LOKAL TEMAS: HOUSE OF SÓL

House of Sól, her bir taşına güçlü hedeflerin kodlandığı yepyeni bir mücevher markası. Kurucusu Nazlıcan Yöney ile sohbetteyiz.

House of Sól yepyeni bir mücevher markası… Fikrin ilk aklınıza düştüğü ana gidelim mi hızlıca?
 
House of Sól birden fazla ilkenin ve hayalin uzun yıllar demlendikten sonra doğmuş hali. Çıkardığımız ürün sadece mücevher değil. Feminist bağlamdan beslenen bağımsız kadınların, kendi paralarıyla almalarını hayal ettiğimiz bu gerdanlıklar, Batı’nın yüzyıllarca oryantalist bakış açısıyla egzotik bir fantezi muamelesi yaptığı Şark diyarlarından çıkan kültüre, zanaata ve sanata iade-i itibar yapmayı arzu eden bakış açısını temsil ediyor.
 
Tüm bunlar uzun yıllardır siyaset bilimci, feminist ve tasarımcı şapkalarımla içimde yoğurduğum, beslediğim, mayaladığım konular. Arkasında spesifik bir andan ziyade bir ömür var bu sebeple.
 
HoS’de eski bir Doğu güzellemesi olan Turquerie temasını postmodern ve feminist bir şekilde yorumluyorsunuz. House of Sól un ilham noktalarının yanı sıra, markanın ilham vermeyi hedeflediği açıları da merak ediyoruz.
 
Son derece feminist bir duruşu olan bir marka olduğu için kadınlara, dik durmayı, ne olursa sınırlarını çizip kendi hayatlarını inşa etmeyi; sistem tersine ittirse de el yapımının, az ama kıymetli alışveriş yapmaya ilham vermeyi, orijinal tasarımı ve tasarımcıyı korumayı ve Doğu’nun  hazinelerine hak ettiği kıymeti vermeyi hedefliyoruz. 
Markanın ruhunu tüm tasarımlara nakşetmek üzere, kopyalama kültüründen uzak bir  alanda, Kapalıçarşı’da üretim yapıyorsunuz. Tasarıma malzemeden mi, hikayeden mi başlıyorsunuz?
 
Malzeme çok hayati. Her zaman en iyi kalitede değerli taş kullandığımız için başrolde o oluyor. Tasarım stüdyomuzda masamız o sezonun seçilen taşlarıyla doluyken önümüze kocaman bembeyaz kağıtlar alıp, onlara dair hayallerimizi, enerjilerine, çıktıkları toprağa, kültürlerine saygı duyarak şekillendiriyoruz. 
 
Ana malzemeleriniz neler?
 
Her zaman doğal ve kıymetli taşlar kullanıyoruz. HoS görkemli bir mücevher markası, seçtiğimiz taşlar genelde ya hiç dokunulmamış ya da olabildiğince taşın ruhuna uygun kesilmiş son derece üç boyutlu iri iri turkuazlar, mercanlar, bir sürü farklı şekil ve renkte inciler, kuvarslar ve tabi ki elmas, altın ve gümüşler. Sonra onlara Doğu’nun zanaatını, tasarımın orjinaliğini ve feminizmin korkusuzluğunu ekliyoruz.
HoS’de iri taşların yanı sıra göze çarpan en önemli element, kilitler. Anlamı nedir?
 
En başından beri kilit mekanizmamız HoS’un en kıymet verdiği tasarım objelerinden biriydi. Hem tasarımının en ince ayrıntısına kadar delirdiğimiz gerdanlıkların tecrübesini 360 derece tamamlayacak hayati bir parçası olduğu için, ama asıl önemlisi markanın en kıymet verdiği, tasarımların sadece mücevher olarak değil; aynı zamanda evlerimizde, sofralarımızda kullanabileceğimiz bir dekorasyon objesine dönüşümünü destekleyebilmesi için. Amacımız kullandığımız bu heybetli, son derece üç boyutlu mercanları, turkuazları, incileri, elmasları mücevherlik görevinden ontolojik olarak koparmak ve onun başka fonksiyonları kazanmasında özgürlük alanı sunmak. Kıymetli taşlardan yapılmış bir taş dizesini aslında gerdanlık yapan en hayati görev kilide düşüyor. HoS kilitlerinin mantığı da bu akışkanlığı sağlamak, bu amaçla kilitler  gerdanlıklardan tamamen ayrılabilecek şekilde tasarlandı ki sahipleri de ona istedikleri yeni alanları  bulmada özgür olabilsinler.
 
En başından beri hayalimiz buydu ama bunu gerçeğe dönüştürmek, sınırsız çizimler, kalıplar, ustalarla  toplantılar,  tatışmalar,  prototip  üretimlerinden  oluşan  1,5  senelik  bir  AR-GE  sürecimiz sonunda  oldu.  En  sonunda  içimize sinen ve 6 aylık deneme sürecinden sonra hepimizden geçer not alan tasarımımızın fikri mülkiyet haklarını alarak markanın alametifarikasından biri haline getirdik.
 
