LOKAL TEMAS: HOUSE OF SÓL

House of Sól, her bir taşına güçlü hedeflerin kodlandığı yepyeni bir mücevher markası. Kurucusu Nazlıcan Yöney ile sohbetteyiz.

House of Sól yepyeni bir mücevher markası… Fikrin ilk aklınıza düştüğü ana gidelim mi hızlıca?
 
House of Sól birden fazla ilkenin ve hayalin uzun yıllar demlendikten sonra doğmuş hali. Çıkardığımız ürün sadece mücevher değil. Feminist bağlamdan beslenen bağımsız kadınların, kendi paralarıyla almalarını hayal ettiğimiz bu gerdanlıklar, Batı’nın yüzyıllarca oryantalist bakış açısıyla egzotik bir fantezi muamelesi yaptığı Şark diyarlarından çıkan kültüre, zanaata ve sanata iade-i itibar yapmayı arzu eden bakış açısını temsil ediyor.
 
Tüm bunlar uzun yıllardır siyaset bilimci, feminist ve tasarımcı şapkalarımla içimde yoğurduğum, beslediğim, mayaladığım konular. Arkasında spesifik bir andan ziyade bir ömür var bu sebeple.
 
HoS’de eski bir Doğu güzellemesi olan Turquerie temasını postmodern ve feminist bir şekilde yorumluyorsunuz. House of Sól un ilham noktalarının yanı sıra, markanın ilham vermeyi hedeflediği açıları da merak ediyoruz.
 
Son derece feminist bir duruşu olan bir marka olduğu için kadınlara, dik durmayı, ne olursa sınırlarını çizip kendi hayatlarını inşa etmeyi; sistem tersine ittirse de el yapımının, az ama kıymetli alışveriş yapmaya ilham vermeyi, orijinal tasarımı ve tasarımcıyı korumayı ve Doğu’nun  hazinelerine hak ettiği kıymeti vermeyi hedefliyoruz. 
Markanın ruhunu tüm tasarımlara nakşetmek üzere, kopyalama kültüründen uzak bir  alanda, Kapalıçarşı’da üretim yapıyorsunuz. Tasarıma malzemeden mi, hikayeden mi başlıyorsunuz?
 
Malzeme çok hayati. Her zaman en iyi kalitede değerli taş kullandığımız için başrolde o oluyor. Tasarım stüdyomuzda masamız o sezonun seçilen taşlarıyla doluyken önümüze kocaman bembeyaz kağıtlar alıp, onlara dair hayallerimizi, enerjilerine, çıktıkları toprağa, kültürlerine saygı duyarak şekillendiriyoruz. 
 
Ana malzemeleriniz neler?
 
Her zaman doğal ve kıymetli taşlar kullanıyoruz. HoS görkemli bir mücevher markası, seçtiğimiz taşlar genelde ya hiç dokunulmamış ya da olabildiğince taşın ruhuna uygun kesilmiş son derece üç boyutlu iri iri turkuazlar, mercanlar, bir sürü farklı şekil ve renkte inciler, kuvarslar ve tabi ki elmas, altın ve gümüşler. Sonra onlara Doğu’nun zanaatını, tasarımın orjinaliğini ve feminizmin korkusuzluğunu ekliyoruz.
HoS’de iri taşların yanı sıra göze çarpan en önemli element, kilitler. Anlamı nedir?
 
En başından beri kilit mekanizmamız HoS’un en kıymet verdiği tasarım objelerinden biriydi. Hem tasarımının en ince ayrıntısına kadar delirdiğimiz gerdanlıkların tecrübesini 360 derece tamamlayacak hayati bir parçası olduğu için, ama asıl önemlisi markanın en kıymet verdiği, tasarımların sadece mücevher olarak değil; aynı zamanda evlerimizde, sofralarımızda kullanabileceğimiz bir dekorasyon objesine dönüşümünü destekleyebilmesi için. Amacımız kullandığımız bu heybetli, son derece üç boyutlu mercanları, turkuazları, incileri, elmasları mücevherlik görevinden ontolojik olarak koparmak ve onun başka fonksiyonları kazanmasında özgürlük alanı sunmak. Kıymetli taşlardan yapılmış bir taş dizesini aslında gerdanlık yapan en hayati görev kilide düşüyor. HoS kilitlerinin mantığı da bu akışkanlığı sağlamak, bu amaçla kilitler  gerdanlıklardan tamamen ayrılabilecek şekilde tasarlandı ki sahipleri de ona istedikleri yeni alanları  bulmada özgür olabilsinler.
 
En başından beri hayalimiz buydu ama bunu gerçeğe dönüştürmek, sınırsız çizimler, kalıplar, ustalarla  toplantılar,  tatışmalar,  prototip  üretimlerinden  oluşan  1,5  senelik  bir  AR-GE  sürecimiz sonunda  oldu.  En  sonunda  içimize sinen ve 6 aylık deneme sürecinden sonra hepimizden geçer not alan tasarımımızın fikri mülkiyet haklarını alarak markanın alametifarikasından biri haline getirdik.
 
Google’daki yoğun iş temponzun yanında House of Sol için çalıştınız ve markayı kurdunuz. Zaman yönetiminizi nasıl yaptınız?
 
