LOKAL TEMAS: HOUSE OF SÓL

House of Sól, her bir taşına güçlü hedeflerin kodlandığı yepyeni bir mücevher markası. Kurucusu Nazlıcan Yöney ile sohbetteyiz.

House of Sól yepyeni bir mücevher markası… Fikrin ilk aklınıza düştüğü ana gidelim mi hızlıca?
 
House of Sól birden fazla ilkenin ve hayalin uzun yıllar demlendikten sonra doğmuş hali. Çıkardığımız ürün sadece mücevher değil. Feminist bağlamdan beslenen bağımsız kadınların, kendi paralarıyla almalarını hayal ettiğimiz bu gerdanlıklar, Batı’nın yüzyıllarca oryantalist bakış açısıyla egzotik bir fantezi muamelesi yaptığı Şark diyarlarından çıkan kültüre, zanaata ve sanata iade-i itibar yapmayı arzu eden bakış açısını temsil ediyor.
 
Tüm bunlar uzun yıllardır siyaset bilimci, feminist ve tasarımcı şapkalarımla içimde yoğurduğum, beslediğim, mayaladığım konular. Arkasında spesifik bir andan ziyade bir ömür var bu sebeple.
 
HoS’de eski bir Doğu güzellemesi olan Turquerie temasını postmodern ve feminist bir şekilde yorumluyorsunuz. House of Sól un ilham noktalarının yanı sıra, markanın ilham vermeyi hedeflediği açıları da merak ediyoruz.
 
Son derece feminist bir duruşu olan bir marka olduğu için kadınlara, dik durmayı, ne olursa sınırlarını çizip kendi hayatlarını inşa etmeyi; sistem tersine ittirse de el yapımının, az ama kıymetli alışveriş yapmaya ilham vermeyi, orijinal tasarımı ve tasarımcıyı korumayı ve Doğu’nun  hazinelerine hak ettiği kıymeti vermeyi hedefliyoruz. 
Markanın ruhunu tüm tasarımlara nakşetmek üzere, kopyalama kültüründen uzak bir  alanda, Kapalıçarşı’da üretim yapıyorsunuz. Tasarıma malzemeden mi, hikayeden mi başlıyorsunuz?
 
Malzeme çok hayati. Her zaman en iyi kalitede değerli taş kullandığımız için başrolde o oluyor. Tasarım stüdyomuzda masamız o sezonun seçilen taşlarıyla doluyken önümüze kocaman bembeyaz kağıtlar alıp, onlara dair hayallerimizi, enerjilerine, çıktıkları toprağa, kültürlerine saygı duyarak şekillendiriyoruz. 
 
Ana malzemeleriniz neler?
 
Her zaman doğal ve kıymetli taşlar kullanıyoruz. HoS görkemli bir mücevher markası, seçtiğimiz taşlar genelde ya hiç dokunulmamış ya da olabildiğince taşın ruhuna uygun kesilmiş son derece üç boyutlu iri iri turkuazlar, mercanlar, bir sürü farklı şekil ve renkte inciler, kuvarslar ve tabi ki elmas, altın ve gümüşler. Sonra onlara Doğu’nun zanaatını, tasarımın orjinaliğini ve feminizmin korkusuzluğunu ekliyoruz.
HoS’de iri taşların yanı sıra göze çarpan en önemli element, kilitler. Anlamı nedir?
 
En başından beri kilit mekanizmamız HoS’un en kıymet verdiği tasarım objelerinden biriydi. Hem tasarımının en ince ayrıntısına kadar delirdiğimiz gerdanlıkların tecrübesini 360 derece tamamlayacak hayati bir parçası olduğu için, ama asıl önemlisi markanın en kıymet verdiği, tasarımların sadece mücevher olarak değil; aynı zamanda evlerimizde, sofralarımızda kullanabileceğimiz bir dekorasyon objesine dönüşümünü destekleyebilmesi için. Amacımız kullandığımız bu heybetli, son derece üç boyutlu mercanları, turkuazları, incileri, elmasları mücevherlik görevinden ontolojik olarak koparmak ve onun başka fonksiyonları kazanmasında özgürlük alanı sunmak. Kıymetli taşlardan yapılmış bir taş dizesini aslında gerdanlık yapan en hayati görev kilide düşüyor. HoS kilitlerinin mantığı da bu akışkanlığı sağlamak, bu amaçla kilitler  gerdanlıklardan tamamen ayrılabilecek şekilde tasarlandı ki sahipleri de ona istedikleri yeni alanları  bulmada özgür olabilsinler.
 
En başından beri hayalimiz buydu ama bunu gerçeğe dönüştürmek, sınırsız çizimler, kalıplar, ustalarla  toplantılar,  tatışmalar,  prototip  üretimlerinden  oluşan  1,5  senelik  bir  AR-GE  sürecimiz sonunda  oldu.  En  sonunda  içimize sinen ve 6 aylık deneme sürecinden sonra hepimizden geçer not alan tasarımımızın fikri mülkiyet haklarını alarak markanın alametifarikasından biri haline getirdik.
 
Google’daki yoğun iş temponzun yanında House of Sol için çalıştınız ve markayı kurdunuz. Zaman yönetiminizi nasıl yaptınız?
 