Google’daki yoğun iş temponzun yanında House of Sol için çalıştınız ve markayı kurdunuz. Zaman yönetiminizi nasıl yaptınız?
 
Aynı anda hem iki küçük çocuk büyütüp, tüm evin dile getirilmeyen işini, temizliğini, yemeğini halledip, bir de üzerine çalışan milyonlarca kadının olduğu yerde benim bu işi çıkarmam mucize  değil. Tabii ki ben de son derece yoğun geçen bir mesai sonrası boş gözlerle Netflix’te boğulmak  istiyorum bazen, ama hayat yaptığımız bu tercihlerden ibaret.

 

Markayı kurarken ‘asla’larınız neler oldu?
Para kazanmak için prensiplerimizden ödün vermedik; yani hiç kalitesiz taş seçmedik, başkasının tasarımını kopyalamadık her zaman sadece bizim tasarımlarımızı kullandık, her işçiliğin hak ettiği ücreti ödedik, HoS kadınının kargo kutusunu aldığı andan gerdanlığına takana kadar tüm tecrübesinin en özel olması için en mükemmel kurguyu yarattık
 
Beş kelimede House of Sól?
 
Sanatsal, zamansız, sınırlı sayıda üretilen, kıymetli ve görkemli.
 
House of Sól bir parfüm olsa içine hangi notaları hapsederdiniz?
 
Yasemin, beyaz gül, ylang ylang, süsen, pembe biber, menekşe, şakayık ve sedir ağacı.
 
2021 planlarınız?
 
HoS’un ayarsızca kendinden taviz vererek büyümesini istemiyorum; bir kadına tüm modellerimizi satma gibi bir gayemiz yok; fakat onun en kıymet verdiği mücevherlerden biri olma hayalimiz var. Çünkü bu gerdanlık, kadınlar için, kadınlar tarafından tam da bu amaçla tek tek, çok özenilerek yapıldı.
BU AY EN ÇOK OKUNANLAR
Efı Gousı

EFI GOUSI

Efi'nin koyu-pastel dünyasına bakıyoruz. O anlatıyor, biz inceliyoruz.

SOME MEN SUMMER 2018 COVER STORY

SOME MEN SUMMER 2018 COVER STORY

Some Men yazı, Kerem Bürsin'le açıyor.

13 Reasons Why

13 REASONS WHY

Netflix’in 31 Mart’ta izleyiciyle buluşan yeni dizisi 13 Reasons Why, gençlik dizilerini polisiyeyle birleştiren formülüyle ilgi çekeceğe benziyor.

Birkan Sokullu

BİRKAN SOKULLU

Some Men'in Kış 2019 kapak konuğuyla biraz zaman geçiriniz.

WE ARE

WE ARE

10 yıl sonra, bir aradalar.

MBFWI Backstage: Özlem Süer

MBFWI BACKSTAGE: ÖZLEM SÜER

Özlem Süer defilesinin sahne arkasından bildiriyoruz.

Fırat Çelik

FIRAT ÇELİK

Hayatında standartları var. O tam bir profesyonel. Amacına yönelik hareket ediyor, ve geniş bir vizyonu var. Ve dünya onun oldukça, o da dünyanın oluyor. #dude

Walk Don’t Run İle Tanışın

WALK DON’T RUN İLE TANIŞIN

İçeri lütfen, ama koşmadan.

Davıd Guetta

DAVID GUETTA

"Yaptığımız her şeyin %100 olması gerekiyor."

Metin Akdülger

METİN AKDÜLGER

Meğer Metin'e daha soracak çok sorumuz varmış.

Instagram Pets: Shrampton

INSTAGRAM PETS: SHRAMPTON

Shrampton ile oturup sohbet edebilir, üstü açık arabasıyla Malibu sokaklarında gezebilirsiniz.

Rüya Pamuk

RÜYA PAMUK

Rüya'yla konuşmamızın odak noktasında okuduğu, yarıda bıraktığı ya da okuyacağı kitaplar vardı.

EN YENİLER
LOKAL TEMAS: TRUST ME BABY

LOKAL TEMAS: TRUST ME BABY

Trust me baby mercek altında. Yaratıcısı Melih Çebi yanıtlıyor.

LOKAL TEMAS: SUNA K.

LOKAL TEMAS: SUNA K.

"Biz Suna K.’yı bir kabile olarak tarif ediyoruz."

Davıd Guetta

DAVID GUETTA

"Yaptığımız her şeyin %100 olması gerekiyor."

Safa Şahin

SAFA ŞAHİN

“Şu an daha ziyade geleneksel sanat sisteminden yanayım."

WE ARE

WE ARE

10 yıl sonra, bir aradalar.

Bedirhan Soral

BEDİRHAN SORAL

"Günümüzde doğanın bize verdiği mesajları hepimiz çok net görüyoruz."

DAHA FAZLA