METE YAFET

“Sanat öğrenilen programların veya tekniklerin değil kişinin iç yolculuğunun göstergesidir.”

Mete, bize NFT’nin ne olduğunu tek cümlede özetleyebilir misin? Malum bazı kafalar hala karışık.

Herkes çalışmaların crypto network üzerinde bir kod ile lisanslanması ve orjinal olarak bunları satılması olarak kabul etse de ben artık sanatçıları birer marka ve NFT’leri de hisse senedi olarak görüyorum. Bu bir ortaklık. Karakterinizden işinize, kişisel paylaşımlarınızdan kullandığınız dile ve kendinizle ilgili gelecek adına çizdiğiniz portrenize kadar bana göre birlikte bir yola çıkıyorsunuz. Çoğu kişi iş sattığını sanarak mutlu oluyor fakat bu konuyla ilgili derinlemesine düşünüp bir sorumluluk almıyor.  

İstediğin her şeyi yaratabilmenin sende Tanrı kompleksi yarattığı oluyor mu?

Dürüst olmak gerekirse aslında istediğim hiçbir şeyi yapamıyorum. İlk fikirler ve çıkan son sonuç asla birbirini tam olarak tutmuyor.

Mirage

Görsel sanatlarla ve 3D ile ne zamandır ilgilisin?

Görsel sanatlarla kendimi bildim bileli iç içeyim, 3D’ye ise epey sonra geçtim. Her şeyi kendim öğrendim, ilk saçma denemeleri saymazsak ciddi anlamda 5-6 senedir bu platformda çalışmalar üretiyorum diyebilirim.

Senin enstrümanların hangi programlar?

Cinema 4D ve Houdini ana enstrümanlarım ama içeriğe göre herkes gibi başka ek destek programlara ihtiyaç duyduğum oluyor.

The Calm Before The Storm

Bir projeyi bitirmen ortalama ne kadar zamanını alıyor?

Her proje farklı, bir gün de olabilir bir ay da olabilir. Bazen sıkılıp haftalarca geri dönmediğim ve çekindiğim işler oluyor bazılarında ise an içinde bir şey yakaladığımı ve yeterli olduğunu düşünüp bırakıyorum. İnsan kendine bazı limitler koymadığı sürece hiçbir iş bitmiyor.

Birbirine benzer çok iş görür olduk. NFT furyasının sanatın ve sanatçılığın içini boşalttığını düşünüyor musun?

Evet düşünüyorum ama aynı zamanda kimin aslında ne olduğunu göstermesi için de bunun uygun bir zemin hazırladığını görüyorum. İnternet üzerinde bulduğu benzer eğitim videolarıyla benzer işler üretip kendine ‘sanatçı’ diyen ve bunlarla satış bile yapabilen kişi şu an çok fakat zaman acımasızdır. Bugün popüler olan yarın anlamsızlaşır. Sanat öğrenilen programların veya tekniklerin değil kişinin iç yolculuğunun göstergesidir ve eminim ki buna göre değerlendirme yapan koleksiyonerler çok daha uzun vadede bu oyunda kalacaklar. 

İstediğin her şeyi yaratmak’ dedik, yani bir laboratuvarda sayılırsın. Sürekli belirli bir türde üretme fikri, sahiplendiğin alandaki reflekslerini geliştirse de yeni keşiflere çıkmak için seni durduruyor olabilir. Hangisi tercih ediyorsun?

Benim çok umrumda değil açıkçası. Aklıma o an bir fikir geliyor sonra hayata geçiyor belirli formlar ve renkler üzerinden. Daha bir sene öncesine kadar NFT mi vardı? Kendimi bir şekilde böyle ifade ediyorum, rahatlıyorum. Şarkı söylemekten çok bir farkı yok. Tasarımcı belirli engelleri aşarak dağa tırmanır yukarıya varabilme gibi bir hedefi vardır, sanatçı ise uçaktan serbest atlayış gerçekleştirir yere inene kadar istediği taklayı istediği şekilde deneyebilir.