Aynı anda hem iki küçük çocuk büyütüp, tüm evin dile getirilmeyen işini, temizliğini, yemeğini halledip, bir de üzerine çalışan milyonlarca kadının olduğu yerde benim bu işi çıkarmam mucize  değil. Tabii ki ben de son derece yoğun geçen bir mesai sonrası boş gözlerle Netflix’te boğulmak  istiyorum bazen, ama hayat yaptığımız bu tercihlerden ibaret.

 

Markayı kurarken ‘asla’larınız neler oldu?
Para kazanmak için prensiplerimizden ödün vermedik; yani hiç kalitesiz taş seçmedik, başkasının tasarımını kopyalamadık her zaman sadece bizim tasarımlarımızı kullandık, her işçiliğin hak ettiği ücreti ödedik, HoS kadınının kargo kutusunu aldığı andan gerdanlığına takana kadar tüm tecrübesinin en özel olması için en mükemmel kurguyu yarattık
 
Beş kelimede House of Sól?
 
Sanatsal, zamansız, sınırlı sayıda üretilen, kıymetli ve görkemli.
 
House of Sól bir parfüm olsa içine hangi notaları hapsederdiniz?
 
Yasemin, beyaz gül, ylang ylang, süsen, pembe biber, menekşe, şakayık ve sedir ağacı.
 
2021 planlarınız?
 
HoS’un ayarsızca kendinden taviz vererek büyümesini istemiyorum; bir kadına tüm modellerimizi satma gibi bir gayemiz yok; fakat onun en kıymet verdiği mücevherlerden biri olma hayalimiz var. Çünkü bu gerdanlık, kadınlar için, kadınlar tarafından tam da bu amaçla tek tek, çok özenilerek yapıldı.
BU AY EN ÇOK OKUNANLAR
Mine Özbek

MİNE ÖZBEK

Mutlaka bir yol vardır.

Hayata Açık Ol

HAYATA AÇIK OL

Ray-Ban; dürüst, özgür ve anların içinde kendine doğallıkla yer bulanlara sesleniyor: You're On!

Dr. Mark Hyman

DR. MARK HYMAN

"Kaderimizin kurbanı olacağımız düşüncesinden vazgeçmeliyiz. Biyolojimizi değiştirecek güce sahibiz."

Cem Yiğit Üzümoğlu

CEM YİĞİT ÜZÜMOĞLU

'Fatih Sultan Mehmed'i hiç böyle görmediniz' diye bir spot yazsak, click-bait'e kurban gitmiş olur muyuz?

A Suburban Affaır

A SUBURBAN AFFAIR

Kırsaldayız ama aslında değiliz.

Cıty Portraıts: Budapeşte, Kıev, Prag

CITY PORTRAITS: BUDAPEŞTE, KIEV, PRAG

Budapeşte, Kiev ya da Prag'ta havalar nasıl?

Burak Deniz

BURAK DENİZ

“Biraz sabırsız ve çoğu zaman kararsızım. Bu iki özelliğim bir kenara, kendimden oldukça memnunum, zira en nihayetinde bunlar beni ben yapan haller ve bütünü olumlu etkiliyorlar.”

Sorumluluk Sevgiye Dahil

SORUMLULUK SEVGİYE DAHİL

Evcil hayvan sahiplenirken aklınızda bulunması gerekenler.

Professıonal Tourıst

PROFESSIONAL TOURIST

Turist olduğunuz bi şehirde yabancısınızdır. Yabancı olmadığınız bir şehirde turist de olamazsınız. Üzerine biraz düşününüz. Galeride ilerleyerek...

Cool & Collected

COOL & COLLECTED

XOXO yeni sayısında önümüzdeki soğuk aylar için birkaç olfaktif öneride bulunuyor.

2016: XOXO The Mag Röportajları

2016: XOXO THE MAG RÖPORTAJLARI

2016 yılında kimlerle sohbet ettik? Kısaca hatırlayalım;

Yedi Titreşim

YEDİ TİTREŞİM

Gün ortasında da günaydın diyemeyeceğimizi kim söyledi? Kendinizi rahat bırakın.

EN YENİLER
Mükemmel Uyum

MÜKEMMEL UYUM

Kusursuz müzik, dengeli ses deneyimi ve LG XBOOM Go arasındaki ilişkiyi tahmin etmeniz çok olası. Bu denkleme bir de Aybüke Pusat'ı dahil ediyoruz, sözü kendisine ve müziğe bırakıyoruz.

Dr. Mark Hyman

DR. MARK HYMAN

"Kaderimizin kurbanı olacağımız düşüncesinden vazgeçmeliyiz. Biyolojimizi değiştirecek güce sahibiz."

Serra Yılmaz

SERRA YILMAZ

Serra Yılmaz birçok şey demek. Ve bunlardan bir tanesi mentor olabilir...

Hayata Açık Ol

HAYATA AÇIK OL

Ray-Ban; dürüst, özgür ve anların içinde kendine doğallıkla yer bulanlara sesleniyor: You're On!

Bir Yerel Moda Dosyası

BİR YEREL MODA DOSYASI

İnsanı ve yaşadığı alanı ele alıyoruz. Giydiklerini, kendini çevrelediklerini. Ve sözü Türkiye'den yedi tasarımcıya bırakıyoruz.

Hayvanlarla Daha İyi Bir Dünya

HAYVANLARLA DAHA İYİ BİR DÜNYA

BluTV dizisi Bunu Bi' Düşünün sorumlu hayvan sahipliğini farklı bir gözle anlatıyor. Şimdi bu hikâyeyi yaratıcılarından dinliyoruz.

DAHA FAZLA