarak şunu söyleyebilirim ki; her gün farklı hislere ve ilhamlara uyanıyorum. O gün hayal ettiğim, düşlediğim soyut dünyamdan bir parçayı en azından somutlaştırmak istiyorum. Rüyalarınızın fotoğraflarını çekebilseydiniz nasıl hissederdiniz? 3D sahne tasarımı bir noktadan sonra, anı yaratma ve saklama işine dönüşüyor. Tabii ki en güzel görselleri yaratabilmek ve istikrarlı olmak için de ortamda bir yarış söz konusu.

Executioner v1.03

Çalışmalarını token’a hapsederken ana motivasyonun ne oluyor?

NFT çıkmadan önce de kendi görsellerimi hep satışa sundum. Kurucularından olduğum Artgrab.co sitesinde genelde müzisyenler ve plak şirketlerine satış yaptım. NFT'de ise durum bambaşka. Alıcı profili çok farklı ve görsel zevkleri çeşitli. Dolayısıyla, ‘dijital görsel yaratabilirim’ diyen herkes bu piyasada kendisine alıcı bulabiliyor. Bu da sanatçılar arasında inanılmaz bir rekabete sebep oluyor. Rekabeti severim. Tanıdığım sanatçıların birçoğu resmen yeniden doğdular. Bu ortam kendimizi kanıtlamak için bir fırsat doğurdu. Yapabildiğimiz en iyi görselleri yaratmaya çalışıyoruz, yarışıyoruz ve en güzeli birbirimize de destek oluyoruz çünkü günün sonunda kazanan biri yok. Kazanan yaratıcılığını sonuna kadar zorlayan bizleriz.

NFT’lediğin ilk ve son eserler hangileriydi? 

İlk eserim ‘Crypto God’ idi. Kendi stilimde yarattığım karakterlerin NFT dünyası için dönüştürülmüş bir versiyonu. Son eserımse ‘Executioner’ ismini verdiğim bir karakterin artwork’ü. Sci-Fi temalı sahnede kendisi bilgeliği, gücü ve hırsı temsil etmekte.

Cyber Highway

3D sonu gelmeyen bir dünya, devam ettikçe üzerine bir şey koymaya devam ediyorsun. Durman gereken yere nasıl karar veriyorsun? 

3D sahne tasarımı benim için birbirine bağlı birçok ilham zincirinden oluşuyor. Tasarlayacağım sahnemi önce geniş bir açıdan düşünürüm sonra sahneye eklediğim her detayda bambaşka dünyalara gidiyorum. Tabii bunları genel tasarım dilimin dışına çıkmadan yapmaya çalışıyorum. Detaylarda boğulduğumu hissettiğim an duruyorum. Bir konu üzerinde aşırı düşünmek gibi de düşünülebilir bu. Saatlerin, belki günlerin emeği olan bir eserdeki bir piksel bile bozamam.

Şu an hangi proje üzerinde çalışıyorsun? 

Dört arkadaş bir araya geldik ve bir meditasyon uygulaması yapmaya karar verdik. İsmi ‘Mantra'. Güzel yol katettik. Projede benim amacım kullanıcıları tasarladığım dünyalarda huzura ve dinginliğe ulaştırabilmek. Bunun dışında kişisel projelerim hiç bitmez. Her gün farklı temalar ve stilleri keşfetmek, öğrenmek ve en iyi şekilde işime yansıtmak amacım.

Kripto sanatın geleceğine dair ön görülerini merak ediyoruz.

Kripto sanat yeni dünyaya açılan ilk kapı. Piyasası elbette inişli çıkışlı olacak ancak dijital sanat eserlerine ulaşımı da çok kolaylaştırdı. Gelecekte kripto sanat eserlerine talep ne kadar olabilir bilemiyorum ancak yaratılan her sanat eserinin insanlığa büyük katkısı olduğuna inanıyorum. İnsanları sanata teşvik etmeye devam edecekse kripto sanatın asla bitmemesini istiyorum.

BU AY EN ÇOK OKUNANLAR
2016: XOXO The Mag Röportajları

2016: XOXO THE MAG RÖPORTAJLARI

2016 yılında kimlerle sohbet ettik? Kısaca hatırlayalım;

Sorumluluk Sevgiye Dahil

SORUMLULUK SEVGİYE DAHİL

Evcil hayvan sahiplenirken aklınızda bulunması gerekenler.

Tennıs Remıx

TENNIS REMIX

Ali, Leyla, Ece, Mehmet ve Fırat'la Lacoste'un Tennis Remix koleksiyonunu keşfediyoruz.

MBFWI Backstage: Sudi Etuz

MBFWI BACKSTAGE: SUDİ ETUZ

MBFWI üçüncü gününü, Sudi Etuz'la açtı.

MBFWI Backstage: Özlem Süer

MBFWI BACKSTAGE: ÖZLEM SÜER

Özlem Süer defilesinin sahne arkasından bildiriyoruz.

WE ARE

WE ARE

10 yıl sonra, bir aradalar.

Yemek ve şarap eşleşmesi

YEMEK VE ŞARAP EŞLEŞMESİ

“Mutluluğun, basit ve açık bir şey olup, bir bardak şarap, bir kestane, kendi halinde bir mangalcık ve denizin uğultusundan başka bir şey olmadığına aklım yattı. Yalnız, bütün bunların, mutluluk olduğunu insanın anlayabilmesi için basit ve açık bir kalbe sahip olması gerekiyordu.” Nikos Kazancakis

Mezar Turizm

MEZAR TURİZM

Bu yolculuk bir müzik yolculuğu değil. Metaforik bir şekilde sona doğru da ilerlemiyor. Hikayeyi, Mezar Turizm’in tek elemanı Kerem’den dinliyoruz.

A Suburban Affaır

A SUBURBAN AFFAIR

Kırsaldayız ama aslında değiliz.

Dilara Fındıkoğlu

DİLARA FINDIKOĞLU

Dilara XOXO Ailesi’nden, yıllar öncesinden... Emre, zaten tanıyorsunuz...

MBFWI Backstage: Brand Who

MBFWI BACKSTAGE: BRAND WHO

MBFW Istanbul'un ikinci gününü kapatan Brand Who'nun sahne arkasındaydık.

Storm Is Comıng

STORM IS COMING

PUMA'nın yeni modeli Storm'un Hasköy İplik Fabrikası'ndaki partisindeydik.

EN YENİLER
Bir Yerel Moda Dosyası

BİR YEREL MODA DOSYASI

İnsanı ve yaşadığı alanı ele alıyoruz. Giydiklerini, kendini çevrelediklerini. Ve sözü Türkiye'den yedi tasarımcıya bırakıyoruz.

Hayvanlarla Daha İyi Bir Dünya

HAYVANLARLA DAHA İYİ BİR DÜNYA

BluTV dizisi Bunu Bi' Düşünün sorumlu hayvan sahipliğini farklı bir gözle anlatıyor. Şimdi bu hikâyeyi yaratıcılarından dinliyoruz.

Kubilay Aka

KUBİLAY AKA

"Hayvanlar; sevgi, vakit ve anlaşılmak ister."

Ayşenil Şamlıoğlu

AYŞENİL ŞAMLIOĞLU

"Sorumlu hayvan sahipliği yüreğinizi bütünüyle ona vermeniz demektir."

Ulaşcan Kutlu

ULAŞCAN KUTLU

"Sevgiyi anlamamış hiçbir insanın hayvan sahibi olmasını istemem."

Müjde Uzman

MÜJDE UZMAN

"Hayvan sahipliği, şartlar ne olursa olsun, fedakârlık ve özveri gerektirir."

DAHA FAZLA