METE YAFET

“Sanat öğrenilen programların veya tekniklerin değil kişinin iç yolculuğunun göstergesidir.”

Mete, bize NFT’nin ne olduğunu tek cümlede özetleyebilir misin? Malum bazı kafalar hala karışık.

Herkes çalışmaların crypto network üzerinde bir kod ile lisanslanması ve orjinal olarak bunları satılması olarak kabul etse de ben artık sanatçıları birer marka ve NFT’leri de hisse senedi olarak görüyorum. Bu bir ortaklık. Karakterinizden işinize, kişisel paylaşımlarınızdan kullandığınız dile ve kendinizle ilgili gelecek adına çizdiğiniz portrenize kadar bana göre birlikte bir yola çıkıyorsunuz. Çoğu kişi iş sattığını sanarak mutlu oluyor fakat bu konuyla ilgili derinlemesine düşünüp bir sorumluluk almıyor.  

İstediğin her şeyi yaratabilmenin sende Tanrı kompleksi yarattığı oluyor mu?

Dürüst olmak gerekirse aslında istediğim hiçbir şeyi yapamıyorum. İlk fikirler ve çıkan son sonuç asla birbirini tam olarak tutmuyor.

Mirage

Görsel sanatlarla ve 3D ile ne zamandır ilgilisin?

Görsel sanatlarla kendimi bildim bileli iç içeyim, 3D’ye ise epey sonra geçtim. Her şeyi kendim öğrendim, ilk saçma denemeleri saymazsak ciddi anlamda 5-6 senedir bu platformda çalışmalar üretiyorum diyebilirim.

Senin enstrümanların hangi programlar?

Cinema 4D ve Houdini ana enstrümanlarım ama içeriğe göre herkes gibi başka ek destek programlara ihtiyaç duyduğum oluyor.

The Calm Before The Storm

Bir projeyi bitirmen ortalama ne kadar zamanını alıyor?

Her proje farklı, bir gün de olabilir bir ay da olabilir. Bazen sıkılıp haftalarca geri dönmediğim ve çekindiğim işler oluyor bazılarında ise an içinde bir şey yakaladığımı ve yeterli olduğunu düşünüp bırakıyorum. İnsan kendine bazı limitler koymadığı sürece hiçbir iş bitmiyor.

Birbirine benzer çok iş görür olduk. NFT furyasının sanatın ve sanatçılığın içini boşalttığını düşünüyor musun?

Evet düşünüyorum ama aynı zamanda kimin aslında ne olduğunu göstermesi için de bunun uygun bir zemin hazırladığını görüyorum. İnternet üzerinde bulduğu benzer eğitim videolarıyla benzer işler üretip kendine ‘sanatçı’ diyen ve bunlarla satış bile yapabilen kişi şu an çok fakat zaman acımasızdır. Bugün popüler olan yarın anlamsızlaşır. Sanat öğrenilen programların veya tekniklerin değil kişinin iç yolculuğunun göstergesidir ve eminim ki buna göre değerlendirme yapan koleksiyonerler çok daha uzun vadede bu oyunda kalacaklar. 

İstediğin her şeyi yaratmak’ dedik, yani bir laboratuvarda sayılırsın. Sürekli belirli bir türde üretme fikri, sahiplendiğin alandaki reflekslerini geliştirse de yeni keşiflere çıkmak için seni durduruyor olabilir. Hangisi tercih ediyorsun?

Benim çok umrumda değil açıkçası. Aklıma o an bir fikir geliyor sonra hayata geçiyor belirli formlar ve renkler üzerinden. Daha bir sene öncesine kadar NFT mi vardı? Kendimi bir şekilde böyle ifade ediyorum, rahatlıyorum. Şarkı söylemekten çok bir farkı yok. Tasarımcı belirli engelleri aşarak dağa tırmanır yukarıya varabilme gibi bir hedefi vardır, sanatçı ise uçaktan serbest atlayış gerçekleştirir yere inene kadar istediği taklayı istediği şekilde deneyebilir.

Kripto sanatın geleceğine dair öngörülerini merak ediyoruz.