Aynı anda hem iki küçük çocuk büyütüp, tüm evin dile getirilmeyen işini, temizliğini, yemeğini halledip, bir de üzerine çalışan milyonlarca kadının olduğu yerde benim bu işi çıkarmam mucize  değil. Tabii ki ben de son derece yoğun geçen bir mesai sonrası boş gözlerle Netflix’te boğulmak  istiyorum bazen, ama hayat yaptığımız bu tercihlerden ibaret.

 

Markayı kurarken ‘asla’larınız neler oldu?
Para kazanmak için prensiplerimizden ödün vermedik; yani hiç kalitesiz taş seçmedik, başkasının tasarımını kopyalamadık her zaman sadece bizim tasarımlarımızı kullandık, her işçiliğin hak ettiği ücreti ödedik, HoS kadınının kargo kutusunu aldığı andan gerdanlığına takana kadar tüm tecrübesinin en özel olması için en mükemmel kurguyu yarattık
 
Beş kelimede House of Sól?
 
Sanatsal, zamansız, sınırlı sayıda üretilen, kıymetli ve görkemli.
 
House of Sól bir parfüm olsa içine hangi notaları hapsederdiniz?
 
Yasemin, beyaz gül, ylang ylang, süsen, pembe biber, menekşe, şakayık ve sedir ağacı.
 
2021 planlarınız?
 
HoS’un ayarsızca kendinden taviz vererek büyümesini istemiyorum; bir kadına tüm modellerimizi satma gibi bir gayemiz yok; fakat onun en kıymet verdiği mücevherlerden biri olma hayalimiz var. Çünkü bu gerdanlık, kadınlar için, kadınlar tarafından tam da bu amaçla tek tek, çok özenilerek yapıldı.
BU AY EN ÇOK OKUNANLAR
Dijital Sanatın Yeni Sahnesi

DİJİTAL SANATIN YENİ SAHNESİ

DACO: Adil, sürdürülebilir ve şeffaf.

Mine Özbek

MİNE ÖZBEK

Mutlaka bir yol vardır.

2016: XOXO The Mag Röportajları

2016: XOXO THE MAG RÖPORTAJLARI

2016 yılında kimlerle sohbet ettik? Kısaca hatırlayalım;

MBFWI Backstage: Sudi Etuz

MBFWI BACKSTAGE: SUDİ ETUZ

MBFWI üçüncü gününü, Sudi Etuz'la açtı.

Cool & Collected

COOL & COLLECTED

XOXO yeni sayısında önümüzdeki soğuk aylar için birkaç olfaktif öneride bulunuyor.

MBFWI Backstage: Giray Sepin

MBFWI BACKSTAGE: GİRAY SEPİN

Giray Sepin'le MBFW Istanbul'un üçüncü günündeyiz.

Birkan Sokullu

BİRKAN SOKULLU

Some Men'in Kış 2019 kapak konuğuyla biraz zaman geçiriniz.

Dilara Fındıkoğlu

DİLARA FINDIKOĞLU

Dilara XOXO Ailesi’nden, yıllar öncesinden... Emre, zaten tanıyorsunuz...

Tennıs Remıx

TENNIS REMIX

Ali, Leyla, Ece, Mehmet ve Fırat'la Lacoste'un Tennis Remix koleksiyonunu keşfediyoruz.

SOME MEN SUMMER 2018 COVER STORY

SOME MEN SUMMER 2018 COVER STORY

Some Men yazı, Kerem Bürsin'le açıyor.

Instagram Pets: Shrampton

INSTAGRAM PETS: SHRAMPTON

Shrampton ile oturup sohbet edebilir, üstü açık arabasıyla Malibu sokaklarında gezebilirsiniz.

A Suburban Affaır

A SUBURBAN AFFAIR

Kırsaldayız ama aslında değiliz.

EN YENİLER
Sesin Sınırlarında Bir Deneme

SESİN SINIRLARINDA BİR DENEME

Blu TV'de yayında olan Podacto Stüdyo multidisipliner bir yaklaşımla "ses'i görselleştiriyor." Yeni pencereler açan projeyi Nisan Ceren Özerten ve Mihran Tomasyan ile konuştuk.

Okan Yalabık

OKAN YALABIK

Okan Yalabık'la ilgili bir şeyler öğrenmek için onun bir röportajını okumak yerine, birkaç röportajını okumanız tavsiye olunur.

Nilay Örnek'in Adres Defteri

NİLAY ÖRNEK'İN ADRES DEFTERİ

Aklından çıkaramadıkları ve rutin haline dönüştürdükleriyle...

The Art of Hygge

THE ART OF HYGGE

İlhamını Danimarkalıların iyi yaşam felsefesinden alan NFT koleksiyonuyla tanışınız.

İtalyan Savaş Kahramanları

İTALYAN SAVAŞ KAHRAMANLARI

Gündüz Vassaf, XOXO The Mag için yazdı.

Emin Alper

EMİN ALPER

Emin Alper bize üç nankör kız kardeşin hikayesini anlatıyor. Sadece bize değil, tüm dünyaya. Ve hikayesi derdini epey iyi anlatıyor.

DAHA FAZLA