Kripto sanatın geleceğine dair öngörülerini merak ediyoruz.

Ben yolun daha uzun olduğuna inanıyorum, şu an oluşan fırsatçı kalabalık elbet dağılır. Gerçekten üretmek, kendini gelişmek isteyenler ve bunlara değer verip toplamak isteyenler pazarda kalır. Geleneksel sanatların hala sergilendiği ve açık artırmalarda satıldığı bir dünyada yaşıyorsak, dijital sanatların bu macerası kripto sanat terimi üzerinden daha yeni başlıyor diyebiliriz.

BU AY EN ÇOK OKUNANLAR
13 Reasons Why

13 REASONS WHY

Netflix’in 31 Mart’ta izleyiciyle buluşan yeni dizisi 13 Reasons Why, gençlik dizilerini polisiyeyle birleştiren formülüyle ilgi çekeceğe benziyor.

Fırat Çelik

FIRAT ÇELİK

Hayatında standartları var. O tam bir profesyonel. Amacına yönelik hareket ediyor, ve geniş bir vizyonu var. Ve dünya onun oldukça, o da dünyanın oluyor. #dude

SOME MEN SUMMER 2018 COVER STORY

SOME MEN SUMMER 2018 COVER STORY

Some Men yazı, Kerem Bürsin'le açıyor.

Birkan Sokullu

BİRKAN SOKULLU

Some Men'in Kış 2019 kapak konuğuyla biraz zaman geçiriniz.

Efı Gousı

EFI GOUSI

Efi'nin koyu-pastel dünyasına bakıyoruz. O anlatıyor, biz inceliyoruz.

Aslı Çavuşoğlu

ASLI ÇAVUŞOĞLU

Sanatçıyla, doğa ve insanlık arasında kurduğu renk bağı üzerinden şekillendirdiği, Ararat kermesi renginin nehrin her iki yakasındaki evrimini anlatacak çizimlerden oluşan Kırmızı/Kırmızı projesi hakkında konuştuk.

WE ARE

WE ARE

10 yıl sonra, bir aradalar.

MBFWI Backstage: Özlem Süer

MBFWI BACKSTAGE: ÖZLEM SÜER

Özlem Süer defilesinin sahne arkasından bildiriyoruz.

 Ali Bilge Akkaya

ALİ BİLGE AKKAYA

Kilis Projesi Sergisi’nin katılımcılarından, son kuşak çağdaş sanatçıları arasında ismini sıkça duymaya başladığımız Ali Bilge Akkaya’yla konuştuk.

Rüya Pamuk

RÜYA PAMUK

Rüya'yla konuşmamızın odak noktasında okuduğu, yarıda bıraktığı ya da okuyacağı kitaplar vardı.

Gizli Müşteri: Fiko Ocakbaşı

GİZLİ MÜŞTERİ: FİKO OCAKBAŞI

Yine yapacağını yaptın Fikret.

Gizli Müşteri: Rustyfork

GİZLİ MÜŞTERİ: RUSTYFORK

Gözler doldu, hasret giderildi, Amerikan mutfağı: Tamam.

EN YENİLER
LOKAL TEMAS: TRUST ME BABY

LOKAL TEMAS: TRUST ME BABY

Trust me baby mercek altında. Yaratıcısı Melih Çebi yanıtlıyor.

LOKAL TEMAS: SUNA K.

LOKAL TEMAS: SUNA K.

"Biz Suna K.’yı bir kabile olarak tarif ediyoruz."

Davıd Guetta

DAVID GUETTA

"Yaptığımız her şeyin %100 olması gerekiyor."

Safa Şahin

SAFA ŞAHİN

“Şu an daha ziyade geleneksel sanat sisteminden yanayım."

WE ARE

WE ARE

10 yıl sonra, bir aradalar.

Bedirhan Soral

BEDİRHAN SORAL

"Günümüzde doğanın bize verdiği mesajları hepimiz çok net görüyoruz."

DAHA FAZLA