Ben yolun daha uzun olduğuna inanıyorum, şu an oluşan fırsatçı kalabalık elbet dağılır. Gerçekten üretmek, kendini gelişmek isteyenler ve bunlara değer verip toplamak isteyenler pazarda kalır. Geleneksel sanatların hala sergilendiği ve açık artırmalarda satıldığı bir dünyada yaşıyorsak, dijital sanatların bu macerası kripto sanat terimi üzerinden daha yeni başlıyor diyebiliriz.

BU AY EN ÇOK OKUNANLAR
Mine Özbek

MİNE ÖZBEK

Mutlaka bir yol vardır.

Hayata Açık Ol

HAYATA AÇIK OL

Ray-Ban; dürüst, özgür ve anların içinde kendine doğallıkla yer bulanlara sesleniyor: You're On!

Dr. Mark Hyman

DR. MARK HYMAN

"Kaderimizin kurbanı olacağımız düşüncesinden vazgeçmeliyiz. Biyolojimizi değiştirecek güce sahibiz."

Cem Yiğit Üzümoğlu

CEM YİĞİT ÜZÜMOĞLU

'Fatih Sultan Mehmed'i hiç böyle görmediniz' diye bir spot yazsak, click-bait'e kurban gitmiş olur muyuz?

A Suburban Affaır

A SUBURBAN AFFAIR

Kırsaldayız ama aslında değiliz.

Cıty Portraıts: Budapeşte, Kıev, Prag

CITY PORTRAITS: BUDAPEŞTE, KIEV, PRAG

Budapeşte, Kiev ya da Prag'ta havalar nasıl?

Burak Deniz

BURAK DENİZ

“Biraz sabırsız ve çoğu zaman kararsızım. Bu iki özelliğim bir kenara, kendimden oldukça memnunum, zira en nihayetinde bunlar beni ben yapan haller ve bütünü olumlu etkiliyorlar.”

Sorumluluk Sevgiye Dahil

SORUMLULUK SEVGİYE DAHİL

Evcil hayvan sahiplenirken aklınızda bulunması gerekenler.

Professıonal Tourıst

PROFESSIONAL TOURIST

Turist olduğunuz bi şehirde yabancısınızdır. Yabancı olmadığınız bir şehirde turist de olamazsınız. Üzerine biraz düşününüz. Galeride ilerleyerek...

Cool & Collected

COOL & COLLECTED

XOXO yeni sayısında önümüzdeki soğuk aylar için birkaç olfaktif öneride bulunuyor.

2016: XOXO The Mag Röportajları

2016: XOXO THE MAG RÖPORTAJLARI

2016 yılında kimlerle sohbet ettik? Kısaca hatırlayalım;

Yedi Titreşim

YEDİ TİTREŞİM

Gün ortasında da günaydın diyemeyeceğimizi kim söyledi? Kendinizi rahat bırakın.

EN YENİLER
Mükemmel Uyum

MÜKEMMEL UYUM

Kusursuz müzik, dengeli ses deneyimi ve LG XBOOM Go arasındaki ilişkiyi tahmin etmeniz çok olası. Bu denkleme bir de Aybüke Pusat'ı dahil ediyoruz, sözü kendisine ve müziğe bırakıyoruz.

Dr. Mark Hyman

DR. MARK HYMAN

"Kaderimizin kurbanı olacağımız düşüncesinden vazgeçmeliyiz. Biyolojimizi değiştirecek güce sahibiz."

Serra Yılmaz

SERRA YILMAZ

Serra Yılmaz birçok şey demek. Ve bunlardan bir tanesi mentor olabilir...

Hayata Açık Ol

HAYATA AÇIK OL

Ray-Ban; dürüst, özgür ve anların içinde kendine doğallıkla yer bulanlara sesleniyor: You're On!

Bir Yerel Moda Dosyası

BİR YEREL MODA DOSYASI

İnsanı ve yaşadığı alanı ele alıyoruz. Giydiklerini, kendini çevrelediklerini. Ve sözü Türkiye'den yedi tasarımcıya bırakıyoruz.

Hayvanlarla Daha İyi Bir Dünya

HAYVANLARLA DAHA İYİ BİR DÜNYA

BluTV dizisi Bunu Bi' Düşünün sorumlu hayvan sahipliğini farklı bir gözle anlatıyor. Şimdi bu hikâyeyi yaratıcılarından dinliyoruz.

DAHA FAZLA